İmparatorlukta Zor Bir Gün / A Hard Day at the Empire

Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir televizyon dizisinde sanat asistanı olarak çalışan Cansu’nun setteki trajikomik bir günü.

İMPARATORLUKTA ZOR BİR GÜN


SİNOPSİS

Cansu (26) Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir televizyon dizisinde sanat asistanı olarak çalışmaktadır. Setin sanat bölümünü tek başına idare etmek zorunda kaldığı bir gün tüm çabasına rağmen dizinin yönetmenini bir türlü mutlu edemez. Yönetmenin bitmek bilmeyen istekleri ve sert tavrı Cansu’nun aldığı tatsız bir haber ile birleşince onu geri dönülmez bir noktaya getirir.

YÖNETMEN MOTİVASYONU

İmparatorlukta Zor Bir Gün’ 6 yıl boyunca sanat asistanı olarak çalıştığım dizi sektöründe yaşananları yansıtma isteğimden doğdu. Genellikle dönem dizilerindeki tecrübem; kısıtlı zamanlarda set çalışanlarından beklenilen insanüstü eforun kişilerin fiziksel, ruhsal ve duygusal durumlarını nasıl etkilediğini açıkça görmemi sağladı. Hiç ara vermeden 30 saatlere varan çekim süreleri, sürekli gergin bir çalışma ortamı, telaş içinde iş kotarma mantığıyla yapılan üretim kişilere olduğu kadar üretilenin içeriğine ve kalitesine de zarar vermekte. Bu nedenle bu setlerdeki koşulları belgelemek ve bu çalışma düzeninin mantığını/mantıksızlığını ortaya koymak benim için büyük önem arz etmekte.

KURMACA İLE GERÇEKLİK ARASINDA

Kurmaca ve gerçeklik arasındaki çizgi; kurmacanın gerçeğe, gerçeğin kurmacaya dönüştüğü anlar ve durumlar benim için her zaman ilgi çekici oldular.  ‘Oyun’ ve ‘rol’ kavramlarını hayatımıza dahil edişimiz; görsel sanatların yanında hayat içinde de belirli rolleri benimsememiz, kurmaca ve gerçeklik arasındaki çizgiyi sık sık muğlaklaştırıyor.  Bu nedenle ‘İmparatorlukta Zor Bir Gün’ün ele aldığı ‘dizi dünyası’ ve sette çalışanların oluşturduğu ‘gerçek dünya’ benim için birbirine paralel ve kurmacadan gerçeğe, gerçekten kurmacaya oldukça rahat geçiş yapabilen iki benzer dünya. 

NEDEN KARA KOMEDİ?

Anlatım türü olarak kara komediyi seçmemin nedeni setlerde yaşanan absürdlüklerin bir anlamıyla kendi içindeki acımasızlığı ve mantıksızlığı ortaya koyması. Şartlarla birlikte kişilerin de dönüşümü ve kabullenilmemesi gereken koşulları oldukça kolay kabullenmeleri gözlediğim ilginç durumlardı.  Bu gözlemler çerçevesinde yaşanırken beni güldürmeyen, ancak geriye dönüp bakınca durumun vahametini oldukça komik şekillerde ortaya koyduğunu fark ettiğim pek çok ayrıntıyı bir araya getirdim. Bu komik ve aynı zamanda sinir bozucu ayrıntıların durum tasvirlerini güçlendirdiğini düşündüğüm için bir kısmına dokunmadan, bir kısmını da hafif abartı ile ortaya koydum. 


NEDEN KADIN KARAKTER?

Öncelikle bir kadın olarak bu süreçleri deneyimlediğim için bunu kendi bakış açımdan (oldukça sübjektif) dile getirmek istedim. Erkek dilinin hakim olduğu setlerde kadın olmak, tüm zorluklara bir katman daha eklemekte. Sıklıkla cinsiyetçi esprilere, davranışlara ve hatta küfürlere denk gelmeniz oldukça olası. Sizden sette beklenilen ise ‘kadın işleri’ni başarıyla yapmanız. Bu ‘kadın işleri’ setteki bir kostüm ya da masa örtüsünün ütülenmesinden, bir yemek sahnesindeki sofra sunumuna ya da plastik bir bebeğin güzel şekilde kundaklanmasına kadar pek çok şekilde karşınıza çıkabiliyor. Her ne kadar siz de setteki çoğu kişi gibi daha önce hiç bebek kundaklamamış olsanız da ‘kadın’  olmanız sizden bunun beklenmesini oldukça doğal kılıyor. Bu ve benzeri ufak ayrıntılar ile sette karşılaştığım cinsiyetçi tavırları ortaya koymaya çalıştım. 

NEDEN OSMANLI İMPARATORLUĞU?

Filmin bir Osmanlı dönem dizisi setinde geçiyor olmasının birden çok nedeni var; bunlardan biri genellikle Osmanlı dönem dizilerinde çalışmış olmam ve gerek dekor, gerek senaryo, gerek oyunculuklar açısından bu dizilerin çekimi konusunda bilgi sahibi olmam. Bir diğeri bilindiği gibi Osmanlı dizilerinin popülerliği ve Neo-Osmanlıcılık’ın hayatımızın bir parçası haline gelmesi. Diğer bir nedeni ise dizilerde gördüğümüz Osmanlı ile setlerdeki dünya arasında güç, iktidar ve entrikalar yönünden pek çok paralellik bulunması. Sette bir imparator gibi konumlanan yönetmenin kararlarının sorgulanmaması, kendisine saygıda kusur edilmemesi ve ne kadar aşırı da olsa tüm isteklerinin yerine getirilmeye çalışılması benzer bir hiyerarşik düzeni gözler önüne seriyor. Sette ‘kadın’ın konumlanmasına baktığımızda da yine benzer bir hiyerarşik düzeni görmemiz mümkün.   

Bu nedenlerle ‘İmparatorlukta Zor Bir Gün’ tarihi referanslar da içeren, gerçeklik ve kurmaca arasında sık sık geçiş yapan birden çok katmana sahip bir proje. 

YÖNETMEN,YAPIMCI
SEZEN KAYHAN

1986 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Resimleri, video çalışmaları ve enstalasyonları Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Yeni Antakya Müzesi ve İstanbul Modern gibi müze ve galerilerde sergilendi.  

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema-TV üzerine yüksek lisansını tamamladı. Bu dönemde İngiltere’deki National Film and Television School (NFTS), İtalya’da Venedik Film Festivali kapsamında düzenlenen EIUC İnsan Hakları ve Sinema Okulu ve New York Film Academy’de kısa dönemli film programlara katıldı. Ayrıca Saraybosna Film Festivali’ndeki Sarajevo Talents programına senarist olarak seçildi. Yüksek lisans eğitiminin ardından Türkiye, İtalya ve Amerika’da çeşitli film, dizi ve belgesel projelerinde sanat ve prodüksiyon asistanı olarak çalıştı.  

İlk kısa filmi “Erik Zamanı” Tribeca, Montreal, Palm Springs, Santa Barbara, Rhode Island, Sofya ve Altın Koza gibi yetmişten fazla ulusal ve uluslararası festivalde gösterildi ve ödüller aldı. Bir Türkiye-Gürcistan ortak yapımı olan ikinci kısa filmi ‘Elene’ festival turuna yeni başladı ve ilk gösterimini 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yaptı. Şu an Koç Üniversitesi Tasarım, Toplum ve Teknoloji Bölümü’nde doktoraya devam etmekte ve ilk uzun metrajlı film projesi üzerine çalışmaktadır. 

ÖNCEKİ İŞLER
2016- Elene (kısa film)
2012- Erik Zamanı (kısa film)

YAPIMCI
BESTE YAMALIOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunudur. Lisans dönemi boyunca Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı tarafından verilen Film Sertifikası programını tamamlamıştır. Aynı zamanda kısa film ve fotoğraf üzerine çeşitli atölyelere katılmıştır. Birçok dergi ve sinema bloğunda film ve felsefe konulu yazılar yazmaktadır. Yüksek lisansını yine Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamlamıştır. 2012 yılından beri İstanbul Film Festivali’nin ortak yapım marketi olan Köprüde Buluşmalar’da koordinatör olarak çalışmaktadır. Cinelink (Saraybosna Film Festivali), Producer’s Network (Cannes Film Festivali), Film TEEP (Romanya), Mannheim Meeting Place (Mannheim Film Festivali) ve When East Meets West (Trieste Film Festivali), Alternative Waves (Batum Uluslararası Film Festivali), Antalya Film Forum (Antalya Film Festivali) gibi pek çok ortak yapım marketine katılmıştır. 20. Saraybosna Film Festivali kapsamında düzenlenen Sarajevo Talents’ın yapımcılık bölümüne seçilmiş ve katılmıştır. 2016 yılında Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi’ne asistan eğitmen olarak katılmış ve Oscar ödüllü senarist Christina Lazaridi ile çalışmıştır. Geliştirmekte olduğu ilk uzun metraj film projesi MIDPOINT Feature Launch 2016 programına seçilmiştir. Projenin senaryo danışmanlığını Ivo Trajkov yapmaktadır.

YAPIM ŞİRKETİ

Ehemm 2013 yılında yapımcı Beste Yamalıoğlu ve yönetmen Can Eren tarafından kısa ve uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile disiplinlerarası video üretmek amacıyla kurulmuştur. Şirket benimsediği üç temel ilke altında hizmet vermektedir: iyi hikaye, yaratıcı teknik ve kolektif çalışma. 

OYUNCULAR
AYRİS ALPTEKİN (CANSU)


MEKAN
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DAVUTPAŞA KAMPÜSÜ OTAĞ-ı HÜMAYUN


DESTEKLERİNİZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Desteklerinizi bu filmi yaparken aşağıdaki giderler için harcanacak.

Ekipman giderleri: Set içerisinde set şeklinde kurgulanan bu film için iki set kamera ve ışık ekipmanı kullanılması gerekecek.

Sanat ve kostüm giderleri: Filmin konu aldığı dizi seti bir Osmanlı İmparatorluğu dizisi olduğundan filmde dönem dekorları ve kostümleri kullanılacak.

Post-prodüksiyon harcamaları: Filmin çekimlerinin tamamlanmasının ardından gireceğimiz kurgu, renk ve ses süreçlerini en kaliteli şekilde tamamlayabilmemiz ve uluslararası standartlarda bir film yapabilmemiz için iyi kurgucu ve post-prodüksiyon şirketleri ile çalışabilmemiz gerekiyor.

Paylaşımlar ve öneriler: Bir filmin yalnız yapılması ve yalnız izlenmesi olanaksız. Sosyal medya paylaşımlarınız, film ile ilgili haberler ve her türlü öneriniz daha fazla insana ulaşabilmemiz için çok kıymetli.
Özetle destekleriniz bu filmi hak ettiği şekilde tamamlayabilmemiz için bize maddi ve manevi güç verecek.

SPONSORLARIMIZ VE DESTEKÇİLERİMİZ
  • T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü
  • Koç Üniversitesi
  • Meal Box
BİZE ULAŞIN
Email: besteyamalioglu@gmail.com Telefon: 0533 256 1004

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Beste Yamalioglu
8.3.2019
İMPARATORLUK TEKRAR İSTANBUL'DA
Sevgili İmparatorlukta Zor Bir Gün destekçileri,

Filmimiz 7. International Changing Perspective Film Festivali - Mor Portreler programı kapsamında tekrar İstanbul'da gösteriliyor.

Yarın saat 16:00'da Vault 34'de yapılacak gösterime ekip de katılacak.

Henüz filmi izlememiş olan herkesi bekliyoruz!

https://icpsff.com/sections-2/purple-portraits-mor-portreler-2/a-hard-day-at-the-empire-imparatorlukta-zor-bir-gun/
Avatar
Beste Yamalioglu
26.10.2018
FRAGMANIMIZ YAYINDA!
Filmi henüz festivallerde izleyemeyen tüm seyircilerimize İmparatorlukta Zor Bir Gün'den bir kuple...


Avatar
Beste Yamalioglu
9.10.2018
İmparatorlukta Zor Bir Gün SALT Galata Gösterimi

Çok sevgili İmparatorlukta Zor Bir Gün destekçileri,

Filmi tamamlamaya çalıştığımız için uzunca bir süredir sizinle paylaşımda bulunamadık. Ancak nihayet filmimizle ilgili güzel haberleri paylaşma vakti geldi. İmparatorlukta Zor Bir Gün ilk gösterimini Fransa'nın önemli festivallerinden Cinemed Montpellier Film Festivali'nde yapacak. Ardından da İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali ve Boğaziçi Film Festivali'nde yarışmada yer alacağız.

Ancak bu gösterimlerden önce 16 Ekim Salı 18:30'da SALT Galata Oditoryum'da Köprüde Buluşmalar Kısa Film Atölyesi kapsamında bir özel gösterimimiz olacak. Bu gösterimde destekçilerimizle birlikte olmak ve imparatorluk günlerimizi yad etmek istiyoruz. Eğer takviminize uygunsa sizi 16 Ekim'deki gösterime bekliyoruz.

https://www.facebook.com/events/336622620445915/

Görüşmek üzere,

Sezen Kayhan & Beste Yamalıoğlu

Avatar
Beste Yamalioglu
3.10.2018
İmparatorlukta Zor Bir Gün Festival Cinema Mediterraneen Montpellier yolcusu!
Sizlerin destekleriyle, muhteşem bir ekibin çabasıyla ve oyuncularımızın en samimi performanslarıyla tamamlamayı başardığımız İmparatorlukta Zor Bir Gün uluslararası prömiyerini CINEMED Montpellier'de Kısa Film Yarışma bölümünde yapacak!

Gösterim bilgilerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.cinemed.tm.fr/film/une-dure-journee-dans-lempire

İmparatorlukta Zor Bir Gün ile ilgili tüm gelişmeleri Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz:
https://www.facebook.com/imparatorluktazorbirgun

Tüm destekçilerimize tekrar tekrar teşekkürler <3

Avatar
Nihan Katipoğlu
29.9.2017
"İmparatorlukta Zor Bir Gün"e yeni oyuncular eklendi!
Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir televizyon dizisinde sanat asistanı olarak çalışan Cansu’nun setteki trajikomik bir gününü anlatan kısa filmimizin oyuncu kadrosuna yeni isimler eklendi. Başroldeki Cansu karakterini canlandıran Ayris Alptekin'e ek olarak, Emre rolünde Sezgi Mengi, yönetmen rolünde Murat Kılıç, sultan rolünde Reyhan Özdilek ve padişah rolünde Cem Baza ekibe katıldılar.


Sezgi Mengi 

Murat Kılıç

Reyhan Özdilek

Cem Baza


Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

10.10.2017

100
Avatar
Gizli Fongogocu

10.10.2017

600
Avatar
25
Avatar
deniz göktaş

10.10.2017

25
Avatar
Aylin Gel

10.10.2017

25
Avatar
Azize Tan

9.10.2017

250
Avatar
Kevser Güler

9.10.2017

100
Avatar
Nuray Muştu

9.10.2017

25
Avatar
Sevinc Baloglu

9.10.2017

100
Avatar
Nilüfer Arslan

9.10.2017

50
Avatar
Ozan Yoleri

9.10.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

9.10.2017

100
Avatar
Elif Kayalar

8.10.2017

50
Avatar
İpek Efe

8.10.2017

100
Avatar
Nurhan Nunu Ozer

7.10.2017

100
Avatar
Gizli Fongogocu

7.10.2017

250
Avatar
Ayşegül Doğan

7.10.2017

50
Avatar
Eli Haligua

7.10.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

6.10.2017

250
Avatar
Zeynep Dadak

6.10.2017

100
Avatar
Sezen Sayınalp

6.10.2017

50
Avatar
Eray Yıldız

6.10.2017

25
Avatar
50
Avatar
25
Avatar
Su Baloğlu

5.10.2017

100
Avatar
murat çetinkaya

5.10.2017

25
Avatar
Cankat Yaşar

5.10.2017

50
Avatar
100
Avatar
Burak Özkan

5.10.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

4.10.2017

150
Avatar
100
Avatar
Aslı Erdem

4.10.2017

100
Avatar
Murat Çelik

4.10.2017

100
Avatar
Güney Ongun

4.10.2017

50
Avatar
Gülçin Kaya

4.10.2017

50
Avatar
Hasan Cömert

4.10.2017

50
Avatar
Gökçe Kaya

3.10.2017

100
Avatar
Mert Kaya

3.10.2017

25
Avatar
Gizem Akman

3.10.2017

2000
Avatar
Gizem Akman

3.10.2017

5000
Avatar
Onur Canpek

3.10.2017

100
Avatar
Ramin Matin

3.10.2017

50
Avatar
Okan Avcı

3.10.2017

150
Avatar
Ismail Utku Kiyak

3.10.2017

250
Avatar
Gizli Fongogocu

3.10.2017

150
Avatar
Müberra Telli

3.10.2017

50
Avatar
Aslihan Altug

3.10.2017

100
Avatar
Alp Korfalı

3.10.2017

100
Avatar
Selcen Ergun

2.10.2017

50
Avatar
Irmak Kaleli

2.10.2017

250
Avatar
Mahmure Seker

2.10.2017

100
Avatar
50
Avatar
Beyza Meşe

1.10.2017

25
Avatar
Melahat Bekar

1.10.2017

250
Avatar
Aslı Ildır

1.10.2017

25
Avatar
Saadet Öner

1.10.2017

500
Avatar
Atasay Koç

1.10.2017

100
Avatar
Merve Katipoğlu

1.10.2017

25
Avatar
Gizli Fongogocu

1.10.2017

100
Avatar
100
Avatar
100
Avatar
Cem Hakverdi

1.10.2017

100
Avatar
Sinan Adıgüzel

30.9.2017

25
Avatar
Deniz Ova

29.9.2017

50
Avatar
Filiz Omur

29.9.2017

500
Avatar
Özge Gönenç

29.9.2017

100
Avatar
Serkan Fakılı

28.9.2017

50
Avatar
50
Avatar
Gizli Fongogocu

28.9.2017

100
Avatar
Bugra Dedeoglu

28.9.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

28.9.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

27.9.2017

100
Avatar
Emine Bekar

27.9.2017

100
Avatar
Yağız Onat

27.9.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

27.9.2017

25
Avatar
Rtnt FILM

26.9.2017

1500
Avatar
Begüm Özcan

25.9.2017

25
Avatar
Gizli Fongogocu

25.9.2017

100
Avatar
Cigdem Mater

25.9.2017

50
Avatar
Gizli Fongogocu

22.9.2017

25
Avatar
Seda Aktaş

22.9.2017

50
Avatar
İrem Şot

22.9.2017

50
Avatar
100
Avatar
Ezgi Ay

21.9.2017

50
Avatar
Omur Muldur

20.9.2017

250
Avatar
Tamer Erbil

20.9.2017

2000
Avatar
Harun İzer

19.9.2017

100
Avatar
Armağan Lale

19.9.2017

50
Avatar
Kıvılcım Akay

19.9.2017

100
Avatar
Leyla Bekar

16.9.2017

250
Avatar
Gizli Fongogocu

16.9.2017

25
Avatar
Suzan Guverte

14.9.2017

100
Avatar
Şehnaz Uğur

13.9.2017

100
Avatar
Nil Perçinler

13.9.2017

50
Avatar
Selen Artan

13.9.2017

100
Avatar
Gizli Fongogocu

12.9.2017

500
20.150 ₺ TOPLANDI
Hedef 20.000 ₺
%100
96 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
11 Eylül 2017 - 11 Ekim 2017
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
25 ₺
Online teşekkür kartı
E-posta adresinize sizin adınıza hazırlanmış online teşekkür kartı gönderilecek ve sosyal medya hesaplarından adınıza teşekkür edilecek.
16 adet alındı.  (Toplam : 200)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Aralık 2017
50 ₺
Kartpostal
Sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz İmparatorlukta Zor Bir Gün setinden görsellerle hazırlanmış kartpostallar gönderilecektir.
31 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Aralık 2017
100 ₺
Online izleme linki
Online teşekkür kartına ek olarak filmin tamamlanmasının ardından filmi izleyebileceğiniz şifreli bir link gönderilecek.
37 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Mart 2018
250 ₺
İmzalı afiş
Online teşekkür kartı ve izleme linkine ek olarak filmin afişinin yönetmen ve başrol oyuncusu tarafından imzalı kopyası adresinize gönderilecek.
8 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
09 Ocak 2018
500 ₺
Festival ve özel gösterim davetiyesi
Yukarıdaki ödüllerin yanı sıra filmin gösterileceği bir festivalde ve prömiyerin ardından düzenlenecek özel gösterimde çift kişilik davetiye kazanacaksınız.
5 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Mart 2018
1.000 ₺
Jenerikte 'Özel Katkılarıyla' İbaresi
Yukarıdaki ödüllere ek olarak adınız filmin jeneriğinde 'özel katkılarıyla' bölümünde yer alacak.
5 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Mart 2018
5.000 ₺
Destekçi Yapımcı Ünvanı
Yukarıdaki ödüllere ek olarak filmde 'destekçi yapımcı' ünvanı edinmiş olacaksınız.
1 adet alındı.  (Toplam : 4)
Tahmini Gönderim Tarihi:
10 Mart 2018
DESTEKLE