Cenevre'de Nörobilim Masterı Eğitimi / Support for Master Degree at UNIGE

Hayallerimin gerçekleşmesine ramak kaldı. Destek olmak ister misiniz?

ENGLISH BELOW

Merhaba,

Burada olma amacımdan bahsetmeden önce size kendimi tanıtmak, hedef ve hayallerimden bahsetmek isterim.

               Ben Neslihan. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2016 yılında onur derecesiyle mezun oldum. Mezun olduğumdan beri ise pazar araştırma alanında çalışıyorum.

               Geçtiğimiz sene Queen Mary London, Leiden Üniversitesi gibi Avrupa’nın psikoloji alanındaki önemli okullarından kabul aldım. İletişime geçtiğim kurumların çoğu maddi kaynakların daha çok yurtiçi öğrencilerine tahsis edildiğini söyledi. Ben de hem okul ücretlerinin daha makul olduğu, hem de psikoloji alanında dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi arasında yer alan Cenevre Üniversitesi’ne rotamı çevirdim.

               Hem üniversite eğitimim hem de kısa süreli iş tecrübem süresince hayalini kurduğum, tutku duyduğum, risk almayı göze aldığım psikoloji alanında eğitimime devam etmek istiyorum. Uzun vadede pratik alanda ve yakın zamanda araştırma alanında eğitim imkânı için Avrupa’nın saygın üniversitelerinden biri olan Cenevre Üniversitesi Nörobilim alanından kabul aldım. Kabul aldığım master programı; psikoloji, fen ve tıp fakülteleri tarafından ortak yürütülüyor. Master programında çalışma imkanımın olduğu hoca psikoloji alanında dünyanın en iyi 2. üniversitesi olan University College London’da da ders veren, özellikle çocuk psikopatolojisi alanında yetkin Pr. Martin Debbane olacak.

Neden Psikolojide Devam Etmek İstiyorum?

               Ruh sağlığı konusunda ülkemizde var olan eksiklikler; bu hizmete ulaşmanın ‘lüks’ olması, ruh sağlığının hak olduğu gerçeğini göz ardı eden tüm uygulamalar beni bu alanda devam etmeye teşvik etti. Üniversite boyunca ve sonrasında katıldığım tüm sosyal destek projelerinde küçük dokunuşların bile bir insan hayatında geniş yansımalar yarattığını fark ettim. Üniversite boyunca farklı projelerde birlikte çalıştığım (videoda da yer alan) Aylin Hocam’dan öğrendiğim “cultivate your own garden/kendi bahçende hasat yap” yaklaşımını sadece üniversitede bırakmak istemedim. Gelecekte, edindiğim bilgileri günümüz Türkiye’sinde risk altında olan çocuklara yönelik koruyucu çalışmalarda da kullanmak istiyorum. Master projem duayen Peter Fonagy ve Anthony Bateman’ın geliştirdiği mentalization-based therapy’nin hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan çocuklarda etkisi üzerine olacak.

Neden Nörobilim?

               İnsanı anlamaya ve anlamlandırmaya yönelik sunduğu objektif araçlar bunun en temel sebebi. Aynı zamanda senelerdir ayrık olan farklı disiplinleri (tıp, felsefe, psikoloji…) bir arada çalışmak için ortam yaratması. Var olan sorulara daha disiplinler arası cevaplar önermesi…

Sözün özü…

               Mezun olduğum süreden beri hem yurt içi hem yurt dışı eğitimim için farklı olanaklar yakaladım. Ancak her seferinde karşıma çıkan (özellikle altını çizmek isterim) fırsat eşitsizliği oldu.

                Hayatımda şimdiye kadar önüme çıkan dezavantajlarla barışıp bunları avantaja çevirmek için elimden geleni yaptım, yapıyorum ve yapacağım. Avantajları ise parlatarak hem kendi hayatım hem de yaşadığım toplum yararına fırsata çevirmek için oldukça heyecanlıyım!

               Kitlesel fonlama kampanyası yapmaya karar vermek uzun bir vakti aldı. Sonunda ise videoda olan/olmayan çevremin cesaretlendirmeleriyle bu kampanyayı başlatmaya karar verdim.

               İsviçre’de okuyacağım programın süresi bir buçuk sene. Yasal olarak İsviçre’de çalışma iznim 6 aydan sonra olabilecek. İsviçre’de okul ücretleri uygun olsa da (1500 CHF ~ 1522 $) çalışma iznime kadar olan 6 aylık süreçte yaşam masraflarımı karşılayabilmem için sizin desteğinize ihtiyacım var. Bana bu yolda vereceğiniz her türlü destek çok kıymetli. Şimdiden teşekkür ederim!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hello,

Before talking about why I am here for the call of support, I would like to briefly talk about my goals and aspirations.

              I am Neslihan. I graduated from Bogazici University, Psychology Department in 2016 with honour degree. Since my graduation I have been working in market research area.

              Last year I have been accepted as a grad student by several universities with a profound reputation in psychology in EU such as Queen Mary London and Leiden University. However, many of the funds are allocated to the local students. Thus, I decided to go to a university having two important criteria: low tuition fees and academic success. Therefore, I have applied to University of Geneva and have been accepted to the special interdisciplinary program – Master in Neuroscience.

              I have always had the aim of continuing academic career in psychology, the area of my dreams. I strongly believe that Neuroscience Program at University of Geneva, led by three faculty; medicine, science, and psychology, would cultivate me in both research and clinical practice for the future with an interdisciplinary approach. The professor that I have a chance to work is Pr Martin Debbane, whose specialization is childhood psychopathology and who gives lectures at the University College London, which is ranked 2nd in the World within psychology discipline.

Why Psychology? 

              Issues in mental health; positioning psychology in 'luxury' motivate me to continue psychology. Because, I realized that even small interventions could bring positive reflections in one’s life. I do not want to leave the knowledge of “cultivate your own garden,” that I have adopted from Aylin Vartanyan (who is in the video as well) at the university. In future, I intend to use my knowledge, I will obtain from the area to develop projects aiming to reduce risk factors in children’s environment. In the master, I’ll be researching the effects of mentalization based therapy-developed by Peter Fonagy and Antony Bateman, renowned scholars in clinical psychology. I’ll be research assistant in a project which aims to investigate the effects of mentalization-based therapy on children with ADHD (attention deficit hyperactivity disorder).

Why Neuroscience?

              The objective tools that neuroscience serves in order to understand individuals is the main reason. But its interdisciplinary atmosphere created by separated fields (natural sciences, medicine and psychology) is also very motivating. Neuroscience brings tools with an interdisciplinary approach to questions.

In conclusion…

               I have a chance to continue my academic career both in Turkey and abroad. However, I have always faced the inequality of opportunities.

               I have always tried to create advantages out of disadvantages. I am still practicing it and will do so. Besides, I am very excited to get benefit of all advantages that I have for the sake of both my life and for the community spirit.

               It took some time to decide on whether to conduct crowdfunding project or not. In the end, I decided to do by the encouragements of the people some of whom are in my video.

               The program that I have been accepted in Switzerland is three semesters, meaning 1,5 years. Although tuition fees in Switzerland is affordable, life expenses is quite expensive. I will have a work permit after six months’ residence. For that period of time – 6 months – I am kindly inviting you to support me to realize my dream! Thank you for sparing your time for me.

Ekip

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
4.650 TL TOPLANDI
Hedef 58.000 TL
%8
22 DESTEKÇİ
31 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Neslihan Önay
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.