45 Saniye - Belgesel

17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde kaybolan ve bulunamayan çocukların hikayesini anlatan belgesel film.


Projenin Hakkında

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki deprem Türkiye'nin bugüne kadar gördüğü en büyük doğal afetlerden biri olarak tarihteki yerini aldı. Resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı. Depremden sonra onlarca çocuk ortadan kayboldu. Kimisinin organ mafyası tarafından kaçırıldığı iddia edildi, kimisinin ise evlatlık edinildiği.Aradan geçen onca seneye rağmen çocuklarına ulaşamayan aileler şehir şehir çocuklarının izini sürerek, mezar mezar dolaşarak çocuklarını aradılar ama bulamadılar. 

Çekimlerine 2018 haziran ayında başlanan, Gölcük Depreminin 20. yılı için hazırlanan bu belgesel film projesi depremde çocuğunu kaybolan iki ailenin hayatını konu almaktadır. Bu ailelerden biri, oğlu Serkan'ı enkazdan sağ çıkmasına rağmen, yıllar süren mücadele sonucu, Gölcük'teki bütün kimsesizler mezarlarını açtırması ile mezarına ulaşan annesi Emine Cebeci ve diğeri ise enkazdan deprem gecesi sağ çıktığı görülen ama götürüldüğü hastanede ortadan kaybolan kızı Gözde'sini aramakta olan Nilgün Karamert ailesi. 

Proje neyi amaçlıyor?

Türkiye bir deprem ülkesidir. Jeolojik konumu gereği bir çok deprem yaşamış,onlarca kez yıkılmış ve yerle bir olmuştur. 1999 Marmara depremi ülkemizde, son yüz yılın en büyük depremlerinden biri olmasına karşın, hala bir deprem ülkesi olduğumuzu ve her an bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu unutmamalıyız! Bu projede büyük deprem üzerinden 20 yıl geçmiş olmasına rağmen,unutulmayan

acıları, sarılamayan yaraları ve önlem alınmaması durumunda başımıza gelebilecek felaketleri,yaşayanların direk ağzından aktararak sesi olmayı amaçlıyoruz.Proje Nasıl ortaya çıktı?

45 Saniye Belgesel film projesi, 2013 yılında çekimlerini gerçekleştirdiğimiz Türkiye'nin en büyük vapur faciasını konu alan 72 Numaralı Üsküdar isimli belgeselin hazırlık aşamasında ortaya çıkmıştır.  Belgesel çalışmaları sırasında, depremde çocuğunu kaybeden bir ailenin konudan bahsetmesi yönetmen Berk Erözer'in dikkatini çekmiş ve çalışmalara başlamasına vesile olmuştur. 


Toplanan destek neye katkı sağlayacak?

45 Saniye belgesel film çalışması, hiç bir maddi destek alınmadan bağımsız bir ekip ile  yola çıkarak başlamıştır. Film boyunca tüm giderler tarafımızca karşılanmıştır. Film yapımı maliyetlerden ötürü pahalı bir sektör olmasından dolayı, kitlesel fonlama yöntemi kullanılmak istenmiştir. Sizler bu belgesel film projesini destekleyerek, hem bir yapıma katkı sunmuş, hemde bir projenin içinde yer almış olacaksınız! Hedef miktara ulaşıldığı takdirde; montaj, müzik , renklendirme, ses tasarım ve festival süreci için harcanacak tutara katkı sağlanacaktır. 

Destek olamasanız da, projemizin kitlelere ulaşması ve tanıtılması amacıyla sosyal medyada paylaşmanız, arkadaşlarınıza göndermeniz, konusu geçer ise bahsetmeniz bizler için çok önemlidir. Destekleriniz için teşekkür ederiz!


Emine Cebeci


Nilgün Karamert

Sosyal Medyada güncel paylaşımları takip için belgesel filmin;
https://www.instagram.com/45saniyefilm/
hesabını takibe alabilirsiniz.


Basında 45 Saniye


Ekip

Şehirler

Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
3.000 TL TOPLANDI
Hedef 15.000 TL
%20
10 DESTEKÇİ
16 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Berk Erözer
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.