Ç-Engel

Engel değil, Çengel Selami'nin fevkalade öyküsü... 'Apert Sendromu'na farkındalık yaratacak çok özel bir sinema filmi projesi "Ç-Engel / The Cedilla"

null                                       

   

-ÖYKÜ-

Apert sendromlu bir genç olan Selami, engelli öğrencilerin devam ettiği özel okulda eğitim görmektedir. Resim öğretmeni Güven, Selami’nin müziğe yatkınlığını fark eder. Güven Selami'nin bu özelliğinin ön plana çıkarılması gerektiğine inanır, durumu müzik eğitmeni eşi Nihal’e açar! Nihal başta ilgilenmese de Selami'nin yeteneğini gördüğünde çok şaşırır, ücretsiz ders vermeyi kabul eder. Selami'nin bir başka amacı da bateri çalabilmektir. Ancak önündeki engellerden biri de Annesi Ayşe’dir. Oğlunun engelli olmasından ötürü toplum tarafından istismar edileceğini düşünen Ayşe, Selami’nin ön plana çıkmasını istemektedir. Çaycılık yapan komşuları, eski müzisyen Ali, Selami’yi  bateri ile tanıştırır. Nihal bir arkadaşı vasıtasıyla engellilerin katılabildiği televizyondaki bir yarışmadan haberdar olur ve Selami'yi o yarışmaya hazırlamaya başlar. Selami yarışmada darbuka yerine bateri çalmak istediğini söyleyince, Nihal'in tepkisiyle karşılaşır. 

Fatih Kobak kameraya aşina...

“NEDEN BU FİLMİ ÇEKMEK İSTİYORUZ?” 

Çünkü biz öncelikle sinema yapmak istiyoruz, sinema sanatını kullanarak derdimizi anlatmak, farkındalık yaratmak istiyoruz. Farkındalık yaratmak istediğimiz konu olan "Apert Sendromu"nu eminiz ki bir çoğunuz ilk defa duyuyorsunuz.

Engellilerin verdikleri mücadele ve kendilerini kanıtlama çabasını gözler önüne sermek için bir film yapmaya karar verdiğimizde, “Arkadaş” adlı kısa filmi çekerken Fatih Kobak’ın özelliklerine ve pozitif enerjisine tanık olmuştuk. Fatih, yapmak istediğimiz filmin canlı örneği olarak karşımızda duruyordu. Onun fiziksel özellikleri, yetenekleri ve kişiliği doğrultusunda, senarist Zafer Yılmaz ile birlikte bir senaryo hazırlamaya karar verdik. 

Engellilere yardımcı olduklarını düşünen, farkında olmadan onlara engel çıkaran insanların düştüğü durumu, minimal bir sinema diliyle anlatacağız. Fatih'in kendi çalacağı perküsiyon performansı, filmin müzikal yapısını oluşturacak.

Fatih hakkında yaptığımız araştırmada, fiziksel bir engel olan apert sendromuna sahip olduğunu öğrendik. Fatih'i dikkate alarak apert sendromuna farkındalık yaratmak için Ç-Engel projesi iyi bir fırsat. 

Çengel ile Engel arasında ki fark sadece bir harf kadardır. Selami’yi anlamayanlar, dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünenler için fiziksel durumu bir kusur ve engeldir. Selami için ise bunlar kusur değil bir özelliktir. Önüne konan engelleri aşmak için küçük bir hamle, sadece bir harf yetecektir: Ç-Engel

Sağından, solundan, ucundan, kenarından, annesi, öğretmeni, komşuları, sınıf arkadaşları, uzmanı, çay ocağı müşterisi, kısaca Selami’nin hayatına giren herkesin nezdinde, aslında toplumun engelliye bakış açısını ifade eden bir proje Ç-Engel.

Fatih Kobak bateri çalıyor

“İnSanat DERNEĞİ HAKKINDA”

2006’da 16mm Sinema Atölyesi adıyla çalışmalara başladı, 2007’de de İnSanat Sinema Derneği adıyla sivil toplum örgütü yapılanmasına geçerek resmi bir kimlik kazandı.

Kurulduğu günden bu yana organize ettiği Sinema atölyesi çalışmalarında yaklaşık 400 sinema meraklısına sinemanın inceliklerini öğretti.  40 kısa film, 4 belgesel, bir uzun metraj sinema filmi yapımını gerçekleştirdi. Aralarında, Cannes Short Film Corner, Boston, Nürnberg, Sellye Retina, Göteborg, Kosova, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Mardin gibi birçok ulusal ve uluslararası sinema festivalinde ve film marketinde yer aldı. Üretkenliği ile Türkiye sinemasına katkı sağladı.

Futbol taraftarı olma psikolojisini anlatan “Adı Aşk Bu Eziyetin” adlı sinema filmini yapımını gerçekleştirdi. Bursa’da çekilen birçok sinema filminin yapımına da katkı sağlayan İnSanat, İngiliz yapım “Babam için / WIll” , “Zerre”(Particule), filmlerinde yapım sorumluluğu görevini üstlendi.

“SİZİN DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR”

Filmin yapımında, ekipman kiralama, konaklama, catering ve ulaşım, kostüm ve oyuncu masraflarının önemli bölümü yapacağınız destekle karşılanacaktır. Kampanyamıza destek olan ve destek olacak olan herkese çok teşekkür ederiz.

Fatih Kobak, enerjisis ve sempatisiyle dikkat çekiyor!

“Ç-ENGEL NE ZAMAN VE NEREDE ÇEKİLECEK?” 

15 Mart 2016'da ön hazırlıklara başlayacağız. Mekân belirleme, kostüm ve senaryo okuma çalışmaları da aynı tarihte başlayacak. (Oyuncu kadrosunun erken netleşmesi halinde okuma provaları daha erken başlayabilir) 

Ç-Engel filminin çekimlerini 20 Mayıs ve 20 Haziran 2016 tarihleri arasında Bursa'da gerçekleştireceğiz.

01 Temmuz ile 15 Ağustos 2016 tarihleri arasında filmin montajını tamamlamayı öngörüyoruz.

"Ç-ENGEL OYUNCU KADROSU"

bscap0001.jpg

bscap0001.jpgnull

SELAMİ-FATİH KOBAK

Apert Sendromlu olmasına rağmen müzik kulağı gelişmiş, darbuka ve bateri çalabiliyor. Engeli öğrencilerin eğitim gördüğü bir okulda öğrenimine devam ediyor. Daha önce Arkadaş adlı kısa filmde başrol oynayarak ilk kamera önü deneyimini yaşadı.

null

NİHAL: İPEK ERDEM

İpek-Erdem11984 Bursa doğumlu. 2008'de İstanbul Ün. Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. 2003-2006 yılları arasında Show TV'de yayınlanan Hayat Bilgisi adlı dizideki Barbi Gizem karakteri ile tanındı. 2006-2007 yılları arasında Karınca Yuvası (kanal D), Aşk Kapıyı Çalınca (Star TV), Elveda Rumeli (ATV), Aman Annem Görmesin (ATV), Yer Gök Aşk (Fox TV) oynadı. Böyle Bitmesin (TRT) Rol aldı. Halen ATV'de devam eden Eve Dönüş dizisinde Canan karakterini başarıyla canlandırıyor. İpek Erdem 2009'da Onur Ünlü'nün yönettiği Beş Şehir adlı sinema filminde de rol aldı.

 null

ALİ : ALİ DÜŞENKALKAR

4354.jpg1961, Lefkoşa doğumlu. 1983 yılında Mimar Sinan Ün. Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu ve İstanbul DT'de göreve başladı, bir çok oyunda oyuncu, yönetmen olarak görev yaptı. Çok sayıda film, dizi ve çizgi film; radyo tiyatrosu ve belgesel seslendirdi. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaktadır. Korkuyorum Anne, Devrim Arabaları,, Osmanlı Cumhuriyeti, Hayat Var gibi filmlerde oynadı. 2005'te Korkuyorum Anne'deki rolüyle 16. Ankara Film Festivali  ve 10. Nürnberg Film Festivali'nden, 2009'da da Devrim Arabaları’ndeki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülleri aldı.

null

HÜLYA-ARZU TAN BAYRAKTUTAN

arz.jpg1973 Kahramanmaraş Doğumlu. Bilkent Tiyatro bölümü mezunu. Vizontele Tuuba, Vizontele Tuuba, Zeynep'in Sekiz Günü, Dilber'in Sekiz Günü, Adı Aşk Bu Eziyetin sinema filmlerinde oynadı. TRT için çekilen Kırık Kanatlar dizisinde rol adlı. İki yıl Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü yaptı. Bir çok tiyatro oyunda başrolde sahneye çıkan Arzu Tan, halen Bursa Devlet tiyatrosunda oyuncu olarak sanat yaşantısına devam ediyor.

null

GÜVEN-RIZA SÖNMEZ

1968 doğumlu. İÜ. Adalet Yüksek Okulu, D.E.Ü Aydın Turizm İşletmeciliği Y.O, Müjdat Gezen Sanat Merkezi- Actor Studio'de eğitim aldı, Marmara Ün. Sinema TV Yüksek Lisan yaptı. Çılgın Bediş Dizisi'nde Savaş karakteriyle tanındı. İçimdeki İnsan, Yağmur: Kıyamet Çiçeği Yağmur,  Kanunsuzlar Kanunsuzlar, Soğuk Soğuk, Benimle Oynar mısın? Balık, Kars Öyküleri,  Adı Aşk Bu Eziyetin, 7 Avlu, Siyah Beyaz, Nefes: Vatan Sağolsun, Vicdan Vicdan, Mavi Gözlü Dev ve Eşkiya, Filler ve Çimen, Neredesin Firuze, Giz, Hoşaçakal Yarın, Masumiyet, 3. Sayfa adlı Sinema filmlerinde rol aldı.

TARIK SENOCAK

NİHAT-TARIK ŞENOCAK

1994 Bursa Doğumlu. UÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı 3. sınıf öğrencisi. ROL ALDIĞI SİNEMA FİLMLER: Camcı/Adı Aşk Bu Eziyetin (2010), Babam İçin/Will (2012), Zerre (2013), ROL ALDIĞI  TİYATRO OYUNLARI: Pembe Sokak (2009-Tiyatro İnSanat), Ocak (2012-2013 Baro Tiyatrosu), Sardalya (2014-2015- Tiyatro Adranos), Özgürlüğün Bedeli (2015-UÜ Tiyatro Bölümü), Maskeliler (2015-2016-Tiyatro Adranos)


“BİZE DESTEK OLMANIZIN TEK YOLU BU DEĞİL” 

Bu sinema filmi aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir. 'Apert Sendromu'na Türkiye'de ve Dünya'da farkındalık yaratmak için maddi destekte bulunamıyorsanız bile, projemizi sosyal medyada paylaşarak bize destek verebilirsiniz...

Fatih Kobak daha önce "Arkadaş" adlı kısa filmde baş rol oynadı...

PROJENİN ADI: Ç-ENGEL 

HEDEF KİTLESİ: Her yaş sinema izleyicisi ve ulusal ve uluslararası film festivalleri.. 

AMACI: Apert sendromuna Dünya'da ve Türkiye'de farkındalık yaratmak, engellilerin hayata dair verdikleri mücadele ve kendilerini kanıtlama çabasını gözler önüne sermek. Engellilere yardımcı olduklarını düşünen ama yaptıklarıyla farkında olmadan onlara engel olan, engel çıkaran insanların düştüğü durumu, sinema dilini kullanarak anlatmak... 

YAPIMCI: İnSanat Derneği/16mm Sinema Atölyesi 

YAPIM KOORDİNATÖRÜ: İsmail Dalgıç
YAPIM SORUMLUSU: Faik Kaplan 
YÖNETMEN: Suat Oktay Şenocak 
SENARYO: Zafer Yılmaz 
SÜRE: 85 Dk. 
FORMAT: 4K 
TÜR: Kurmaca

  Şehirler

  Bursa
  Henüz S.S.S. eklenmedi.
  Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
  Avatar
  Suat Şenocak
  11.2.2016

  Bursa Altıbceylan tesisleirnde gerçekleşen toplantıda Koza Lions üyeleri Ç-Engel projesi ile ilgili hazırlanan videoları ilgiyle izlediler...

  Ç-Engel'e ilgi ve destek her geçen gün artıyor... Geçenlerde Bursa Nilüfer Rotary Kulübü'ne Ç-Engel projesi ile ilgili sunum yapmıştık... Bugün de (11 Şubat Perşembe) Bursa Koza Lions Kulübü üyelerine Altıceylan'da bir sunum yaptık ve Ç-Engel projesini anlattık. İlgi gerçekten de büyüktü ve destek olacaklarını beyan ettiler.

  Sunumumdan dolayı, Bursa Koza Lions Kulübü Başkanı Neşe Yıldırım, İnSanat Başkanı ve Ç-Engel Filminin Yönetmeni Suat Oktay Senocak'a flamalarını hediye etti.

  Avatar
  Suat Şenocak
  6.1.2016

  Ç-ENGEL OYUNCU KADROSU

  bscap0001.jpg

  SELAMİ-FATİH KOBAK

  FATİH KOBAK 

  Apert Sendromlu olmasına rağmen müzik kulağı gelişmiş, darbuka ve bateri çalabiliyor. Engeli öğrencilerin eğitim gördüğü bir okulda öğrenimine devam ediyor. Daha önce Arkadaş adlı kısa filmde başrol oynayarak ilk kamera önü deneyimini yaşadı.

  ***

  NİHAL: İPEK ERDEM

  İPEK ERDEM

  İpek-Erdem11984 Bursa doğumlu. 2008'de İstanbul Ün. Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. 2003-2006 yılları arasında Show TV'de yayınlanan Hayat Bilgisi adlı dizideki Barbi Gizem karakteri ile tanındı. 2006-2007 yılları arasında Karınca Yuvası (kanal D), Aşk Kapıyı Çalınca (Star TV), Elveda Rumeli (ATV), Aman Annem Görmesin (ATV), Yer Gök Aşk (Fox TV) oynadı. Böyle Bitmesin (TRT) Rol aldı. Halen ATV'de devam eden Eve Dönüş dizisinde Canan karakterini başarıyla canlandırıyor. İpek Erdem 2009'da Onur Ünlü'nün yönettiği Beş Şehir adlı sinema filminde de rol aldı.

  ***

  ALİ : ALİ DÜŞENKALKAR

  AKİ DÜŞENKALKAR 

  4354.jpg1961, Lefkoşa doğumlu. 1983 yılında Mimar Sinan Ün. Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu ve İstanbul DT'de göreve başladı, bir çok oyunda oyuncu, yönetmen olarak görev yaptı. Çok sayıda film, dizi ve çizgi film; radyo tiyatrosu ve belgesel seslendirdi. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaktadır. Korkuyorum Anne, Devrim Arabaları,, Osmanlı Cumhuriyeti, Hayat Var gibi filmlerde oynadı. 2005'te Korkuyorum Anne'deki rolüyle 16. Ankara Film Festivali  ve 10. Nürnberg Film Festivali'nden, 2009'da da Devrim Arabaları’ndeki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülleri aldı. 

  ***

  HÜLYA-ARZU TAN BAYRAKTUTAN

  ARZU TAN BAYRAKTUTAN 

  arz.jpg1973 Kahramanmaraş Doğumlu. Bilkent Tiyatro bölümü mezunu. Vizontele Tuuba, Vizontele Tuuba, Zeynep'in Sekiz Günü, Dilber'in Sekiz Günü, Adı Aşk Bu Eziyetin sinema filmlerinde oynadı. TRT için çekilen Kırık Kanatlar dizisinde rol adlı. İki yıl Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü yaptı. Bir çok tiyatro oyunda baş rolde sahneye çıkan Arzu Tan, halen Bursa Devlet tiyatrosunda oyuncu olarak sanat yaşantısına devam ediyor. 

  ***

  GÜVEN-RIZA SÖNMEZ

  RZA.jpg1968 doğumlu. İÜ. Adalet Yüksek Okulu, D.E.Ü Aydın Turizm İşletmeciliği Y.O, Müjdat Gezen Sanat Merkezi- Actor Studio'de eğitim aldı, Marmara Ün. Sinema TV Yüksek Lisan yaptı. Çılgın Bediş Dizisi'nde Savaş karakteriyle tanındı. İçimdeki İnsan, Yağmur: Kıyamet Çiçeği Yağmur,  Kanunsuzlar Kanunsuzlar, Soğuk Soğuk, Benimle Oynar mısın? Balık, Kars Öyküleri,  Adı Aşk Bu Eziyetin, 7 Avlu, Siyah Beyaz, Nefes: Vatan Sağolsun, Vicdan Vicdan, Mavi Gözlü Dev ve Eşkiya, Filler ve Çimen, Neredesin Firuze, Giz, Hoşaçakal Yarın, Masumiyet, 3. Sayfa adlı Sinema filmlerinde rol aldı.

  ***

  AYŞE (Selami'nin annesi) - ?

  ***

   NİHAT: TARIK ŞENOCAK

  TARIK SENOCAK

  1994 Bursa Doğumlu. UÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı 3. sınıf öğrencisi. ROL ALDIĞI SİNEMA FİLMLER: Camcı/Adı Aşk Bu Eziyetin (2010), Babam İçin/Will (2012), Zerre (2013), ROL ALDIĞI  TİYATRO OYUNLARI: Pembe Sokak (2009-Tiyatro İnSanat), Ocak (2012-2013 Baro Tiyatrosu), Sardalya (2014-2015- Tiyatro Adranos), Özgürlüğün Bedeli (2015-UÜ Tiyatro Bölümü), Maskeliler (2015-2016-Tiyatro Adranos)

  Avatar
  Suat Şenocak
  26.12.2015

  The cedilla (test shooting) (Ç-Engel Deneme çekiminin İngilizce altyazılı versyonu) 

  Avatar
  Suat Şenocak
  21.12.2015
  Henüz yorum yapılmadı.
  Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
  Avatar
  Idris Akın

  27.2.2016

  20
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  27.2.2016

  20
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  24.2.2016

  200
  Avatar
  Jor-El Mateqi

  24.2.2016

  100
  Avatar
  Özer Selik

  24.2.2016

  100
  Avatar
  Ilyas Sarı

  24.2.2016

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  23.2.2016

  40
  Avatar
  Serdar Güven

  23.2.2016

  250
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  21.2.2016

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  4.2.2016

  20
  Avatar
  Ferhat Kösem

  4.2.2016

  20
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  17.1.2016

  20
  Avatar
  Taner Sargin

  9.1.2016

  50
  Avatar
  Hakan Senocak

  13.12.2015

  20
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  8.12.2015

  500
  Avatar
  Seda Aktaş

  8.12.2015

  20
  Avatar
  Çağdaş Olgun

  29.11.2015

  100
  1.680 ₺ TOPLANDI
  Hedef 50.000 ₺
  %3
  17 DESTEKÇİ
  SÜRE TAMAMLANDI
  01 Aralık 2015 - 29 Şubat 2016
  Hepsi Kalsın: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşım koşulu yoktur. Yapılan destekler proje sahibine aktarılır.
  Avatar
  Proje Sahibi
  Bursa , Türkiye
  ÖDÜLLER
  20 ₺
  Teşekkür
  Filmin sosyal medya hesabından destekçi adına teşekkür edilecek.
  9 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  03 Haziran 2016
  50 ₺
  Dijital Kartpostal Ve Teşekkür
  Kamera arkasından kişiye özel bir fotoğraf karesi gönderilecek ve sosyal medya hesaplarımızdan destekçi adına teşekkür edilecek.
  1 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  03 Haziran 2016
  100 ₺
  Dijital Albüm
  Set fotoğraflarından ve filmin afişinden oluşan bir albüm gönderilecek. Sosyal medya hesabımızdan destekçi adına teşekkür edilecek.
  7 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  28 Temmuz 2016
  250 ₺
  İmzalı DVD Ve Filmin Afiş
  Destekçimiz, yönetmen ve oyuncu imzalı DVD (çıktığında) ve filmin afişi ile birlikte yukarıdaki ödüllere sahip olabilecek.
  1 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Eylül 2016
  500 ₺
  Filmde rol almak
  Destekçi, filmin bir sahnesinde rol alabilecek ve yukarıdaki ödüllerin tümüne sahip olacak.
  1 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Eylül 2016
  1.000 ₺
  Galaya Katılma Şansı
  Destekçi çift kişilik gala davetiyesi ile birlikte yukarıdaki ödüllere sahip olacak.
  0 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Eylül 2016
  2.500 ₺
  Jenerikte Özel Teşekkür
  Filmin jeneriğinde destekçinin adı hem özel teşekkür bölümünde hem de (eğer rol alırsa) oyuncular arasında yer alacak. Ayrıca yukarıda vaat edilen ödüllere sahip olacak.
  0 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Eylül 2016
  5.000 ₺
  Yardımcı Yapımcı / Özel Video
  Destekçi bu desteği ile filmin jeneriğinde 'Yardımcı Yapımcı' unvanı ile anılacak. Bunun yanı sıra, film ekibinin hazırlayacağı kamera arkası video ile birlikte yukarıda vaat edilen ödüller gönderilecek.
  0 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Eylül 2016
  10.000 ₺
  Yardımcı Yapımcı
  Destekçi, filmin jeneriğinde 'Destek Yapımcı' unvanının yanı sıra, hem yukarıdaki ödüllere sahip olacak, hem de oyuncu kadrosuyla karşılıklı yemek yeme fırsatı bulacak.
  0 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Eylül 2016
  25.000 ₺
  ...... Katkılarıyla
  Bu miktarı verecek destekçinin adı ya da firması filmin başında "...Katkılarıyla" şeklinde yer alacak ve destekçi yukarıda vaat edilen tüm ödüllere sahip olacak.
  0 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Eylül 2016
  DESTEKLE