Dördüncü Duvar / Fourth Wall

Bir dizi setinde meydana gelen beklenmedik bir ölümün ardından akıllarda tek bir soru vardır: "Duvarın boyası ne zaman bitecek?"

DÖRDÜNCÜ DUVAR / FOURTH WALL

scroll down for english text

Bir dizi setinde meydana gelen beklenmedik bir ölümün ardından akıllarda tek bir soru vardır:
"Duvarın boyası ne zaman bitecek?"FİLMİN HİKAYESİ

Sanat departmanında çalışan genç bir set işçisi, Dalgalanır Karadeniz adlı dizinin setinde oda dekorunu boyarken hayatını kaybeder. Ölümünden iki gün sonraki sette, yarım kalan duvar boyasını fark eden yönetmen Enver, çekime biraz ara verir. Peki bu aranın ilk beş dakikasında neler dile getirilir, neler dilin ucuna bile gelmez?

HİKAYE BİZİM İÇİN NE İFADE EDİYOR?

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ:
Kendimize ait olmayan bir dünyayı izleyerek keyifli vakit geçiriyoruz. Bize keyifli vakit geçirten gerçekliğin perde arkasındaki gerçek gerçekliği umursamıyoruz. “Bu dizi çok komik, ay gül gül öldük!” ama biz gülerken o diziyi çeken birileri gerçekten öldü. Duymadık bile. Çünkü aramızda kalın bir dördüncü duvar var.  

Dördüncü Duvar, bir dizi setinde kaza sonucu yaşamını yitiren bir genci, o genci hiç göstermeyerek ve o gençten bahsetmeyerek anlatan bir kısa film. Bu ölümden iki gün sonraki sette en büyük dert, boyası bitmemiş olan oda dekoruBiz de bu boya tamamlansın diye verilen aranın ilk beş dakikasını gerçek zamanlı olarak ve her ekibi ayrı takip ederek görüyoruz.  

İlk sahnemiz, o sette çekilen diziden kısa bir kesit. İkinci sahnede ise ekranımız 4 ayrı kadraja bölünüyor. Her biri tek plan olarak çekilen bu 4 kadrajda, aynı setteki farklı karakterleri takip ederek setin farklı yerlerini görüyor, oralarda konuşulan ve konuşulmayanlara tanık oluyoruz. Şimdiye kadar göz ardı ettiğimiz gerçeklikte olan biten her şeye, olduğu gibi ve hiçbir anını kaçırmaksızın tanık olmaya hazır mıyız?  

YAPIMCI GÖRÜŞÜ:
Dördüncü Duvar, gerçekliğin yanı sıra hislerimize ve etkileşimlerimize dair farkındalığı absürt bir şekilde kaybettiğimiz kaotik ve hastalıklı bir çalışma ortamının tablosu. Sanki tüm dünya duraksayıp birçok şeyi baştan sorguladığımız bir dönemde, kendimizi içinde sürüklediğimiz rutinlere dışarıdan bakabilmeyi öneren cesur bir film.

Dördüncü Duvar kısa film ekibine, filmin bir yıldır azimle sürdürülen ön yapım sürecinin sonlarında dahil oldum. Filmin hikayesi, dinamik ve özgün görsel dünyası beni heyecanlandırdı. Filmin Kültür Bakanlığı ve Kadir Has Üniversitesi'den aldığı desteklerle elimizden geldiğince profesyonel bir yapım ortaya çıkarmak için kolları sıvadık.

Pandemi boyunca kötüleşen ekonomik durum, devam eden kısıtlamalar ve riskler dolayısıyla yapımda birçok şeyi sıfırdan düşünerek adım atmamız gerekti ve aldığımız destekler ne yazık ki yetersiz kalmaya başladı. Her şeye rağmen kolektif olarak büyük bir emek sarf ederek sağlıklı bir set ortamı yarattık ve hayalimizdeki projeye olabildiğince sadık kalarak çekimlerimizi tamamladık. 

Ancak şimdi filmimizi başarıyla bitirebilmemiz, ekip arkadaşlarımıza emeklerinin karşılığını en kısa sürede verebilmemiz ve filmi mümkün olduğunca çok kişiyle festivallerde paylaşabilmemiz adına size ihtiyacımız var.

DESTEKLERİNİZ NERELERDE KULLANILACAK?

 • Filmin post-prodüksiyon sürecinde (kurgu, ses miksajı ve renk düzenleme)

 • Festival başvuru ücretlerini karşılamakta

 • Çekim için yaptığımız harcamalardan kalan borçları / ekip kaşelerini ödemekte

NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ? 

 1. Sayfanın sağ tarafında gördüğünüz (mobil cihazlarda sayfanın altında) "Destekle" butonuna tıklıyorsunuz.  

 2. Açılan sayfada var olan hesabınıza giriş yapıyor veya yeni bir hesap yaratıyorsunuz. (Facebook ile de bağlanmak mümkün)   

 3. Açılan sayfada kampanyamızda yer alan destek-ödül paketlerinden dilediğinizi seçerek belli bir adette sepetinize ekliyorsunuz. Sonra sepetinizin altındaki "Destekle" butonuna basarak devam ediyorsunuz.  

 4. Açılan sayfada ödeme bilgilerinizi girerek bize olan desteğinizi tamamlamış oluyorsunuz. Çok teşekkürler! 

BAŞKA NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ? 

Filmimizin ihtiyacı olan fona ulaşabilmesi için kampanyamızı kendi çevrenizle ve sosyal medyanızda paylaşmanız bizim için çok değerli bir destek olur. Her türlü destek için teşekkür ederiz.


BİZ KİMİZ?

SENARİST & YÖNETMEN - M. KAAN KARATAŞ
1995’te Antalya’da doğdu. Kadir Has Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema okudu. Okurken çeşitli bağımsız filmlerde çalışmaya başladı. Erasmus programıyla Çekya’ya gitti ve 1 yıl Masaryk University’de Sinema eğitimi gördü. "Afganistanbul" ve "Merhaba Canım" adlı belgesellerde yardımcı yönetmenlik yaptı. “9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde Öğrenci Jürisi’nde yer aldı. "O Saatte Orada Ne İşi Varmış?" adlı bir kısa mockumentary filmi bulunmakta.  

YAPIMCI - ESRA KUTLU
1999'da İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nde İşletme lisansının yanı sıra Film Studies Sertifika Programı'na devam ediyor. Lisansının ilk iki yılında Mithat Alam Film Merkezi'nde gönüllü öğrenci olarak kolektif bir atölye yürütmenin yanı sıra çeşitli amatör kısa filmlerin yaratımında rol aldı. Aralık 2019'dan beri Sinefilm'de yapım asistanı olarak Pelin Esmer ve Dilde Mahalli ile çalışıyor. Çeşitli reklam ve kısa filmlerde reji olarak görev alıyor. Ocak 2020'de Kars'ta, "Örsüz" adlı müzik albümü için Deniz Orhangazi ile beraber yarattığı müzik videosu serisini yönetti. 1-11 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleşecek olan 78. Uluslararası Venedik Film Festivali'nde UNIMED öğrenci jürisi olarak yer alacak.

OYUNCULAR

 • S. Emrah Özdemir 
 • İlhan Görmek
 • Neslihan Kaymak
 • Faruk Yıldırım
 • Doğukan Demirkapılar
 • Firdes Üçlertoprağı
 • Alican Öztürk
 • Ahmet Kuntberk Alptemoçin
 • Eyüp Çelik
 • Iraz Mursaloğlu 
 • Ozan Talay

DESTEKÇİLERİMİZ VE İŞ BİRLİKÇİLERİMİZ

 • T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü
 • Kadir Has Üniversitesi Yaratıcı Endüstriler Platformu
 • Kumbaracı50

BİZE ULAŞIN

Email: dorduncuduvarkisafilm@gmail.com
Telefon: 
+90 (534) 334 90 51
Instagram:
 @dorduncuduvarkisafilm
After an unexpected death on a TV series set, there is only one question in minds:
"When will the wall paint be finished?"


SYNOPSIS

A young worker in the art department of a TV series set loses his life while painting the decor. Two days after his death, Enver the director notices the uncompleted wall paint and has to stop shooting. Through the first five minutes of this break, what would be spoken and what would be not?

OUR MOTIVATION

DIRECTOR'S STATEMENT
We have a pleasant time watching a world that doesn't belong to us. We don't care about the reality behind the scenes of the reality that gives us a pleasant time. "This series is so much fun, we died laughing!" but someone who shot that series died for real. We didn't even hear. Because there is a thick fourth wall between us.  

"Fourth Wall" is a short movie that tells a young worker who lost his life by accident on a TV series set by neither showing and nor speaking of him. Two days after his death, the biggest problem on the set is the room decor whose paint is unfinished. We see the first five minutes of the break, which is given to complete the painting, by following each crew in real time and separately.  

Our first scene is an excerpt from the TV series shot on that set. In the second scene, our screen is divided into 4 separate frames. In these 4 frames, each shot as one shot, we see the different parts of the set following different departments on the same set, and we witness what is spoken and not spoken there. Are we ready to witness everything that happens in reality we've ignored so far, just the way it is and without missing any moment?

PRODUCER'S STATEMENT:
Fourth Wall is the picture of a sick and chaotic workplace where we absurdly lose track of our feelings and interactions besides reality. In a time when we somewhat came to a stop and question everything over as the whole world, Fourth Wall is a bold film that offers us look at the routines in which we drag ourselves, from an external perspective.

I got involved in the Fourth Wall crew near the end of preproduction that had been pursued determinedly for a year. The plot and the dynamic and authentic visual world of the film excited me. With the funds provided by the Ministry of Culture and Kadir Has University, we rolled up our sleeves for creating a production as much professional as it could be.  

We had to think out many things from the scratch due to worsened economic situation in the pandemic and ongoing restrictions and risks, therefore our funds unfortunately fell short of meeting the safe and sound filmmaking condition for all of us. Nonetheless, we made great efforts collectively and healthily as a crew and completed the shootings, true to the project we dreamed. 

Yet, we now need your supports in order to successfully finalize our film, reward all our team members' works as soon as possible and share the film with the largest audience in various festivals and other medium. 

YOUR SUPPORT WILL BE USED IN

 • The post-production process of the movie (editing, sound design & mix and color correction) 

 • Covering the festival application fees 

 • Paying off the remaining debts / crew salaries  

HOW CAN YOU SUPPORT US?

 1. You click on the "Support" button on the right side of the page (at the bottom of the page on mobile devices).  

 1. On the page that opens, you log in to your existing account or create a new account. (It is also possible to connect with Facebook) 

 1. On the page that opens, you can choose any of the support-reward packages in our campaign and add a certain amount to your cart. Then you continue by clicking the "Support" button below your cart.  

 1. By entering your payment information on the page that opens, you complete your support for us. Thank you so much!  

HOW ELSE CAN YOU SUPPORT US?

It will be a very valuable support for us if you share our campaign with your own circle and on your social media so that our movie can meet a supporting crowd.  

Thank you for any support.

WHO ARE WE?

WRITER & DIRECTOR - M. KAAN KARATAŞ
He was born in 1995 in Antalya. He studied Radio, Television and Cinema at Kadir Has University. While studying, he started working in various independent films. He went to Czechia with the Erasmus program and studied Cinema at Masaryk University for 1 year. He worked as an assistant director in the documentaries "Afghanistanbul" and "Hello My Dear". He took part in the Student Jury at the 9th International Crime and Punishment Film Festival. He has a short mockumentary movie called "Why Was She Out Late At Night?".

PRODUCER - ESRA KUTLU
She was born in 1999 in Istanbul. She continues her Film Studies Certificate Program in addition to her Management degree at Boğaziçi University. During the first two years of college, she took part in the creation of various amateur short films, as well as conducting a collective workshop as a volunteer student at the Mithat Alam Film Center. She has been working with Pelin Esmer and Dilde Mahalli as a production assistant at Sinefilm since December 2019. She works as an assistant director in commercials and short films. In January 2020, she directed the music video series she created with Deniz Orhangazi for the music album "Örsüz" in Kars. She will be part of the UNIMED student jury at the 78th Venice International Film Festival, which will be held between 1-11 September, 2021.

CAST

 • S. Emrah Özdemir 
 • İlhan Görmek
 • Neslihan Kaymak
 • Faruk Yıldırım
 • Doğukan Demirkapılar
 • Firdes Üçlertoprağı
 • Alican Öztürk
 • Ahmet Kuntberk Alptemoçin
 • Eyüp Çelik
 • Iraz Mursaloğlu 
 • Ozan Talay

OUR SPONSORS & COLLABORATORS

 • Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism General Directorate of Cinema 
 • Kadir Has University 
 • Kumbaracı50

CONTACT US

Email: dorduncuduvarkisafilm@gmail.com
Phone: +90 (534) 334 90 51
Instagram: @dorduncuduvarkisafilm

Şehirler

İstanbul
Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
M. Kaan Karataş
26.08.2021
Afişimiz / Our Poster
Avatar
M. Kaan Karataş
19.08.2021
DÖRDÜNCÜ DUVARI YIKALIM, SETTE NELER YAŞANMIŞ GÖRELİM!
Avatar
M. Kaan Karataş
6.08.2021
FRAGMAN YAYINDA!
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

23.09.2021

650
Avatar
Gizli Fongogocu

22.09.2021

50
Avatar
Gizli Fongogocu

22.09.2021

4900
Avatar
Gizli Fongogocu

22.09.2021

5000
Avatar
Gizli Fongogocu

14.09.2021

100
Avatar
Gizli Fongogocu

13.09.2021

500
Avatar
Bengisu Ülker

13.09.2021

100
Avatar
Geo Spaias

6.09.2021

50
Avatar
Anastasia Amaniou

6.09.2021

50
Avatar
George Amponis

31.08.2021

300
Avatar
ümit ortak

29.08.2021

100
Avatar
300
Avatar
Yiğitcan Çakar

23.08.2021

100
Avatar
Metin Arslan

23.08.2021

50
Avatar
Gizli Fongogocu

19.08.2021

100
Avatar
Mehmet Umut Kaya

19.08.2021

100
Avatar
pelin esmer

18.08.2021

300
Avatar
Irmak Arslan

11.08.2021

100
Avatar
Gizli Fongogocu

11.08.2021

200
Avatar
yalçın şadi

10.08.2021

200
Avatar
Deniz Eroğlu

10.08.2021

200
Avatar
Bengisu Batdal

9.08.2021

50
Avatar
Sibel Özden

8.08.2021

50
Avatar
Aysun Dülek

7.08.2021

100
Avatar
Mustafa Küçük

7.08.2021

50
Avatar
Lea Gudelj

6.08.2021

200
Avatar
200
Avatar
Gizli Fongogocu

2.08.2021

50
Avatar
Ömer Efe

31.07.2021

100
Avatar
Gizli Fongogocu

30.07.2021

50
Avatar
Oğuzhan Ünal

30.07.2021

200
Avatar
Esin PCengiz

27.07.2021

200
Avatar
Gizli Fongogocu

27.07.2021

100
Avatar
Ulaş Tosun

27.07.2021

100
Avatar
Yakamoz Sözübir

27.07.2021

50
Avatar
Murathan Güzel

26.07.2021

50
15.000 ₺ TOPLANDI
Hedef 15.000 ₺
%100
36 DESTEKÇİ
10 SAAT KALDI
26 Temmuz 2021 - 24 Eylül 2021
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
50 ₺
#Teşekkürler
Jenerikte ve sosyal medya sayfamızda isminiz olsun.
12 adet alındı.  (Toplam : 200)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Eylül 2021
100 ₺
#DijitaleYapalım
Jenerik ve sosyal medya teşekkürlerinin yanı sıra kamera arkasından seçtiğimiz bir görselle size özel tasarlayacağımız dijital teşekkür kartını göndereceğiz.
12 adet alındı.  (Toplam : 150)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Eylül 2021
200 ₺
#LinkVersene
Filmimizi festival yolculuğuna çıkmadan önce izlemek ister misiniz? Önceki ödüllere ek olarak filmimizin online gösterim linkini sizlerle paylaşacağız.
9 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Eylül 2021
300 ₺
#DuvarınızYarımKalmasın
Önceki ödüllere ek olarak, ekip olarak adınıza özel imzalayacağımız film afişiyle duvarınızı süsleyebilirsiniz.
3 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Ekim 2021
500 ₺
#DördüncüDuvarHatırası
Önceki ödüllere ek olarak filmde kullanılan çeşit çeşit aksesuardan sürpriz bir tanesini size hediye edeceğiz.
2 adet alındı.  (Toplam : 30)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Ekim 2021
1.000 ₺
#FilmFalanİzleriz
Filmimizin "Özel Teşekkürler" bölümünde sizi ağırlamanın yanı sıra İstanbul'da gerçekleşecek ilk özel gösteriminde beraber olmaktan mutluluk duyarız.
2 adet alındı.  (Toplam : 15)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Eylül 2021
2.500 ₺
#DördüncüDuvarYıkılıyor
"Yardımcı Yapımcı" olarak aramıza hoş geldiniz!
1 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Eylül 2021
5.000 ₺
#UNUTMAYACAĞIZ
Sevgili Ortak Yapımcımız, bu işte artık beraberiz!
1 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
24 Eylül 2021
DESTEKLE