Arabadan İn Bisiklete Bin, Belgesel Film

Kritik kitleyi oluşturarak, kentiçi bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmayı;12 milyon araç kullanıcısının ve karar vericilerin davranışlarını değiştirmeyi istiyoruz


Güzel Bir Gelecek Yaratma Çabamızda Bize Gücünüzle Destek Verir misiniz?

 

Merhaba bizler, bisiklet gibi basit bulunabilecek bir ulaşım aracının ve bu aracı tercih edenlerin yaratabileceği farkın gücüne inanan doğa ve gelecek gönüllüleriyiz. İki kişi olarak çıktığımız yolculuğumuz, günden güne artan diğer gönüllüler ve ekibimizle şekillenerek küresel ısınmanın karşısında olan bir bisiklet hareketinin belgesel filmine dönüştü. Ve yolculuğumuz gelecekte fark yaratabileceklerini bilen ve buna inanan insanlardan aldığımız güçle şekillendi. Çünkü geleceğin hikayesini birlikte, şimdi yazıyoruz.

 

Neye İnanıyoruz?

 

Dünyanın küresel ısınmayla mücadele ettiği şu günlerde Türkiye gibi mucizelerle dolu bir coğrafyada yaratabileceğimiz farkın bizim ve çocuklarımızın geleceğini güzelleştirebileceğine inanıyoruz.

 

Küresel ısınmayı engellemek ve yaşanılabilir bir gelecek için organik tarım, yeşil enerji, plastiksiz hayat gibi her türlü yöntemi denemeli ve yeni bir bakış açısı edinmeliyiz. Bu yüzden biz de pek çok ülkede karbon sıfır yaşamı desteklemek için tercih edilen bisikletlerle Türkiye’de neler yapabileceğimizi göstermeye ve gelecek dostu her adımı, her hareketi, her üretimi yolculuğumuzun durakları olarak sizlere taşımaya karar verdik. Çünkü birlikte çıktığımız bu yolculuğun yeni bir dünya tasarlama yolunda ilham ve cesaret vereceğine inanıyoruz.

 

Bu yüzden karbon sıfır ulaşım araçlarımız olan bisikletlerimizle, bisikleti tercih edenlere ve dünyanın geleceğine katkı sağlayan diğer gönüllülere ses olmak için bir film çekiyoruz.

 

İnandığımız Gelecek İçin Şimdiye Kadar Neler Yaptık?

 

İki bisikletli aktivist olarak Türkiye’nin bağımsız bisikletli inisiyatiflerinin yoğunlaştığı illerde Türkiye genelinde farkındalık yaratmak üzere başlatılan bisikletin hareketinin izini sürdük.. Yapılmayan şehirlerde oradaki dostlarımızla başlattık. “Arabadan İn, Bisiklete Bin!” ortak sloganı altında buluşmak üzere yaptığımız çağrılarla bisiklet sürücüleri ile her ayın son Cumartesi günü İstanbul, İzmir, Eskişehir, Ankara, Manisa, Bergama, Mersin ve Diyarbakır'da şehir meydanlarında toplandık/toplanıyoruz. Şimdi tüm bu topladığmız bilgi ve deneyim ile diğer şehirlerdeki bisikletlilere ilham olmak, yol olmak, yoldaş olmak için filmi tamamlamak istiyoruz.


 

İnsanlar için yapılmış yolların yalnızca otomobil sürücülerine ait olmadığına dikkat çekmek ve trafikte bisikletlilerin de olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Kendimize “Kritik Çoğunluk (Critical Mass)” diyoruz. Dünyanın tüm büyük şehirlerinde düzenlenen eylemlerin, trafikte bisiklet için alanlar oluşturmanın bir tezahürünün Türkiye'de de yaygınlaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ulaşım hakkı, kent hakkı, küresel ısınma başta olmak üzere temiz doğa ve temiz gelecek savunuculuğu yapıyoruz.

2017 yılında, İstanbul’dan başlayan ve 3450 km pedal çevirerek yalnızca bisiklet üzerinde kayda alınmış belgesel projemizin çekimlerini kendi imkanlarımızla 2019’da bitirdik.

 

Aynı slogan altında toplanan bisiklet sürücüleri ve aktivistler ile bu eylemlere ortak olanlara ses olmak için yaşam deneyimlerini, bisikletli yaşamın onlar için ne ifade ettiğini, sosyal ve kamusal alanda yaşadıkları olumlu ve olumsuz deneyimleri ile görüntülerini ve çağrılarını kaydettik/kaydediyoruz. Röportajlar gerçekleştirerek farklı bakış açılarını derledik/derliyoruz. Tüm bu şehirlerdeki eylemlere katıldık/katılıyoruz.

 

Şimdi tüm bu dokümantasyonu bir araya getirerek; “Kritik çoğunluk nedir? Nasıl oluşuyoruz? Bisikletli ulaşıma neden ihtiyacımız var?” sorularını, bisikletli öz yaşam öyküleriyle birlikte, daha geniş kitlelere ulaştırmak amacındayız.

 

Bu Filmle Nasıl Bir Fayda Sağlayabiliriz?

 

•   Bu film ile bisiklet yolları olmayan ve sokaklardan uzak kalan çocuklarımız ve sizler için bisiklet yolları ile şekillenmiş güvenli bir şehir içi ulaşımı teşvik edebiliriz.

•   12 Milyon motorlu taşıt kullanıcısına, trafikte bisikletli ulaşımı tercih eden sürücülerin de olduğunu, trafik saatlerinde bir bisikletlinin, motorlu araçlardan çok daha hızlı hareket ettiğini ve trafiği rahatlattığını anlatabiliriz.

•   Sivil toplum kuruluşları; yerel yönetimler ve idarecileri için referans olabilecek bir belge olmasını sağlayabiliriz.  

•   Sosyal bilimler uzmanları için; gelecekte Türkiye’deki bisiklet hareketinin hafızasına dair kayıtlar sağlayabiliriz.

•   Farkındalık sürüşlerinin çoluk-cocuk, erkek-kadın ve genç-yaşlı sayısının artarak, diğer şehirlere yayılmasını ve mevcut şehirlerde sayısının artmasını teşvik edebiliriz.

•   Ve küresel ısınmann önüne geçme konusunda kitlesel bir farkındalık ile somut adımlar atılmasını sağlayabiliriz.

•   En önemlisi sizlerin de desteğiyle bireylerin ve kurumların kolektif hareketle nasıl bir fark yaratabildiğini gösterebiliriz.

 

 

Ne zaman biter? Nasıl bir destek gerek?

 

Filmin kurgusunu tamamlayabilmek için desteğinize ihtiyacımız var.

 

Kültür Bakanlığı ve benzer diğer kurumlara yönelik başvurularımızdan sonuç alamadık. Fakat yine de umudumuzu yitirmedik. Filmi asıl sahipleri olan bireylerle, yani topluluğun gücüyle tamamlayabileceğimize inanıyoruz.

 

Hangi iş kalemleri için desteğe ihtiyacımız var:

 

•   Görüntülerin düzenlenmesi ve yerleştirilmesi/kurgu ve montaj. (60 Gün)

•   Coğrafi koşullara ve çekim olanaklarına gore kullanılan farklı kamera ve lenslerle elde edilen görüntülerin görsel olarak kurgu sonrası aynı dili konuşması için renklendirilmesi (30 Gün)

•   Röportajlar, mizansenler, sürüşler ve efektlerin ses düzenlenmeleri (30 Gün)

•   İstanbul, İzmir ve Ankara'da yapılacak ek çekimler

•    Sosyal medyada hareketi desteklemek için yapılacak iletişim çalışmaları için ekip çalışması

•    Film gösterimlerinin organizasyonu ve kitleyle buluşturulması için çeşitli gösterim merkezlerinden hizmet alma

 

Harekete destek olmak için

 

Projeyi Destekle;

·      Ödüller kısmında yer alan size sunduğumuz bazı ödülleri edinerek projenin hayata geçmesini sağlayarak hem kendinizi hem de emeği geçenleri ödüllendirebilirsiniz. Gezegenimiz ve bizim için kalbinizden geçen güzel bir dilekte bulunabilirsiniz

 

Projeyi Paylaş;

·      Fongogo sayfamızı, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak proje için ihtiyacımız olan kaynağa ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.

·       Sosyal Medya Hesaplarımızı ve web sitemizi takip edebilir kendi hesaplarınızdan paylaşarak projenin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. www.instagram.com/kinocycle , www.facebook.com/kinocycle,www.kinocycle.com

 

Harekete Katıl;

Her ayın son Cuma günü ve birkaç şehirde de son Cumartesi günleri Critical Mass farkındalık sürüşlerine katılarak harekete destek olabilir, bizlerle tanışarakn bu güzel topluluğu varlığınızla büyütebilirsiniz.

 

 

Neşeyle, umutla ve dayanışmayla kalın

Yolunuz uzun olsun...

 

Kinocycle Ekibi ve Gönüllüleri

 

 

 

 

 

Şehirler

Mersin
Adana
Tekirdağ
Kayseri
Balıkesir
Manisa
Eskişehir
Konya
Kocaeli
Antalya
İstanbul
Ankara
Edirne
Çanakkale
İzmir
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
50
Avatar
Tugce Yavas

20.9.2019

100
Avatar
Merve Çevik

19.9.2019

250
Avatar
Ozan Tepeyurt

16.9.2019

25
Avatar
Gizli Fongogocu

16.9.2019

350
Avatar
Gizli Fongogocu

14.9.2019

500
Avatar
Gizli Fongogocu

13.9.2019

50
Avatar
Gizli Fongogocu

12.9.2019

100
1.425 ₺ TOPLANDI
Hedef 44.000 ₺
%3
8 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
kino cycle
Balıkesir , Türkiye
ÖDÜLLER
25 ₺
Dijital Teşekkür Kartı
Adınıza sosyal medya hesaplarımızdan teşekkür kartı
1 adet alındı.  (Toplam : 500)
Tahmini Gönderim Tarihi:
06 Mayıs 2020
50 ₺
Rozet + Sosyal Medya'dan Teşekkür
Rozet + adınıza sosyal medya hesaplarımızdan teşekkür
1 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
75 ₺
Yönetmen imzalı dijital teşekkür kartı
Yönetmenin adınıza özel imzalayacağı filmden bir kare ile e-postanıza dijital bir teşekkür kartı ileteceğiz.
0 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
100 ₺
Film Afişi, Teşekkür ve Online İzleme Linki
Sosyal Medya hesaplarımızdan adınıza teşekkür, dijital film afişi ve online izleme linki.
5 adet alındı.  (Toplam : 250)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
150 ₺
Arabadan İn Bisiklete Bin Tişörtü
Filmin afişinin tasarımcılarının yarattığı özel tişörtlerimiz cyan ve magenta renklerde size postalayacağız.
2 adet alındı.  (Toplam : 500)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
250 ₺
Filmin Özel Posteri Serigrafi Baskısı
Filme tasarlanacak posterlerden istediğin bir tanesini serigrafi baskı yapıp göndereceğiz.
2 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
500 ₺
Web Sitemizde Banner Alanına Destekçi Olarak Spons
Web sitemizde banner alanında bir ay boyunca XXX Arabadan İn, Bisiklete Bin Projesi Destekçisidir bannerını hazırlayarak yayınlayacağız. Dilerseniz bu bannerı kendi web sayfanızda ya da sosyal medya hesaplarınızda da yayınlayabileceksiniz.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
1.000 ₺
Yolculuk sırasında özel teşekkür videosu
Yakınlarının doğumgünleri vb. özel günleri için onlara hareketimize destek olarak hediye verebilirsin. Biz de hareketi desteklediğin kişinin adına teşekkür videosu hazırlayabiliriz.
0 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
5.000 ₺
Gönüllü Yapımcı Kredisi
Bu destekle, filmin bütün jeneriklerinde 'yardımcı yapımcı' kredisi sahibi olacaksınız.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
05 Temmuz 2020
DESTEKLE