Ben değil Biz:Hayalimdeki şirketten yurtdışında staj kabulü aldım.

Ülkemizin ekonomik geleceğini katkıda bulunabilmek için ithalat-ihracat üzerine uluslararası bir şirkette staj yapmayı hayal ettim,MSC İtalya'dan kabul aldım."

    BEN KİMİM?

   Merhaba, Ben Berkay Ürkmez. 1996 İzmit doğumluyum.Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. Liseyi İstanbul'da Kadıköy Anadolu Lisesi'nde yatılı ve burslu olarak okudum. Her zaman hayal kurmayı seven biri olarak boş vakitlerimin çoğunu mevcut durumları analiz edip, gelecek için daha iyi fırsatlar oluşturmak üzere hayaller kurarak geçirdim. Mutluluk kaynağım kurduğum hayalleri başardığımda benden başka birilerinin daha mutlu olduğunu görmek oldu. Bu yüzden toplumsal fayda sağlayacak hayallere daha çok odaklandım. Üniversiteye hazırlandığım sınav senemde, benim için ülkede bulunan ve dikkatimi çeken en büyük sorun ülkenin ekonomisiydi. Az önce bahsettiğim değerleri hayatımın temeline koymuştum. Bu yüzden bir adım atmaya karar verdim ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü'nü kazandım. Ben her insanın hayatta onun için yaşadığı büyük bir hayali olduğuna inananlardanım. O hayal o kadar büyüktür ki, o hayale ulaşmak için açılması gereken, art arda dizilmiş bin bir zorlu kapı vardır. Bu kadar kapıyı nasıl açacağımı düşünürken aslında yapmam gereken tek bir şey olduğunu fark ettim. Sabırlı olmak ve sadece sıradaki kapıya odaklanmak.

 Bugüne kadar neler yaptım? 

  Dünyada 7 milyar insan var ve her insan birbirinden farklı özelliklere sahip. Önemli olan hangi insanın hangi yetkinliklere sahip olduğunu kendi içinde fark edebilmesi. Bu düşünce ve Ekonomi alanındaki teknik bilgimin yetersizliği ile Üniversitede Hazırlık yılımın başında bir karar verdim. Başarılı bir öğrenci olacaktım ve olabildiğince farklı sektörde farklı alanlarda staj yapacaktım. Sıradaki kapım buydu. Şu an 3. sınıfım bitiyor, not ortalamam 3.19 ve şimdiye kadar Hazırlık yazı da dahil olmak üzere 5 farklı sektörde ve departmanda staj yapma imkanım oldu.

Her şey nasıl başladı?Bu staja nasıl kabul aldım? 

    2017 Yılında yaptığım stajlardan birinde, çalıştığım şirket ihracat-ithalat üzerine çalışıyordu. Gerçekleştirdiği ticaretin büyük çoğunluğunda taşımacılığı Mediterrenean Shipping Company(MSC) üstleniyordu ve giderlerde taşımacılığın önemli bir yeri vardı. Yaptığım araştırmalarım sonrası o zaman da şuan da günümüzde de ticarette taşımacılığın ülkemiz için önemli bir gidere sebep olduğunu fark ettim. Bu konuya bir çözüm üretmem gerektiğini düşünerek, ve bu alandaki sınırlı bilgimin farkında olarak kendimi bu alanda geliştirmem gerektiğini bu yüzden bir yerden başlamam gerektiğini düşündüm. MSC'nin Avrupada'ki çeşitli ofislerine staj yapabilmek umudu ile başvuruda bulundum. Mart ayında İtalya'nın Ravenna bölgesindeki ofisinden bir dönüş aldım. 11.04.2019 tarihinde ofisin müdürü Roberto Viola Bey ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Roberto Bey'in bana sorduğu ilk soru şu idi. "Neden ofisimizde staj yapmak istiyorsun". Soruya vereceğim cevap çok netti ve aynı zamanda bu projemin de amacı idi. Roberto Bey'e "Şuan Türkiye'nin ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçtiğini. Kurda'ki anlık ve sert değişimlerin ülke ekonomisine zarar verdiğini. Bir çok fabrika ve ya üretim yerinin bu durumdan etkilendiğini, kapanma noktasında olduğunu yada kapandığını, ülkedeki üretimin gittikçe azalabileceğini belirttim. Böyle bir durumda ülkemizin daha çok ithalata bağlı bir ülke haline gelebileceğini ve ithalat-ihracattaki transfer ücretlerinin genel toplamda önemli bir yere sahip olduğunu belirttim. Sonuç olarak, ülkemizin durumunu iyileştirebilmek için bir araştırma yaptığımı fakat daha çok teknik bilgiye ihtiyacım olduğunu söyledim.". Yaklaşık 20 dakikalık bir telefon görüşmesinin sonucunda MSC Ravenna ofisi tarafından herhangi bir ücret ödenmemek üzere 03.06.2019-02.08.2019 tarihlerinde, 2 aylık bir süreçte şirketin İhracat-İthalat departmanında Türkiye-İtalya arasındaki ticaretler özelinde, staja kabul edildim.

Bu programım neleri kapsıyor ve benim için neden önemli?   

Programım,hayalim, bu staj imkanını değerlendirip, zihnimi ve bakış açımı mümkün olduğunca genişletip, ülkeme daha yenilikçi ve etkili fikirler ile dönebilmek. Aslında bu programım 3 farklı projeyi kapsamakta.

   1) MSC şirketinde 2 ay süre ile stajımı gerçekleştirip ihracat-ithalat sektöründe ve ticarette transferlerde mümkün olduğunca çok yetkinliğe sahip olup bu alanda Ülkemiz için yeni fikirler üretebilmek.

    2)Herkesin daha önce duyduğunu düşündüğüm bir soru var. Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Benim bu soruya cevabım ikisini de yapan. İtalya ve Avrupa'da mümkün olduğunca fazla turistik,kültürel, tarımsal vb, yerler görüp oradaki süreçlerin nasıl işlediğini İtalya'nın veya Avrupa'nın diğer ülkelerinin bu sektörlerden nasıl gelir elde ettiğini inceleyip, analiz edip, Ülkemizde uygulanabilir hale getirmek istiyorum.

    3)Bu programımızın, projelerimizin Ülkemiz için sürdürülebilir hale gelmesini istiyorum. Türkiye'ye döndükten sonra yeni bir proje başlatıp, ülkemizin geleceği için daha fazla öğrencinin yurt dışında staj imkanı veya daha iyi imkanlar elde etmesini sağlayıp, daha yenilikçi ve ülkemiz için daha faydalı hayaller ve fikirler ile ülkemize dönmesini sağlamak istiyorum. 

    Ülkemizin ekonomik anlamda daha yüksek bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor ve bu potansiyelin ortaya çıkmasını, ülkedeki herkesin daha mutlu yarınlara sahip olabilmesini diliyorum. Bunun gerçekleşebilmesi için kendi adıma her şeyi yapmaya hazır olduğumu belirtiyor bu yüzdende projeme: Ben değil Biz adını veriyorum.  

Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Yardımlarınızı nerede kullanacağım? 

    Öğrenci olduğum için ve yüksek döviz kurlarından dolayı böyle bir staj imkanını değerlendirmekte ve hayallerimi gerçekleştirmekte maddi olarak sıkıntı yaşamaktayım. 31.05.2019 Tarihinde İtalya'ya gidip, 03.08.2019 tarihinde Türkiye'ye dönmeyi planlamaktayım. Bu süreç 65 günü kapsıyor.
Yapacağım masraflar;

1)Gidiş-Dönüş Uçak Biletim:                                                                             250 €
2)65 gün Konaklamam(günlük ortalama 30 €):                              65X30=1950 €
3)Gıda,Ulaşım ve Diğer Masraflar(9 hafta,haftalık 200 €):            9X200=1800 €
4)Analiz için ihtiyacım olan ortalama gider (65gün):                                     500 €

TOPLAM: 4500 €
28.04.2019 Güncel Döviz Kuru 1€=6,625 TL 6,625X4500=29.812,5 TL

    Talep ettiğim yardımdan fazla miktarda yardım toplar ya da harcamayı ön gördüğüm miktardan az miktarda para harcar isem döndüğüm zaman kalan miktarın hepsini sizin talep edip karar verdiğiniz bir kuruma sizin adınıza bağışlamayı düşünüyorum.
    Bu projemi daha fazla insana ulaştırmada yardımcı olursanız çok sevinirim. 
    Projeme fikirleriniz ile destek olmak ister iseniz fikirlerinizi ve önerilerinizi okumak,dinlemek beni çok mutlu eder.
   
   Şimdiden yazdıklarımı okuyan, yardım eden,paylaşan fikir veren ve beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.
 
   Daha mutlu ve huzurlu yarınlar umuduyla iyi günler dilerim.

   Saygılarımla;
   Berkay
 

Ekip

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
4.150 TL TOPLANDI
Hedef 29.812 TL
%13
12 DESTEKÇİ
10 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Berkay Ürkmez
Ankara, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.