Brazıl Cerrado Ecoarte Art Resıdency & Exhıbıtıon / Love Letters

Love Letters projemle, 8 sanatçıdan biri olarak davet edildiğim Brezilya Cerrado Ecoarte Konuk Sanatçı Programı'na gidebilmem için uçak biletime ihtiyacım var.

Merhabalar,

Ben Müge Olacak. Adından mütevellit derdi oldurmaya dayalı yaratıcı işlerin başı çekeni, içinde de dışında da hareket özgürlüğüne kafayı takmış bir sanatçı ve Atelier Muse (www.ateliermuse.org) yaratıcı girişiminin kurucusu olarak sanat yöneticisiyim. Şimdi bir döngüyü kapatıp başkalarına evirmek üzere yol beni Brezilya’ya çağırıyor. Cerrado eko sanat programında yıllardır yaşadığım içsel arayışı, farkındalığı bu sefer dışardan bakarak, başkalarıyla da sevginin naif ama en güçlü şey olduğunu paylaşmak üzere ‘Love Letters’ projesini hayata geçirmek üzere; kadının, insanın doğanın ayrılmaz bir parçası olduğunu tekrar tekrar yaşamak ve yaşatmak üzere yola çıkıyorum.

‘Love Letters’ projesi ile Brezilya’da gerçekleşecek Cerrado Ecoarte konuk sanatçı programı ve sergi projesine kabul edildim. Dünyadan 8 sanatçının yer alacağı projeye Türkiye’den katılan tek sanatçıyım.

‘Love Letters’ benim için birey olmamın, kadın olmamın, eşlik ederken eşlik edilmenin, aşkı, sevgiyi (saf aşkı, öz sevgiyi), kabul etmeyi öğrenmek üzere geçtiğim deneyimlerin dışavurumu. Sesimin ulaşmadığında kendimi ifade edebilmenin yolu. En naif, en zarif, en güçlü direniş!

‘Love Letters’ bir enstalasyon ve performans projesi. Dönüşüp sevgiyle var olması ve daha çok kişiye ulaşması içinse kendini Brezilya’da ekolojik bir ortamda çerçevelemek ve bir bitiş ile yeni başlangıçlara yer açmak istiyor. Kestirip atmak yerine yumuşakça geçmek, gitmek, dönüşmek. Başladığı yerde, aşık olduğum yerde, tam da başladığı koordinatlarda, Brasilia Botanik Bahçesi’nde. Devamında gelen tüm ilişkilerde hala o aşkı ararken ya da iyileştirmeye çalışırken dünyayı dolaşıp sonunda aşkın ‘ben’ olduğunu ‘öz’ olduğunu bulduğum noktaya, doğduğum, çocuk olduğum yere, Isparta’ya gelirken bir sağaltım.


Cerrado Ecoarte Konuk Sanatçı ve Sergi Programı

Cerrado Ecoarte, Brasilia Botanik Bahçesi'nde (JBB) 10 gün boyunca 5 - 16 Temmuz 2019 tarihleri arasında 8 sanatçıya ev sahipliği yapacak. Sanatçılar, ekolojiye dair bilgilendirmelerin yapılacağı atölyeler ve seminerlere katılarak, doğa ve kültürün iç içeliğiyle  yaratıcı ve işbirlikçi öneriler geliştirmeye teşvik ediliyor. Çevrenin korunması, gıda alternatifleri, biyoçeşitlilik ve Cerrado'nun kültürel tarihi gibi temalar değinilecek konulardan bazıları. Üretim süreci, program sonunda Brasilia Botanik Bahçesi’nde kalıcı olarak sergilenecek sergi açılışı gerçekleşecek. Sanatçılar ayrıca, hazırlayacakları makalelerini online ve ücretsiz olarak erişilebilecek bir yayında paylaşacaklar.

Program, Brasilia Botanik Bahçesi’nde kamp şeklinde bir konaklama ve üretim süreci ile gerçekleşecek. Yiyecek, ekip desteği, tüm eğitimsel içeriklerin sunulması ve sergi organizasyonu sağlanırken kendi kamp malzemeleri, üretim, yol masraflarını ve eğer program başlangıcında önce ve bitişinden sonra da kalmamız gerekirse konaklama masraflarının katılımcılar tarafından bulunması ve sağlanması beklenmekte.

Programın, ailemin ve arkadaşlarımın desteği ve kendi imkanlarım ile sağladığım üretim ve kamp malzemeleri, oraya gitmeden maalesef işlevsel olamayacak. Dolayısıyla şu anki arayışım İstanbul’dan Brasilia’ya gidip gelebilecek uçak bileti, yerel ulaşım ve kargo giderlerini karşılayacak kaynağı yaratabilmek.


KAZAN – KAZAN, en sevdiğimiz model :) 

Bu projede finansal katkı ile yer alacaklara projeye dair hatırası olacak hediyeler düşündüm. Hediyeleri, geçmişten – geleceğe, aşk yolunda ilham verenlerden sizlere de dokunsun niyetiyle düzenledim.

50TL – Dijital teşekkür e-maili ve proje web sayfasında isme teşekkür. Paylaştıkça çoğalsın.

100TL – Dijital ‘Love Letters’  teşekkür kartı. Siz de sevdiklerinize iletebilin, paylaştıkça çoğalsın.

150TL – ‘Love Letters’ dijital baskısı. Siz de sevdiklerinize hediye verirken aşkın mektuplarına sarmalayın diye. Paylaştıkça çoğalsın.

400TL – ‘Love Letters’ dijital baskısı ile sarmalanmış 100ml doğal gül suyu. Aşka en yakın frekans gül kokusudur. Ondandır herkes kolay kolay sevip kullanamaz. Sevince de kapsaması genişler. Paylaştıkça çoğalsın.

1000TL – Brezilya’dan fotoğraflar üretilen el yazması ‘Love Letters’ kartpostal edisyonu (2 adet). Birini de sevdiğiniz birine gönderin diye. Paylaştıkça çoğalsın.

2000TL – El yazması ‘Love Letters’ edisyonu (1 adet). Paylaştıkça çoğalsın.

8800TL – Proje sponsoru olarak projenin gittiği her yerde işin künyesinde ve iletişimlerinde yer almak. El yazması ‘Love Letters’ edisyonu (1 adet). Paylaştıkça çoğalsın.

Tüm destekçilere, aksini tercih etmedikleri sürece, www.mugeolacak.com üzerindeki proje web sayfasında yer verilerek teşekkürlerimi paylaşacağım.

Özetle, aşk paylaştıkça çoğalsın!


DAHA BAŞKA NASIL DAHİL OLURUM DERSENİZ,

Motto şöyle olsun dedik; Paylaştıkça çoğalsın… Kampanyayı çevrenizle paylaşmanız, görenin duyanın kalbine dokunması halihazırda yol alıyoruz demektir niyetin gerçekleşmesine, sevginin, aşkın çoğalmasına, büyümesine, kapsamasına.

Bir de dilinizde sevgi olsun, ordan zihne ordan kalbe ulaşır, artık sözlere de gerek kalmaz. O zaman biz kazandık demektir!

BEN KİMİM DİYE BİRAZ DAHA DETAYA GİRERSEK,

Kendimi her gün aynı yerde ve aynı dakikada aynı kişilere aynı sözlerle selam verirken bulduğumda artık yer değiştirme zamanı gelmişti. Bir kere bunu yapabildikten sonra da gördüm ki hareket özgürlüğüm varsa, gidebiliyorsam, gelebiliyorsam özgürüm, üretkenim, mutluyum. Bunu bir kere yaptım ya her zaman yapabilirim.

2008’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Okul döneminde dans etmeye başladım ve güzel sanatların çeşitli dallarında pratikler yaparken kendimi çocuklar ve gençlerle sanat ile kendini keşfetmeye dair sivil toplum projelerinin içinde buldum. Bu dönemin hayatımın temeli olduğu için çok mutluyum. Mezuniyetimin ardından çeşitli çokuluslu şirketlerde stratejik yönetim ve pazarlama bölümlerinde değerli deneyimler kazandım.

2011-12 yıllarında başladığım nefes ve çağdaş dans çalışmaları ise hayatımda hep kalan, her dönüşte hayatımı dönüştüren, aslında beni tersine öğrenme ile beni özüme döndüren yollara soktu beni. Akbank Sanat, ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’nde durmaksızın dans, koreografi çalışmalarına katıldım, projeler ürettim. Farklılıklarla karşılaşmanın zenginliğinden aldığım keyifle eğitimime Polonya’da yoğun bir çağdaş dans ve koreografi programına katılarak devam ettim. Burada SzurSure performans grubunun kurucularından biri olarak Varşova’daki Butoh dansı ve kontak doğaçlama bilgi ve araştırmaları ile üretim ve gösterilerde yer aldım. Gaia Dergi’de dans ve performans alanının açılmasına öncülük edip Dans Yazım projesinin de proje koordinatörlerinden biri olarak yazmaya bol bol zaman açtım hayatımda. Yazmak zaten benim olmazsa olmazım.

2014’te kişisel çalışmalarımı sunmaya başladığım bir platform olan Atelier Muse ise 2017’de artık zamanı geldi diyerek ilk konuk sanatçı  programı ‘Find Your Calling’ ile daha geniş bir üretim ve paylaşım alanına dönüştü. Bugüne kadar ürettiğimiz çok kültürlü çalışmalar Atelier Muse’e çeşitli ödüller, destekler ve burslar getirdi. Her andan ilham alan biri olarak, olmayacak zamanlarda olmayacak işler yaparak, kişilerin yapabileceklerine inanamadıları şeyleri hayata geçirdiklerini görip gözleri parladıkça, bu işin bir parçası oldukça ilham verdiğimi de görmek doğru yolda olduğumu hatırlatıyor bana. 2018’de ise Berlin’de HAU Hebbel am Ufer’de yedi ay boyunca sürdürdüğüm araştırma programı ile çağdaş dans odağında çağdaş sanat alanında derinleşen bilgi ve deneyimim beni yine önce İstanbul’a sonra doğduğum yere Isparta’ya getirdi. Demek ki şimdi sıra bilgiyi burada kullanmaya, paylaşmaya ve burada umuyorum ki çeşitli ışıklar yakmaya geldi.

Yollarımızın güzelliklerle kesişmesi dileğiyle,
Sevgiyle...

Ekip

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
700 TL TOPLANDI
Hedef 8.800 TL
%7
4 DESTEKÇİ
16 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Müge Olacak
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.