GELİNCİK FİLMİ

Görevinden ayrılan genç bir polis, kızını beklediği orman evinde tuhaf bir adamla karşılaşır ve geçmişiyle ilgili büyük bir hesaplaşma başlar.

GELİNCİK

Orçun Benli'nin altıncı sinema filmi olan Gelincik ile 90'lı yıllarda infazcı bir polisin, görevinden ayrıldıktan sonra ailesiyle birlikte inzivaya çekilmeyi planladığı orman evinde kendisi ve geçmişiyle yüzleşmesine şahit oluyoruz.

Çekimlerine 10 Şubat'ta başlanan ve şu an post prodüksiyon sürecinde olduğumuz  filmimizi hem vizyon hem de festival sürecinde daha iyi yerlere getirebilmek için desteklerinizi bekliyoruz.
 
 

YÖNETMEN'DEN

Sisle kaplı, karanlık gecekondu sokaklarında,  lastikleri çamura saplanmış beyaz bir minibüsten duyulan telsiz sesi birazdan kaplanmış gecekondu sokaklarında lastikleri çamura batmış beyaz bir minibüsün içinden duyulan telsiz sesi birazdan dökülecek kanın habercisi gibidir.

TELSİZ: Merkez 85-25. Giriş için emirlerinizi bekliyoruz.

Rutubetli duvarları insanın kemiklerine kadar işleyen bu bodrum katında, kasetçalardan son ses çalan “Benim Memleketim” şarkısı çığlık seslerini bastırmaya yetmiyordur. On gün mü oldu? Yoksa on beş gün? Güneşi görmediği o bodrum katında insan kaçıncı günden sonra zamanını şaşırır? Manyetoyu çeviren için bir dakika olan zaman, elektrikten dişleri kırılan için kaç dakikadır?

Beyaz bir Toros ormanın içine doğru ilerlerken arabanın sürücüsü yolu artık her kasisine, her tümseğine kadar ezbere biliyordu.  Ona eşlik eden yolculardan biri hariç hepsi en az onun kadar yolu biliyordu. Arka koltukta oturan gözleri bağlı yolcu ise belki de son defa ormanın fısıldayışını, ıslak toprak kokusunu duyuyordu. Birazdan kafasına bir namlu dayanacak ve son defa “Yaşasın” diye bağırırken hayata gözlerini yumacaktı.  Ve yıllar sonra yaşlı bir kadın Mekteb-i Sultânî’nin önünde onun fotoğrafını elinde tutacak,  polis tarafından yerlerde sürüklenirken “bana kızımı verin” diye haykıracaktı.

90’lı yıllar ülkenin bir kesimi için böyle acı dolu hadiselerle geçti.  Bir insan haftalar boyunca süren işkenceler sonra nasıl eskisi gibi olabilir? .Bir ana ayağı taşa değer diye korktuğu, kendi gözünden sakındığı evladının mezarını bile bilmeden hayatına nasıl devam edebilir?

Peki ya madalyonun diğer yüzündekiler…

O Toros’un ön koltuğunda oturanlar. Acımasızca gencecik insanlara işkence edenler, kaybedenler, orman kuytularında infaz edenler. Onlar yaşamlarına nasıl devam ediyordu? Bu ikinci soruya cevap bulmak çok daha zordu. Çok beylik cevaplar geliyor ama hiçbirinin insana dair bildiklerimizle sağlaması yapılamıyor. Ya onların çocukları? Çocuğunu sevdikten sonra aynı ellerle bir başka insanın evladına acımasızca nasıl işkence edebiliyor? Silahsız birini yatağında öldürüp nasıl eşine sarılıp uyuyabiliyor?

Filmimizin kahramanı Ayhan işte bu soruların arasından çıkıp geliyor ve görevinden ayrıldıktan sonra sık sık ailesiyle zaman geçirdiği av evine doğru yola koyuluyor. Kendini adadığı işinden ayrı kalmak zor geliyor Ayhan’a. Niyeti hem kafasını toplamak hem de ailesi gelmeden evi bir çekip çevirmek. Ancak geçmişindeki karanlık anılar bir türlü peşini bırakmıyor. Tıpkı avlanırken yanlışlıkla öldürdüğü gelincik ve ormanda karşılaştığı ve kendini Karadayı olarak tanıtan tuhaf yabancı gibi.

Geçmişte görev adı altında işlediği suçlardan dolayı birilerinin peşine düşeceği korkusuyla yaşayan Ayhan, kendi paranoyası içinde kaybolmaya, gerçek olanla, olmayanı ayıramamanın sınırlarında dolaşmaya başlıyor.

Psikolojik gerilim türündeki filmimiz, 90’lı yılların siyasi atmosferinde ve faili meçhullerin gölgesinde, elini kirletmekten çekinmeyen bir polisin hikayeni anlatıyor.

 
 

CAST

AHMET MÜMTAZ TAYLAN

 

KAAN YILDIRIM

 

HANDE DOĞANDEMİR

 

BÜLENT EMRAH PARLAK

 

İNAN ULAŞ TORUN

 

NİLPERİ ŞAHİNKAYA

 

MEHMET ALİ KAPTANLAR

 

YILDIRIM BEYAZIT

 

ERAY ÖZBAL

 
 

 

NEDEN FONGOGO

Gelincik filmi Yönetmen/Senarist Orçun Benli ve Senarist Şükrü Üçpınar’ın bugüne kadar yaptığı filmlerden oluşan birikimlerini ortaya koyarak herhangi destek olmaksızın hayata geçirdikleri bağımsız bir sinema filmidir. Seyirciyi alternatif bir film üretiminin parçası haline getirmek için buluşma noktası olan Fongogo ile yeni bir üretim biçiminin ilk adımını attığımızı düşünüyoruz.
 
Teşekkürler,

Şehirler

İstanbul
Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
alptekin öztürk

9.06.2020

100
Avatar
100
Avatar
Tuncay ÖZ

9.06.2020

500
Avatar
OZAN SARAÇ

9.06.2020

50
Avatar
50
Avatar
Yusuf ziya Benli

8.06.2020

500
Avatar
Ceylan Parlak

7.06.2020

100
Avatar
Necla Timurlenk

5.06.2020

250
Avatar
50
Avatar
100
Avatar
Perihan Çoker

2.06.2020

50
1.850 ₺ TOPLANDI
Hedef 50.000 ₺
%3
11 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
02 Haziran 2020 - 22 Temmuz 2020
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
50 ₺
Online Teşekkür Kartı
Küçük de olsa bizlere destek olan herkese sosyal medya üzerinden özel olarak teşekkür edeceğiz.
4 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
100 ₺
İmzalı Afiş
Yönetmen ve oyuncular tarafından imzalanmış filmin orjinal afişi!
4 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
250 ₺
İmzalı DVD
İmzalı afiş zaten cepte! Çıkar çıkmaz filmin DVD'sini de yönetmen ve oyuncuların imzasıyla ilk sana göndereceğiz!
1 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
500 ₺
Adına Özel Teşekkür Videosu
Yönetmen'den sosyal medya üzerinden adına özel teşekkür videosu. Filmin imzalı DVD'si ile afişini kargoda unutma!
2 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
1.000 ₺
Gala Davetiyesi
Filmin galasına bekleriz, biz tam kadro orada olacağız! Yanınızda birini getirmeyi unutma. Filmden sonra konuşacak çok şeyiniz olacak.
0 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
2.500 ₺
Gelincik Parti
Madem galaya geldik niye hemen dağılıyoruz. Gala civarı partimiz var! Haydi sen de gel. Tarih ve zamanı bildireceğiz.
0 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
5.000 ₺
Ekip Yemeği
Gala ve sonrasında partiye geleceksin. Ama öncesinde ekiple ve oyuncularla beraber yemek yerken biraz sohbet, muhabbet etmeyelim mi? Hem belki afiş ve DVD hediyeni de orada imzalatmak istersin.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
15.000 ₺
Festival Akreditasyonu
Yukarıdaki tüm ödüllerin yanı sıra bir de bize festival yolculuğumuzda katılmaya ne dersin. Katılacağımız festivallerden birinde senin de bizimle olmanı, o heyecanı birlikte yaşamayı çok isteriz. Umarız jenerikte "Teşekkürler" yazısının altında ismini görmek seni mutlu eder :)
0 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
20.000 ₺
Destekçi Yapımcı
Duvarında filmimizin afişi asılı. Rafında filmimizin DVD'si. Beraber yemek yedik. İlk defa filmimizi galada beraber izledik. Sonra partiye gidip eğlendik. Festival heyecanını hep birlikte yaşadık. Filmimizin post prodüksiyon sürecinin altından beraber kalktık. Yani artık sen de bizden birisin. Neden adını jeneriğe Destekçi Yapımcı olarak yazmayalım? Ekibe Hoş geldin!
0 adet alındı.  (Toplam : 4)
Tahmini Gönderim Tarihi:
22 Temmuz 2020
DESTEKLE