Benden Sonra Tufan Olmasın

“Benden Sonra Tufan Olmasın” gibi bir duruşun, günümüzde çok önem taşıdığına inanıyor AÇOK...

Muhsin Ertuğrul / AÇOK ile üçüncü buluşması

Muhsin Ertuğrul’un kurulmasına öncülük ettiği son tiyatro AÇOK’tur. Hayata veda edişinden sonra, Onun tiyatroya adanmış ömrünü anlatan özel bir projeyle gönül borcunu ödemeye çalışmıştı AÇOK. “Perdeci” adını verdiği oyunla, seyir halindeki bir Boğaziçi vapuru ile iskelelerindeki gösterimlerle 100’üncü doğum yılını kutlamıştı. Bu üçüncü buluşmada Muhsin Ertuğrul’un önemli bir yazısını sahneye taşımaya hazırlanıyor. Ve dışarıdan yardım almadan oyun çıkarmanın artık imkânsız olduğu günümüzde… “Tiyatro Eğitimi Yolunda Savaş” oyununu “Benden Sonra Tufan Olmasın” adıyla sahne ışıklarına kavuşması için AÇOK desteğinizi bekliyor…

  Bu oyun Muhsin Ertuğrul’un kendisiyle hesaplaşmasıdır aslında… Yaşlı Muhsin oyunun sonuna doğru Genç Muhsin’e: “Anılarımı yazıyorum. ‘Benden Sonra Tufan Olmasın’ diyeceğim ismine.” diyor… Bu dürüst tavrın, günümüzde çok önem taşıdığına inanıyoruz… Tek perde gösterilecek olan oyunun yazarı Ümit Denizer ve sahneleyecek AÇOK’un layık görüldüğü ödüllerden bazıları şöyle…

AÇOK Nasıl AÇOK Oldu?

1960’lı yılların İstanbul’unda LCC kısa adlı, Tiyatro Bölümü de olan bir özel eğitim kurumu vardı. Orta halli ailelerin parasız çocukları kurs ücretlerini ödeyemedikleri için Tiyatro Bölümü1969 yılında kapandı. Tiyatro Bölümünü, İstanbul Şehir Tiyatrolarından istifa eden: Muhsin Ertuğrul yönetiyordu. Tiyatro Bölümü kapanınca, Beklan Algan ve Ayla Algan evlerinde eğitime devam ettiler. Ama komşu şikâyetiyle ev çalışmaları da bitti.

Algan’lar, tiyatro eğitiminin yarım kalmaması için Beyoğlu Tepebaşı’ndaki Union Française adlı balo salonunu kiraladılar. Yüksek kira bedeli nedeniyle, orada da fazla kalınamadı. O yıllarda Halkevleri canlandırılmak isteniyordu. Küçük bir salonu olduğu için Bakırköy Halkevi ile anlaşan Algan’lar eğitimi oraya taşıdılar. Halkevi yönetimi bir de oyun sahnelensin istiyordu. Beklan Algan modern bir “Hamlet” yönetmeye karar verdi.

Oyunun adına “Hamlet 70” denilmişti. Çeşitli zorluklarla, ancak 1971 yılında seyirciyle buluşabilen bu etkili oyunun sahne tasarımı Metin Deniz, maskları Kuzgun Acar imzası taşıyordu. 12 Mart askeri darbesi gösterilerin bitmesini zorunlu kıldı. Ve ülkenin normale dönmesi 1973 yılını buldu.

“Hamlet 70” projesinden Üsküdarlı üç arkadaş: Cemal Ünlü, Turgut Denizer ve Ümit Denizer; bir tiyatro kurma girişiminde bulundular. Hocalarına danışmak istediler. Muhsin Ertuğrul ve Haldun Taner, sözleşmiş gibi, çocuk tiyatrosu yapmak için yönlendirdi onları.

Böylece 1973 yazında yeni bir tiyatro doğdu. İstanbul’un Anadolu yakasında yaşadıklarından “Anadolu”, seyirci tanımlaması için “Çocuk” ve Geleneksel Tiyatro gruplardan “Oyun Kolu” sözcüklerini seçtiler. Böylece “Anadolu Çocuk Oyunları Kolu” oldular. Fakat seyirciler onları “AÇOK” kısa adıyla anıyordu.

İlk oyunları “Mutluluklar Ülkesi” 1973-1974 sezonunda çocuklarla buluştu. İlk oyunun ilk gösterimi, provaların da yapıldığı Üsküdar Üçüncü Selim İlkokulu salonunda gerçekleşti. Tam bir Cumhuriyet öğretmeni olan Müdür İbrahim Bozalan sayesinde, çoğu provalarını orada yapan AÇOK; oyunlarının ilk gösterilerini bu okulun öğrencilerine hediye etmeyi gelenek haline getirdi.

Kuruculardan Cemal Ünlü, Devlet Tiyatrosuna girip veda edince, Turgut ve Ümit Denizer kardeşler AÇOK sanat üretimine devam ettiler. Yıllar geçtikçe çocuklarla beraber, yetişkinlere ve gençlere de modern oyunlar hazırladılar. Yurtiçinde ve yurt dışında çeşitli festivallere davet edildiler. Uzun turnelere çıktılar. Seçkin ödüllere layık görüldüler.

Kuruluşunun Ellinci Yıldönümüne doğru AÇOK                                                  

1973’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50’inci yılında hayata geçen AÇOK’un gençleri, kırk beşinci doğum günlerini kutlamak üzere buluştular. Hepsinin saçına ak düşmüştü, çocuk ve torun sahibi olmuşlardı. Ne yazık ki veda edenler de vardı, toplantı o kardeşlere saygı duruşuyla başladı. Kuruluş yıldönümü buluşmasında 45 yıl yaşanan güzellikler hatırlandı, AÇOK’lular Turgut-Ümit Denizer Kardeşlere: “Beraber yeni projeler yapalım abi” dediler. Abileri de onlara şu mesajı verdiler:

“AÇOK tarihe gömülmeden ‘yaşayan’ bir tiyatrodur, yaşaması gişeye bağlı değildir. Kadrosunun maddi desteğiyle oyunlar çıkaran ‘tiyatro kooperatifi’ örneği dünyada var mıdır bilmiyoruz, ama kolektif üretim yönteminin Viyana Üniversitesinde tez konusu yapıldığını söylemek isteriz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına taşımak üzere, biz de Muhsin Hocamız gibi, yüksek enerji isteyen çocuk tiyatrosunu gençlere bırakalım. Bizim dışımızda marka olan AÇOK adını koruyalım, açılımını değiştirip ‘Aydınlık Çağdaş Oyunlar Kolu’ diyelim ve sadece yetişkin seyircilere ulaşalım… ‘Aydınlık’ çünkü: Sahneye çıkmasına karar verilen konular hep umut versin seyirciye… ‘Çağdaş’ çünkü: Hangi konu seçilirse seçilsin, az diyaloglu görsel yaratıcı çözümler yansısın... ‘Oyunlar Kolu’ çünkü: Salonumuz olmadığı için seyirci nerdeyse oraya gitmeye devam… Ve tabii ki Stanislavski’nin ‘Kendimizde sanatı sevelim, sanatta kendimizi değil’ öğüdünden ödün vermeden...”

***********************************************************

Kurulduğu 1973 yılından 2021’e kadar seyirciyle buluşturulan oyunlar

*MUTLULUKLAR ÜLKESİ

*MOR GEZEGEN

*FERHAD İLE ŞİRİN (Yetişkinler için)

*KELOĞLAN

*LEKE, ÇİZGİ / BENEK, RENK

*AKSAK TİMUR İLE HOCA NASREDDİN

*AVRUPAYA AVRUPAYA

*BARBİANA’DA BİR OKUL (Gençler için)

*BENİM ARKADAŞIM YOK

*BENİ ANLAYAN YOK (Gençler için)

*UÇAN ŞEMSİYE

*PERDECİ (Yetişkinler için)

*HANIMEFENDİ İLE HİZMETÇİSİ (Yetişkinler için)

*BİLİM BARIŞTIR – EİNSTEİN (Yetişkinler için)

Denizer kardeşlerin AÇOK dışındaki çalışmaları

*BÜYÜYÜNCE NE OLACAKSIN (Çocuklar için) (Konya Devlet Tiyatrosu)

*DÖNÜŞÜM (Yetişkinler için) (İstanbul Şehir Tiyatrosu)

*ADALET, SİZSİNİZ (Yetişkinler için) (Perdeci Oyuncuları)

Ödüller

*İsmet Küntay (1) / *Yılın Oyunu / *Kültür Bakanlığı / *Avni Dilligil / *TEB -Tiyatro Eleştirmenleri Birliği / *Cevdet Kudret / *İsmet Küntay (2) / *Sadri Alışık / *Lions Club / *Direklerarası Seyircileri / *Emek Ödülleri

Festivaller-Turneler

*Hamburg-“Welt Festival Der Kindertheater” / *La Chaux De Fonds-“Biennale Du Theatre” / *Münih-“Spielplatz-84” / *Münih-“Spielplatz- 85” / *Berlin-“Kulturstatdt Europas-1988” *İstanbul-“Uluslararası Tiyatro Festivali-1992” / *Alaçatı-“Çocuk Tiyatroları Festivali” / *Çanakkale-“Tahta At Çocuk Tiyatroları Festivali” / *Akşehir-“Nasreddin Hoca Şenlikleri” / *Yarımca-“Tiyatro Festivali” / *Ve Kuşadası, Bodrum, Ankara, Ordu, Edirne, İsviçre, Almanya, Belçika, Hollanda turneleri…Şehirler

İzmir
İstanbul
Ankara

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

6.10.2021

250
Avatar
Esen Camurdan

26.09.2021

500
Avatar
Gizli Fongogocu

25.09.2021

1000
Avatar
Namik Karakilic

25.09.2021

750
Avatar
Gizli Fongogocu

25.09.2021

250
Avatar
Gizli Fongogocu

23.09.2021

50
Avatar
100
Avatar
250
Avatar
Gizli Fongogocu

23.09.2021

500
Avatar
Ümit Görgülü

23.09.2021

100
Avatar
Atakan Alpman

23.09.2021

250
Avatar
100
Avatar
Serpil Şen

23.09.2021

500
Avatar
Gizli Fongogocu

23.09.2021

50
4.650 ₺ TOPLANDI
Hedef 75.000 ₺
%6
14 DESTEKÇİ
34 GÜN KALDI
22 Eylül 2021 - 21 Kasım 2021
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
50 ₺
Program Broşürü
Tüm destekçilerimizin adları program broşürü ve oyun kitabındaki teşekkür listesine konacak.
2 adet alındı.  (Toplam : 99999)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Kasım 2021
100 ₺
Program Broşürü + Oyun Kitabı
Tüm destekçilerimize program broşürü ve oyunun kitabı hediye edilecek.
3 adet alındı.  (Toplam : 99999)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Kasım 2021
250 ₺
Program Broşürü + Oyun Kitabı + 2 Kişilik Davetiye
Destekçilerimize; Program Broşürü + Oyunun Kitabı + 2 Kişilik Davetiye hediye edilecek.
5 adet alındı.  (Toplam : 99999)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Kasım 2021
500 ₺
Program broşürü + Oyun Kitabı + 6 Kişilik Davetiye
Destekçilerimize Program broşürü + oyun kitabı + 6 kişilik davetiye hediye edilecek.
4 adet alındı.  (Toplam : 99999)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Kasım 2021
1.000 ₺
Program broşürü + Oyun Kitabı + 10 kişilik davet
Destekçilerimize; Program broşürü + oyun kitabı + 10 kişilik davetiye hediye edilecek.
1 adet alındı.  (Toplam : 99999)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Kasım 2021
DESTEKLE