46. Sorgu Odası

''ADALET'' ÜZERİNE BİR KISA FİLM"""

 

 FİLM KISACA ÖZETİ

 ‘’Birinci Sınıf Sorgucu’’ bir mahkumu sorgulamak için gittiği hapishanede hiç düşünmediği bir deneyim yaşıyor; güçlü olan tabiatı bir anda zayıflıkla son buluyor.

Sinopsis

Yıl 1940. Birinci sınıf sorgucu bir gece bir telefon alır.Yeni görevi şehirden kilometrelerce uzakta bulunan ve daha önce varlığından bile haberdar olmadı bir hapishane de bir mahkumu sorgulamaktır.Uzun bir yolculuğun ardından hapishaneye gelir.Fakat işler düşündüğü gibi gelişmez. 

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ :

Karşılaşmış olduğum insana dair en ilgi uyandıran konulardan birde ‘’adalet’’ kavramıdır. Gözlemlerimin sonucunda ''İnsan adalette ihtiyaç duyduğu kadar ; adil olamayan bir canlı olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden de ''İnsan adil olamadığından dolayı adaleti icat ettiğini'' söylemek yanlış olmaz. Bu  kısa filmi yazarken de insanın adil olma durumuyla olan ilişkisini ve adalet kavramı içesindeki değişimini anlatmak istedim.

YÖNETMENİN FİLME YAKLAŞIM BİÇİMİ ;

Film de yalın bir dili tercih ediyorum. “46. Sorgu Odası” haricileri saymazsak hemen hemen tek mekanda geçiyor. Ve neredeyse iki kişi arasında... Çünkü olayları şekillendiren karakterler de var. Onların görevi sadece bir kıvılcımla ateşi yakmak. Fakat hesaplaşma hikâye içerisinde değişen güç dengesinin kefelerini oynatan iki karakterin arasında; Sorgucu ile tam karşıtı olan müdür cephesinde yani...

Film mekânın kimliğinin altını net bir biçimde çizmedim, böylece evrensel bir dil yakalamayı amaçladım. Dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir ülkesinde yaşanabilir olaylar kısacası.

Filmin genel atmosferi oldukça karanlık.  Bu yüzden dış çekimlerde olduğu gibi, iç mekanlarda da keskin kontrastlarla atmosfer güçlendirmek istiyorum.

Sonuç olarak; “46. Sorgu Odası” hikayesiyle olduğu kadar mekanları, dokusu ve renkleriyle de bir kara film. İlk sahneden son sahneye kadar temayı oluşturan kavramın (adalet ve değişim) doğal gelişim sürecini,  farklı bir biçimde yorumlayarak, seyirci tarafından rahat anlaşılabilen akıcı bir olay örgüsüyle anlatma derdindeyim. Seyirciyi iki karakterin hesaplaşmasıyla yürüyen aksiyonla yakalarken, çok katmanlı alt okumalarıyla da filmden çıktıktan sonra da kafasını meşgul etmenin peşindeyim kısacası…

 

Desteklerinizle ;

  • Ön hazırlık
  • Ekipman kirası
  • Post-prodüksiyon
  • Festival başvurularıDestekleriniz sayesinde filmim hayata geçmiş olacak… Şimdiden tüm destekleriniz için teşekkür ederim. 

Ayrıca bu sayfayı sosyal medya platformlarından paylaşmayı unutmayalım. Sizin paylaşımlarınız sayesinde Filmin gerçekleşme olasılığı daha fazla...

EKİP

Yönetmen & Senarist : Bünyamin Bayrak

Görüntü Yönetmeni : Cidal Canpek

Uygulayıcı Yapımcı : Hamza Eser

Işık Şefi : Recep Biçer

Sanat Yönetmeni : Esin Yılmaz

 

Not: Film ekibimiz tamamen işlerinden uzman profesyonel kişiler oluşmaktadır. 

 

Ben Kimim?

Ben Bünyamin Bayrak. İlk, orta ve liseyi babamın memur olmasından dolayı Anadolu'nun çeşitli illerin de tamamladım. 2003 yılında burslu olarak girdiğim Beykent Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünden  birincilikle  mezun olduktan sonra sinema alanında iş hayatına atıldım. Sinema filmlerinde, Tv filmlerinde ve dizi filmlerde yardımcı yönetmenlik yaptım. Şuanda bağımsız olarak yazdığım filmleri hayata geçirmenin yollarını arıyorum. Sizden de bana  yardımcı olmanızı bekliyor. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.. 

 

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
9.900 TL TOPLANDI
Hedef 9.500 TL
%104
30 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
Bünyamin Bayrak
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.