Başıboş Bir Yolculuğun Filmi (Fîlma Rêwîtiyek Serberdayî)

Başıboş yaşamını dışarıdan bir gözle, yaşamsal bir bağ kurduğu kamerasıyla kaydeden B, çocukluk anılarından hareketle “Rewşen”e ulaşmak ister.

Sinopsis: 

Başıboş yaşamını dışarıdan bir gözle, yaşamsal bir bağ kurduğu kamerasıyla kaydeden B, çocukluk anılarından hareketle “Rewşen”e ulaşmak ister. Garajda aradığı dolmuşa bir türlü ulaşamaz; Rewşen yazıhanesinin uzun zamandır kullanılmıyor oluşu, simsarlarla yaşadığı iletişim kopuklukları ve E’ye duyduğu tanımlanamayan ilgi onda kafa karışıklığı yaratır. En sonunda “Rewşen”e ulaşmanın neredeyse imkânsız olduğu bilgisini edinir.  Umudunu yitirdikten sonra tesadüfen bindiği bir dolmuş onu Rewşen’e yakın olduğu söylenen bir yerde bırakır. Fakat Rewşen’e giden yol, büyük bir duvarla kapanmıştır ve duvarı aşmak pek mümkün değildir.


Yönetmen Görüşü:

Bundan yaklaşık üç yıl önce Bilge Karasu’nun Geceden Geceye Arabayı Kaçıran Adam öyküsünü ilk okuduğumda çok etkilenmiştim. Bir yıl kadar sonra öyküyü tekrar okuyunca aynı etkiyi hissedip ilk senaryo uyarlama taslağını yazmıştım. O zamandan itibaren senaryonun kurgusu ve atmosferi sürekli aklımın bir köşesinde duruyordu. Hatıralarımla iç içe geçiyor, yeni çağrışımlar uyandırıyor, belirli aralıklarla üzerinde düşünüp yeni taslaklar yazıyordum. Geçen yılın başlarında hikâyenin eksik hissettiğim kısımlarını prodüksiyon sürecinde tamamlayabileceğimi düşünerek Diyarbekir’e gittim ve iki haftada ön hazırlığı tamamladım (çekim takvimi, mekânlar, oyuncular, ekipmanlar vs.) Geriye bir tek çekim izni kalıyordu fakat bazı sebeplerden ötürü izin belgesine bir türlü ulaşamadım. Bu bekleme süreci motivasyonumu düşürmüştü ve hikâyeden uzaklaştığımı hissedince çekimleri bir süre ertelemeye karar verdim. O zamandan beri hikâye kafamda artık iyice olgunlaşınca üzerinde tekrar çalıştım ve son haline getirdim. Film, senaryoda belirtildiği gibi dört sahne haricinde amatör çekilmiş videolardan oluşuyor. Bu amatör videoları, filmin atmosferine uyacağını düşündüğüm Dogma 95 akımının görüntü estetiğine yakın olarak tasarladım. Bu tasarıyı filmin diline en yakın biçimde uygulayabilmenin yolunun prodüksiyon aşaması olduğunu öngördüğüm için çekim takvimini esnek tutmayı ve iki-üç haftalık bir sürece yaymayı planlıyorum.


Projenin Katıldığı Festivaller:

  • 14. Akbank Kısa Film Festivali, Kısa Film Forum (Finalist) 
  • 20. Uluslararası Eskişehir Film Festivali (Derviş Zaim tarafından Senaryo Danışmanlık Desteği)


Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
0 TL TOPLANDI
Hedef 10.000 TL
%0
0 DESTEKÇİ
47 GÜN KALDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Avatar
Proje Sahibi
musab tekin
Bursa, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.