Sık Sorulan Sorular

Kitlesel Fonlama nedir?

Kitlesel Fonlama, sen, ben gibi insanların, yani kitlelerin, bir araya gelerek bir projeye kendi paraları ile destek olmalarıdır. Yani kısaca, az sayıda insandan büyük miktarlarda sermaye bulunması yerine, internet üzerinden açılan bir tanıtım sayfasının paylaşımı ile çok sayıda insandan küçük miktarlarda destek istenmesidir. Destekçiler karşılık olarak Proje ile ilgili ödüller elde ederler. Kitlesel Fonlama konusunda daha detaylı bilgi için Fongogo Akademi’yi takip etmeni öneririz.

Fongogo ne iş yapar?

Fongogo, her türlü projenin hayata geçmesi için ihtiyaç duyulan sermayenin kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracı olur. Proje Sahipleri'nin Proje sayfaları yaratıp ödeme sistemlerini kurabileceği ve sistemi yürütebileceği düzeneği Fongogo sağlar.

Fongogo başka dillerde de kullanılabilecek mi?

Fongogo Türkçe bir site olarak hayata geçmiştir. Ancak açılışından kısa bir süre sonra İngilizce başta olmak üzere diğer dillerde de faaliyet göstermeye başlayacaktır.

Beğendiğim projelere nasıl destek olabilirim?

Beğendiğin projelerin Destekle bölümüne giderek arzu ettiğin ödülden arzu ettiğin sayıda seçebilirsin. Bir sonraki adımda bilgilerini doldurup son olarak da kredi kartı veya bankamatik kartı numaranı girerek desteğini gerçekleştirebilirsin.

Projemi Fongogo’ya nasıl koyabilirim?

Projenin Fongogo’da yer almasını istiyorsan öncelikle sisteme üye olmalısın. Daha sonra Proje Başlat linkini takip ederek adım adım projeni oluşturabilirsin. Bunu yaparken ise Fongogo Proje Yürütme Rehberinden ve Proje Filmi Rehberinden yararlanabilirsin.

ÖNEMLİ: 16.11.2015 tarihinden itibaren açılan projeler için provizyon sistemini kaldırmış bulunmaktayız. Bu tarihten itibaren açılan projelerin destekleri direk çekilecektir. Provizyon sistemiyle açılmış projelerle ilgili bilgi almak için info@fongogo.com'dan bize ulaşabilirsiniz.

Desteklediğim miktar ne zaman çekilir?

Projeye destek olduğunda, destek olduğun miktar kredi kartından çekilecektir. Proje sona erdiğinde, eğer proje (birey/şirket) başarılıysa desteğin proje sahibine aktarılacaktır, aksi durumda kartına iade yapılacaktır. STK projeleri için her iki durumda da, proje sona erdiğinde çekilen destekleri alacaktır.

Beğendiğim projelere nasıl destek olabilirim?

Beğendiğin projelerin Destekle bölümüne giderek arzu ettiğin ödülden arzu ettiğin sayıda seçebilirsin. Bir sonraki adımda bilgilerini doldurup son olarak da kredi kartı veya bankamatik kartı numaranı girerek desteğini gerçekleştirebilirsin.

Projeye destek olmak bana nasıl bir katkıda bulunuyor?

Fongogo’da gördüğün ve ilgini çeken bir projeye destek olduğunda, hem bir veya birden fazla kişinin hayatına büyük bir katkıda bulunmuş olacak, hem de karşılığında önerilen ödüle sahip olacaksın. Projeler yenilikçi ve farklı ürün ve servisleri içerdiğinden, satın almış olacağın ödülün değeri büyük!

Projeye destek olmanın bana ek bir masrafı var mı?

Fongogo’da yer alan projelere destek verirken sadece destek miktarı alınır. Herhangi bir ek masraf destekçiden alınmaz.

Ödüller nedir?

 • Birey/Şirket Projeleri

Birey ve şirketler ödül olarak Proje sonucunda üretecekleri ürün veya servisin bir parçasını sunar. Örneğin tiyatro oyununun sahnelenmesi için destek verdiysen tiyatro bileti, seminere destek verdiysen seminer kitabı, bir mekana destek verdiysen indirimler gibi birçok ödül alabilirsin. Böylece hem desteğin karşılıksız kalmaz, hem de Proje’nin hayata geçtiğine birebir şahit olabilirsin.

 • STK Projeleri

Sivil Toplum Kuruluşları da Birey ve Şirketler gibi aldıkları destek karşılığında ödül sunarlar. Ancak bu kategoride bulunan projeler kar amacı gütmediğinden, sundukları ödüller farklı formatlarda teşekkür belgeleri, isimlerin bir yerde gözükmesi veya saha ziyaretleri gibi maddi yükü olmayan seçeneklerden oluşabilir.

Ödülümü nasıl ve ne zaman alırım?

Ödülünün tahmini olarak ne zaman eline geçeceği Destekle bölümünde Proje Sahibi tarafından belirtilmiştir. Proje süresi bitiminde ödüllerin sana ulaşması için gerekli olan bilgiler Proje Sahibi ile paylaşılır. Ödülün nasıl alınacağı ödülün çeşidine göre farklılık gösterir.

Ya ödülüm geç kalırsa?

Eğer ödülün Proje Sahibi’nin önceden belirtmiş olduğu tahmini tarihte eline ulaşmamış ise, öncelikle e-mailini, sonra da Proje Sayfası’nda bulunan Güncellemeler bölümünü kontrol et.

Proje Sahibi gecikmeyi açıklayan bir e-mail atmış veya bilgi paylaşmış olabilir. Buradan sonuç alamazsanız Proje Sahibi ile kontağa geçmeni ve sormanı tavsiye ederiz.

Yine sonuç alamaman durumunda Fongogo ile kontağa geçip durumu bildirmeni rica ediyoruz – araştırarak elde edebildiğimiz tüm bilgiyi seninle paylaşacağız.

Nasıl ödeme yapacağım?

Kredi kartı veya bankamatik kartı numaran yeterli! Üye olarak “Destekle” butonunu takip edip istenilen bilgileri girerek ödeme yapabilirsin.

Destek verdiğimin dışarından görülmesini istemiyorum. Mümkün mü?

Tabii ki. Herkesin isminin açıklanmasını istemeyeceğinin farkındayız. Desteğini anonim yapmak için tek yapman gereken Destekle sayfasındayken aşağıdaki ilgili kutuya tik atmak. Ancak ödüllerin gönderilmesi ve Proje Sahibi’nin gerekli bilgilendirmelerde bulunabilmesi için isim, e-mail ve gerektiği durumlarda adres bilgileri Proje Sahibi ile paylaşılacaktır.

Destek olduktan sonraki süreç nasıl işler?

Desteklediğin Proje’nin süresi bitinceye kadar ve sonrasında Proje hakkındaki Güncellemeleri takip edebilirsin. İnanarak desteklediğin bu Proje’yi kendi çevrene de duyurman çok faydalı olacaktır.

Eğer desteklediğin Proje hedeflediği bütçeye ulaşamayacak gibi duruyorsa, bitimine bir hafta kala sizden Proje’yi paylaşarak daha fazla destek bulmak için paylaşmanı rica edebiliriz. Proje bitiminde ise hedef bütçesine ulaşıp ulaşmadığı konusunda bir bilgilendirme e-maili alacaksın. Güncellemeler bölümünden ödüllerinin izini sürebilirsin.

Fongogo üzerinden projelere para ödünç verebilir veya yatırım yapabilir miyim?

Fongogo Pro ile herkes yatırımcı olabilecek, girişimler sermayeye kitlelerin desteğiyle ulaşacak. Fongogo Pro, Türkiye’nin lider kitlesel fonlama sitesi Fongogo’nun sermaye bazlı kitlesel fonlama yapan platformudur. Fongogo Pro 2018 yılı itibariyle yayına alınacaktır.

Proje Sahipleri Fongogo’da başarılı olan projelerini hayata geçirecekler mi?

Ödüller, aynı zamanda projelerin hayata geçeceğinin garantisi olma rolünü üstleniyor. Her destek ile aynı zamanda Destekçi ve Proje Sahibi arasında bir anlaşma imzalanmış olduğundan, Proje Sahibi’nin projeyi hayata geçirme yükümlülüğü bulunuyor.Bu konuda bütün sorumluluk da proje sahibine ait olup, Fongogo'nun herhangi bir yükümlülüğ bulunmuyor. Ancak bir yandan Fongogo başarılı projeleri takip ediyor; hatırlatmalarda bulunuyor.

Destek olduğum Proje bütçe hedefine ulaşamaz ise ne olur?

 • Birey/Şirket Projeleri

YaHepsiYaHiç Modeli: Tüm destekler Destekçilere iade edilir. Birey/Şirket fon elde edemez, ancak bir şey kaybetmez.

 • STK Projeleri

HepsiKalsın Modeli: Sivil toplum kuruluşlarına yapılan destek kurumun projesine yapılan bir bağış olduğundan toplanan miktar bütçe hedefine erişmemiş olsa bile toplanan fonlar STK’ya transfer edilir.

Proje Sahipleri ile iletişime geçebilir miyim?

Projeler hakkındaki yorumlarını Yorumlar bölümünden paylaşmanı, böylece fikirlerini diğer ilgilenen kişilerin de görmelerini sağlamanı tavsiye ediyoruz. Ancak Yorumlar bölümünden paylaşamayacağını düşündüğün farklı bir konu söz konusu ise Proje Sayfası’nda bulunan "İletişime Geç" kısmından Proje Sahibi’ne mesaj atabilirsin.

Yurtdışından Destekçi olabilir miyim?

Projelere kredi kartını veya diğer online ödeme sistemini kullanarak yurtdışından da destek olabilir, çevrenle paylaşabilirsin.

Yurtdışından ödeme yaparken, kullandığın bankanın güvenlik prosedüründen dolayı hata mesajları alabileceğini de göz önünde bulundurman da fayda var. Bu nedenle, ödeme yapmadan önce bankanı yapacağın işlemle ilgili bilgilendirerek bu hataları ortadan kaldırabilirsin.

Fon desteği dışında projelere nasıl katkıda bulunabilirim?

Projelerin fon dışında ihtiyaçları her zaman vardır! En büyük katkıyı beğendiğin Proje’yi çevren ile paylaşarak yapabilirsin. Ayrıca "İletişime Geç" bölümünden Proje Sahipleri ile mesajlaşarak farklı gönüllülük fırsatlarını ve diğer ihtiyaçları öğrenebilirsin.

Projemi başlatmak için ne yapmam gerekiyor?

 • Ben bir bireyim

Birey olarak da proje başlatabilirsin! Projeni detaylandırdıktan sonra Proje Başlat bölümünden adımları takip ederek projeni oluştur. Sana karşı hissedilecek güveni artırmak için fikrini bir video anlatımı, hikaye ve resimler ile güçlendirmeni tavsiye ederiz. Ödüller gibi detaylar önem taşıyor. Her aşamada Proje Yürütme Rehberi’nden destek alabilirsin.

 • Ben bir şirketim

Öncelikle bir projenin olması gerekiyor. Detaylarını kafanda şekillendirdikten sonra Proje Başlat bölümünden adımları takip ederek projeni oluşturabilirsin. Video, hikaye, resim, ödüller, gibi detaylar önemli. Bu konuda Proje Yürütme Rehberi’nden destek alabilirsin.

 • Ben bir sivil toplum kuruluşuyum

Sivil toplum kuruluşlarının şirket ve bireylerden en büyük farkı izin gereklilikleri. Yardım Toplama Kanunu’na uygun şekilde ya halihazırda izni olması ya da fon ihtiyacı duyduğu projesine özel yardım toplama izni almış olması gerekiyor. İzin adımı tamamlandığında geriye bir tek Proje Başlat bölümünden projeyi oluşturmak kalıyor.

Fongogo’da kimler hangi tür projeler açabilir?

Fongogo’da her alandan proje yaratılabilir. Eğer belirtilen kategorilerden hiçbiri sana uymuyorsa Diğer seçeneğini kullanabilirsin. Anahtar kelimeleri kullanarak arama motorundan hangi aramalarda bulunacağınızı belirleyebilirsin. Fongogo ilk etapta belirli bir politik veya dini duruşa sahip projeleri kabul etmeme hakkını kullanacak ve etik çerçevesinde hareket edecektir. Açılacak projenin sahip olabileceği en düşük bütçe hedefi 1000 TL'dir.

Proje başlatmanın bana masrafı var mı?

Proje başlatmanın Proje Sahibi’ne hiçbir masrafı yoktur.

Projemi oluştururken Fongogo’dan nasıl bir destek alabilirim?

 • Proje Yürütme Rehberi

Projeni Fongogo’da oluşturmadan önceki, proje sırasındaki ve sonrasındaki tüm süreci anlatan ve unutmamanız gereken detayları sıralayan bu rehber her adımda sana yardımcı olması için hazırlandı.

 • Proje Filmi Rehberi ve Yapımcı Listesi

Projenin başarısında Proje Filmi’nin oynadığı rolün önemi büyük – videosu olan projelerin 4 kat daha fazla destek aldığına dair bir istatistik bile mevcut. Bu nedenle iyi bir filmde bulunması gereken bölümler ve basit teknik bilgiler içeren bir doküman hazırladık.

Proje filminin daha profesyonel olmasını isteyenler için ise bir Yapımcı Listemiz var. Buradaki isimler ile kontağa geçerek Fongogo’ya özel ücretler üzerinden filmini yaptırtabilirsin. Liste için bize ulaşman yeter!

 • Ajanslar

Projeni daha etkili duyurmak için sosyal medya konusunda Fongogo'nun birlikte çalıştığı ajanslardan yardım alabilirsin. Detaylar için info@fongogo.com'a mail atabilirsin.

 • Pazarlama Uzmanları

Ürün pazarlama, online pazarlama, twitter ve facebook kullanımı konusunda danışmanlığa mı ihtiyacın var? Fongogo Pazarlama Uzmanları’ndan biri ile kontağa geçebilirsin. Liste için bize ulaşman yeter!

 • Sektörel Elçiler

Proje Sahipleri için birçok kategoriden sektöründe başarılı Elçileri bir araya getirdik. Projenle yeni giriş yapacağın alanda da mutlaka bir elçimiz vardır. Elçi listemize göz atarak sektörün ile alakalı çalışan kişiyi seçebilir, onlarla kontağa geçebilirsin.

Projeler ne kadar süre ile aktif kalır?

Şirket/birey projeleri en fazla 60 gün, sivil toplum kuruluşu projeleri en fazla 90 gün aktif kalabilir. Bu çerçevede kendi zaman planlamana göre bir gün sayısı belirleyebilirsin.

Projemin paylaşımı ve duyurusundan kim sorumlu olacak?

Kitlesel fonlama modelinin en büyük özelliği Proje Sahipleri’nin kendi projelerini mümkün olduğunca ve sıklıkla kendi çevrelerine duyurmaları ve ilk desteği kendi aile, arkadaş veya iş çevrelerinden edinmeleridir. Kısaca paylaşım ve duyurularda en büyük sorumluluk Proje Sahibindedir. Ancak Fongogo kendi ağlarını ve bağlarını kullanarak projelerin duyurulmasında aktif rol alacaktır.

Fongogo projemin paylaşılması ve duyurulması için nasıl bir destekte bulunacak?

 • Sosyal Medya

Fongogo kendi gittikçe genişleyecek olan sosyal medya kanalları ve ortaklı kurduğu yapılar ile projeleri devamlı olarak duyuruyor olacak.

 • Elçiler

Fongogo’nun Sektörel Elçileri ve sözcüleri kendi alanlarında olan veya ilgilerini çeken projeleri sosyal medya ve basın aracılığı ile tanıtacaklar.

 • Basın İlişkileri

Fongogo’nun basın ilişkileri vasıtasıyla Fongogo ve projeler mümkün olduğunca basında yer alıyor olacak.

Hedefimden fazla destek toplarsam ne olur?

Hedefinden fazla destek toplayabilirsin. Eğer sivil toplum kuruluşu değilsen, ödül sayının buna izin verdiğinden emin ol.

Ödül vermek zorunda mıyım?

 • Birey veya şirketim

Evet. Projen ile ilgili bir şeyin ön satışını gerçekleştiriyor olduğun için ödül vermek durumundasın.

 • Sivil toplum kuruluşuyum

Kanunen ödül vermeniz gerekmiyor olsa da, size verilecek desteğin ve duyulan güvenin artması veya projenin gerçekleştiğinin kanıtı olarak finansal yük yaratmayacak ödüller sunmanızı rica ediyoruz.

Ödül olarak ne sunabilirim?

 • Birey veya şirketim

Ödül, proje sonucunda ortaya çıkacak olan değerin bir parçası olmalıdır. Daha büyük destekler için daha özel/yaratıcı ödüller ortaya çıkarabilirsin. Şirketlerin yasal olarak Fongogo üzerinden hisse veremediğini hatırlatmak isteriz.

 • Sivil toplum kuruluşuyum

Ödül olarak farklı formatlarda teşekkür mektupları, proje sırasında saha gezileri, proje sırasında ve sonrasında elde edilecek rapor, resim gibi çıktıların paylaşımı gibi finansal yük yaratmayacak fikirler öneriyoruz.

Hangi miktarlarda kaç farklı ödül sunmalıyım?

En az 3 farklı miktarda farklı ödüller sunman ideal olacaktır. Miktarlar farklı bütçeli Destekçiler uygun olmalıdır. Örneğin: 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL olarak ödül çeşitleri yaratabilirsin. Destekçilerin birden fazla ödül almayı da seçebilir.

Limitli ve limitsiz ödül ne anlama geliyor?

Limitli ödül sadece belirli bir sayıda sunabileceğin ödül; limitsiz ödül ise sınırsız sayıda verebileceğin ödül demek oluyor. Örneğin, bir tiyatro oyunu gerçekleştiriyorsan, elinde Fongogo üzerinden verebileceğin belirli sayıda bilet ancak sonsuz sayıda imzalı poster olabilir.

Aynı anda birden fazla proje açabilir miyim?

Evet. Fakat bu projelerin birbirinden mümkün olduğunca farklı olmasına dikkat etmelisin. Ayrıca unutmamalısın ki, desteğin bir kısmı kendi çevrenden geleceğinden, aynı anda birkaç proje açarak bu desteği bölmüş olabilirsin.

Birden fazla kitlesel fonlama platformunda aynı projeyi açabilir miyim?

Fongogo bir projenin aynı anda birden fazla platformda bulunmasını tavsiye etmemektedir. Ancak bu karar tamamen Proje Sahibi’nindir. Tek bir platformda bulunmak hem gelecek desteklerin daha fazla gözükmesi açısından, hem güvenilirlik açısından, hem de güncel bilgilerin paylaşımı ve destekçilerle iletişim açısından daha faydalı olacaktır.

Projem bütçe hedefine ulaşmazsa ne olur?

 • Birey veya şirketim

Fongogo, Projelerin bütçelerinin doğru hesaplanması ve toplanan desteğin suistimal edilmemesi için YaHepsiYaHiç Modeli ile çalışmaktadır. Projenin bütçe hedefinin tutturulamaması durumunda destekler sahiplerinde kalır ve hiçbir fon transferi yapılmaz.

 • Sivil toplum kuruluşuyum

HepsiKalsın Modeli ile sivil toplum kuruluşlarına yapılan destek bağış olduğundan hedefine ulaşamasa bile toplanan tüm fonlar kuruma aktarılır.

Projem bütçe hedefine ulaşamazsa tekrar açabilir miyim?

Evet! Fongogo “İkinci Şans” başlığı altında bütçe hedefine erişemeyen projeleri tekrar yayınlıyor. Ancak destekçi yorumlarının ve geribildirimlerin yönlendirmeleriyle projenin geliştirilmiş olması gerekiyor. Bu fırsat, eksikliklerini fark edip kendini geliştiren projelere sunuluyor.

Projeme kimler, neden katkıda bulunacaklar?

İstatistiklere göre projelere gelen desteğin %30’u aile ve arkadaşlarca yapılıyor. Birinci halka olarak aile ve arkadaşlar, daha sonra ise ait olunan diğer ağlar çok önemli. İlk destekçilerin paylaşımları, onların arkadaş ve ağlarının dahil olması ile halkalar gittikçe büyüyerek projeni büyük kitlelere ulaştırıyor. Bir diğer taraftan Fongogo ağında bulunan kişiler ve diğer projelere destek olmak için gelen kişiler de projen ile ilgileniyor. Bütün bu kişiler ya sana destek olmak istediklerinden, ya projene inandıklarından ya ödülü cazip bulduklarından ya da bunların hepsini düşünerek sana katkıda bulunuyorlar.

Yurtdışından destek alabilir miyim?

Fongogo’nun şimdilik yalnızca Türkçe olması dışında yurtdışından destek almanı engelleyecek hiçbir şey yok!

Yurtdışından proje açabilir miyim?

Fongogo dünyanın her yerinden gelecek projelere açık. Fakat yurtdışı projeleri farklı bir prosedür gerektirdiğinden lütfen bizimle iletişime geç.

Proje sahibiyim. Projeme destek toplamanın servis bedeli nedir?

Hedefinize ulaştığınız takdirde Fongogo toplam destek üzerinden %7 + KDV, İyzico (kredi kartı) ise %3.29 servis ücreti almaktadır. Başarısız projelerden herhangi bir servis ücreti alınmamaktadır.

Hedeften yüksek bir tutar toplarsam ne oluyor?

Toplam destek üzerinden yukarıda belirtilen servis ücretleri kesilip geri kalan para hesabınıza transfer olur.

Fongogo Türkiye Kanunlarına uygun bir sistem mi?

Evet. Fongogo, Fongogo Bilişim Bilgisayar Teknoloji Reklam ve Danışmanlık San. Tic. A.Ş olarak kayıtlı olan bir şirkettir. Fongogo kurulum evresinde birçok avukat ve mali müşavir ile çalışılmış, tüm sistem Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Proje oluşturup fon toplamak için iznim var mı?

 • Birey veya şirketim

Birey ve şirketlerin Fongogo’da yer almak için bir izine ihtiyaçları bulunmuyor. Bunun sebebi bağış topluyor olmamaları. Ürettikleri ürünün ön satışını gerçekleştiriyorlar.

 • Sivil toplum kuruluşuyum

Sivil toplum kuruluşlarının gerekli yardım toplama iznine sahip olması gerekiyor. Dernekler, İl Dernekler Müdürlüğü’ne, vakıflar ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne proje bazlı yardım toplama izni için başvurabiliyor.

Proje Sahiplerinin Destekçilerine karşı hukuki yükümlülüğü var mı?

 • Birey veya şirketim

Destek yapıldığında Proje Sahipleri ve Destekçiler arasında Mesafeli Satış Sözleşmesi imzalanmış olur. Bu sözleşme ile Proje Sahibi desteğe karşılık gelen ödülü yollamakla hükümlü olur.

 • Sivil toplum kuruluşuyum

Bağış yapıldığında Destekçi ve Proje Sahibi Yardım Toplama Kanunu’nda belirtilen maddeler ile bağlanırlar.

Proje Sahiplerinin Fongogo ile nasıl bir anlaşması oluyor?

Fongogo tüm Proje Sahipleri ile bir anlaşma imzalamaktadır. Birey/şirket ve STK’lara farklı anlaşmalar sunulmaktadır.

Anlaşmaların kabul edilmesinden sonra güvenlik açısından bireylerden ve şirket temsilcilerinden kimliklerinin kopyalarını, STKlardan ise kabul edilmiş anlaşmanın STK yetkilisi tarafından doldurulmuş ıslak imzalı bir kopyası ile projenin yürütülmesine dair yönetim kurulu kararı, imza sirküleri ve yardım toplama izni kopyasını rica ediyoruz. Anlaşmalar anlaşma izleme ekranından kolaylıkla indirilebilirler.

Ödülüm gönderilmez ise ne yapabilirim?

Eğer ödülün Proje Sahibi’nin önceden belirtmiş olduğu tahmini tarihte elinize ulaşmamış ise, öncelikle e-mailini, sonra da Proje Sayfası’nda bulunan Güncellemeler bölümünü kontrol et.

Proje Sahibi gecikmeyi açıklayan bir email atmış veya bilgi paylaşmış olabilir. Buradan sonuç alamazsan Proje Sahibi ile kontağa geçmeni ve sormanı tavsiye ederiz.

Yine sonuç alamaman durumunda Fongogo ile kontağa geçip durumu bildirmeni rica ediyoruz – araştırarak elde edebildiğimiz tüm bilgiyi seninle paylaşacağız.

Proje Sahipleri elde ettikleri destek üzerinden vergi ödüyorlar mı?

Sivil toplum kuruluşlarının vergi ödemeleri gerekmez ancak birey ve şirketler Fongogo üzerinden yaptıkları satışlar için vergi ödemekle yükümlüdür. Şirketler kurumlar vergisi ve KDV ödemek, fatura kesmek zorundadır. Vergi mükellefi olmak zorunda olan bireyler için de aynı durum geçerlidir. Projelerin vergisel boyutu hakkında daha fazla bilgi edinmek info@fongogo.com adresinden bize ulaşabilirsin.

Proje Sahibiyim. Ödeme almak için ne yapmalıyım?

Proje Başlatma aşamasında belirteceğin hesap numarasına projen başarılı olması halinde 7 iş günü içerisinde toplanan destek miktarı hesabına aktarılır.

Proje Destekçisiyim. Nasıl ödeme yapacağım?

Ödeme sistemi olarak İyzico kullanıyoruz. Ödeme yapmak için Proje Detay sayfasından Destekle butonuna basıp istediğin ödülleri ve miktarlarını seçtikten sonra Sonraki Adım butonuyla Ödül Özet sayfasına yönlendirileceksin. Bu sayfaya geçiş yapabilmek için Üye olman ve adres bilgilerini profiline girmiş olan gerekiyor. Ödül Özet sayfasındaki Destekle butonuyla ödeme sayfasına yönlendirileceksin. Kredi kartı veya bankamatik kartı bilgilerini girerek ödemeyi gerçekleştirebilirsin.

Proje Destekçisiyim. Ödeme yapmanın benim için ek bir masrafı var mı?

Hayır. Herhangi bir servis bedeli alınmaktadır.

Yurtdışından ödeme yapılabiliyor mu?

Yapılabiliyor. Proje Sayfasından Destekle butonu takip edilerek ödeme sayfasına kredi kartı numarasını girmesi yeterlidir.

Projem bütçe hedefine ulaşmaz ise toplanan desteği yine de alabiliyor muyum?

 • Birey veya şirketim

YaHepsiYaHiç Modeli uygulandığından tüm destekler Destekçilere iade edilir. Birey/Şirket fon elde edemez, ancak bir şey kaybetmez.

 • Sivil toplum kuruluşuyum

HepsiKalsın Modeli uygulandığından ve sivil toplum kuruluşlarına yapılan destek kurumun projesine yapılan bir bağış olduğundan toplanan miktar bütçe hedefine erişmemiş olsa bile toplanan destek STK’ya transfer edilir.

Ödemeler başarılı olan Proje Sahiplerine ne zaman ve nasıl transfer ediliyor?

 • Birey veya şirketim

Proje süresinin bitiminde fonlar Fongogo servis ücretinden oluşan yüzde düşülmüş olarak Proje Sahibi’nin hesabına geçer.

 • Sivil toplum kuruluşuyum

Proje boyunca destekler geldikçe direk olarak STK’nın hesabına aktarılır. Proje sonunda Fongogo STK’ya servis faturası keser.

Proje sahibiyim. Projeme destek toplamanın servis bedeli nedir?

Hedefinize ulaştığınız takdirde Fongogo toplam destek üzerinden %7 + KDV, İyzico (kredi kartı) ise %3.29 servis ücreti almaktadır. Başarısız projelerden herhangi bir servis ücreti alınmamaktadır.

Proje oluşturma kriterleri var mı? Bir eleme mekanizması kullanılıyor mu?

Fongogo’da her alandan ve her konuda proje yaratılabilir. Fongogo, belirli bir politik veya dini duruşa sahip projeleri kabul etmeme hakkını kullanacaktır. Tüm projeler sistemde yer almadan önce Fongogo onayından geçmektedir. Bu onay sistemi projenin konusunu kısıtlamaktan ziyade, içeriği, hikayesi gibi sunumuyla ilgili konularda standarda uymalarını sağlamak amaçlıdır.

Sivil toplum kuruluşları konusunda kriterleriniz var mı?

Genel bağış projeleri herhangi bir izne tabi değildir. Daha büyük çaplı projeler için STK’nın Projesi için Yardım Toplama İzni’ne sahip olması gerekmektedir. Ancak Fongogo gerçekleştirdiği incelemeler sonucunda STK’ları reddetme hakkına sahiptir.

Fongogo projelerin güvenilirliğini sağlamak için nasıl bir süreç takip ediyor?

 • Tüm proje sahipleri birey ise TC Kimlik Numarası, şirket ise Şirket Sicil Numarası, STK ise Dernek/Vakıf Sicil Numarası verir ve proje onaylanmadan önce numaranın yazılı olduğu belgenin kopyasını Fongogo’ya iletir. Fongogo numarayı doğrular.

 • Fongogo veya Fongogo Elçileri tüm proje sahipleri ile tanışır, proje detayları hakkında konuşur, yönlendirmelerde bulunur. Olabilirlik, fon hedefi, pazarlama ve ödüller konusunda proje sahibine danışılır.

 • Fongogo Ekibi, Proje Sahipleri’ne ulaşmak için Ortaklar’ının referans ve kaynaklarını kullanır. Ortaklar Inkübatörler, Proje Hızlandırıcılar, Melek Yatırımcı Ağları, Sektörel Topluluklar, Danışmanlık Şirketleri ve Üniversiteleri içermektedir.

 • Tüm Projeler Fongogo’ya yüklenmeden önce Fongogo Ekibi tarafından gözden geçirilir.

 • Fongogo Ekibi, kampanya süresi boyunca Projeler ile ilgili gelişmeleri ve Kullanıcılar tarafından yapılan yorumları izler. Fongogo, Kullanıcılar’dan dikkate alınması gereken şikayetler alması veya istenmeyen davranışlara şahit olması durumunda Proje Sahibi’ne haber verir. Sorunun giderilememesi halinde Proje sayfası kaldırılır.

 • Fongogo, operasyonlarının birinci senesinin bitiminden itibaren halka açık istatistiki raporlar yayınlayacaktır

Fongogo başarılı projeleri sonradan takip ediyor mu?

Fongogo başarılı olan projelerin Proje Sahipleri ile ödüllerin gönderilme sürecinde ve sonrasında iletişimde olacaktır. Bu, Fongogo’nun kendi istatistiki verileri açısından da önem taşımaktadır.

Proje Sahipleri fonların nasıl harcandığı konusunda denetleniyor mu?

Fongogo, başarılı projelerin takibini ödül tarihine kadar gerçekleştirecektir. Elçiler aracılığıyla fonun en verimli şekilde kullanılmasını sağlamaya çalışacaktır.

Ödeme sistemleri güvenilir mi?

Fongogo yalnızca uluslararası bilinirliği olan, yetkili ve kanıtlanmış güvenilirliği olan ödeme sistemleri ile çalışmaktadır. Hesap bilgilerinize hiçbir durumda kimse ulaşamaz.

Destek verdiğimin dışarından görülmesini istemiyorum. Mümkün mü?

Tabii ki. Herkesin isminin açıklanmasını istemeyeceğinin farkındayız. Desteğini anonim yapmak için tek yapman gereken Destekle sayfasındayken aşağıdaki ilgili kutuya tik atmak. Ancak ödüllerin gönderilmesi ve Proje Sahibi’nin gerekli bilgilendirmelerde bulunabilmesi için isim, e-mail ve gerektiği durumlarda adres bilgileri Proje Sahibi ile paylaşılacaktır.

Hotmail kullanıcısıyım. Fongogo'dan gelen e-postaları Gelen Kutusunda göremiyorum.

Hotmail otomatik gönderilen e-postaları doğrudan "Gereksiz (Junk)" klasörüne gönderebiliyor. Bu klasörü kontrol etmeni öneririz. Bu durumu tekrar yaşamamak için e-postanın içindeki "Bu e-posta güvenli" butonuna tıklayabilirsin. Böylelikle bundan sonra göndereceğimiz tüm otomatik e-postalar Gelen Kutusunda görünecektir.

“Adım Adım Bursa Doğru”

#FikrinBurs@Bedel

Tink #FikrinBurs@Bedel Yarışması nedir?

“FikrinBurs@Bedel” bir fikir yarışmasıdır. Türkiye’nin odağı insan olan, ilk ve tek teknoloji Tink, “Teknoloji ve İnsan Kolejleri” ve kitlesel fonlama ağı Fongogo işbirliği ile gençlerimizi inovasyonla ve girişimcilikle tanıştırmaya ve desteklemeye devam etmek adına devreye alınmış bir fikir yarışmasıdır.

FikrinBursaBedel sana ne fayda sağlar?

Tink #FikrinBurs@Bedel Yarışmasında gençlerimiz fikirlerini yarıştıracak. En çok beğeni alan ve Tink kayıt kabul sınavını geçen 3 fikir sahibi Tink’te %100 eğitim öğretim bursu kazanacak. Yarışmaya katılan ve fikri Fongogo üzerinden yayınlanmaya hak kazanan tüm öğrenciler de Tink'ten %10 Girişimci İndirimi kazanacak. Fikri yayınlanan herkes yarışma sonucunu beklemeden erken kayıt avantajlarını ve %10 Tink Girişimci İndirimini kullanmak için Tink ile temasa geçebilir.

FikrinBursaBedel ne zaman başlıyor ve süresi ne kadardır?

Öğrencilerin girişimci ruhunu tetiklemeyi, inovasyon kültürünü geliştirmeyi hedefleyen #FikrinBurs@Bedel Fikir Yarışması 17 Şubat 2020’de başlıyor. Fikir Yarışması 30 Nisan'a kadar sürecektir.

Kimler katılabilir?

Fikir yarışması 4. Sınıftan 11. Sınıfa kadar her öğrenciye açıktır.

Nasıl fikir başvurusu yapabilirim?

Önce Fongogo web sitesine giriş yaptıktan sonra sayfanın üstünde bulunan Tink butonuna tıklayarak senden istenen birkaç bilgiyi girerek hemen üye olmalısın.

Fongogo web sitesi üzerinde üyelik işlemini tamamladıktan sonra üye olarak giriş yapmalısın. Üye olarak giriş yaptıktan sonra senden projeni yayınlaman için istenen bilgileri eksiksiz doldurarak başvurunu yapabilirsin. Başvurun ön değerlendirmeden sonra Kabul Şartlarına uygun bulunması halinde yayınlanacak ve sana email ile haber verilecektir.

Beğenmek İçin Üye Olmak Gerekir mi?

Evet beğeni bildirmek için üye olman gerekir. Beğendiğin fikri sosyal medyada paylaşarak dereceye girmesine destek olabilirsin. Bunun için fikrin yanındaki sosyal medya butonlarını kullanman yeterli olur.

Bir Kişi Kaç Fikri Beğenebilir?

Sınırsız. Ancak bir üye aynı fikre sadece bir kez beğeni bildirebilir.

Beğeni Sayımı Nasıl Arttırabilirim?

Bunu yapmanın en kolay yolu fikirlerinin yanında bulunan sosyal medya linklerini kullanarak tüm mecralarda kendi hesabınla paylaşmaktır. İnsanları fikrini okumaya ve beğenmeye bu şekilde davet etmelisin.

Fikrimi İptal Edebilir miyim?

Eğer fikrin kimseden herhangi bir beğeni almamış ise dilediğin zaman fikrini iptal edebilirsin. Bunun için info@fongogo.com e-posta adresine talebini bildiren bir e-posta göndermen yeterli olur. Beğeni almış ise yarışma sonuna kadar iptal edilemez ve görüntülenir.

Bir Ekip ile Katılabilir miyim?

Fikir yarışması bireysel olduğundan bir ekiple çalışsan bile fikir senin fikrin olarak dikkate alınacaktır.

Fikrim Güvencede mi?

Bu konu hakkında detaylı bilgi Katılım Koşullarında yer almaktadır.

Başka Neler Önemli?

Fikirler çalıntı olmamalıdır. Fikirler T.C. Kanunlarına aykırı olmamalıdır Fikirler toplumsal faydaya yönelik olmalıdır. Fikirler uygulanabilir olmalıdır. Fikir sahibi örgün eğitimin içinde olmalıdır. Fikirler Proje Başvuru adımları eksiksiz doldurularak sunulmuş olmalıdır.

Başka Sorun mu Var?

Sorunun cevabı burada yok mu? Lütfen bize yaz: iletisim@tinkturkiye.com

Daha Detaylı bilgi için yetkili kişi : Metin Gürbey /metin.gurbey@tinkturkiye.com / www.tinkturkiye.com

#FikrinBurs@Bedel #Fongogo #TeknolojiveİnsanKolejleri #GelecekTink #İnovasyon #GençGirişimci

Öğrencilerin girişimci ruhunu tetiklemeyi, inovasyon kültürünü geliştirmeyi hedefleyen Tink#FikrinBurs@Bedel Yarışması 17 Şubat 2020’de başlıyor. 4. Sınıftan 11. Sınıfa kadar her öğrenciye açık olan Fikir Yarışması 30 Nisan'a kadar sürecek.

Katılım için başvuru sayfasından fikrini paylaşman yeterli. Fikrin yayına alındıktan sonra sosyal medya hesaplarından duyurarak en çok beğeniyi alan 3 fikir sahibi arasına girersen Tink’te %100 eğitim öğretim bursu kazanacaksın. Ama kazanmak için yarışmakta yeterli. Fikri yayınlananan her öğrenci %10 Tink Girişimci İndirimine hak kazanıyor. Fikri yayınlanan herkes yarışma sonucunu beklemeden erken kayıt avantajlarını ve %10 Tink Girişimci İndirimini kullanmak için Tink ile temasa geçebilir.

Ülkemizde ilk olan Tink #FikrinBurs@Bedel Yarışması, gençlerimizin gelecek hayatına yön vereceğine, hem iş hem de üniversite başvurularında da önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Herkese başarılar dileriz.

Tink #FikrinBurs@Bedel Yarışması Katılım Adımları:

Katılım Koşulları:

1. Yarışmacı, başvuru yapmadan önce www.fongogo.com sitesinde yer alan Tink #FikrinBurs@Bedel hakkındaki tüm açıklamaları ve katılım koşullarını okuyarak onaylamak suretiyle yarışmaya katılmaktadır.

2. Yarışmacı, Başvuru Formu’nda vermiş olduğu tüm bilgilerin kendisine ait olduğunu ve herhangi bir gizlilik arz etmediğini beyan ve bilgilerin doğruluğu ile güncelliğini taahhüt eder. Fikir ile ilgili resmi merci ve kurumlar nezdinde hak sahipliğini tescil etmek ve bunların üçüncü kişilerce kullanımına ilişkin gerekli hukuksal tedbirleri almak Yarışmacı’nın sorumluluğundadır.

3. Yarışmacının Tink ve/ya Fongogo ile paylaştığı bilgilerin herhangi bir şekilde üçüncü kişilerce öğrenilmesinden ve/veya fikir/proje ve/veya taslak çalışma üzerinde üçüncü kişilerce hak talep edilmesinden ve/veya üçüncü kişilerce bu fikir /proje ve/veya taslak çalışmasının kullanımından, tescilinden vb. durumlardan dolayı hiçbir şekilde yarışmayı düzenleyen kuruluş olan Tink ve/ya Fongogo sorumlu olmayacaktır. Fikirler T.C. Kanunlarına aykırı olmamalıdır.

4. Yarışmacı, Tink FikrinBursaBedel kapsamında ileteceği fikir/projenin kendisi tarafından gerçekleştirilmiş, özgün bir çalışma olduğunu, üçüncü kişi ve kuruluşlardan alıntı yapmadığını, fikir/proje üzerinde herhangi bir üçüncü kişinin hak sahibi olmadığını beyan ve taahhüt eder. İşbu maddeye aykırı davranması halinde Yarışmacı, üçüncü kişiler tarafından Tink ve/ya Fongogo’ya yöneltilecek her türlü talep/dava ve itirazlardan münhasıran sorumlu olduğunu, söz konusu talep/dava ve itirazlar nedeniyle Tink ve/ya Fongogo’nun uğrayacağı her türlü zararı Tink ve/ya Fongogo’nun ilk talebi halinde derhal ve nakden tazmin edeceğini beyan ve taahhüt eder.

5. Yarışmacı, yarışma kapsamında Tink ve/ya Fongogo için yaratacağı fikir/projenin Tink ve/ya Fongogo’nun saygın kurumsal kimliği ile bağdaşmayan ve buna zarar getirecek hususlar içermeyen ve yürürlükteki ilgili mevzuata uygun olduğunu kabul ve taahhüt eder.

6. Fikir sahibi örgün eğitimin içinde olmalıdır. Fikirler başvuru adımları eksiksiz doldurularak sunulmuş olmalıdır. Uygulanabilir ve toplumsal faydaya yönelik olmalıdır.

7. Yarışmacı ileteceği fikir/projenin, orijinal ve özgün olmaması, herkes tarafından bilinen ve öngörülebilen uygulamalara ilişkin olması, dünyada ya da Türkiye’de mevcut ya da yakın gelecekte zaten hayata geçirilecek eğitim uygulamalarından ayırt edici bir özelliğinin olmaması, teknolojik gelişmeler doğrultusunda hali hazırda şekillenen ve yakın bir gelecekte uygulamaya alınması kuvvetle muhtemel olan bir uygulamaya ilişkin olması hallerinde, bu fikrin Tink tarafından aynen ya da geliştirilmiş olarak kullanılmasına herhangi bir itirazı olmayacağını, böyle bir durumda Tink’e karşı herhangi bir hak talebinde bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder.

8. Diğer taraftan, Yarışmacının, hali hazırda Tink ve iştirakleri tarafından zaten kullanılan, uygulanan, bilinen, üzerinde çalışılan, proje aşamasında olan, geliştirilen tüm fikir ve projeleri (eğitimin gizliliği kapsamında) bilmesi mümkün olmadığından, başvurusuna konu fikir/projenin ileride Tink tarafından haksız olarak kullanıldığı iddiasında bulunmayacağını ve bu kapsamda herhangi bir tazminat talebinde bulunmayacağını işbu başvuruyu yaparken kabul etmiştir.

9. Yarışmada en çok beğeni alan 3 fikir sahibi Tink kayıt kabul sınavını geçmeleri durumunda 2020-2021 eğitim öğretim yılında %100 burs kazanacaktır.

10. Yarışmaya fikiri yayınlanarak katılan her öğrenci, Tink kayıt kabul sınavını geçmesi şartı ile 2020-2021 eğitim öğretim yılında %10 Tink Girişimci İndirimi kazanacaktır. Fikri yayınlanan herkes yarışma sonucunu beklemeden erken kayıt avantajlarını ve %10 Tink Girişimci İndirimini kullanmak için Tink ile temasa geçebilir.

11.Kazananlar, tinkturkiye.com ve www.fongogo.com sitesinden duyurulacaktır.

12. Tink yarışma kapsamında takvimini, ödülleri, seçme kriterlerini ve bu yarışma kapsamında ilan edilen diğer maddeleri önceden bildirmeksizin değiştirme hakkına sahiptir.

13. Tink ve Fongogo, yarışma hakkında tüm katılımcılara e-posta, SMS ve telefon gibi araçlarla bilgilendirme yapabilir.

14. Tink öğrencileri, çalışanları ve 1. derece yakınları ile başvuru tarihinde 18 yaşını doldurmuş bireyler bu yarışmaya katılamazlar.

#FikrinBurs@Bedel #Fongogo #TeknolojiveİnsanKolejleri #GelecekTink #İnovasyon #GençGirişimci

Detaylı bilgi için: Metin Gürbey /metin.gurbey@tinkturkiye.com /

Tink, Teknoloji ve İnsan Kolejleri hakkında hazırlanmış videolara buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=JeZps3oyE0A&t=5s

https://www.youtube.com/watch?v=5w-vPSsDafs

Başka Sorun mu Var?

Sorunun cevabı burada yok mu? Lütfen bize yaz: iletisim@tinkturkiye.com

Daha Detaylı bilgi için yetkili kişi : Metin Gürbey /metin.gurbey@tinkturkiye.com / www.tinkturkiye.com

#FikrinBurs@Bedel #Fongogo #TeknolojiveİnsanKolejleri #GelecekTink #İnovasyon #GençGirişimci

Sorunun cevabı burada yok mu? Lütfen bize yaz: info@fongogo.com