Ekofest 2015

Ekofest 2015, doğa koruma bilincinin arttırılması ve ekolojik yaşam pratikleri konusunda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla düzenlenmektedir.

Projemiz Nedir?


Bu kampanya kapsamındaki projemiz, doğa koruma bilincinin geliştirilmesi, ekolojik yaşam bilgi ve deneyimlerinin paylaşılması amacıyla doğada bir ekofestival düzenlemek: EKOFEST 2015.


Geçtiğimiz yıl Narlı Köyü Üstü- Darıdere Tabiat Parkı- Fidanlık Mevkii’nde ilkini düzenlediğimiz festival, bu konuda büyük bir gereksinim ve istek olduğunu gösterdi. Kısa sürede, kısıtlı olanaklarla düzenlediğimiz festival büyük ilgi gördü ve sürekliliği talep edildi. Ulaşımı zor olsa da, alanın festival kapsamımıza çok uygun olması nedeniyle aynı yerde yapacağız.


Festivalin bu yılki tarihi: 19-23 Ağustos.


EKOFEST 2015’de Neler Var?


Efofest’in bu yılki teması “Ağaç”.


Sabahları erkenden kalkıp doğa yürüyüşleri, yoga, ağaç gözlem turları yapacağız. Kahvaltımızın ardından yaratıcı drama, beden perküsyonu, resim, ağaç işleme, kukla gibi atölye çalışmalarına katılacağız. Öğle yemeğimizden sonra Ekosistem İçinde Ağacın Önemi, Türkiye’de HES Mücadelesi, Halk Kültüründe Ağaç, Edebiyat ve Doğa, Şiir ve Doğa gibi paneller, “Doğa’nın Psikiyatrik Sağaltım Üzerinde Etkisi, Doğa Hakları İçin Ekolojik Anayasa, Dengeli ve Sağlıklı Beslenme gibi söyleşiler gerçekleştireceğiz. Akşamüzerleri Ekolojik Yaşam Filmleri izleyeceğiz. Geceleri de birbirinden güzel konserlerle coşacağız.


Fırsat buldukça ağaç gölgelerinde uzanıp, derede yüzeceğiz. Ateş başında muhabbet edeceğiz.


Çocuklarımız için de resim, drama, spor, uçurtma gibi çeşitli etkinliklerimiz olacak.


Böyle bir festivalin doğada gerçekleştirilmesi büyük şehirlerde kalabalık, gürültü, betondan sıkılmış doğaseverler için bir soluk alma olanağı, bir yandan da yöredeki doğaseverlerle bir araya gelme fırsatı yaratacak, dayanışma, dostluk ve arkadaşlık duygularını pekiştirecek.


Bu projeye verilecek destek çok önemli güzel sonuçlar doğuracak.


null


İhtiyacımız Olan Finansman


Festivalimiz için yaklaşık 60.000 TL’ye gereksinimimiz var. Bu tutarı çeşitli kaynaklardan sağlamaya çalışıyoruz. Fongogo’da başlatacağımız kampanyadan beklentimiz ise en az 10.000 TL.


Sağlanan kaynaklarla, sahne, ses ve ışık düzeni, tuvalet, jeneratör temini, güneş enerji sistemi, yeme içme, oturma alanları oluşturulacak, müzik grupları, panelist ve konuşmacıların konaklama, yol ve yeme içme giderleri, güvenlik, sağlık, iletişim için gerekli altyapı giderleri karşılanacaktır.


Neden EKOFEST?


Geçen yıl bu zamanlardı…

Tek damla yağmurun düşmediği sıcak, kurak ve karma karışık günler... Kazdağı’mızın, bin pınarlı İda’mızın üstünü karabulutlar sarmıştı…

Ormanların gümbürtüsü haber verdi ki, altını oyamadıkları dağımızın bu kez üstünü tarumar edecek, suların yatağını değiştirip şelalelerinde yüzdüğümüz derelere HES yapacaklar!


ağacın özünden, kuşun kanadından…


O zaman, “şimdi yeni bir ‘bahar’a hazırlanmanın tam sırası” dedik.

“Daha yukarıya çıkalım, daha derine inelim. Suyun gözüne, ağacın özüne varalım” dedik.

“Gençler meraklı dallarını, büyükler tecrübeli köklerini dağın derin bilgisine, ormanın özgür havasına, suların şifalı akışına bıraksın” dedik. 

“Oradan, suyun gözünden, ağacın özünden, kuşun kanadından bir karşı çıkış eyleyelim” dedik. Dünyayı anlayan, doğayla ortak hareket eden bir eylem fikri doğdu böylece…

Ekofestival dedik adına ve doğanın rahmine doğru düştük yollara… Bu eşsiz güzelliğe giden eski ve yeni patikaları Türkmenlere, Yörüklere, Tahtacılara, meşelere, çamlara göknarlara, kuşlara, sincaplara, kekiklere, koyaklara sorduk. 

Daha yukarıya çıkın dediler. Daha yukarıya çıktık, dağın kalbini bulduk…

Daha derine inin dediler. Daha derine indik ormanın ruhunu keşfettik…


ormanların gümbürtüsüyle buluşan coşkumuzun uğultusu…


Doğaya, topluma ve insana emek verenlerle el ele, kol kola, omuz omuza ağacın özüne vardık, suyun gözünden içtik, yukarda yıldızlarla buluştuk, aşağıda mağmayla… Kazdağı’nın eşsiz doğasında yok etmeyen tarımı, zehirsiz evi, çekilirken rüzgârın uğultusundan öğrendik ki, doğa düşmanları da boş durmamışlar. Tdoğal ve sağlıklı gıdayı, sürdürülebilir doğa dostu yaşamı paylaştık. Göknar, çam, zeytin ve badem ağaçları ile birbirine kardeş dereler arasında resimle, şiirle, dansla, müzikle coştuk. Ormanların gümbürtüsüyle buluşan coşkumuzun uğultusu dozerlerin kepçelerin homurtusunu susturdu…


dağın kalbine, ormanın ruhuna…


İşte yine yaz geldi yeniden. Sular yatağına am 5 Haziran Çevre Günü’nde dağımızın her pınarının başka bir pınarla birleştiği her çaya bir baraj kurmaya karar vermişler. Yüz binlik planlar Ankara’da onaylanmış ve, mücadeleye ve şölene çağırıyor.

 askıya çıkmış.


Dozerlerin seslerini duyuyoruz şimdi yeniden. O halde yeniden bir araya gelmeliyiz. Suyun gözünden, ağacın özünden bir karşı çıkış eylemeliyiz. Dağın kalbine, ormanın ruhuna gitmeliyiz.

Doğanın rahmi yeni bir bağbozumuna

el ele kol kola omuz omuza…


19-23 Ağustos günlerinde gerçekleşecek olan Kazdağı Ekofest 2015, tüm köylü ve kentlileri, doğa dostlarını, gencini-yaşlısını, erkeğini-kadınını doğanın rahminde buluşmaya, kucaklaşmaya; suyumuza, toprağımıza, eşsiz doğamıza çağırıyor!


Gelin, orman gibi kardeşcesine

El ele, kol kola, omuz omuza…


De haydin!


Yaptığımız İş Neden Farklı? Neyi değiştirmek istiyoruz?


Türkiye’de daha önce hiç gerçekten doğanın içinde, 4 gün süreli bir ekoloji festivali düzenlenmemiştir. Bizim projemiz bu alanda bir ilktir. Festival, hem mekan hem de içerik açısından oldukça özeldir. Festival alanı, Kazdağı’nın önemli bir Tabiat Parkı alanında yer almaktadır. Hemen yakınında Mıhlı Çayı akmakta ve festival konuklarına yaz günü serin temiz sularda yüzme olanağı sunmaktadır. Festival katılımcıları bir yandan doğa içerisinde dinlenirken, bir yandan da birbirinden kıymetli bilgilere erişme, diğer yandan da gönlünce eğlenme olanağı bulacaklardır.


Geçen yıl gerçekleştirilen ekofestival katılanların damağında eşsiz bir tat bırakmıştır.


Bir EKOFEST 2014 Katılımcısının İzlenimleri


“EKOFEST var dediler. Kaz Dağının yamaçlarında, Mıhlı çayının başında...


Dört gün sürecek, ister çadırda kal, ister in çık aşağıdan dolmuş seferleri koyduk dediler...


İnip çıkmak zor dava... Hem de gece konserlerini, ateş başı sohbetlerini kaçırmak, yıldızlarla dolu gökyüzünün altında mışıldamak keyfinden ayrı kalmak olmazdı ki...


Doğa da beni kucaklamak istemiş olmalı, dostlarını gönderdi bana kucaklarında ihtiyacım olan çadır, uyku tulumu, kamp ocağı... İlk öğrendiğim, paylaşmanın sıcaklığı oldu.


Kendimi EKOFEST 2014’te buluverdim...


Birbirinin ve doğanın dilinden anlayan her yaştan dost ile birlikte uyandık doğan günle, çay demledik, ekmek bölüştük, yürüdük tepelere, yüzdük göletlerde, bilgilendik yüce gönüllü bilgelerin panellerinde. Atölyelerde öğrendik doğa ile birlikte solumayı, el ele tutuşarak dostluk ibremizi yükseltip dolduk konser alanına.. Müzik notaları meydan ateşinin dumanı içinde taşıdı mutluluğumuzu başka diyarlara...


Bir’dik doğa ile. Biz’dik kendimizce.


Medeniydik, edepliydik, saygılıydık, sevgiliydik...


Büyük kentlerin hengamesinde kaybolmuşken, buluverdik kendimizi, buluşuverdik en olmazlarımızla, en olmadıklarımızla.


Bir EKOFEST yüzlerce dosta, doğanın rahminde yaşadığımızı, aynı göbek bağı ile hem ona, hem birbirimize bağlı olduğumuzu hatırlattı, yaşattı.


Bir ikinci EKOFEST ile binlerle dosta el vermek ister yüreklerimiz. Hatırlayanlar, hatırlamayanlara anlatsın diye....”


Başka Nasıl Destek Olabilirsiniz?


Festival için yalnız maddi katkıya ihtiyacımız yok şüphesiz. Maddi olanağınız elvermiyorsa festivalin duyurusunu, tanıtımını yapabilirsiniz, festivale katılıp gönüllü olarak çalışabilirsiniz, elinizde varsa çadır, uyku tulumu, mat desteğinde bulunabilirsiniz.  Festival içeriği ve programına bilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda katkıda bulunabilirsiniz.


Biz Kimiz?


Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneğini 2012 yılında kurduk. Merkezimiz, Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu’da yer alıyor. Ülkemizin çeşitli yerlerinden 150 üyemiz var.


Derneğimizin amacı, Kazdağı ve yöresinin sahip olduğu doğal ve kültürel varlıkları korumak, bu süreçte ekolojik yaşam bilgi ve deneyimlerini paylaşmak, bölgede yerel kalkınmaya, kırsal turizme destek vermektir.


Bugüne kadar;


·         Bölgemizdeki ve ulaşabildiğimiz oranda Türkiye’nin diğer bölgelerindeki özellikle altın madenciliği ve doğaya zarar veren madencilik faaliyetleri konusunda çalışmalar sürdürdük. Bu konuda köylerde ve çeşitli yerlerde bilgilendirme toplantıları, mitingler gerçekleştirdik, ÇED toplantılarına katıldık, hukuki süreçlere destek verdik. Bölgemizde diğer platform ve örgütlerle işbirliği yaptık. Ortak mücadelemiz sonucunda, Çanakkale ve civarında altın madenciliği işletme ruhsatlarının çoğu mahkeme kararları ile iptal edildi, hiç bir altın madeni projesi başlayamadı.


  • Termik santrallerle ilgili Bölgemizde verilen mücadeleye destek verdik.
  • “Zeytin Yasası Değişikliği” ile ilgili imza kampanyası düzenledik.
  • Hıdırellez Şenlikleri, Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri, Dünya Çevre Günü kutlamaları gerçekleştirdik.
  • Konserler, tiyatro gösterimleri düzenledik.
  • Nusratlı Köyü’nde ve civar köylerde kırsal kalkınma-kırsal turizm faaliyetlerinin içinde yer aldık ve destekledik.
  • 2014 yılında, Türkiye’de bir ilk olan doğada bir ekofestivali “EKOFEST2014”ü düzenledik.


Derneğimizde çeşitli mesleklerden oldukça nitelikli üyelerimiz var. Bu üyelerimizle bundan böyle de yukarıdaki çalışmalarımız paralelinde faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Olga Durel
20.7.2015
Festival programımız güncellendi: 


Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Pınar İlkiz

23.7.2015

50
Avatar
Ayla Seyhun

20.7.2015

25
Avatar
Seda Aktaş

20.7.2015

25
100 ₺ TOPLANDI
Hedef 10.000 ₺
%1
3 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
20 Temmuz 2015 - 15 Ağustos 2015
Hepsi Kalsın: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşım koşulu yoktur. Yapılan destekler proje sahibine aktarılır.
Avatar
Proje Sahibi
Çanakkale , Türkiye
ÖDÜLLER
25 ₺
Bileklik
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği bilekliği
2 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ağustos 2015
50 ₺
Bileklik ve Bez Çanta
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği bilekliği ve Ekofest bez çantası
1 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ağustos 2015
100 ₺
Festivale Giriş
Festivale giriş bileti
0 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ağustos 2015
200 ₺
Festivale Giriş ve Bez Çanta
Festivale giriş bileti ve Ekofest bez çantası
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ağustos 2015
300 ₺
Festivale Giriş,Tshirt,Çanta
Festivale giriş bileti, Ekofestival 2014 t-shirtü ve Ekofest bez çantası
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
16 Ağustos 2015
DESTEKLE