"ÇELİK KALEM" Kısa Film

Genç bir öğretmen, mesleğinde şahit olduğu şiddet olaylarından sonra paronayak bir ruh haline girer fakat pes etmeyerek bu durumla savaşmaya karar verir.

Projenin Kısa Bir Özeti

Toplumda vicdan yaralayan olaylara karşı duyarlı olan herkese,  Merhaba...

Ben Serhat ERYİĞİT.  İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. 7 senedir bir devlet okulunda görev yapıyorum.  2010 senesinde Altan ERKEKLİ ve Ali İPİN gibi usta sanatçılardan oyunculuk eğitimi aldım. Daha sonra sektörün, oyuncu değil "yazar" ihtiyacı olduğunu fark edip senaryo yazarlığıyla ilgilendim. İlk olarak reklam senaryoları yazarak başladım. Daha sonra toplumsal konulara değinmek istediğimden kısa film senaryosu yazmaya karar verdim. Yazdıklarım birkaç yönetmen tarafından beğenildikten sonra yazdığım senaryoları, toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirmeye hazırlanıyorum.

Öğretmenlik mesleği, hepimize öğretildiği gibi kutsal bir meslektir. Toplumumuzun; başarılı ve ahlaklı bir biçimde şekillenmesi için en önemli görev, aileden sonra biliriz ki öğretmenlerdedir. “Konuşma” ve “dinleme” becerisini her insan doğuştan öğrenir. Ama bu ikisi, hayatımızı devam ettirebilmemiz için tek başlarına yeterli değildir. “Okuma” ve “yazma” becerilerini kazanamadığımız müddetçe özgür bireyler haline gelemeyiz. Hayatımız boyunca birilerinin yardımına muhtaç olarak yaşarız.

 Peki bize tam ve özgür bir birey olma fırsatını sunabilecek belki de tek meslek çalışanı olan öğretmenlerimize bu öfkemiz neden?  Zaten bilindiğinin aksine; zor koşullar altında çalışan, sürekli tatil günleri ve haksız yere kazandığı düşünülen maaşıyla gündem olan öğretmenlerin, üzerine bir de fiziksel ve psikolojik şiddet görmesi beni de bir öğretmen olarak derinden yaralıyor. 

Ben; tek başıma, görevli olduğum okulda sorumluluklarını seve seve üstlendiğim öğrencilerimde ve velilerimde her fırsatta bu farkındalığı yaratmak için gereken konuşmaları yapıyorum fakat tesir edebildiğim kitle çok sınırlı kaldığından, bu senaryoyla daha büyük kitlelere ulaşmayı ve toplumun her kesiminde bu farkındalığı yaratmayı hedefledim. Bu film sonunda vermek istediğim mesaj aslında çok net: Öğretmenler toplumun düşmanı değil, mimarlarıdır! Onların bu kutsal görevi yerine getirirken, evlatlarımızı eğitip onlara iyi ve güzel bir yaşam sunmaya çalışırken öğretmenlerimize şiddet değil sevgi gösterelim. Bir nebze olsun onlarla empati kurabilelim. Çünkü herkesin bilmesi gerekir ki; çocuklarınızın geleceği biz öğretmenlere emanet. Ve yine herkesin bilmesi gerekir ki, ne kadar psikolojik veya fiziksel şiddet görsek de biz, emanetlerinize gözümüz gibi bakmaya devam edeceğiz.. Tıpkı senaryomdaki genç öğretmenimiz gibi…

 Öğretmen olarak görev yaptığım süre boyunca birçok şiddet olayıyla karşı karşıya kaldım. Bu olayların; biz eğitimcileri ne kadar derinden yaraladığını, kendimde ve meslektaşlarımda birebir gözlemledim. En son Kocaeli'nde, öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülen bir öğretmen haberi okuduğumda,  artık bir şeyler yapma gereği hissettim ve "Çelik Kalem" adlı kısa film senaryosunu yazdım.

Filmimizi hayata geçirdikten sonra birçok festivale gönderdik ve Uluslararası platformlarda ödüller aldı. Bunlardan bazıları: NewYork İstanbul Kısa Film Festivalinde En İyi Dram Kategorisinde gösterim hakkı ve Uluslararası İstanbul Film Ödüllerinde En İyi İlk Yönetmen ödülüdür. Gelin bu farkındalığı hep beraber yaratalım. Güzel bir gelecek ve sağlıklı yetişecek çocuklarımız için taşın altına elimizi koyalım.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Ahmet ERYİĞİT

16.09.2021

100
Avatar
Volkan Şabahat

11.09.2021

100
Avatar
Gizli Fongogocu

11.09.2021

100
Avatar
Gizli Fongogocu

10.09.2021

500
Avatar
Melis Öncül

9.09.2021

250
Avatar
Gizli Fongogocu

8.09.2021

100
Avatar
Melisa A Paker

8.09.2021

200
1.350 ₺ TOPLANDI
Hedef 25.000 ₺
%5
7 DESTEKÇİ
14 GÜN KALDI
08 Eylül 2021 - 08 Ekim 2021
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
100 ₺
TEBRİK KARTI
ÇELİK KALEM'E olan katkınız için adınıza özel olarak düzenlenmiş tebrik kartı.
6 adet alındı.  (Toplam : 60)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Kasım 2021
250 ₺
İMZALI POSTER
Oyuncular ve yönetmen tarafından imzalı, adınıza özel postere sahip olun.
1 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Kasım 2021
400 ₺
KAMERA ARKASI TEŞEKKÜRÜ
Kamera arkasından size özel teşekkür videosu.
0 adet alındı.  (Toplam : 30)
Tahmini Gönderim Tarihi:
08 Ekim 2021
500 ₺
ÇELİK KALEM SETİ
Filmin sembolü olarak çelik kalem seti sahibi ol.
1 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Kasım 2021
750 ₺
İMZALI SENARYO
FİLMİN HATIRASI OLARAK, YÖNETMEN VE SENARİST İMZALI ÖZEL BASIM SENARYO METNİ VERİLECEKTİR.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
07 Kasım 2021
1.000 ₺
AKŞAM YEMEĞİ
Filmin yönetmeni, senaristi ve başrol oyuncusu ile akşam yemeği yeme fırsatı yakalayın.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
08 Ekim 2021
3.000 ₺
FİGÜRANLIK
BİR SONRAKİ PROJEMİZDE FİGÜRAN OLARAK OYNAMA HAKKI.
0 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
08 Ekim 2021
6.000 ₺
TÜM ÖDÜLLER + ORTAK YAPIMCI
Filmin yapımcıları arasına adınızı yazdırma şansı. Tüm festivallerde ortak yapımcı olarak adınız geçecek ve diğer alt ödüllerden hepsine birden sahip olacaksınız.
0 adet alındı.  (Toplam : 3)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Kasım 2021
DESTEKLE