Cehalet (Kısa Film/A short movie)

Ve her şeyin sonunda, ya tek bir renk varsa?

 

Sinopsis ve konu

Üç anahtar kelimeyi alalım elimize. İlki sorumluluk. İnsanoğlunun aslında en çok korktuğu şeydir bu. Bir şeye yahut birisine karşı olması gereken sorumluluktan kaçmakla biliniriz genelde. Bir şeylerden kaçarken birileri farkındalıktan yararlanarak bizi sorumluluğa iteler. Çünkü aramızda iletişimin sıcaklığını ve samimiyeti bunlar kurar. Peki ya insan cehalete yönelirse, toplumsal sorunlarda suç diye tabir ettiğimiz olaylara bakış açısında farkındalığını ve sorumluluğunu unutursa o da cehalete ortak olmaz mı?  “İnsanın insana kattığı anlam dışında yaşamın hiçbir anlamı yoktur. İnsan başkalarına yardım etmediği sürece yapayalnızdır” der Erich Fromm. Ama insan artık duvarlar örüyor etrafına, bazen kendi vicdanına da. Ne haykırışları duyuyor ne de yaşanan acıyı görüyor. Aslında yalnızlaşıyor, etrafını da yalnızlaştırdığı gibi. Bir yandan korkumuz bir yandan körelen sorumluluk duygumuz aslında bizleri de suçlu yapıyor, farkındalığı fark etmediğimiz için. Belki de cehaletin önüne geçmenin vakti gelmiştir…

SİNOPSİS: Klişeler üzerine kurulu bir Dünyada farkında olmadan insanları sınıflandırıyoruz. Kimsenin maddiyatına bakmadan fakir diyoruz yahut zengin. Bazen de diplomaya bakarak eğitimli diyoruz ya da cahil. Ön yargısı olanı da var, herkesin eşit olduğunu savunan da.Kimisi ailesinden duyduklarıyla yaşar, kimi toplum baskısıyla son verir hayatına. Biri vardır zenginliğiyle övünür, biri vardır eğitimiyle. Farklı renkleri temsil ettiklerini düşünürler ancak bir gün gelir tek bir renkte boğulurlar.  Sonunda biri çıkar ben babamdan böyle duydum der, diğeri de babam olsa böyle mi olurdu. Belki de küçük bir çocuğun bez bebeğinin bakışları altında ezilir bir adam. Duyacağı hazların onu katil yapabileceğini kim bilebilirdi ki, kendi katili. Elbet bir gün birisi çıkar göremediklerimize ışık tutar. Renklerin göze hitap eden unsurlardan çok daha fazla anlam içerdiğini fark eder. Peki ya o birisi ufacık bir mor çiçeğin karanlığa ışık tutabileceğini fark ederse?


HAYAL ORTAKLARIFilmin yönetmeni ve senaristi Mehmet Korcan BACAKSIZ.  1999 yılında İstanbul’da doğdu, hayatı boyunca ailesiyle birlikte farklı şehirlerde yaşadı. Halen Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünde eğitimini sürdürmektedir. Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosunda oyuncu kursiyer olarak birçok oyuna ve festivallere katıldı. Hali hazırda çeşitli tiyatro atölyelerinde faaliyet göstermektedir.

Filmin senaristi Bedirhan CAN. Ekibimizin medarıiftiharı 2000’de Samsun’da doğdu. Halen Gazi Üniversitesi Fizik öğretmenliği bölümünde eğitimini sürdürmektedir.  Lise yıllarından itibaren müzik ile iç içe olup çeşitli enstrümanlar çalarak farklı orkestralarda bulundu. Aynı zamanda lise yıllarında başlamış olduğu tiyatro atölyesiyle beraber birçok oyunda faaliyet gösterdi. Bunların yanında  konser ve etkinliklerde Tonemeister olarak görev yapmıştır.                                 


Filmin görüntü yönetmeni Barış Kekilli.  Ekibimizin değerlisi 1999'da İzmir'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Denizli'de tamamladı. Şu an Yıldız Teknik Üniversitesinde Mimarlık bölümü öğrencisi. İstanbul'un çeşitli yerlerinde tasarım projelerine uğraşmaktadır. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir.


Filmin yardımcı yönetmeni MELİS GENÇ. Ekibimizin biriciği 2000 yılında Çorum'da doğdu. 2011 yılında Samsun'a taşındıktan sonra çeşitli tiyatro atölyelerinde eğitim aldı ve sahneye çıktı. Görev aldığı tiyatro ekipleriyle beraber çeşitli festival ve turnelerde bulundu. Şu an İstanbul Gedik Üniversitesi Görsel iletişim tasarımı bölümünde eğitimini sürdürmektedir. 


NEDEN BU PROJEYE DESTEK VERMELİSİNİZ?

Bizler günümüz çağında hayalleri ve idealleri olan genç bireyleriz. Her birimizin farklı yetenekleri ve ilgi alanları var. Ama bugün ortak bir paydada buluşup duymadıklarımızın sesi, görmediklerimizin gözü olmak için hayalimizi gerçekleştirme kararı aldık. Umuda olan bakış açımızla başlamış olduğumuz kısa film projemize sizlerden her türlü desteği beklemekteyiz. Bu filmi hayata geçirmek, sizinle paylaşabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Destekleriniz filmimizi var edeceği gibi her katkınız ailemizi daha da büyütecek. Projemizi paylaşmanız, destek verebilecek olan tanıdıklarınıza ulaştırmanız bizim için çok değerli. Biz buna inanıyoruz; güzellikler paylaştıkça çoğalır. Filmimizde bahsettiğimiz gibi toplumsal sorunlar sadece zarar görenlerin, zarar verenlerin ya da adaleti sağlayanların sorumluluğunda değil, hepimizin sorumluluğunda. Bizler bunun farkındayız ve daha çok insanın bunun farkında olmasını istiyoruz.

Cehaletin önüne geçmek için diploma yetmez. Görmek, duymak gerekir. Dediğimiz gibi biz göstermeye duyurmaya çalışıyoruz. Bir kısa film ile dünya toz pembe olmayacak, biliyoruz. Ama birler toplanınca binleri, binler toplanınca milyonları oluşturur. Belki bu kısa film ile bir kadın ölümü azalır, belki bir çocuk tacizden kurtulur, belki de birilerinin hayata tutunmasını sağlarız. Bizim hayallerimizdeki milyonlarımız için bir olur musunuz?
FİLM EKİBİ

Birbirine canı gönülden inanan ve destek veren kocaman bir ailemiz var.

REJİ EKİBİ

YÖNETMEN: Mehmet Korcan BACAKSIZ

SENARYO: Bedirhan CAN

                     Mehmet Korcan BACAKSIZ

YARDIMCI YÖNETMEN: Melis GENÇ

REJİ SET ASİSTANI: Nazlı ÇALIŞKAN 


SOSYAL MEDYA/TANITIM Aycan AKARSULAR 

                                          Ecem BALTALI

                                             

 GÖRÜNTÜ EKİBİ

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Barış KEKİLLİ

1.KAMERA ASİSTANI: Emre KARATEPE


KURGU EKİBİ

Barış KEKİLLİ

Emre KARATEPE

Bedirhan CAN

Mehmet Korcan BACAKSIZ

Melis GENÇ


FİLM MÜZİKLERİ/SES TASARIMI: Zülal YILMAZ & KAM 

 

TEASER EKİBİ

OYUNCU: Sena SAVAŞKAN 

SESLENDİRME: Melikşah DÖNMEZ 

                          Serda SÜRMELİOĞLU 

TEKNİK EKİP: Mustafa ALBAYRAK 

                       Osman KÜÇÜK 

                       Aleyna DEMİR

 

 Ekibimizin diğer üyeleri yakında eklenecektir! Projemize destek olduğunuzda;

  • Çekim ekipmanlarının kiralanması (görüntü, ışık, ses vb.)
  • Görüntü yönetmeni ve videographer giderleri
  • Makyaj ve kostüm giderleri
  • Post prodüksiyon
  • Gerekli mercilerden izin talep etmek için gereken giderler
  • Ulaşım giderleri
  • Tanıtım giderleri
  • Müzik kayıt ve aranje giderleri

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin, sesimizi duyurmamıza yardım edin. Eleştirin, kritik edin, bizi de hayatınıza ve hayallerinize dahil edin..

Detaylı bilgi için: mkorcanbacaksz@outlook.com

                          

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
880 TL TOPLANDI
Hedef 5.000 TL
%17
21 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Sonlandı
Avatar
Proje Sahibi
Mehmet Korcan BACAKSIZ
Ankara, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.