“Escher Chronicles" Tesadüflerin Tekrarı

"Escher Chronicles"- Tesadüflerin Tekrarı, Şevket Akıncı'nın M.C Escher’in resim, gravür ve yontmalarından esinlenerek ortaya çıkardığı bir kompozisyondur.

"Escher Chronicles"- Tesadüflerin Tekrarı

Müziğimi albüm haline getirebilmem için desteğinize ihtiyacım var!


Sevgili destekçilerim, hiç tanımadığım dostlarım, tamamlayıcılarım, 

Neredeyse iki yıldır üzerine çalıştığım, “Escher Chronicles” ismini verdiğim çalışmam, Hollandalı ressam M.C Escher’in resim, gravür ve yontmalarından esinlenerek ortaya çıkan ve oda orkestrası için yazdığım bir kompozisyon bütünüdür. 

Escher evrenin sırlarını sadece makro düzeyde değil, mikro düzeyde de bulabileceğimizi bizlere görsel yollarla anlatıp, duyguyla zihin arasında neredeyse mükemmel bir denge oluşturup, karşıtlıkları aynı potada eriten bir sanatçı olarak, merakımı ve hayal gücümü tetikledi. Escher’in eserlerindeki harekette, yatay, dikey veya döngüsel bir zaman görebiliriz. Dikey olarak çizdiği motiflerde bir kontrpuan (yatay çok sesleme sistemi), yatay olarak tekrar eden motiflerde ise bir ritm seziyorum. Escher’in çoğu eserinde de mevcut olan bu iki öğe – ritm ve kontrpuan – kompozisyonlarımda en çok önem verdiğim iki özelliktir. Barok dönem ve 20. yüzyılda Steve Reich , Philip Glass veya Terry Riley gibi minimalist bestecilerin eserlerinde de bu iki müzikal öğe son derece önemlidir. İşte tam bu noktada yarattığı mekansal sanatın, müzik gibi zamansal bir sanatta vücut bulabilecek olması bana yola çıkma cesareti verdi. 

Çok zorlu ama bir o kadar keyifli olan bu çalışmadaki amacım, Escher’in yaptığı gibi, gerçek zamanı manipüle ederek, psikolojik bir zaman yaratmak ve algıdaki göreceliliğe müzik yoluyla dokunmaya çalışmaktı.


“Escher Chronicles”,  kendi kendini tamamlamak için sizlerin de etkileşimiyle son bir dokunuşa ihtiyaç duyuyor. 

Türkiye ve dünyada klasik eser prodüksiyonlarına ayrılan bütçelerin azlığı, buna bağlı olarak normal prodüksiyonlara göre çok daha masraflı oluşu, çoğu zaman müzisyen olarak kendini tek başına ve yalnız hissettirebiliyor. İşte tam da bu yüzden, kendi çabalarıyla bir yere kadar geldiğini gördüğüm bu çalışmaya ait kayıtların tamamlanabilmesi için sizlerin desteğine ihtiyacım var.

“Escher Chronicles” ‘ın kayıt, mix ve mastering masrafları için gerekli meblağ toplamda 13,000 TL. Albüm prodüksiyonunun bitiş tarihini Eylül sonu gibi öngörüyorum.

Yapmaya hiç de kolay karar veremediğim bu kitlesel fonlama projesini, sosyal ağlar aracılığıyla, farklı disiplinlerin etkileşimlerine inanan çevrenizdeki sanat severlere ulaştırırsanız, en az maddi destek vermiş kadar yardımcı olmuş olursunuz. 

Tüm yardımlarınız için minnettarım. 

Şevket Akıncı


null


"Escher Chronicles" Hakkında Neler Söylediler?


"Dinlediğim müziklerde beni tavlayan, aranjmanda duyulmayan ama ustaca hissettirilmiş, ucundan gösterilip verilmemiş şeylerdir çoğu zaman  ...Bunu yapabiliyorsa, bana hayal kurdurabiliyor, kafamı dans ettirebiliyor demektir. Şevket Akıncı'nın Escher 'yorumları' tamamen böyle etkiler yaptı bende. Bazen belli melodik ya da ritmik öğeleri elime geçirdiğim herhangi bir enstrümanla vurgulayarak eşlik edip 'olaya katılmak', bazen de hiçbir şey yapmayıp kafamda Esher'in bu müzikler eşliğinde yapılabilecek animasyon filmlerini gözümün önüne getirmek istedim. Bu müziği şu veya bu şekilde yaşamak,içinde olmak isteği duydum.Yani,aslında bu türden bir çok eserin bende pek uyandırmadığı bir şeyi hissettim. Peki hangi tür? Evet, 20.yüzyıl klasik müziğindeki 'minimalizm' bu belki ama, Şevket Akıncı'nın düpedüz duyulur hale getirdiği o dehliz ve koridorlarda ordan bir Mike Oldfield burdan bir Steven Wilson ya da Neil Peart belirip kayboluyor gibi de geldi bana…"

SERDAR ATEŞER (Müzisyen, prodüktör)


"Şevket Akıncı is one of the most gifted musicians of our times... His music, as a player or a writer, reflects all the important areas of the past and future that a modern artist is in touch with... Researched and applied carefully by Akıncı who's certainly going to be an important figure for young generations too... Whether in classical or jazz, these musical issues are understood and dealt with nicely, openly and also with kind spirit... All we must do is to be there for talents like him, support them fully as we can. I certainly will always be there cheering for any good stuff anywhere and Şevket's music is surely will be one of them !..."

AYDIN ESEN (Müzisyen, besteci)


"Modernizm'in dayatmacı retoriğine karşı daha yumuşak, barışçıl, ve çabasız alımlanabilecek sayısız yapıt 21. yy eşiğinde üretildi, hâlâ da üretiliyor. Benim müzikte en önemsediğim değerler tutarlılık ve samimiyet. Bunlar da Şevket Akıncı'nın parçalarına nüfuz etmiş duyuluyor; kaldı ki Escher bağıntısını; "sarmal" ve "geçişgenlik" imgelerini görsellerine oldukça koşut duysallıklarla karşılamış; Şevket Akıncı'nın ECSHER CHRONICLES adlı yapıtları Escher'in paradoksal geometrisini ve imgeler arası geçişgenlik modlarını duysal öğelerle karşılayarak iki yapıt alanının (görsel ve duysal alanların) ilişkilendirilmelerine; ötesinde alımlanmalarına başarıyla hizmet eden, disiplinleri temiz bir deyiş ve yumuşak bir imlâyla buluşturan, tutarlı ve samimî çalışmalar. "

ALPER MARAL (Müzisyen, besteci, akademisyen)


Şevket Akıncı Kimdir?

 • Gitarist, kompozitör, doğaçlamacı, aranjör, ve prodüktör Şevket Akıncı, 1972’de İzmir’de doğdu.
 • 1994’te Berklee College of Music‘i bitirdi. Müzik kariyerinde cazdan avant-garde’a, country, folk ve klasik Türk müziğinden electronica’ya, punktan özgür doğaçlamaya birçok türde kayıtlar yaptı, konserler verdi.
 • İlk albümü “Uçurumda Açan“ı 1996’da çıkarttı. Folk bestelerinden oluşan bu albümdeki “Sonbahar Kaçağı” bestesi, Roll dergisinde son 30 yılın en iyi 100 şarkısı arasında yer aldı.
 • 1990’ların sonlarında Neşet Ruacan ve Kamil Özler ile oluşturduğu gitar trio’sundan sonra 2001’de tamamen farklı bir yöne giderek, 5 yıl boyunca kendi bestelerini icra eden caz-rock grubu Lifeline’ı kurdu. Lifeline ile iki albüm kaydetti ve çeşitli festivallere katıldı.
 • 2004'te elektronik müzik sanatçısı Korhan Erel ile “audio-visual” ve “spoken word” grubu Mugwump’ı ve bir yıl sonra yine
 • Korhan Erel’le birlikte özgür doğaçlama grubu Islak Köpek’i kurdu. Türkiye ve yurtdışında şu ana kadar üç albüm yayınlayan Islak Köpek Türkiye’nin ilk değil ancak en uzun soluklu özgür doğaçlama grubudur. Sanatçı halen bu grupta çalmaktadır. 
 • 2010’da “Century” adlı özgür caz albümünü çıkarttı. Aynı yıl, gitarist Umut Çağlar ile birlikte Dead Country grubunda yer aldı. Bu grup iki albüm yayınladı: Eugene Chadbourne ile birlikte  “Dead Country” (Konnex Records, 2010) ve Alfred 23 Harth ile birlikte “Gestalt Et Death” (Al Maslakh Recordings, 2012). 


Diğer işleri ve daha fazlası için;

http://sevketakinci.com/about/


ENGLISH

“Escher Chronicles” needs your support !


Dear friends and supporters, 

“Escher Chronicles” is a series of compositions inspired by Dutch artist M.C. Escher’s prints, engravings and woodcuts. I have had the privilege to record with one of Turkey’s best contemporary chamber orchestras, Hezarfen Ensemble. The work contemplates such concepts as depth, relativity, metamorphosis.

As you may guess, in Turkey or elsewhere very little budget – or most of the times none at all is reserved for classical music of experimental / contemporary nature. “Escher Chronicles” is one of them.  Since a higher number of musicians, higher number of recording, mixing and mastering hours is needed to complete a work of this nature, a larger sum of money is needed to complete the production. Totally 13.000 Turkish Liras ( approximately 5000 USD or 4300 EUR depending on the rate of currency ) is needed. This campaign will be open for your contribution until the 7th of September.

The decision to resort to a fundraising network wasn’t an easy one, but considering the circumstances mentioned above, and  beleiving in your goodwill I chose to take this step. And with your helps, this work can come into fruitition. 

Irrelevant of the amount, your contribution is extremely valuable. Not only contributing financially, but sharing this with your contacts will also be highly appreciated. 

  Şehirler

  İstanbul

  Henüz S.S.S. eklenmedi.
  Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
  Henüz güncelleme yapılmadı.
  Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
  Henüz yorum yapılmadı.
  Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
  Avatar
  Gamze Ege

  6.9.2015

  100
  Avatar
  Suha Demirbag

  4.9.2015

  500
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  25.8.2015

  100
  Avatar
  Emre Kula

  25.8.2015

  150
  Avatar
  Berkant Çelen

  24.8.2015

  100
  Avatar
  Berkant Çelen

  24.8.2015

  50
  Avatar
  50
  Avatar
  Fikret Baltaoglu

  23.8.2015

  250
  Avatar
  Duygu Çalışkan

  21.8.2015

  250
  Avatar
  Nezihe Bilhan

  20.8.2015

  500
  Avatar
  Tolga Tosun

  20.8.2015

  100
  Avatar
  Nezihe Bilhan

  20.8.2015

  250
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  20.8.2015

  500
  Avatar
  1000
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  20.8.2015

  250
  Avatar
  Özlem Karacaoğlu

  17.8.2015

  50
  Avatar
  Ozlem Gulcicek

  16.8.2015

  250
  Avatar
  Selcuk Artut

  14.8.2015

  250
  Avatar
  Bahadır Muslu

  14.8.2015

  100
  Avatar
  Nurbanu Türgen

  13.8.2015

  50
  Avatar
  Mete Can Yumru

  12.8.2015

  500
  Avatar
  Öykü Aras

  12.8.2015

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  12.8.2015

  100
  Avatar
  Ogün Tübek

  12.8.2015

  100
  Avatar
  Yiğit Yemez

  12.8.2015

  50
  Avatar
  Tansu Özyurt

  12.8.2015

  50
  Avatar
  Semih Yanyali

  12.8.2015

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  11.8.2015

  250
  Avatar
  Deniz Koloğlu

  11.8.2015

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  9.8.2015

  250
  Avatar
  Öyküm Öndül

  7.8.2015

  250
  Avatar
  Esra Karademir

  7.8.2015

  100
  Avatar
  Samed Kaya

  7.8.2015

  50
  Avatar
  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  5.8.2015

  50
  Avatar
  50
  Avatar
  Levent Yalçın

  5.8.2015

  500
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  4.8.2015

  50
  Avatar
  Uygur Vural

  4.8.2015

  50
  Avatar
  Kerem Sogukpinar

  4.8.2015

  50
  Avatar
  Jak Kohen

  3.8.2015

  50
  Avatar
  Yeşim Peköz

  3.8.2015

  100
  Avatar
  Sinem Akat

  3.8.2015

  500
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  2.8.2015

  50
  Avatar
  Eren Levendoglu

  1.8.2015

  50
  Avatar
  Hande Akkan

  1.8.2015

  50
  Avatar
  Meltem Çiftçi

  1.8.2015

  100
  Avatar
  Burak Pakkal

  1.8.2015

  50
  Avatar
  Yaprak Melike Uyar

  31.7.2015

  50
  Avatar
  Volkan Gürkan

  30.7.2015

  50
  Avatar
  Oguz Buyukberber

  29.7.2015

  100
  Avatar
  Ilgin Oya Yavuz

  29.7.2015

  100
  Avatar
  Zeynep Egrioglu

  28.7.2015

  100
  Avatar
  Hasmet Topaloglu

  28.7.2015

  250
  Avatar
  Tolga Sobacı

  27.7.2015

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  27.7.2015

  50
  Avatar
  Esra Soydan

  24.7.2015

  500
  Avatar
  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  23.7.2015

  100
  Avatar
  Mine Erkaya

  23.7.2015

  100
  Avatar
  Arzu Gürdamar

  23.7.2015

  50
  Avatar
  Kağan Şimşekalp

  23.7.2015

  50
  Avatar
  H. Meral Akman

  23.7.2015

  100
  Avatar
  Korhan Erel

  23.7.2015

  100
  Avatar
  Belkis Balpinar

  23.7.2015

  100
  Avatar
  Yaprak Moralı

  22.7.2015

  50
  Avatar
  Defne Onen

  20.7.2015

  50
  Avatar
  Korhan Argüden

  18.7.2015

  100
  Avatar
  Turgut Çirpanli

  18.7.2015

  100
  Avatar
  Ceylan Ertem

  18.7.2015

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  18.7.2015

  100
  Avatar
  Derin Ersavcı

  16.7.2015

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  15.7.2015

  250
  Avatar
  Nihals Saruhanli

  15.7.2015

  100
  Avatar
  Cem Uçan

  15.7.2015

  100
  Avatar
  Oksan Güleç

  15.7.2015

  100
  Avatar
  Ege Yıldırım

  14.7.2015

  100
  Avatar
  Selen Gülün

  14.7.2015

  50
  Avatar
  Seda Toksoy

  14.7.2015

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  13.7.2015

  250
  Avatar
  Sirin Soysal

  12.7.2015

  100
  Avatar
  Yonca Moralı

  12.7.2015

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  11.7.2015

  1000
  Avatar
  Elif Bleda

  11.7.2015

  50
  Avatar
  Banu Kanibelli

  10.7.2015

  100
  Avatar
  Ezgi Keskin

  10.7.2015

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  9.7.2015

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  9.7.2015

  250
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  9.7.2015

  50
  13.850 ₺ TOPLANDI
  Hedef 13.000 ₺
  %106
  89 DESTEKÇİ
  SÜRE TAMAMLANDI
  09 Temmuz 2015 - 07 Eylül 2015
  Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
  Avatar
  Proje Sahibi
  İstanbul , Türkiye
  ÖDÜLLER
  50 ₺
  Dijital İndirme & Facebook
  50 TL destekte bulunanlar için "Escher Chronicles" dijital albüm indirmesi ve Facebook sayfasından adınıza özel teşekkür notu
  34 adet alındı.  (Toplam : 0)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  06 Aralık 2015
  100 ₺
  Basılı CD
  100 TL destekte bulunanlar için "Escher Chronicles" dijital albüm indirmesi, Facebook sayfasından adınıza özel teşekkür notu. Ayrıca albümün basılı CD'sini adresinize ulaştırılacaktır.
  34 adet alındı.  (Toplam : 300)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  06 Aralık 2015
  250 ₺
  Albüm Kitapçığında Teşekkür
  250 TL destekte bulunanlar için "Escher Chronicles" dijital albüm indirmesi, Facebook sayfasından adınıza özel teşekkür notu. Albümün basılı CD'si gönderilecek ve albüm kitapçığındaki teşekkür notunda adınıza yer verilecektir. Ayrıca 1 kişilik lansman konseri davetiyesi gönderilecektir.
  13 adet alındı.  (Toplam : 50)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  06 Aralık 2015
  500 ₺
  Lansman Konseri Davetiyesi
  500 TL destekte bulunanlar için "Escher Chronicles" dijital albümü, Facebook sayfasından adınıza özel teşekkür notu. Albümün basılı CD'si gönderilecek ve albüm kitapçığındaki teşekkür notunda adınıza yer verilecektir. Ayrıca 2 kişilik lansman konseri davetiyesi gönderilecektir.
  9 adet alındı.  (Toplam : 30)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  06 Aralık 2015
  1.000 ₺
  Caz Tarihi veya Gitar Dersi
  1000 TL destekte bulunanlar için "Escher Chronicles" dijital albümü, Facebook sayfasından adınıza özel teşekkür notu. Albümün basılı CD'si gönderilecek ve albüm kitapçığındaki teşekkür notunda adınıza yer verilecektir. 2 kişilik lansman konseri davetiyesi gönderilecektir. Ayrıca 2 saatlik caz tarihi veya gitar dersi verilecektir.
  1 adet alındı.  (Toplam : 10)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  06 Aralık 2015
  1.500 ₺
  Kompozisyon dersi
  1500 TL destekte bulunanlar için "Escher Chronicles" dijital albümü, Facebook sayfasından adınıza özel teşekkür notu. Albümün basılı CD'si gönderilecek ve albüm kitapçığındaki teşekkür notunda adınıza yer verilecektir. 2 kişilik lansman konseri davetiyesi gönderilecektir. Ayrıca, 2 saatlik caz tarihi veya gitar dersi ve 2 saatlik kompozisyon dersi verilecektir.
  0 adet alındı.  (Toplam : 10)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  06 Aralık 2015
  2.500 ₺
  Kişiye Özel Beste
  2500 TL destekte bulunanlar için "Escher Chronicles" dijital albümü, Facebook sayfasından adınıza özel teşekkür notu. Albümün basılı CD'si gönderilecek ve albüm kitapçığındaki teşekkür notunda adınıza yer verilecektir. 2 kişilik lansman konseri davetiyesi gönderilecektir. Ayrıca, 2 saatlik caz tarihi veya gitar dersi ve 2 saatlik kompozisyon dersi verilecektir. Ek olarak, kişiye özel beste yapılacaktır.
  0 adet alındı.  (Toplam : 5)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  06 Aralık 2015
  DESTEKLE