EnstitüYaYa ile birlikte dönüşelim!

Barışcıl, sürdürülebilir, sağlıklı, bağımsız ve keyifli bir yaşamı mümkün kılmak için kolları sıvadık. Başlamak için sana ihtiyacımız var. Birlikte dönüşelim!

Yalın Bir Yaşamın Peşinde

Sen de günlük yaşam şeklimizdeki yoğun aksaklıkların değişmesi için "bir şeyler yapmak gerektiğini" düşünenlerden misin?  

Ben öyleyim. Gıda, giysi, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılarken, yani sadece yaşamımızı sürdürürken doğaya ve insan dahil doğanın çeşitli bileşenlerine verdiğimiz zarara, doğaya uyguladığımız şiddete hayret ediyorum. Doğa gibi, kadınların ve çocukların uğradıkları ve aslında hepimizin her gün bir şekilde deneyimleyip ya da şahit olup alıştığımız şiddete de nasıl çözümler getirilebileceğini düşünüyor, araştırıyorum. Kendi acı deneyimlerim de bu konuda beni motive ediyor. Yıllarca biriktikten sonra nihayet geçtiğimiz sonbaharda bu fikirler yeterli olgunluğa ulaştı. Odaklandığım sorunlarla uzmanlığım olan yazılım, eğitim, danışmanlık başlıklarını önüme döküp derledim. Çok sayıda proje ortaya çıktı.  

Temel ihtiyaçlarımızın üretiminden bize ulaşmasına, hatta bizden sonra oluşan atıkların yönetimine kadar tüm yaşam döngülerinde oluşan aksaklıklara, üreticilerin ve tüketicilerin ihtiyaçlarına çözüm getireceğini öngördüğüm projelere öncelik verdim. Bu projeleri gerçekleştirebilir ve kazanç elde edebilirsem, bu kazancı özellikle psikolojik şiddet üzerine kadın ve çocuk sorunlarını merkeze alan diğer projelere yatırmaya karar verdim. Paranın miktarının değil, yarattığı değerin önemli olduğuna inanan biri olarak elimdeki parayla yapabileceğim en büyük yatırımın doğa, kadın ve çocuk sömürüsüne karşı yapacağım ya da yapılmasına katkı sunacağım çalışmalar olacağını düşünüyorum. 

Yalın Yaşam İlkeleri

Bu girişimin temel ilkeleri, yıllar içinde yalınlaşan yaşam biçimimde halihazırda uygulamaya çalıştığım başlıklardan oluştu:

Bu ilkeler çerçevesinde oluşan yalın düşünce altyapısını, amaçları, hedefleri, girişimin iş planını ayrıntılarıyla yazıya döktüm. Daha önceki yaptığım araştırmalardan yazıya döktüğüm içeriği zenginleştirip temel eğitim ve danışmanlık paketleri oluşturdum.  

Sıra paylaşmaya gelmişti.
 

Ekip

 Ortak kaygılar taşıdığını düşündüğüm kişi ve topluluklarla iletişime geçmeye ve anlatmaya başladım. Anlattıkça bu girişim için en uygun çatının bir "enstitü" olacağı çıktı ortaya. Birlikte yürümek, ekibe gönüllü ya da enstitü çalışanı olarak katılmak isteyen dostlar birikmeye başladı. İşbirliği yapabileceğimizi gördüğümüz ortak ilkelere sahip paydaşlarla dayanışma ve işbirliği ilişkileri geliştirdik. Ekibimiz, gönüllüsünden paydaşına her geçen gün büyüyor. Motivasyonumuz yüksek, heyecanlıyız. Planlama aşamasından uygulama aşamasına geçmek için sabırsızlanıyoruz.
 

İhtiyaçlarımız

 Yeni bir girişim kurmak aynı anda çok sayıda konuda kararlar vermek ve ihtiyaçları karşılamak anlamına geliyor. İlerleyebilmek için en önemli engelimiz temel altyapıyı sağlayacak nakit parayı elde etmek. Salgınla birlikte, ekonomik ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimizi umduğumuz eğitim, danışmanlık ve yazılım hizmetlerinin bize daha aylarca gelir getiremeyeceğini anladık. Planlarımız enstitüyü mart ayında kurmak üzerineyken, emeğimizi paraya çeviremediğimiz için bu süreçte borçlandık.  

Aynı salgın bize amaçlarımızın, hedeflerimizin ne kadar doğru yönde olduğunu ve vakit kaybetmeden harekete geçmemiz gerektiğini de hatırlattı acı şekilde. Bu koşullarda;
 
 • Borçlarımızı ödemek,
 • Enstitünün resmi kuruluş ve tescil işlemlerini tamamlamak,
 • Çalışmalara başlamak için gerekli donanım ve yazılım altyapı ihtiyaçlarını karşılamak
 • Öncelikli bir yazılım projemiz için potansiyel kullanıcılara sunmak üzere bir prototip üretmek
 yani EnstitüYaYa'ya can vermek ancak senin katkınla mümkün olacak.
 

İmece

 İmecemize katılmak istersen, hazırladığımız online eğitim paketlerinden ilgini çekenlere katılabilir ya da ilgileneceğini düşüneceğin birine hediye edebilirsin.  
Elimizden tutan herkese 1 saatlik psikolojik şiddet farkındalık giriş eğitimi hediyemiz olacak. Diğer paketlerimiz ise katkına oranla değişiyor:
 
 • 100TL  için 1 saat
 • 200TL için 2 saat 
 • 300TL için 3 saat 
 • 500TL için 5 saat 
 • 1000TL için 10 saat
 sürecek online eğitimleri ya da katkın 500TL ve üzerindeyse yine aynı süreli bireysel danışmanlık sunuyoruz. Aşağıdaki eğitim listesindeki başlıklardan seçim yapabileceğin gibi, yeni eğitim başlıkları ve eğitim içerikleriyle ilgili detaylı bilgiyi proje süresince yapacağımız güncellemelerde takip edebilir, proje sonunda istediklerini belirtebilirsin.

Eğitim Başlıklarımız: 
 • Yalın Düşünce: 
  • İhtiyaç Farkındalığı, 
  • Alışveriş Etiği, 
  • Yalın Kadın, 
  • Yalın Çocuk
 • Atıksız Yaşam: 
  • Geridönüşüm, 
  • Plastikten Arınma, 
  • Kimyasallardan Arınma, 
  • Kendin Yap
 • Yalın Ebeveynlik: 
  • Hamilelik ve Doğum, 
  • Bebeğin Temel İhtiyaçları, 
  • Bebek ve Çocuklarda Yalın Beslenme, 
  • Barışçıl İletişim 
 • Barışçıl Yaşam: 
  • Psikolojik Şiddet ve İstismarı Tanıma, 
  • Psikolojik Şiddetle Başa Çıkma, 
  • İşyerinde Mobbing, 
  • Yetişkinlerde Barışçıl İletişim
 • Yalın Beslenme: 
  • Ne Yiyelim?, 
  • Glutenden Arınma, 
  • İşlenmiş Şekerden Arınma

Birlikte Dönüşelim

 • Sosyal medyada hesaplarımızı takip edebilir, bize geribildirimlerini iletebilirsin. 
 • Çevrenle sosyal medyada kampanyamızı paylaşabilir, ilgili daha çok kişiye ulaşmamızı sağlayabilirsin. 
 • Bu konuda bizimle işbirliği yapmak ya da bizzat ekipte yer almak isteyecek kişilere ulaşmamız için aracı olabilirsin.
 • Ekibimize katılabilirsin. 

Hiçbiri mümkün değilse bizimle ortak kaygılar ve değerler taşıdığını belirten bir selamın az olmadığımıza dair bize güç verecek.

Güzel haberlerle görüşmek üzere
Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Nuran Eyaz
14.7.2020
Güncel Eğitim Listemiz ve Askıda Eğitim Sistemimiz
Merhaba,
Kampanyamızın bitimine SADECE BİR HAFTA kaldı. Ne yazık ki hedefimizin çok gerisindeyiz henüz. Mucizemiz olur musun?

Önemli Noktalar
 1. Destekçimiz olduğunda kendin için seçeceğin bir armağan eğitim yanında katkıda bulunacağın her 100TL için bir psikolojik şiddet mağduruna 1 saat ücretsiz destek eğitimi vereceğiz.
 2. Eğitimlerimizin tamamı online ortamda gerçekleşeceği için herhangi bir yerden katılabilirsin.
Güncel Eğitimlerimiz

Yalın Beslenme Dönüşüm Programı (Toplam 19 Saat)
Sadece beslenme düzenini değil, gıdaya, gıda üretim ve temin yöntemlerine, ihtiyaçlarını karşılama şekillerine olan bakış açını değiştirecek, üreticilerini tanımanı, temiz gıdaya erişmeni sağlayacak dönüşüm programımıza davetlisin.

* Bu eğitimlerin 10-17 yaş arası gençlerimize özel sürümü bulunmaktadır.Atıksız Yaşam Dönüşüm Programı
Seni standart düzeninden alıp sıfır atık bir yaşama yürütecek, aynı zamanda sağlığına iyi gelecek, hafiflemene ve keyiflenmene yol açacak dönüşüm programımıza davetlisin.

* Bu eğitimlerin 10-17 yaş arası gençlerimize özel sürümü bulunmaktadır.Yalın Ebeveynlik Dönüşüm Programı 
Hayatının en özel deneyimini, doğal, barışçıl ve keyifli şekilde, tadını çıkararak yaşamana destek verecek dönüşüm programımıza davetlisin. Aynı zamanda senin ve bebeğinin ihtiyaçlarınızı sağlıklı, sürdürülebilir ve uygun maliyetle karşılamanızı sağlayacak bu eğitim serisi...Barışçıl Yaşam Dönüşüm Programı 
Sömürü eğiliminin yaşamımızdaki en vurucu yanlarına dair bir eğitim serisi.

* Askıda Eğitim işaretli eğitimlerimizi ücretli olarak kendinize ya da bir yakınınıza alabileceğiniz gibi, sizin alacağınız eğitimler dolayısıyla psikolojik şiddet mağduru dostlarımıza ücretsiz sağlanan eğitimlerdir.


Ayrıntılı bilgi için
Instagram: https://instagram.com/enstituyaya/
Facebook: https://facebook.com/enstituyaya/

Hadi birlikte dönüşmeye bekliyoruz!
Avatar
Nuran Eyaz
25.6.2020
EnstitüYaYa Kendini Anlatıyor 10: Enstitü Çatısı
EnstitüYaYa'nın iç yapısından bahsediyoruz. Sosyal girişim yapısı, şeffaflık, enstitü faaliyetleri, dönüşüm ağı hedefimiz ve ekip yapımız hakkında konuşuyor, seni de çağırıyoruz. #sosyalgirişim #seffaf #enstitü #faaliyetler #etkinlikler #dönüşüm #ekip


Avatar
Nuran Eyaz
22.6.2020
EnstitüYaya Kendini Anlatıyor 9: EnstitüYaYa Fikrinin Oluşumu
EnstitüYaYa fikrinin oluşum süreçlerini kurucusunun bireysel evrimi üzerinden dinliyoruz. #mühendis #meraklı #dans #gezi #ekoloji #ekolojikdönüşüm #psikoloji #kişiselgelişim #psikolojikistismar #yazılım #eğitim #danışmanlık #sosyalgirişimAvatar
Nuran Eyaz
18.6.2020
EnstitüYaYa Kendini Anlatıyor 8: Herkesin Bildiği Sır
Hepimizin bildiği; ama çözümsüz ya da önemsiz göründüğü için, belki yüzleşmekten, belki kötü anılarımızın canlanmasından çekindiğimiz için kaçtığımız, yoksaydığımız bir "sırdan" bahsediyoruz.  
Kaçma dürtümüzü anlıyoruz. Öte yandan, kaçmanın çözüm olmadığını, mücadelenin mümkün olduğunu ve EnstitüYaYa olarak kazancımızı, emeğimizi, zamanımızı bu alana aktarmaya gönüllü olduğumuzu anlatıyoruz.

Ancak önce EnstitüYaYa'yı kurabilmemiz gerekiyor. Destekçimiz olur, çevrenle paylaşır bize katılır mısın?


Avatar
Nuran Eyaz
16.6.2020
EnstitüYaYa Kendini Anlatıyor 7: "Normal" Bir Kentli
Odaklandığımız sorunların kök nedeni olarak gördüğümüz sömürü eğilimini "normal" bir kentlinin günlük yaşamı üzerinden açıklıyoruz ve çıkış noktasını işaret ediyoruz.
 
Avatar
Nuran Eyaz
10.6.2020
EnstitüYaYa Kendini Anlatıyor 6: Diğer Temel İhtiyaçlarımız ve Kök Sorun
Gıda dışındaki temel ihtiyaçlarımızla ilgili dönüşüm gereksinimlerinin üzerinden geçtik. Şimdiye kadar bahsettiğimiz tüm sorunların bizim gördüğümüz kök nedenini belirttik ve birlikte nereden başlayacağımıza dair minik ipuçları verdik.


Avatar
Nuran Eyaz
7.6.2020
EnstitüYaYa Kendini Anlatıyor 5: Gıda Üretimini Dönüştürmek
Gıda üretiminin ve üreticisinin durumuna, bu konuda üretebileceğimiz sürdürülebilir çözümlere dair kısacık bir kesit sunuyoruz. Topluluk destekli tarıma, gıda topluluklarına, kooperatiflere ve sosyal girişimlere selam ediyoruz.

"Ben de varım!" diyen herkesi bekliyoruz. 
Avatar
Nuran Eyaz
5.6.2020
EnstitüYaYa Kendini Anlatıyor 2: İlkelerimiz
Yalın Yaşam İlkeleri'ni anlatıyoruz:

Avatar
Nuran Eyaz
2.6.2020
EnstitüYaYa Kendini Anlatıyor 4: Tüketici Tercihleri
Gıda bize gelene kadar başından geçenlerle ilgilenmiyorsak neyle ilgileniyoruz? 
Tercihlerimizi neler belirliyor? 
Kendi gıdamızı yetiştirmeyi seçiyor muyuz?  
Bu videoda, tüketici ihtiyaçları, kalite algısı ve tercihlerimiz üzerine konuştuk.  

İletişim Kanallarımız: 
https://www.enstituyaya.org 
https://www.instagram.com/enstituyaya/ 
https://www.facebook.com/enstituyaya/ 
https://www.linkedin.com/company/enstituyaya

https://twitter.com/EnstituYaYa

Avatar
Nuran Eyaz
30.5.2020
EnstitüYaYa Kendin Anlatıyor 3: Gıda Nedir?
Gıda nedir? Gıda güvenliği? EnstitüYaYa bu konulara olan ilgimiz, bilgimiz, tercihlerimizi sorguluyor, çözüm üretmek için öne çıkıyor. #birliktedonuselim
Avatar
Nuran Eyaz
25.5.2020
Sosyal Medya Hesaplarımız Paylaşıma Başladı
EnstitüYaYa'nın sosyal medya hesapları düzenli paylaşımlara başladı ilk takipçilerini aldı; aynı buradaki projemizin ilk destekçilerini alması gibi.
Hareketli ve heyecanlıyız.
Kampanya süresinde ve sonrasında hem kendimizi anlatıp güncellemeleri aktaracağımız hem de herkese açık kaynaklar sunacağımız hesaplarımıza herkesi bekleriz:
Facebook: https://www.facebook.com/enstituyaya
Instagram: https://www.instagram.com/enstituyaya/
Twitter: https://twitter.com/EnstituYaYa
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/enstituyaya
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCjDH3VtFp8LEyKNbCbwRtbg
Sırada web sitemiz var...
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Erida Dule

21.7.2020

100
Avatar
Fahrettin Yılmaz

16.7.2020

100
Avatar
300
Avatar
500
Avatar
Yunus Yünel

1.6.2020

100
Avatar
Furkan Aydemir

1.6.2020

100
Avatar
Gül Şendil

1.6.2020

200
Avatar
300
Avatar
100
Avatar
Gizli Fongogocu

30.5.2020

200
Avatar
Gizli Fongogocu

28.5.2020

500
Avatar
Cansu Cevher

28.5.2020

1000
Avatar
1000
Avatar
Gizli Fongogocu

25.5.2020

300
Avatar
Korhan Eyaz

25.5.2020

200
Avatar
Esra Koc

25.5.2020

100
Avatar
300
5.400 ₺ TOPLANDI
Hedef 40.000 ₺
%13
17 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
22 Mayıs 2020 - 21 Temmuz 2020
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
100 ₺
Toplam 2 saatlik online eğitim
Katkıda bulunan herkese hediye ettiğimiz 1 saatlik Psikolojik Şiddet Farkındalığına Giriş eğitimi yanında, eğitim paketimizden seçeceğin herhangi bir başlık üzerine 1 saatlik eğitim.
6 adet alındı.  (Toplam : 600)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Temmuz 2020
200 ₺
Toplam 3 saatlik online eğitim
Katkıda bulunan herkese hediye ettiğimiz 1 saatlik Psikolojik Şiddet Farkındalığına Giriş eğitimi yanında, eğitim paketimizden seçeceğin herhangi bir başlık üzerine 2 saatlik eğitim.
3 adet alındı.  (Toplam : 600)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Temmuz 2020
300 ₺
Toplam 4 saatlik online eğitim
Katkıda bulunan herkese hediye ettiğimiz 1 saatlik Psikolojik Şiddet Farkındalığına Giriş eğitimi yanında, eğitim paketimizden seçeceğin herhangi bir başlık üzerine 3 saatlik eğitim.
4 adet alındı.  (Toplam : 600)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Temmuz 2020
500 ₺
Toplam 6 saatlik online eğitim
Katkıda bulunan herkese hediye ettiğimiz 1 saatlik Psikolojik Şiddet Farkındalığına Giriş eğitimi yanında, eğitim paketimizden seçeceğin herhangi bir başlık üzerine 5 saatlik eğitim ya da bireysel danışmanlık.
2 adet alındı.  (Toplam : 600)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Temmuz 2020
1.000 ₺
Toplam 11 saatlik online eğitim
Katkıda bulunan herkese hediye ettiğimiz 1 saatlik Psikolojik Şiddet Farkındalığına Giriş eğitimi yanında, eğitim paketimizden seçeceğin herhangi bir başlık üzerine 10 saatlik eğitim ya da bireysel danışmanlık.
2 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
21 Temmuz 2020
DESTEKLE