Çayın fiyatı ne olacak?

Ürettiğimiz çay dünya standartlarında hem temiz gıda olması, hem de elde işleniyor olması nedeniyle üst segment olacak bir çay. Bu sebeple kilosu üretilen çayın değerine göre 800-1.500 TL arasında değişecek.

Bir satış mağazanız olacak mı?

Ürettiğimiz çayları öncelikle kuracağımız e-ticaret sitesinde satacağız, tabi ki kooperatif ağları içindeki satış mağazalarına ve organik dükkanlara yollayacağız.

Çayı nasıl işliyorsunuz?

Mayıs ayında çay yaprakları büyümeye başladığında taze yaprakları elle topluyoruz. Yaprakları soldurma, şekillendirme, kurutma gibi işlemlerden geçirerek yüksek antioksidan değerine sahip olacak şekilde üretiyoruz.

Çay atölyenizi nerede kuracaksınız?

Çamlıtepe köyü (eski adı Zuğa) eski sağlık ocağının tadilatını yapıyoruz. Atölyelerimiz eski sağlık ocağının içinde olacak. Eski sağlık ocağı duvarları taştan en az 70 senelik bir yapı.

Tüm ortaklar Hemşin'de mi yaşıyor?

Evet hepimiz Hemşin'de yaşıyoruz. Kış aylarında Hemşin'den ayrılanlarımız olsa da yaz aylarında muhakkak Hemşin'deyiz.

Sadece çay mı üreteceksiniz?

Hayır, başka ürünlerimiz de olacak. Özellikle Hemşin'in yerli tohumları ve yerli meyve fidanlarıyla ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. Çaydan sonraki en önemli ürünümüzse ortanca çiçeği olacak..

Kooperatifin ortakları kimler?

Hemşin Yaşam Derneği tüzel kişi ortağımız ve 6 Hemşinli gerçek kadın ortağımız daha var. Ben (Tuğba Yazıcı), Çağla Kutlu, Zeynep Küçük, Şadan Cihan, Şükran Cihan ve Pınar. Cihan