Doğadaki Çocuk

İstanbul'daki çocuk yuvalarında yaşayan dezavantajlı çocukların topluma kazandırılmasına katkı sağlamak ve doğanın korunması konusunda farkındalık yaratmaktır.

DOĞADAKİ ÇOCUK

Nedir? Kimdir? Neden

Merhaba! Ben Seren Kutadgu. Çocuklara, özellikle dezavantajlı ve kimsesiz çocuklara dokunabilmek, geleceğin yapı taşı olan bu minik bireylere, aile içinde alamadıkları sıcaklığı vermek ve gelişimlerine katkı sunabilmek uzun zamandır gerçekleştirmek istediğim bir hayaldi. Bu hayalimi çevremdeki insanlara açınca, hayalimi paylaşan başka insanlar da olduğunu fark ettim ve koyuldum yola…

Geleceğe doğru atılan bu adımda, o güzel çocukların sağlıkla yaşayabileceği ve huzurla nefes alabilecekleri ağaçlara, ormanlara ve doğaya da ihtiyaç vardı. Yeşil alanların göz göre göre yok olduğu, yeşile karşı açık bir savaş başlatılan bu dönemde, en azından çocukları ağaçlarla tanıştırarak, onlara geri dönüşümü anlatarak, organik materyal kullanımı bilincini vererek, geleceğe bir umut tohumu bırakmak istedim.

Destekçilerin Yardımı ile Ne Başarılacak?

Bu hayalimi paylaşan arkadaşlarımla birlikte biz şimdilik 20-25 kişilik bir gönüllü ekibiyiz. 6 aydır bu projeye hazırlanıyoruz. Özel durumdaki çocuklara en sağlıklı mesajları verebilmek, onları incitmeden kendilerini keşfedebilmeleri, yaşama özgüvenli şekilde sarılabilmeleri, sorgulamanın önemini kavrayabilmeleri için zamanımızı, aklımızı, enerjimizi ve emeğimizi ortaya koyuyoruz. Gönüllü psikologlarımızdan eğitimler alıyor, aktiviteleri en ince detayına kadar tasarlıyoruz. 

Bu projeye destek vererek, hayallerimizi – tam da planladığımız gibi – yeşil alanlarda doğa içinde gerçekleştirmemizi ve bu sayede dezavantajlı çocukların kendini ifade etme, duygu dışavurumu gibi meziyetlerinin doğayla iç içe olarak gelişmesi ve doğanın sürdürülebilirliği konusundaki farkındalıklarının artmasına katkı sağlayacaksınız. Zira her etkinlik için çocuklar da dahil 65-70 kişilik bir topluluğun çocuk yurdundan, İstanbul civarındaki ormanlık alanlara taşınması, onların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanması ve aktiviteler için kullanacağımız ekipmanların temin edilmesi gerekmektedir. Bu da, destekleriniz olmadan karşılayabileceğimizin ötesinde bir maliyet yaratıyor.

Aktivitelerimiz

Dört haftalık düzenli aralıklarla, İstanbul Hasan Tan Çocuk Yuvası’nda kalan 7-12 yaş grubundaki 45 çocuğu, ilgili kurumun izni dahilinde yurtlarından alıp, İstanbul civarındaki yeşil alanlara götüreceğiz. Orada gün boyu, çocuk psikolojisi alanında uzman gönüllüler gözetiminde, çocukların çevre bilincini ve öz farkındalıklarını artıracak müzik, ritim, drama, resim, geri/ileri dönüşüm, sanat terapisi, fide dikimi, doğada yapılacak minik deneyler, öykü kurgulama gibi yaratıcı aktiviteler gerçekleştirecek ve akşamüstü çocukları yurtlarına bırakacağız.

Çocuklar bu aktivitelerle hem kendilerini ifade edebilme, duygu dışavurumu ve doğanın korunması konularında bilinç kazanacak, hem de birlikte geri dönüşüm yoluyla yarattıkları eserlerle, bu hatıralarını canlı tutacaklardır.

Destekçilerimiz böyle bir hatıra saklamak ve çocuklarımız paylaşımda bulunmak istediği takdirde, aktiviteler sonucu geri dönüşümle yaratılan eserler, destekçilerimize ödül olarak verilecektir. Bunun yanında, bazı destekçilerimize etkinliklerimize katılım ve gün boyu bizlerle vakit geçirme imkanı sunulacaktır.

Neden Katkınıza İhtiyaç Var?

Bu proje, hayalimizin bir başlangıcı. Hem çocuklarda terkedilmişlik hissini yaratmamak hem de kendimize bir çerçeve çizebilmek adına şimdilik bu projeyi her ay bir defa yapılacak 8 aktivite günü ile sınırladık. Umarız bu hareket büyür, yayılır ve mümkün olduğunca çok çocuğa ulaşır...

Proje kapsamında yapılacak toplam 8 aktivite var. Her etkinlik için 45 çocuk ve 20-25 gönüllü olarak İstanbul yakınındaki yeşil alanlara gideceğiz ve her etkinlikte lojistik, yiyecek-içecek, oyun ekipmanı ve benzeri ihtiyaçlarımız olacaktır. Belirlenen bütçe kalemleri şu şekildedir:

Lojistik/Servis = 70 Kişi için 4 adet (18 Kişilik) servis = 2000 TL x 8 Etkinlik Günü = 16,000 TL

Yemek = 25 TL x 70 kişi = 1750 TL x 8 Etkinlik Günü = 14,000 TL

Diğer aktivite gereçleri (8 farklı etkinlik günü için yapılan hesaplama) = 5,000 TL

TOPLAM = 35,000 TL

Nasıl destek olunabilir?

Doğadaki Çocuk projesine maddi olarak destek verebileceğiniz gibi, aşağıdaki yöntemlerle de katkınızı sunabilirsiniz:

  • Bağlantı kurabileceğiniz kurumlara ait yeşil alanları aktivite günleri kullanımımıza açmak;
  • Servis ve otobüs imkanları sunmak,
  • Aktivite günü çocukların öğlen yemeklerini karşılamak,
  • Ekipman alımı konusunda lojistik destek vermek,
  • Projeyi çevrenizdekilerle paylaşmak ve başka destekçiler bulmak


Doğadaki Çocuk Proje Koordinatörü

B. Seren Kutadgu

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
16.700 TL TOPLANDI
Hedef 30.000 TL
%55
66 DESTEKÇİ
40 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Seren Kutadgu
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.