Depo Pergamon Restorasyon Atölyesi

Atıl durumdaki Bergama Eski Tütün Deposu; öğrenci, akademisyen, zanaatkar, yerel halk ve destekçiler tarafından Kültür Merkezi olarak restore edilmektedir.

Atıl durumdaki Bergama eski tütün deposu, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Gör. Y. Mimar Jose M. Garcia Torres'in girişimleri ile kısa zamanda filizlenerek Depo Pergamon Projesi'ni ortaya çıkarmıştır. Projenin temel amacı Akdeniz coğrafyasının sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin korunması için ortak çalışma ve birlikte üretimi destekleyen "yerel koruma modelini" üretmektir. Bu doğrultuda soyut ve somut kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve restorasyonuna yönelik faaliyetlerin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile Depo Pergamon Derneği kurulmuştur. Dolayısıyla, Depo Pergamon projesi münferit bir yapının restorasyonu ötesinde derneğin bünyesinde benzer girişimlerin  merkezi "Akdeniz Kültür Feneri" olarak çalışması amaçlanmaktadır.

Neler Başardık!
Depo Pergamon Restorasyon Atölyesi-2018

Proje kapsamında 2018 Temmuz ayında “Depo Pergamon Restorasyon Atölyesi” düzenlenmiştir. 2017 yılında başlayan planlama süreci atölye kapsamında hayata geçme fırsatı yakalamıştır. Bergama tarihi merkezindeki eski tütün deposu; uzmanlar, akademisyenler, öğrenciler, zanaatkarlar ve destekçilerden oluşan uluslararası bir ekiple restorasyonu başlamıştır. Atölyeye Yıldız Teknik , Granada ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi başta olmak üzere çok sayıda üniversite ve 100 öğrencinin katılımı gerçekleşmiştir. Bir aylık atölye sürecinde yapının muhdes eklerinden arındırılması, statik güçlendirme yapılması, çatı aktarımı ve onarımı gibi kaba ve ince işleri içeren çok sayıda restorasyon işlemleri tamamlanmıştır.


Büyük Bir Aile...
Depo Pergamon Restorasyon Atölyesi-2019

2019 Haziran ve Ağustos aylarında iki atölye olarak devam edecek çalışmada, yapının yeniden kullanımına ilişkin müdahaleler gerçekleştirilecektir. Atölye iç mekan donatıları, taş duvarların ihyası (kumlama, derz), ıslak hacim ve tesisatın düzenlenmesi, döşeme (ahşap ve granit) ve strüktür onarımı (dolgu, zımpara, boya ve cilası) gibi restorasyon ve tasarım aşamalarını içermektedir. Atölye çağrısına yaklaşık 25 üniversitenin Mimarlık, Restorasyon, Şehir Bölge Planlama lisans ve lisansüstü seviyelerinden 170 öğrenci başvurusu alınmıştır.

¿ Neden 28.000 ?

Atölyemizin İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünden Hibe başvuru kabul edilmiştir. Ancak hibeden faydalanmak için 28.000 TL Depo için harcanması ön koşulu aranmaktadır. Bu kapsamda Hibeden faydalanmak ve restorasyonun tamamlanması bu destekle sağlanacaktır.

Depo Pergamon Restorasyon 
Neyi Değiştirmek İstiyoruz?

Çok sayıda mimarlık, restorasyon, şehir ve bölge planlama öğrencilerine deneysel ve etkileşimli bir ortamda staj yapma fırsatı yaratmaktadır.
  • Akademisyen, uzman, yerel halk, belediye ve öğrencilerden oluşan büyük ve farklı nitelikte roller üstlenen birey ve kurumları ortak bir noktada toplamıştır.
  • Mimarlığın temelinde yer aldığı gibi farklı disiplinleri bir araya getirmiş ve bu verimlilik ürüne yansımıştır.
  • Çok sayıda tarihi yapının yok olduğu düşünüldüğünde, atölye sadece şantiyede değil konaklama için seçilen alanların da iyileştirilmesini içermektedir. Dolayısıyla yapı ve çevresinde yaygın bir etkiye sahiptir.
  • Piyasada ihale usulü restorasyon işlerinden farklı olarak karar verme, müdahale ve işlevlendirme gibi küçük ya da ciddi kararlar için ortak bir platformda sürece yayılan çözümler getirilmiştir.
  • Atölye sadece mimari olarak değil; sosyal, kültürel, tarihi, ekonomik, gastronomi, organizasyon, kurumsal karaktere sahiptir. İçeriğinde de bu yapıyı koruyarak tamamı gönüllü katılımcılardan oluşan görev paylaşımları ve işbirliğinden oluşmaktadır.
Depo Pergamon Ürünleri 
Destekçilerimize vereceğimiz hediyeler arasında, Atölye sürecinde katılımcılar tarafından üretilen Depo damgalı çanta, tişört, kitapçık, şapka, magnet, çizim malzemeleri ve eskiz defterleri yer almaktadır. Bunun dışında restorasyon sonrası halka açık bir kültür merkezi olacak yapının kullanımı da ödüller içerisinde yer almaktadır. Ancak etkinlik ve kullanım biçiminin yasal düzenlemelere uygun olması gerekmektedir. 

Destekleriniz için teşekkür ederiz;
Depo Pergamon Ekibi
Yoldayız...

Atölyenin Yer Aldığı Haber Kanalları
http://www.arkitera.com/etkinlik/5069/depo-pergamon-2018-restorasyon atolyesi
https://www.trthaber.com/haber/yasam/ispanyol-akademisyenin-bergama-aski-projeye-yansidi-379780.html
http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/tutun-deposu-kultur-merkezine-donusturuluyor-izmir-575180.html

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
0 TL TOPLANDI
Hedef 28.000 TL
%0
0 DESTEKÇİ
65 GÜN KALDI
Avatar
Proje Sahibi
Jose Manuel Garcia Torres
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.