Afrikalı Çocuğun Gözünden Afrika ve Onların Hayallerinin Sergisi

Özellikle sergileme ile onların da “sanat eseri yaratabileceklerinin algısını yaratıp,fotoğraf aracılığı ile kendilerini ifade etmeleri duygusunu kazandırmak.

  

 • Projemin  Amacı Nedir?
  Özellikle sergileme ile toplumsal farkındalığa destek verirken Afrikalı çocukların da “sanat eseri” yaratabileceklerinin algısını yaratarak toplumda ki bazı olumsuz ön yargılara bir bakıma cevap verebilmek..Çocukların kendi hayat kesitlerini kendi gözlerinden nasıl gördüklerini topluma aktarmak. Onlara fotoğraf aracılığı ile kendilerini ifade etmelerinin mümkün olduğunu gösterebilmek,.Birlikte çalışabilme ve en önemlisi başka bir dünyanın var olduğunu fotoğraf aracılığı ile görmelerini sağlamak..Tüm bunların sonucunda bu proje ,elbette ki özellikle çocukların yaşadıklarını unutturmayacak,belki de hayatları bir daha olumlu yönde hiç değişmeyecek yani onlara toz pembe bir dünya sunmayacak.Fakat esas  amaç özellikle uygulama esnasında tüm bunları gerçekleştirirken onların yaşadıklarını paylaşmak, bir nebze olsun  yaşadıkları o yokluk ortamından saatlik-günlük bile olsa ayrılıp en sonunda mutlu olabilmelerini sağlamak.
 • Neden Böyle Bir İşe Kalkıştım?
 • Yaşça ileri ve mesleki “doyum” olarak naçizane hedeflerime varmış bir vatandaşım.Proje sonrasında ise ticari anlamda kendime pozitif yönde bir katkı sağlamak gibi bir düşüncem olmamakla beraber şahsıma getirebileceği olası pozitif “manevi” katkıları da önemsememekte olan biriyim.Çünkü özellikle her yönden yokluk ile büyümekte olan bu çocukların gözlerinde anlık bile olsa o mutluluğu görmek bana yetecek ve hatta belki de daha farklı ve faydalı projeler için bana ufak da olsa bir ilham verecektir..Gerçekten de çoğu insan için önemli olabilecekleri, ben artık teferruat sayarak bu dünya ile “madde-maddiyat”  ile işini çoktan bitirmiş biri olarak bu projeye başlayıp bitirmeyi çok istiyorum.Uygulama esnasında çocuklar ile beraberken kendileri ile arkadaş-ağabey-amca-baba hatta anne gibi davranabilme vasıflarına sahip ,22 yaşında ki  oğlunu uzun süredir yalnız büyütüp topluma kazandırmış  bir babayım.

     Proje Detayları

 1. Grand Bassam- Abidjan köylerinde yerel Afrikalı çocuklar ile kendilerinin kamera kullanarak fotoğraflama yapmalarını sağlamak.
 2. Günde 3 ila 4 saat kadar sürebilecek uygulamada kendi fotoğraf ekipmanlarımı çocuklara  vererek  hiçbir fotoğraflama kuralı koymadan tamamen serbest ama gözetimim altında (gerekli hallerde olumlu biçimde yönlendirerek) onların kendi başlarına fotoğraf çekmelerini sağlamak.
 3. Uygulamada profesyonel  DSLR kamera ve objektifler kullanılacaktır.Elde edilecek çıktılar PS ile tarafımdan işlendikten sonra baskı/yayım ve dolayısıyla sergileme haline gelmiş olacaktır.
 4. Uygulama esnasında  bir aksiyon kamera ile çocukların  çalışmaları anında kayıt edilirken diğer taraftan da 4K video kamera ile sabit olacak şekilde genel durum-geniş açı video çekilecektir.Gün sonlarında çocuklara geçirdikleri bu eğlenceli anlar topluca izlettirilip güzel anlar yaşayabilmeleri hedeflenecektir.
 5.  Projenin 7-10 gün sürecek bu ayağı bittikten sonra,gerekli izinler alınarak öncelikli olarak Fildişi Sahili Abidjan'da ve daha sonra ülkeme döndükten sonra yaşadığım yerde toplumsal farkındalık adına kamuya açık yerlerde (belediye sanat salonları,açık alanlar)  Afrikalı çocukların çekmiş oldukları kendi öz eserlerini altlarında kendi isimleri olacak şekilde sergilemek.
 6. Türkiye'de yapılacak olan sergileme ile beraber aynı gün tüm fonlama destekçilerinin de davet edileceği "gala günü" niteliğinde bir organizasyon yapılıp yerel ve ulusal basında çıkacak haber niteliğinde bir çalışma da olacaktır.  Sizden ne istemekteyim?
  • İhtiyacım olan finansmanı sadece Afrika'da Fildişi Sahili'ne gidiş gelişimde ki ulaşım masraflarım için istemekteyim.
 • Projeme başka nasıl katkı sağlayabilirsiniz?
 • Bu sayfayı ve videomu PAYLAŞARAK projemin geniş kitlelere yayılmasını sağlayabilirsiniz.Bunun yanında arkadaşlarınıza ANLATARAK da olabilir. Afrika'daki çocukların kendi gözleri ile kendi yaşamlarını nasıl görebileceklerini ,bu sayede içlerinden önemli cevherler çıkabilmesi yönünde  büyük KATKI yapmış olabilirsiniz.

Ekip

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
0 TL TOPLANDI
Hedef 10.000 TL
%0
0 DESTEKÇİ
46 GÜN KALDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Avatar
Proje Sahibi
mehmet bilgin
Kocaeli, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.