GLOBAL GÜNDEM

Medya tecrübemizi aktardığımız www.globalgundem.com'un kısır siyasi tartışmalardan uzak, nitelikli ve bağımsız olması için desteğe ihtiyacımız var."

Projenin Kısa Bir Özeti

Uzun yıllar, önce Kanal B, daha sonra da Habertürk'de televizyon muhabiri olarak görev yaptım. Bu süre içinde savunma, diploması ve meclis alanlarında çalıştım. Aralarında Van Erciş depremi, Soma'daki maden kazası olan pek çok felaketle ilgili yayın yaptım.

2014'de IŞİD şehri işgal ettiği dönemde Erbil'deydim. Çatışma bölgelerinden geçtiğim haberlerle 2015'de Çağdaş Gazeteciler Derneği Televizyon Haberciliği ödülü aldım.

Aynı yıl, medyanın içinde bulunduğu maddi imkansızlıklar ve sansür gibi konulardan rahatsız olarak istifa ettim. Gazetecilik hayatımı BBC ya da Washington Post gibi yabancı kuruluşlara freelance destek vererek sürdürdüm.

www.globalgundem.com sitesini hayata geçirirken de gazetecilik tecrübelerimi temel aldım.

Amaç, karşılıklı verilen demeçleri değil insanları ilgilendiren başka konuları haber yapmak. Sadece Türkiye'den değil farklı ülkelerden  de haberler yayınlamak, son zamanlarda çok eksik kalan kültür sanat haberleri boşluğunu da doldurmak.

Global Gündem olarak şu anda Anadolu Ajansı'nın internet haber paketini kullanıyoruz. Aylık 1200 TL abonelik ücreti var. Ajanstan gelen haberleri ve elimize ulaşan basın bültenlerini yayına hazırlayan sayısı ise 2.

Editörlük yapacak, Londra, Brüksel ve Berlin'den haber yazacak muhabirler mevcut. Bu isimlere, part time olsa da, düzenli ödeme yapılması gerekiyor.

Ayrıca sitenin daha geniş bir kitleye ulaşması için IOS ve Android ortamlarında kullanılacak bir application'a da ihtiyaç var. Sıkıntı çıkarmayacak bir application için 15.000 TL'ye varan bir maliyet söz konusu.

Orijinal fotoğraflar kullanmak için ShutterStock'a üye olmak ve ayda 199 dolar vermek gerekiyor.

Sitenin tasarlanması ise 6500 TL'ye mal oldu.

Google ve Facebook üzerinden reklam yapmak şart. Aylık 2500 TL reklam maliyeti belirledik.

Destek karşılığında önerdiğimiz şey ise en başta bağımsız ve keyifle okuyabileceğiniz bir internet sitesi. Ama kitaplardan workshop'lara kadar değişen ödülllerimiz de var.

Farkımız ne?

Bütün haber kanalları hükümet haberlerine yer vererek yola devam ediyor. Haber değeri taşıyan konulara, seçimlere, adaylara, bedelli askerlik konusuna yer vermekte sakınca yok. Ama her konuşmayı haber yapmak doğru değil.

Avustralya'da meydana gelen felaketleri de, Anadolu'da herhangi bir şehirde düzenlenen bir turnuvayı da, gösterimdeki bir filmi de manşete taşıyoruz.

Ayrıca haberciliğin ana damarı olan "muhabir" kavramını da hatırlamak ve farklı şehirlerden imzalı haberler getirmek istiyoruz.

Pek çok haber sitesi gibi copy/paste ile değil okuyarak, anlayarak haber veriyoruz. 

Özetle bu farkı ortaya koyabilmek için mali desteğe ihtiyacımız var. Mali destek veremiyorsanız bile www.globalgundem.com sitesine her gün girmeniz ve bizi arkadaşlarınıza önermeniz de çok değerli. Sosya medyada facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. 

Şimdiden teşekkür ederiz.

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
1.500 TL TOPLANDI
Hedef 40.000 TL
%3
3 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Sonlandı
Avatar
Proje Sahibi
anıl ergin
Ankara, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.