İTÜ LAGARİ THRUST ROKET TAKIMI

İTÜ Lagari Thrust Roket Takımı olarak, katılacağımız TEKNOFEST 2019 ve IREC (Uluslarası Roket Mühendisliği Yarışması) için destek arıyoruz.

Dünyanın yaratıcı, zamanının ötesinde düşünebilen insanlara ihtiyacı var. Bizler bu insanlar olmaya adayız. Takımımız, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uçak Ve Uzay Bilimleri Fakültesi çatısı altında kurulmuştur ve takımımızda birçok alandan, 30 kişiyi aşkın öğrenci vardır. Dünyaya ülkemizin adını duyurmak, bizlerin de dünya çapındaki yarışmalarda başarılar elde edebileceğimizi göstermek istiyoruz. 

      Lagari Thrust Roket Takımı olarak 2019 yazında Amerika'da düzenlenecek olan Üniversiteler Arası Roket Mühendisliği Yarışması'na (IREC 2019) ve Teknofest 2019’a katılacağız.

     Yarışmaların konsepti, hedeflenen irtifaya ulaştıktan sonra faydalı yükünü dışarı bırakarak; faydalı yük görevini yaparken bütün parçaların paraşütle yere inmesinin sağlanacağı bir sonda roketi yapmak.

     IREC2016'ya, el yapımı motor ile çalışan 2,20 metre uzunluğunda ve dış çapı 14 cm olan bir sonda roketi ile katıldık; hedeflenen irtifayı 3 km olarak belirledik. 


      Türkiye’de 2018 Eylül ayında ilki düzenlenen Teknofest roket yarışması için ürettiğimiz Pulsar isimli sonda roketimiz 24 kg ağırlığa, 2,4 m boya ve 12,5 cm çapında gövdeye sahiptir. Bu yarışma kapsamında roketin, 4 kg ağırlığındaki faydalı yükü 3 km yüksekliğe bırakması ve roketin tüm bileĢenlerinin sağlıklı bir biçimde yere iniş yapması istenmekteydi.

                                                                                   Pulsar Roketinin genel görünümü

Yeni hazırlayacağımız Çelebi Roketimiz için tasarladığımız faydalı yük ise roketten çıktıktan sonra aşağıdaki şekilde görülen kontrol yüzeylerini açıp fin hareketi ile GPS ile belirlenen koordinatlara iniş yapmaya çalışacak.
                                                                                                    Faydalı Yük Tasarımı
Ayrıca İlk Pulsar Roketimizi düzenleyerek Teknofest’te 2 farklı kategoride yarışmayı hedefliyoruz.

 IREC için 3-5 kişilik vize ücreti dışında, gideceğimiz yerde konaklama, ulaşım ve gıda ihtiyaçlarını karşılama ve roketin bazı malzemelerinin giderini 5000 TL olarak belirledik.

  Roketimizin çoğu parçasını tamamladık; ancak yarışmaya katılmak için gerekli olan vize ücreti, ulaşım, konaklama gibi giderleri karşılayacak yeterli miktarda maddi duruma sahip değiliz. Bunun için senin desteğine ihtiyacımız var.

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
1.200 TL TOPLANDI
Hedef 5.000 TL
%24
6 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Sonlandı
Avatar
Proje Sahibi
Mert Çeliktürk
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.