Dedemin Örgüleri

Mübadele ile geldikten sonra kültürlerini devam ettiren ve erkeklerin ördüğü Drama Çorabı'nın devamlılığını sağlamayı, kültürün korunmasını amaçlar.

Yerel Kültürün Korunmasına Destek Ol!

Dedemin Örgüleri projesine destek olarak hem yerel kültürün devamlılığına hem de üreticiye ek gelir sağlamamıza bir el de siz uzatmış olacaksınız.

null

Dedemin Örgüleri

Yerel kültür üzerine oluşturulmuş olan bu sosyal girişim çalışması, yüzyılı aşkın süredir var olan ve günümüzde tozlanmış ve ilgi görmeyen “Drama Çorabı”  kültürünün varlığının devamını ve kültür içinde var olan yerel üreticiye, ürettikleri çorapların satışını yaparak ek gelir sağlamayı amaçlar.


Drama Çorabı


null1923 yılında Yunanistan'dan gelen mübadillerin yerleştiği Çorapçılar Köyü'nün (Bursa Karacabey-Yenikaraağaç Köyleri) geçmişte başlıca geçim kaynakları hayvancılık ve Yunanistan'dan beraberlerinde getirdikleri kültürel drama çorabıdır.


nullDrama çorabının özelliği ise kendine has desen ve işlemelerinin olmasının yanında, çorabı kadınların yanında çok iyi bir şekilde erkeklerin de örmesidir. Öyle ki köyün erkekleri okuma-yazma öğrenmeden önce çorap örmeyi öğrenirlermiş. Hatta Şahin dede (57) Olay Gazetesini'nin 1986 yılında düzenlediği "Hünerli Eller Yün Örer" yarışmasında 120 kadın yarışmacıyı geçerek birinci olmuştur.


1960-1970 yılları arasında ciddi bir geçim kaynağı olan drama çoraplarına olan ilgi, makinede çorap üretiminin artmasının ardından azalmış ve köy sakinleri kendilerine farklı geçim kaynakları arayarak drama çorabından uzaklaşmıştır. Bu uzaklaşma,yeni kuşağa kültürün aktarılmamasına neden olmuş ve kültürün üzerine bir toz bulutu serpilmiştir.

Önceleri kahvelerde çorap örüp sohbet eden köyün erkeklerini bu şekilde görmek artık zor. Hatta önceleri yedi yaşında çorap örmeye başladıklarını bildiğimiz köyün erkeklerinin arasından elli yaş altı çorap örmeyi bilen erkek sayısı ise oldukça az.


null


nullBiz Kimiz?

Bizler, Pamukkale Üniversitesi'nde okuyan beş öğrenciyiz. Üniversite öğrencilik hayatımız boyunca bir çok sosyal sorumluluk projesi ve STK içerisinde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz.

 • Mustafa Danabaş - Makine Mühendisliği - Yeni Ufuklar Kulübü
 • Mümin Gök - Bilgisayar Mühendisliği  - Yeni Ufuklar Kulübü
 • Emre Kovancı - Tekstil Mühendisliği  - Yeni Ufuklar Kulübü
 • Yunus Emre Ceylan - İşletme  - İşletme Kulübü
 • Erhan Bozkurt - Maliye  - Genç Sosyal Girişimciler Derneği


İhtiyaçlarımız neler?

Yerel üreticiye ek gelir sağlamak amaçlarından biri olan Dedemin Örgüleri çalışmasının, drama çoraplarının üreticiden tüketiciye aktarılması esnasında bir çok gideri mevcut. Bu giderleri projenin bütçesinden karşılamak şuan için zor gözüküyor.


İhtiyaçlarımız:

 • Broşür (1000 adet - 275 TL)
 • Sticker (500 adet - 100 TL))
 • Ürün etiketi (1000 adet - 30 TL)
 • Ürün paketi (500 adet - 100 TL)
 • %100 yün ip (yeni üretilecek bebek çorapları için - 300 TL)
 • Site (200 TL)


Ödüllerimiz:

 • Düz beyaz çorap
 • Desenli çorap
 • Çetik
 • Plaket
 • Takvim


Çoraplarımız üç farklı türde. Her biri yerel kültürün içerisinde var olan dedelerimiz ve ninelerimizin ellerinde sevgileri ile örülerek sizlere ulaşacak. 

Dedemin Örgüleri projesine destek olarak hem yerel kültürün devamlılığına hem de üreticiye ek gelir sağlamamıza bir elde siz uzatmış olacaksınız.


Dedemin Örgüleri Ne Yapıyor?

Dedemin Örgüleri ekibi , yerel kültür içinde var olan üreticilerin ürettikleri çorapları onların elden sattıkları fiyatların neredeyse iki katı fazlası ile satın alır ve tüketiciye ulaştırır.

Normal bir satışta Ateş Serisi ürünü olan düz beyaz çorabı bir üretici normal şartlarda en fazla 2.5 TL'ye satmaktadır. Dedemin Örgüleri ekibi ise aynı çorabı üreticiden 5 TL'ye satın alarak hem fazla gelir elde etmesini sağlıyor,hem de ek gelir getirebileceği düşüncesini yayarak diğer köy sakinlerinin de çorap örmesini teşvik ediyor ve bu sayede var olan kültürün devamlılığı konusunda da bir yol çizmiş oluyor.

Aynı zamanda bir kültür olan drama çorabının yeni nesillere aktarılması için Dedemin Örgüleri içerisinde yeni projeler üretiliyor ve bir festival hazırlığı planlanıyor.


null


Şehirler

Bursa
Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
50
Avatar
Aysun Deniz

16.2.2014

150
Avatar
Didem Yeni

27.1.2014

50
Avatar
Ceylan Ölçer

27.1.2014

50
Avatar
10
Avatar
Gizli Fongogocu

10.1.2014

50
360 ₺ TOPLANDI
Hedef 1.500 ₺
%24
6 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
09 Ocak 2014 - 10 Mart 2014
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Denizli , Türkiye
ÖDÜLLER
10 ₺
Dedemin Örgüleri PDF
"Drama Çorabı" kültürü ve hikayesi detaylarıyla ve görsellerle anlatan PDF dokümanı
1 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Mart 2014
50 ₺
Dedemin Örgüleri PDF + Rapor
"Drama Çorabı" kültürü ve hikayesi hakkında detaylı bilgi veren görsellerle süslenmiş doküman ve Dedemin Örgüleri Projesindeki gelişmeler ile ilgili haftalık rapor
4 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Mart 2014
100 ₺
Dedemin Örgüleri Masa Takvimi
Profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilmiş en güzel görsellerimizden oluşan 2014 masa takvimi + "Drama Çorabı" kültürü ve hikayesi hakkında detaylı bilgi veren görsellerle süslenmiş doküman
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Mart 2014
150 ₺
Beyaz Drama Çorabı
Dedelerimiz ve ninelerimiz tarafından örülmüş bir çift beyaz Drama Çorabı + "Drama Çorabı" kültürü ve hikayesi hakkında detaylı bilgi veren görsellerle süslenmiş doküman
1 adet alındı.  (Toplam : 8)
Tahmini Gönderim Tarihi:
25 Mart 2014
250 ₺
Beyaz ve Desenli Drama Çorabı
Dedelerimiz ve ninelerimiz tarafından örülmüş bir adet renksiz ve bir adet desenli ve renkli olmak üzere 2 çift Drama Çorabı + "Drama Çorabı" kültürü ve hikayesi hakkında detaylı bilgi veren görsellerle süslenmiş doküman
0 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
25 Mart 2014
500 ₺
Çetik ve 2 Çift Drama Çorabı
Dedelerimiz ve ninelerimiz tarafından örülmüş bir çift çetik, bir adet renksiz ve bir adet desenli ve renkli olmak üzere 2 çift Drama Çorabı + "Drama Çorabı" kültürü ve hikayesi hakkında detaylı bilgi veren görsellerle süslenmiş doküman
0 adet alındı.  (Toplam : 3)
Tahmini Gönderim Tarihi:
25 Mart 2014
1.000 ₺
Büyük Paket
3lü Drama Çorabı seti (beyaz, renkli ve çetik), en güzel fotoğraflardan oluşan Dedemin Çorapları Masa Takvimi ve halk arasında Çorapcılar Köyü olarak bilinen Bursa Yenikaraağaç köyüne ortak belirlenecek bir gün geldiğinizde 2 kişilik anlatımlı Köy Gezisi, köy yemekleriyle!
0 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
09 Nisan 2014
DESTEKLE