BAMBU - KISA FİLM

'Diş' filminde yaşanılan maddi problemlerin tekrarlanmaması, yapılacak film ile uluslararası festivallerle ülke sinemasını temsil etmeyi umuyoruz.

“Ergenlikle gelen değişimle birlikte kendisi ve dayatılan toplumsal cinsiyetin sorumluluklarıyla çatışan Alperen, erkekleşme ve bireyleşme sancıları geçirir. Çevresi ve ailesiyle bağları kopar, bu kopuş onu bir rastlantı sonucu Bambu’ya bağlar.

Merhaba;

Işık Üniversitesi Sinema ve Televizyon 4. sınıf öğrencisiyim. Çocukluğumdan beri sinemaya büyük bir ilgim var, her gün daha da artan…

İlk filmim 'Diş' yaşadığımız maddi problemlerden dolayı bütçesiz gerçekleştirildi. Bu durum birçok eksiği beraberinde getirdi. Tüm bunlara rağmen 'Diş' filmi 25. Adana Film Festivali’nde finale kaldı (Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması/Kurmaca); 6. Antakya Altın Defne Film Festivali’nde Gösterim Dışı Film Seçkisine seçildi.

Bambu sinema yapmak için çıktığım yolun ikinici durağı. Kısacası, Bambu aynı zamanda bir gencin sinemaya duyduğu tutkunun adı.

Filmin Konusu

İyi okullarda, iyi eğitim görmüş olan Alperen, annesinin isteğiyle başka bir liseye kaydedilir. Kendini hiç görmediği farklı karakterlerdeki insanların ve bambaşka bir dünyanın içinde bulur. Bu süreçte annesi, kız arkadaşı ve okuldaki çeşitli gruplarla bir çok problem yaşar. Hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan bir 'bambu' onu tüm problemlerden kurtaracaktır.

Lise bir erkek için eşik niteliğinde bir dönemdir. Bir erkeğin şekillenmeye başladığı ya da bir başka deyişle 'erkekleşme sancılarını' hissettiği kritik bir evredir. Ailevi sorunlar, okul hayatı, cinsellik ve büyüme çabası bunların başını çeken etmenlerdendir. Toplumun çizdiği kalıplar lise döneminde daha belirgin görülmektedir. Bu filmle dayatmaların erkek çocukları üzerindeki etkileri aktarılacaktır.


Finansman İhtiyacımız;

Hedeflediğimiz filmin öngörülen 9 bin liralık bütçesinin 6 bin lirasını fongogo üzerinden aramaktayız. Elde edeceğimiz bu fon, prodüksiyon ve post-prodüksiyonda kullanılacaktır.

Öngördüğümüz bütçe;

Kostüm, sanat ve mekan giderleri: 2.500 TL

Ulaşım ve nakliye giderleri: 2.000 TL

Post-prodüksiyon giderleri: 1.500 TL


Yapılacak destekler sonucunda;

Bu yıl mezun olmamı sağlayacak Bambu, gençliğin genel bir derdini anlatan evrensel nitelikler taşımaktadır. Bu sayede film birçok festivalde kendisine yer edinme imkanı sağlayacak, uluslararası festivallerde ülke sinemasını temsil etme şansı bulacaktır.  Yalın ve akıcı sinematografik anlatımıyla hedeflediği kitlede etki bırakacaktır.


Teşekkürlerimle, 

Alperen SARIKAYA

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
550 TL TOPLANDI
Hedef 6.000 TL
%9
4 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Sonlandı
Avatar
Proje Sahibi
Alperen Sarıkaya
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.