Cehalet (Kısa Film/A short movie)

Ve her şeyin sonunda, ya tek bir renk varsa?

 

Sinopsis ve konu

Üç anahtar kelimeyi alalım elimize. İlki sorumluluk. İnsanoğlunun aslında en çok korktuğu şeydir bu. Bir şeye yahut birisine karşı olması gereken sorumluluktan kaçmakla biliniriz genelde. Bir şeylerden kaçarken birileri farkındalıktan yararlanarak bizi sorumluluğa iteler. Çünkü aramızda iletişimin sıcaklığını ve samimiyeti bunlar kurar. Peki ya insan cehalete yönelirse, toplumsal sorunlarda suç diye tabir ettiğimiz olaylara bakış açısında farkındalığını ve sorumluluğunu unutursa o da cehalete ortak olmaz mı?  “İnsanın insana kattığı anlam dışında yaşamın hiçbir anlamı yoktur. İnsan başkalarına yardım etmediği sürece yapayalnızdır” der Erich Fromm. Ama insan artık duvarlar örüyor etrafına, bazen kendi vicdanına da. Ne haykırışları duyuyor ne de yaşanan acıyı görüyor. Aslında yalnızlaşıyor, etrafını da yalnızlaştırdığı gibi. Bir yandan korkumuz bir yandan körelen sorumluluk duygumuz aslında bizleri de suçlu yapıyor, farkındalığı fark etmediğimiz için. Belki de cehaletin önüne geçmenin vakti gelmiştir…

SİNOPSİS: Etrafta birçok suçlu da var suç da. Ya bunlardan birisi bizsek? Suça ortaksak? Suç psikolojisi başkaysa? Altında yatan sebepler, oluşan sonuçlar. Etrafına bakmadan kaç! Cehaletin karanlığına bir kere girdin mi, çıkamazsın oradan. Yoksa çığlıkların sessizliğe gömülür fark edemezsin. Cehalet cehaleti doğururken, bizler bunları görmezden geliyorsak eğer, üstelik bunu fark ederse insan? Cehaletinin karanlığında kaybolmuş, çığlıkları sessizliğe; ağlayışları içine gömülen insanların hikayesi.BİZ KİMİZ?

 

 

Filmin yönetmeni ve senaristi Mehmet Korcan BACAKSIZ.  1999 yılında İstanbul’da doğdu, hayatı boyunca ailesiyle birlikte farklı şehirlerde yaşadı. Halen Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünde eğitimini sürdürmektedir. Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda oyuncu kursiyer olarak birçok oyuna ve festivallere katıldı. Halihazırda çeşitli tiyatro atölyelerinde faaliyet göstermektedir.

                                                                       

Filmin senaristi Bedirhan CAN. Ekibimizin medarıiftiharı 2000’de Samsun’da doğdu. Halen Gazi Üniversitesi Fizik öğretmenliği bölümünde eğitimini sürdürmektedir.  Lise yıllarından itibaren müzik ile iç içe olup çeşitli enstrümanlar çalarak farklı orkestralarda bulundu. Aynı zamanda lise yıllarında başlamış olduğu tiyatro atölyesiyle beraber birçok oyunda faaliyet gösterdi. Bunların yanında  konser ve etkinliklerde Tonemeister olarak görev yapmıştır.

                                                                       

Filmin reji ve yapım koordinatörü Furkan FİDAN. Ekibimizin bel kemiği 1999 yılında Afyon’da doğdu. Lise eğitiminin Denizli’de tamamlamasının ardından Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini kazandı ve halihazırda burada eğitimini sürdürmektedir.  Şu an da Erasmus projesi kapsamında İspanya’da eğitim almaktadır.
NEDEN BU PROJEYE DESTEK VERMELİSİNİZ?

Bizler günümüz çağında hayalleri ve idealleri olan genç bireyleriz. Her birimizin farklı yetenekleri ve ilgi alanları var. Ama bugün ortak bir paydada buluşup duymadıklarımızın sesi, görmediklerimizin gözü olmak için hayalimizi gerçekleştirme kararı aldık. Umuda olan bakış açımızla başlamış olduğumuz kısa film projemize sizlerden her türlü desteği beklemekteyiz. Bu filmi hayata geçirmek, sizinle paylaşabilmek için desteğinize ihtiyacımız var. Destekleriniz filmimizi var edeceği gibi her katkınız ailemizi daha da büyütecek. Projemizi paylaşmanız, destek verebilecek olan tanıdıklarınıza ulaştırmanız bizim için çok değerli. Biz buna inanıyoruz; güzellikler paylaştıkça çoğalır. Filmimizde bahsettiğimiz gibi toplumsal sorunlar sadece zarar görenlerin, zarar verenlerin ya da adaleti sağlayanların sorumluluğunda değil, hepimizin sorumluluğunda. Bizler bunun farkındayız ve daha çok insanın bunun farkında olmasını istiyoruz.

Cehaletin önüne geçmek için diploma yetmez. Görmek, duymak gerekir. Dediğimiz gibi biz göstermeye duyurmaya çalışıyoruz. Bir kısa film ile dünya toz pembe olmayacak, biliyoruz. Ama birler toplanınca binleri, binler toplanınca milyonları oluşturur. Belki bu kısa film ile bir kadın ölümü azalır, belki bir çocuk tacizden kurtulur, belki de birilerinin hayata tutunmasını sağlarız. Bizim hayallerimizdeki milyonlarımız için bir olur musunuz?
FİLM EKİBİ

Birbirine canı gönülden inanan ve destek veren kocaman bir ailemiz var.

REJİ EKİBİ

YÖNETMEN: Mehmet Korcan BACAKSIZ

SENARYO: Bedirhan CAN

                     Mehmet Korcan BACAKSIZ

REJİ YAPIM KOORDİNATÖRÜ: Furkan FİDAN

REJİ SET ASİSTANI: Nazlı ÇALIŞKAN 

SOSYAL MEDYA/TANITIM Aycan AKARSULAR 

                                             Ecem BALTALI

                                             

 GÖRÜNTÜ EKİBİ

YÖNETMENİ: Barış KEKİLLİ

1.KAMERA ASİSTANI: Emre KARATEPE

 

FİLM MÜZİKLERİ/SES TASARIMI: Zülal YILMAZ & KAM 

 

TEASER EKİBİ

OYUNCU: Sena SAVAŞKAN 

SESLENDİRME: Melikşah DÖNMEZ 

                             Serda SÜRMELİOĞLU 

TEKNİK EKİP: Mustafa ALBAYRAK 

                       Osman KÜÇÜK 

                       Aleyna DEMİR

 

 Ekibimizin diğer üyeleri yakında eklenecektir! Projemize destek olduğunuzda;

  • Çekim ekipmanlarının kiralanması (görüntü, ışık, ses vb.)
  • Görüntü yönetmeni ve videographer giderleri
  • Makyaj ve kostüm giderleri
  • Post prodüksiyon
  • Gerekli mercilerden izin talep etmek için gereken giderler
  • Ulaşım giderleri
  • Tanıtım giderleri
  • Müzik kayıt ve aranje giderleri

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin, sesimizi duyurmamıza yardım edin. Eleştirin, kritik edin, bizi de hayatınıza ve hayallerinize dahil edin..

Detaylı bilgi için: mkorcanbacaksz@outlook.com

                             furkanfidan99@gmail.com

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
360 TL TOPLANDI
Hedef 5.000 TL
%7
10 DESTEKÇİ
48 GÜN KALDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Avatar
Proje Sahibi
Mehmet Korcan BACAKSIZ
Ankara, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.