Domates, Biber, Depresyon (Uzun Metraj Film)

Depresyonun en organik, en katkısız, en doğal hali...
PS: Yukarıdaki video filmde ne anlatılacığına dair fikir vermek amaçlı yaptığım bir videodur. Filmin fragmanı ya da filmden görüntüler içeren bir video değildir.

Depresyonu bir burjuva hastalığı olarak bilip, kentliliğe lanet okuyarak köye gidip domates yetiştirmek istiyoruz ya hani, kendi ürettiğimizi tüketmek falan. İşte gitmediğimiz görmediğimiz o köylerden birinde en çok tüketilen şey Prozac. Dayılarımın öyle bir uzaklara bakışı var ki kırk yıllık Parisli varoluşçulara taş çıkarır. 

Adana’da, Çukurova’da, en az bir hanesinde teşhisli majör depresyon hastasına sahip olan bir köyden bahsediyorum. Her yazımı geçirdiğim Gökkuyu’dan. Kendimi bildim bileli, yemek sonrası akşam sefalarında en çok konuşulan konu depresyondur, bazen şakalarla, bazen kavgalarla. Çünkü hayatlarının hep tam ortasında, hem hala çok farklı ve anlamlandırılamamış, hem de çok alışılmış. Dayım depresyonda olduğu için evin bütün çalışma yükünü üstlenen yengemle, kendisiyle bile mücadele edecek gücü olmadığından bütün alayları,sitemleri sessizce dinleyen dayım arasında taraf seçmenin imkansız olduğu bu çatışma o kadar anlatmaya değer geldi ki elimde ortalama bir kamerayla görselleştirmeye başladığım bu hikayeyi, minik bir ekiple hak ettiği şekilde bir filme dönüştürmek üzere yola çıkıyoruz.


Kimleri mi Anlatacağım?

Şeker Mehmet: En küçük dayım. Naif karakterinden olsa gerek, köydeki bütün lakapları belirleyen Muhtar dayım tarafından Şeker lakabı layık görülmüş kendisine. Hikayemizin jönü aynı zamanda. Depresyonunu en ağır yaşayanlardan, hastanede yatılı olarak bir süre tedavi görmüşlüğü var. Depresyonunun sebebini askerlik anılarıyla ilişkilendiriyor. Yakınlarına sorarsanız da küçüklükten beri tembeldi o deniyor.

Yakup : Tüccar dayım. Çok az konuşur, sürekli elinde kalem kağıt hesaplarla uğraşır. Depresyonunu sorarsam da serotonin eksikliğinden der. Hiç evlenmemiş olmasından bahsetmez. Sevdiği kızı vermediklerinden bahsetmez.

Sultan: Elektrikle tedavi almış. Kocasının zihinsel engelinin depresyonunu tetiklediğini düşünüyor. Traktör sürmeyi öğrenmek ona en iyi gelen şeylerden biri olmuş.

Ramazan : Depresyonuyla ekonomik problemleri arasında döngüsel bir ilişki var. Çalışamadıkça kaybediyor, kaybettikçe depresyonu büyüyor.

Nedime : Ramazan’ın karısı. Ramazan’ının problemleri ona da yansımış. Ama onu uyku tutmuyor, çalışıp daha iyi olmaya çalışıyor. Kadın olması onun bu hastalığı daha farklı deneyimlemeye yöneltiyor. 

İmparator Mehmet:     Lakabından da anlaşıldığı üzere İmparator’un sorunu ekonomik değil. Hastalığı da biraz daha farklı; kaygı bozukluğu. Fiziksel engelinin yaşattığı çocukluk travmalarının bunda etkili olduğunu söylüyor.

Memedili (Mehmet Ali): Aynı evde yaşayan annesi ve karısının anlaşamamazlıkları, geçirdiği trafik kazası sonucu ayaklarının zarar görmesi gibi gibi bir çok tetikleyici unsura sahip. Hep gülüyor, şarkılar söylüyorlar. Köy ahalisi bunun hastalığı çenesine vuruyor diyor.

Neden mi Eylül?

Eylül biber salçasının yapıldığı zaman. Biber salçasının yapılışı  da filme kattığı görsel zenginlik bir yana hikayeyi taşıması açısından çok önemli. Toplanmasından paketlenmesine klasik bir köyde geçen “nasıl yapılır” belgeseli izler gibi, yapım aşamasına kadar arka planda yaşanan hikayeyi izleyeceğiz. Biber salçasının sürekli karıştırılması gerekmesi, depresyonun verdiği yataktan kalkamama hali sebebiyle bir türlü karıştırılmaması üzerinden depresyonun yarattığı çatışmaları göreceğiz. 

Nasıl mı Bir Ekip ?

Doğallığı bozmamak için minik, göz korkutmayan tatlı bir ekiple gidiyoruz.

Yönetmen olarak ben, görüntü yönetmeni olarak Deniz Kap ve bir adet de olmazsa olmaz sesçi ( görüşmelerimiz devam ettiği içein adını şu an açıklayamıyorum).

Parayı Ne İçin mi Kullanacağız?

Bir kısmını ödül giderlerine, çok büyük bir kısmını ekipman kiralarına, Adana’ya gidiş dönüş yol masraflarına, konaklamaya, yemeğe, ekip kaşesine, post prodüksiyona, festival başvurularına, fongogo ödüllerine ve muhtemelen şu an aklıma gelmeyen yolda karşımıza çıkacak nice nice masraflara.

Nasıl mı Yardımcı Olabilirsiniz?

Maddi desteğin yanında, projemizi sosyal medya hesaplarınızda, Whatsapp grublarınızda, eş dost  buluşmalarınızda  paylaşarak da yardımcı olabilirsiniz.

Aldığımız Destekler
Yeni Film Fonu Produksiyon Desteği 

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
5.350 TL TOPLANDI
Hedef 20.000 TL
%26
26 DESTEKÇİ
28 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Aybüke Avcı
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.