Değerli Plastikler /Precious Plastic

Maltepe Fen Lisesi öncü bir proje ile sürdürülebilir bir üretim ortamı oluşturmak istiyor! Türkiye'deki halka açık, ilk plastik ileri dönüşüm alanını kuralım!
Maltepe Fen Lisesi Maker Kulübü Maltepe Makers olarak, öğretmen ve öğrencilerimizle hem dünyaya, hem çevremize hem de kendimize birçok faydası olacak yepyeni bir proje için çalışmaya başladık. Portekiz'de plastik dönüşümü üzerine aldığımız eğitim sonucu Türkiye'de bir ilk olacak olan halka açık bir  plastik dönüşüm merkezi oluşturmak üzere kolları sıvadık. Dünyada yüzlerce örneği bulunan bu merkezlerden ülkemizde henüz bulunmuyor. (https://preciousplastic.com/en/community.html)Geri dönüşüm konusunda yeterli kültür seviyesine hali hazırda ulaşamadığımız bir gerçek. Çevreye verdiğimiz zarar herkes tarafından biliniyor fakat bireysel olarak çabalarımızın sonuca ulaşıp ulaşmayacağından emin olamıyoruz. Bunun sebeplerinden biri de geri dönüşümün gerekliliğini, ekonomiye katkısını fark edemiyor olmamız. Bu proje ile kendi ürünlerini oluşturan öğrenciler ve ilgililerin farkındalık seviyelerinde oluşturacağımız artış bile projenin desteklenmesi için tek başına yeterli bir sebep.Hedefimiz:
  • Maltepe Fen Lisesi'nde halka açık bir plastik dönüşüm merkezi oluşturmak.
  • Precious Plastic (https://preciousplastic.com/) projesindeki makine tasarımlarını baz alarak kendi makinelerimizi üretmek ve kendi makinesini üretmek isteyenlere destek olmak.
  • Plastik dönüşümü üzerine atölyeler ve eğitimler düzenleyerek çevremizi bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak.
  • STEAM yaklaşımlı ders planlarına plastik dönüşümü ile üretimi dahil etmek.
  • Maltepe Makers olarak oluşturacağımız bir start-up ile kendi ürünlerimizi tasarlamak ve girişimcilik alanında yeteneklerimizi geliştirmek.(Genç Başarı Girişimcilik Programı çerçevesinde)
İLK ADIM: MAKİNELERİ OLUŞTURMAK
Makineleri oluşturmak için gerekli malzeme listelerimiz ve teknik planlarımız hazır. Gerekli maddi desteği sağladığımızda makinelerimizi oluşturmak için bir engelimiz kalmayacak.
Makineler için gerekli bütçe yaklaşık 10.000TL olarak hesaplanmıştır. Kendi çabalarımızla hazırladığımız projelerden 3.000TL gelir elde ettik bile, şimdi geri kalan 7.000TL için sizden destek bekliyoruz. Bağışlarınızı maddi olarak yapabileceğiniz gibi malzeme olarak da bize destekte bulunabilirsiniz.Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
50 TL TOPLANDI
Hedef 7.000 TL
%0
1 DESTEKÇİ
53 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Aslı Çakmak
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.