Ben-cil (Orta Metraj)

Kaçmamız gereken şey(ler) dışarıda değil içimizde olan(lar)dır. Bencil sizi size anlatacak. Bilincimiz görünenden daha derin.

Bencil

         Bencil, içlerinde kendilerine düşman bir başka ben taşıyanların çatışmasını konu alıyor. Sigmund Freud'un psikanalizin “yapısal kuram”ı olarak adlandırılan Ego ve İd kitabında bahsettiği zihinsel yapıları karakterize ederek bir hikaye ortaya çıkardık. Freud'a göre yapısal kuram, zihni üç birim ya da “yapıya” böler: İd, ego, süper ego. Bilinçdışı, id, biyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için insanlığın en ilkel isteklerinden oluşur. Superego (o da biliçdışı), sosyal açıdan uyarılmış vicdanları içerir ve tinsel ve etik yasaklamaları ile ide karşı koyar. Genellikle bilinçli ego, ikisi arasındaki arabulucu işlevini görür. Bilinç ve bilinçdışı olarak farklı bakış açıları ve farklı seviyelere sahip olan Freud’un zihin kavramı, insanın doğasını anlamada fazlasıyla ileri düzeyde olduğu halde, modelinin bazı yönleri şiddetli eleştirilere maruz kalmıştır. Bu eleştirilere de hikayenin belirli yerlerinde simgesel olarak yer verdik.

         Bencil'de hayatta sıkça karşımıza çıkan spesifik karar anlarında yaşadığımız saniyelik çatışmanın derinlemesine incelemesini Freud'un yapısal kuramına göre yansıtmaya çalışacağız. Bencil'i tür olarak psikolojik ve gerilim diye tanımlayabiliriz ayrıca güçlü sinematografisi, farklı çekim teknikleri ve görsel efektleri ile günümüzdeki görsel doygunluk ihtiyacını karşılamayı da hedefliyoruz.


Zaman

          2016 yılında orta metraj olarak senaryosunu yazdığmız Bencil'i, dönemin maddi imkansızlıkları sebebiyle kısa metraj ya da teaser olarak adlandırabileceğimiz şekilde hayata geçirdik. Kitlesel fonlama sayesinde insanların başkalarının hayallerine destek ve ortak olabilme imkanının arttığı ve yaygınlaştığı bu dönemde bizde 3 yıl önce senaryosunu yazdığımız Bencil'i sizden gelecek destekler sayesinde istediğimiz kalite ve formatta hayata geçirebileceğimizi düşündük.

2016 yılında çektiğimiz kısa versiyonu bir çok yerel film festivalinde gösterimlere girmiş ve derece kazanmıştır.

2018 yılında ise 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde gösterime girdi.

2019 Ağustos ayı içerisinde çekimlerine başlamak istediğimiz Bencil'in çekimleri tahminen 5 hafta sürecektir.
Eylül ayı içerisinde kurgu ve diğer post prodüksiyon işlemlerini tamamlandıktan sonra önemli uluslararası festivallere katılım sağlamak istiyoruz.


İhtiyacımız olan destek, izlerken gurur duyacağınız bir içerik vaat ediyor!

Bencil ekibi şuan hayli yeterli, yetenekli ve yetkin insanlardan oluşuyor. Oyuncular dahil 14 kişiden oluşan bir ekibiz.

Finansal desteğe olan ihtiyacımız teknik ekipman eksikliği, ulaşım, mekan, kostüm ve set giderlerinden oluşuyor. Tahmin edersiniz ki ekip olarak kendi aramızda da bir kampanya başlattık, tahmini giderlerimizin %30'unu karşılayabileceğimiz bir miktar toparlayabildik. Bunun yanında ses ve ışık ekipmanlarının da bazılarını eş-dost-çevre üçlemesinden sağlamış durumdayız. Bencil'in çekimlerine başlayabilmek için ihtiyacımız olan miktarı aşağıya yuvarlayarak 30 bin TL olarak hesapladık. Yapılan tüm harcamaları ve planlanan çekim takvimini Bencil'in resmi web sayfasından isteyen herkes takip edebilir. Eğer desteklerinizden toplanan miktarda artan bir meblağ olursa Bencil'in daha fazla izlenebilmesi için dijital medya pazarlamasında harcanacaktır.

  • Destekte bulunan herkesin isimleri, bencilfilm.com ve sosyal medya hesaplarında teşekkür listesi altında paylaşılacaktır.
  • Destek miktarına bağlı olarak kişiye özel sosyal medya postu tasarımı, özel hediyeler, set ziyareti imkanı, jenerikte yer alma, ortak yapımcı olma fırsatlarına ulaşılabilir.

Festivaller ve web sitemiz olan bencilfilm.com harici herhangi bir gala ya da özel gösterim gibi yüksek maliyetli bir gösterim planımız ve ona ayıracak bütçemiz yoktur.


Başka nasıl destek olunabilir?

           Bencil'e maddi destek dışında aşağıdaki başlıklar altında imkanlarınız dahilinde destek olabilirsiniz. Bu konuda verebileceğiniz destekler hakkında info@bencilfilm.com adresine mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

  • Çekimler için ihtiyacımız olan mekan desteği.
  • Ulaşım için gerekli olan araç desteği.
  • Kostüm ve makyaj desteği.
  • Kamera ve kamera ekipmanı desteği.

Teşekkürler

Yapacağınız tüm destekleriniz ve yardım amacıyla atacağınız tüm mailler için şimdiden çok teşekkür ederiz.

Ülkemizde sanat halen sevenleriyle buluşabiliyorsa sanata değer veren siz güzel insanlar, sanatseverler sayesindedir.

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
50 TL TOPLANDI
Hedef 30.000 TL
%0
2 DESTEKÇİ
18 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Görkem sinan Kotan
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.