Amal Hawks İle Güzel Bir Geleceğe Birlikte Adım Atmaya Ne Dersiniz?

Amal Hawks olarak bulunduğumuz her yerde STEM'i yaymak istiyoruz, aynı anda yarışmalara katılıyoruz. Orlandoda düzenlenecek yarışmada desteğe ihtiyacımız var.

BİZ KİMİZ ?

 • 2017 yılında İstanbul/Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesinde öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla kurulan bir robotik takımıyız.
 • Takımımız 8 kız 20 erkek öğrenciden oluşmaktadır.
 • Bu işe başlarken düşüncemiz, okulumuzun Türkiye'nin en büyük mühendis adayı kaynağına sahip olduğunu kanıtlamak ve bu potansiyeli yüksek öğrencilerin genç yaşta bilim ve teknoloji projelerine katılmalarını sağlamaktı. Bu noktada gençleri robotlarla tanıştırmanın onları bir adım daha ileriye taşıyacağı düşüncesiyle hareket ettik.
 • Bu amaç doğrultusunda pek çok proje gerçekleştirdik, ürünler ortaya koyduk, deneyim kazandık ve elde ettiğimiz başarılar da bizleri daha iyi işler yapmamız için hırslandırdı.

2022'de NELER YAPACAĞIZ ?

 • 6-16 Mart 2022 tarihlerinde Amerika'nın Orlando şehrinde düzenlenecek olan "2022 FRC Orlando Regional"a katıacağız.
 • "2022 Teknofest Roket Yarışmasın"a katılacağız.
 • "MEB Robotik Yarışmaları"na katılacağız.
 • Yaz ve Sonbahar dönemlerinde düzenlenen "2022 FRC Off-Season'lara" katılacağız.

NELER YAPTIK ?

 • İlk başlarda üniversite yarışmalarına katıldık. Yıldız Robocon'18 yarışmasında Arazi kategorisinde 3. olduk. Marmara Üniversitesi Robot Olimpiyatlarında aynı kategoride 2. olduk.
 • Okulumuzdaki öğrencilere hem takımımızın devamlılığı hem de öğrencilerin kendini geliştirmesi için yazılım, mekanik ve tasarım dersleri veriyoruz.
 • 2018 Turkısh Robotics Off-Season'a katıldık. İlk FRC deneyimimizde "Rookie" dalında 5. olduk ve birçok bilgi edindik.
 • Okulumuzun çevresindeki anaokullarına giderek küçük kardeşlerimize robotlardan bahsettik. "Hayalimdeki Robot" adlı etkinliğimizde hayallerindeki robotları sorduk, çizdik ve en son tasarladık. STEM duygusunu kazandırdık.
 • Sponsorlarımızın yardımlarıyla beraber anadolu lisesi olmamıza rağmen okulumuzda atıl durumda olan depoyu atölyeye dönüştürdük. Bu atölye sayesinde robot inşa döneminde birçok işi okulumuzdan çıkmadan yapabildik. Ayrıca bizden sonra gelecek arkadaşlarımıza çok güzel bir hediye bırakmış olduk.
 • New York/Amerika'da düzenlenen FRC Long Island #1 yarışmasına katıldık. "Rookie Inspiration Award" ile ülkemize döndük.
 • FRC Mersin Off-Season'da çeyrek final başarısı gösterdik.
 • FRC Ankara Off-Season'da ittifak kaptanı olarak yarı final ayrıca "Endüstriyel Tasarım (Industrial Design Award)" ve "En İyi Mentor (Woodie Flowers Award)" ödüllerine layık görüldük.
 • Teknofest 2021 Roket Yarışmasına katıldık.
 • FRC Türkiye ve Tekyaz'ın düzenlediği "GeleceğeUlaşımYarışması"na katıldık.

FRC ve FIRST NEDİR ?

 FRC (First Robotics Competition), FIRST vakfının her yıl düzenlediği 4 ana yarışmadan biridir. Lise öğrencilerine hitap eden bir yarışmadır. Her sene ayrı bir tema belirlenir ve birçok ülkede bölgesel yarışmalar düzenlenir. Bu yarışmada öğrenciler mühendislikle tanışır ve görev dağılımı yaparak birbirlerinin açıklarını kapatan bir takım halinde çalışmayı öğrenirler. Bunun yanında sosyal ve mali açıdan da takımı yönetmek gerektiğinden gerçek hayat problemlerini çözebilmeyi  öğrenirler.
 FIRST ise 1989’da gençlerin bilime ve teknolojiye yönelik ilgisini canlandırmak için kurulan bir vakıftır. FIRST, gençlere STEM eğitimini aşılayan, bu alanda bir kariyer hedeflemeye motive eden ve aynı zamanda hayat becerilerini geliştiren inovatif programlar tasarlar. FIRST’ün misyonu gençleri heyecanlı, mentor tabanlı bilim ve teknoloji alanlarında yetenekleri geliştirmelerini sağlayan, inovatif olmaya yönlendiren ve liderlik, iletişim gibi becerilerini geliştirmelerini sağlayan programların bir parçası yaparak onlara ilham vermektir.

NEDEN FRC ?

 • Akıl için spor!

 • Katı kuralları, sınırlı kaynaklar ve zaman

 • Profesyonel mühendisler tarafından rehberlik edilen öğrenciler

 • Gelişmiş yazılım ve donanım kullanımı

 • Öğrencilerin kendi tasarladıkları, inşa ettikleri ve programları robotlarıyla yarışması

NELER KAZANDIK ?

 1. YAZILIM: Robotta etkin olarak kullandığımız diller olan Java ve C++'ın yanı sıra Python ve Labview de hakim olduğumuz dillerdendir.
  Önümüzdeki yarışmalarda robotumuzu etkin görüntü işleme ile birleştirerek Artificial Intelligence(Yapay Zeka)'dan %100 verim almayı planlıyoruz.
 2. PR: Bu bölmü büyük şirketlerdeki halkla ilişkiler bölümüyle bağdaştırabiliriz. PR, takımın tüm iletişim işlerini kontrol eder ve maddi kaynakları gözetler. Maddi kaynaklar için sponsor taraması yapar ve görüşmelere gider. Bunların yanı sıra diğer takımlarla sürekli iletişim halinde bulunarak fikir alışverişlerini sağlar. Bu bölüm bize erken yaşta büyük insan ağları, hitabet ve sunum yapma becerileri kazandırır.
 3. MEKANİK: Robotumuzu yaparken bir çok mekanik aşamayı tamamlıyoruz. Bunun ilk aşaması robotumuzu SolidWorks üzerinden birebir çizimini yapmak. Bu aşamadan sonra robotumuzu somutlaştırmak için gerekli komponentleri alıyoruz. (Alüminyum,Sac,Demir,Plastik,Tahta). Aldığımız bu komponentleri ise okulumuzda kurduğumuz atölyemizde ve gerektiği zaman sanayide işliyoruz. Bu süreçte dikey matkaptan dramele bir çok elektrikli aletin çalışma prensibini öğrenip kendimizi geliştiriyoruz.
 4. ELEKTRONİK:  Elektronik bölümünde robotumuzun tüm bağlantılarını yapıyoruz. Kimi zaman internetten ulaştığımız kaynaklardaki devre şemalarını kullanırken kimi zaman ise üstünde çalıştığımız kendi devre şemalarımızı çıkartıyoruz. Bu şemaları çıkarırken de elektroniğin kilit noktalarını erken yaşta öğrenme fırsatı yakalıyoruz.
 Aynı zamanda FRC bizlere yardımlaşmayı, takım olmayı öğretti ve en büyüğü asla unutmayacağımız anılar biriktirdik. Bu yaşta bu kadar deneyim kazandığımız için çok şanslıyız. Umarız devamı artarak gelir ve desteklerinizle beraber çok daha iyi çalışmalara imza atarız.


BİZ NEDEN FARKLIYIZ ?

 Bizim de her takım gibi hem güçlü hem de zayıf yönlerimiz var elbette. Okulumuzun akademik eğitimi yüksek olması, okulumuzda çalışmalarımız için bize ayrılmış bir alana sahip olmamız ve bu alanda farklı deneyimlerimizin olması bizim güçlü yönlerimizden. Okulumuzda dersleri yoğun olarak işlediğimizden dolayı çalışmalarımızı dengelememiz gerekiyor ve ülkemiz ekonomisinin sıkıntılı bir dönemden geçmesi sponsor bulmakta bizleri zorluyor ama biz zorlukları aşmaya var gücümüzle çaba sarf ediyor, asla pes etmiyoruz.
 Bu hayallerimize ulaşmak için bu yolda maddi, manevi ve teknik desteklere ihtiyaç duyuyoruz. FRC ORLANDO REGIONAL'a  katılma konusunda da önümüzdeki en büyük engel ise şüphesiz ki bütçesel sorunlardır ama gelişmiş bir bütçe planlamasıyla bu sorunun, sizlerin de yardımlarıyla, aşabileceğimize inanıyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz.

DESTEKLERİNİZ NE OLACAK ?

 Bu fondan beklediğimiz elli bin Türk Lirası'nı yarışma süresince üzerimize düşen finansal yüklerin bir kısmını karşılamış olacağız. Bizlere sadece maddi olarak değil; bizleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak, çevrenizdeki insanlara bizden bahsederek, bizimle fikir paylaşımı yaparak ve bunlardan başka pek çok şekilde destek olabilirsiniz. Şimdiden biz gençlerin yanında durduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Şehirler

İstanbul
Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

30.12.2021

100
Avatar
Gizli Fongogocu

28.12.2021

300
Avatar
100
Avatar
Gizli Fongogocu

17.12.2021

100
Avatar
Barış Ekici

16.12.2021

100
Avatar
Barış Ekici

16.12.2021

100
Avatar
ibrahim halil demir

16.12.2021

500
Avatar
Gizli Fongogocu

16.12.2021

150
Avatar
Gizli Fongogocu

16.12.2021

500
Avatar
Gizli Fongogocu

16.12.2021

100
Avatar
Ömer Faruk Beşer

16.12.2021

200
Avatar
Gizli Fongogocu

14.12.2021

200
Avatar
Gizli Fongogocu

13.12.2021

100
Avatar
Kayra Yildirim

13.12.2021

100
Avatar
KENAN BARUT

9.12.2021

500
Avatar
Yasemin Şensoy

8.12.2021

150
Avatar
Gizli Fongogocu

20.11.2021

600
Avatar
Gizli Fongogocu

19.11.2021

200
4.100 ₺ TOPLANDI
Hedef 50.000 ₺
%8
18 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
16 Kasım 2021 - 15 Ocak 2022
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
50 ₺
ADINIZIN YAZILI OLDUĞU FOTOĞAF
Gideceğimiz Orlando Regional'da üzerinizde isminizin yazılı olduğu bir kağıtla grup fotoğrafı. Destek olduğunuz için teşekkür ederiz.
2 adet alındı.  (Toplam : 350)
Tahmini Gönderim Tarihi:
15 Ocak 2022
100 ₺
SİZE ÖZEL TEŞEKKÜR VİDEOSU
Bize verdiğiniz destek ve motivasyonla biz de size tüm samimiyetimizle bir teşekkür videosu yollayacağız.
20 adet alındı.  (Toplam : 350)
Tahmini Gönderim Tarihi:
15 Ocak 2022
500 ₺
CAN DOSTLARIMA YUVA
Üzerinde adınızın yazılı olduğu bir kedi/köpek evini okulumuzun etrafına yerleştireceğiz.
4 adet alındı.  (Toplam : 40)
Tahmini Gönderim Tarihi:
15 Ocak 2022
1.000 ₺
AMAL HAWKS T-SHIRT'Ü
Özel olarak tasarladığımız t-shirtümüzü ve rozetimizi size gönderiyoruz. Ek olarak özel teşekkür videonuzu da yolluyoruz.
0 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
26 Mart 2022
3.000 ₺
ROBOTUMUZDA KALICILIK
İsminiz robotumuzda ve atölyemizdeki sponsorlar köşesinde bulunuyor. Ayrıca "CAN DOSTLARIMIZA YUVA" ödülünü de alıyorsunuz
0 adet alındı.  (Toplam : 16)
Tahmini Gönderim Tarihi:
15 Ocak 2022
DESTEKLE