BİR İNSANIN KATİLE DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ KONU ALAN UZUN METRAJ BELGESEL PROJESİ

Şiddeti ve genel anlamıyla kötülük problemini tarafsızca ele alıp bu konuyu ilk elden öğrenebilmek amacıyla cinayetten hüküm giymiş insanlarla görüşüyorum.

PROJENİN ORTAYA ÇIKIŞI

2007 yılında Hrant Dink’in cenazesinde karısı Rakel Dink bir mektup okudu. Bu mektupta harfi harfine hatırlamıyorum ama “Katilin on yedi veya yirmi yedi yaşında olması önemli değil. Onların da bir zamanlar bebek olduğunu biliyorum. Bir bebekten katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz” gibi bir kısım vardı. 2012 yılında sinemacı olmaya karar verdiğim zaman on üç yaşındayken aklıma kazınan bu cümleyle alakalı bir şeyler çekmem gerektiğini düşündüm ancak yeterince tecrübeli değildim ve beklemeyi tercih ettim. 2015 yılında Marmara Üniversitesi Film Tasarımı bölümünü kazandığımda konuyla alakalı ilk okumalarıma başladım.

İlk başlarda konuyla alakalı uzun metraj bir film çekme planım vardı ancak böyle bir konuyla uzun metraj bir film çekme fikri bir öğrenci için maalesef pek gerçekçi olmuyor. Çeşitli yöntemleri eledikten sonra konunun bir belgesel olarak işlenmesi fikrinin öncelikle filmin uzun metraj olmasına rağmen düşük maliyetli olması sebebiyle en mantıklı seçenek olduğuna karar verdim.

KATİL ARIYORUM” İLANI

Belgeselle alakalı ilk röportajı 2017 yazında bir avukatla gerçekleştirdim. Ardından konuyla ilgili fikir beyan edebileceğini düşündüğüm çeşitli meslek gruplarından insanlarla görüştüm. Ancak her ne kadar görüşmeler verimli geçse de yeterli değildi. Verilen cevaplar ister istemez gözleme dayalı ve yüzeysel oluyordu. Bu sebeple bir insanın katile dönüşüm sürecini ilk ağızdan duymanın benim için daha iyi olacağını düşündüm. Cezaevlerinde röportaj meselesi yine öğrenci olduğum için oldukça zordu. Ben de eğer içeridekilere ulaşamıyorsam dışarıdakilere ulaşmayı denerim dedim.

14 Haziran 2018 tarihinde ilk ilanları Kadıköy’e astım.

 • Konuyla alakalı geri dönüşlerin tamamını ilana eklediğim intihar teşebbüsünde bulunanlarla görüşmek istiyorum kısmından dolayıydı.
 • Yüz yüze sadece birkaç kişiyle görüştüm. Görüntü kaydı yok ve sadece bir kişiyle yaptığım yarım kalan röportajın ses kaydı var.
 • İlana Instagram hesabı eklememin asıl sebebi paylaştığım son videodaki izlenme sayısını takip ederek ilana ne kadar kişinin bakmış olabileceğine dair bir fikir edinmekti ancak işin Kadıköy kısmında geri dönüşlerin büyük çoğunluğu bu platform üzerinden gerçekleşti.

Öncelikli amacım gelecek tepkileri ölçmekti ve genel olarak beklentilerimden çok daha iyi geri dönüşlerle karşılaştım. Bununla birlikte ne kadar hazırlıksız olduğumu da görmüş oldum ve ilk başta 2018 yazında bitirmeyi planlamış olsam da ön araştırma ve hazırlık meselesine biraz daha ağırlık verip belgeseli 2019’a ertelemeye karar verdim.

2 Nisan 2019  tarihinde ilanlar oradaki bir arkadaşımın aracılığıyla yine tepkileri ölçme amacıyla bu sefer İzmir Konak’taki adliyenin etrafına ve Karşıyaka sokaklarına asıldı.

 • Geri dönüşlerin çoğu bu sefer cinayetten hüküm giymiş kişilerce yapıldı.
 • Ay sonunda İzmir’e gittiğimde geçen senekinden çok daha verimli görüşmeler gerçekleştirdim.
 • Görüşmelerin birkaçından ses kayıtları var ancak ekipman sorunundan ötürü görüntü kaydı alma fırsatım olmadı.
 • Arayan eski cinayet hükümlülerinin yanı sıra çeşitli gazetelerden ve haber kanallarından birkaç muhabir de benimle iletişime geçti. Projenin televizyonda yer almasının izleyici kitlesi yüzünden çok büyük bir risk olduğunu bildiğim için televizyon kanallarını reddettim. Gazete konusundaysa henüz karar vermiş değilim.


GÜVENLİK MESELESİ

Şu ana kadar birkaç deneme oldu ancak ilanda özellikle para vermeyeceğimi belirttiğim için kötü niyetli arkadaşlarla çok fazla karşılaşacağımı zannetmiyorum. Yine de aldığım iki basit önlem var.

Tüm konuşmaların ses kayıtlarıyla olacaksa görüşme yerini ve zamanını sadece belgesele özel olarak tuttuğum günlükte, text dosyası olarak da bilgisayarımda ve bulut hesabımda arşivliyorum. Ayrıca görüşmeleri daha öncesinde belirlediğim halka açık mekanlarda gerçekleştiriyorum.


CİNAYET VE İNTİHAR

İlana intihar meselesini eklememin sebebi ilk başta Lombroso ve Ferri’nin intiharı bir cinayetin başka bir biçimi olarak ele almalarıydı ki onların düşüncelerini okumadan önce de bu şekilde düşünüyordum ancak gerçekleştirdiğim görüşmelerin de etkisiyle birlikte şu anda aynı fikirde değilim. Yine de intihar meselesini konudan çıkarmayacağım çünkü intihar, suç ve ceza üzerine merak ettiğim bir konu var.

“İntihara karar vermiş bir kişi bu dünyada hiçbir şekilde ceza çekmeyecektir ve dolayısıyla ceza çekme korkusundan muaftır çünkü eninde sonunda kendi eliyle ölecektir. Kişinin bunun bilincinde olmasına rağmen herhangi bir suç işlememesinin sebebi nedir?”

Aslında artık böyle bir soruyu artık sorup sormamak konusunda kararsızım çünkü sorduğum kişilerden ahlak ve etik değerlerle alakalı cevaplar duymayı beklerken çok yüksek bir oranda bu konuyu hiç düşünmediklerini ve böyle bir durumda suç işlemenin çok mantıklı olduğuna dair geri dönüşler aldım.İLANIN SOL ÜST TARAFINDAKİ YAZI

İlanı ilk astığım zamanlarda bir hanımefendi ismini vermek istemediği için profil fotoğrafında George Condo’nun bir resmi olan XXSOART adıyla açılmış sahte bir instagram hesabıyla bana ulaştı ve şahsi hayat hikayesinin bir kısmını benimle paylaştı. Son mesajı geldiğinde saat gece 12-1 civarıydı. Kendisine cevabı direkt uygulama üzerinde yazmak yerine uzun bir yazı olacağı için bilgisayarın masaüstünde açtığım word dosyası üzerinden yazdım. Yazı bittiğinde hemen göndermek istedim ancak internet bağlantısında meydana gelen bir sorun yüzünden gönderemedim. Sabaha karşı sorun çözüldüğünde çoktan hesabı kapatmıştı. Çok uzun bir süre benim cevap yazmamı bekledi sanırım. En azından uzun yazıya geçmeden önce kısa bir cevap atabilirdim.

Belki ilana tekrar denk gelir diye sol üst tarafa o hesaptaki profil fotoğrafıyla birlikte çok kısa bir özür mesajı ekledim. Görme ihtimali çok düşük olsa da buradan tekrar özür diliyorum kendisinden.TAKVİM

Proje 20 Temmuz 2019 - 20 Kasım 2019 arası sürecek.

Öncelikle İzmir’e gidip daha önce kararlaştırdığımız ancak ekipman eksikliği sebebiyle yapamadığım röportajları gerçekleştireceğim. Ardından içeride çekim yapma meselesi için Foça, Urla ve Buca’daki cezaevleriyle görüşüp zaten adliye civarına asmış olacağım metni güncellenmiş ilanları bu cezaevlerinin yakınlarına da yayacağım. Buradan geri dönüş yapanlarla da görüşmeleri gerçekleştirdikten sonra İstanbul’da da bu yöntemi tekrarlayacağım. Bu görüşmeler yaklaşık üç ayımı alacak. Bunların yanında uzun zaman önce medyada yer bulmuş, ismini şu anda vermek istemediğim bir cinayet hükümlüsüyle de bir görüşme gerçekleştireceğim. Ayrıca konuyla alakalı makaleleri ve kitapları olan insanlarla da röportajlarım olacak.

Görüşmelerle geçen üç ayın ardından filmin kurgusuna başlayıp bir ay boyunca da sadece bu konu üzerinde yoğunlaşacağım.

 • Sundance Film Festivali’nin son başvuru tarihi 16 Eylül 2019. Aslında amacım çekimlere mayıs ayında başlayıp belgeseli bu festivale göndermekti ancak gerekli maddi kaynağı bulamadığım için başlamakta biraz geç kaldım. Yine de kaliteden ödün vermeden olabildiğince erken bitirip buraya göndermeye çalışacağım.


MALİYET

 • Aşağıdaki ekipmanlarda öncelikli olarak ürünün kiralanması da düşünülebilirdi ancak bu durum hem çekimlerin uzun sürecek olması hem de çekim zamanlarının önceden belli olmaması sebebiyle çok mantıklı değil.

Panasonic Lumix GH5s kamera (İkinci el) 11.000 TL

 • Belgesel için minimum gereksinimleri karşılayan en ucuz kamera. Isınma sorunu olmadan bataryası veya kart alanı bitene kadar çekim yapabiliyor. Ayrıca 10 bit, log ve 4k kayda da izin veriyor.
 • İkinci elleri çok daha ucuza bulunabilen GH4’te de ısınma sorunu yok ve belgeselim için gayet yeterli bir kamera ancak cihazın Avrupa versiyonunda vergilendirmeden ötürü 29 dakikalık bir çekim sınırı var.
 • GH5s’den daha ucuz olan GH5’te 29 dakikalık çekim sınırı yok ancak ikinci el fiyatlarına baktığımızda aralarında kayda değer bir fark olmadığı için daha büyük sensör boyutuna ve çok daha iyi düşük ışık performansına sahip olan GH5s çok daha mantıklı.

Olympus 12-40 f2.8 lens (İkinci el) 3.500 TL

 • Aslında asıl kullanmayı istediğim lens kalitesini bildiğim Canon 24-70 f2.8 idi. Bu lensin de ikinci eli 3500 lira civarına bulunabiliyor ancak GH5s’de kullanabilmek için yaklaşık 1000 lira değerinde aktif bir adaptör almak gerekiyor. Olympus 12-40 f2.8 hem adaptöre ihtiyaç duymamasıyla hem de 12-40 aralığıyla küçük sensör boyutu yüzünden Gh5s için çok daha mantıklı bir seçenek.

Sandisk Extreme Pro 256 GB  Hafıza kartı 530 TL

 • 160 dakikaya kadar 4k çekime olanak sağlıyor. Uzun sürebilecek çekimlerde röportajın bölünmemesi için gerekli.

Toshiba 4 TB Canvio Basic Harici HDD 700 TL

Godox Sl-60W led ışık 950 TL

 • Led ışık için ilk seçeneğim Aputure firmasının ürettiği 120D idi ancak Godox Sl-60w röportajlar için fazlasıyla yeterli ve bu fiyat bandında başka bir alternatifi de yok. Hatta ilk düşündüğüm Aputure 120D ile aralarında yaklaşık 5.000 lira fark var.

Godox SB BW 120 softbox 300 TL

Shure WL184 Supercardioid yaka mikrofonu 1.200 TL

 • Şu anda kullandığım omnidirectional yaka mikrofonu röpotaj yaptığım kişinin sesiyle birlikte ortam sesini de fazlasıyla alıyor. Belgesel süresince yapılacak röportajların çoğunun kafe, park gibi yerlerde olacağı düşünülürse büyük bir sorun ve bu sorunu çözmek için cardioid veya supercardioid bir yaka mikrofonuna ihtiyacım var. Shure WL184 minimum özellikleri karşılayan en uygun cihaz.

Zoom H4N ses kayıt cihazı (ikinci el) 1.000 TL

 • XLR girişi olan en uygun ses kayıt cihazı. Mikrofonu adaptör yardımıyla 400 liralık bir Zoom H1’e de takabilirim ancak kalite düşeceği için böyle bir seçenek hiç mantıklı değil. Eğer maliyet düşürülmek isteniyorsa ses ekipmanı düşünülecek son kısım olmalı.

MustHD M700H 7” monitör 700 TL

 • Çekimlerin çoğunu tek başıma gerçekleştireceğim için gerekli. Kameranın başında ayrıca birisi durmayacağı için ara sıra ekranı kontrol etmem gerekecek.
 • Monitör için sadece iki ön şart var. Sadece ucuz olması ve kameranın çektiği görüntüyü göstermesi yeterli. İkinci el sitelerde denk geldiğim MustHD M700H bu iki şartı da karşılıyor.  Biraz daha ucuz bir modeli Çin’den de getirtebilirim ancak bu sefer bana ulaşma süresi çok uzun sürebilir. 100-150 liralık bir indirim için böyle bir risk almak pek mantıklı olmaz.

DaVinci Resolve Studio 2.400 TL

 • Belgeselin kurgusunu, renk düzenlemesini ve ses tasarımını bu programla yapacağım. Şu ana kadar kırılmış bir versiyonunu kullandım ancak bu durum uzun metraj kurgusu yapılacağı düşünülünce çok sağlıklı değil.


Ulaşım 1900 TL

 • Çekimler İzmir-İstanbul arasında gerçekleşeceği için sıklıkla yolculuk yapacağım. Telefonumun ulaşmak isteyebilecek insanlardan dolayı açık kalması gerektiği için çoğu yolcukta otobüs kullanmayı planlıyorum. Bu sayede yolculuk masrafı ciddi anlamda azaltılmış da olacak.
 • 1.900 lirayı şehir içi yolculukları da hesaba katarak ve ayda en az üç sefer şehir değişikliği yapacağımı varsayarak hesapladım.


Konaklama 2.400 TL

 • Konaklama masrafım sadece İzmir’de olacak. Bu şehirde ayda kaç gün kalacağım belli olmadığı için burada da maliyeti düşürmek amacıyla her gün otelde kalmak yerine beş günlük otel masrafına denk gelen 500-600 liraya özel bir öğrenci yurdunda yatak kiralamayı düşünüyorum.


İlan masrafları 300 TL

4 ay boyunca tam zamanlı olarak belgeselle ilgilenebilmem için gerekli olan miktar 4.000 TL

 • Çekimler süresince başka bir işte çalışıp zaman kaybetmemek için ayda bin lira  yeterli olacaktır.

 •  

Ekipmanlar 19.880

Post-prodüksiyon 2.400

Diğer giderler 8.600

Toplam 30.880 TL
Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
20 TL TOPLANDI
Hedef 30.880 TL
%0
1 DESTEKÇİ
3 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Mustafa Çiftci
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.