İzmir Fen Lisesi Tiyatro Topluluğu

İFL Tiyatro Kulübü öğrencilerinin bu yıl hazırlandıkları tiyatro oyununa katkıda bulunarak bu oyunun sahnelenmesini sağlayacağız"

Biz Kimiz?

Bizler, İzmir Fen Lisesi'nde sürdürülmekte olan bilimsel faaliyetler yanında sosyal ve kültürel faaliyetleri de gönüllü olarak destekleyen İzmir Fen Lisesi mezunlarıyız. 

 

 

 

Ne yapmak istiyoruz?

İzmir Fen Lisesi öğrencileri, geçtiğimiz yıl mezunlarının desteği ile Çehov'un "Sevgili Doktor" oyununu sergiledi. Bu yıl sergilemek için hazırlandıkları "Deli Aklı" oyununun sahneleyebilmek için ise tiyatro eğitmeni ve oyun yönetmeni masraflarının, sahne dekoru maliyetinin ve sahne kirasının karşılanmasına ihtiyacımız var. Bu nedenle bu projeye destek arıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Amacımız

İzmir Fen Lisesi, üniversite sınavı birincisi öğrenciler ve bilim adamları yanısıra sanatçılar da yetiştiren 36 yaşında genç ve çok başarılı bir devlet lisesi. Bu okulda eğitim gören öğrenciler, mezun olduktan sonra devam edecekleri yüksek öğrenim hayatlarına kültürel yönleri güçlenmiş, drama eğitimi almış, sosyal yönleri güçlü ve kendini ifade etme yetenekleri gelişmiş olarak devam ederlerse Türkiye'nin geleceğine sadece yüksek analitik yetenekleri ile değil, aynı zamanda yüksek empati yetenekleri ile çok daha fazla değer katabilecekler. Bu ifade yeteneklerini geliştirebildikleri sosyal platform da İFL Tiyatro Topluluğu ve bu topluluk ancak oyun sahneleyebildiğinde amacını gerçekleyebiliyor.
Çünkü tiyatro duayeni Prof.Dr. Özdemir Nutku'nun belirttiği üzere, tiyatronun görevi her an insanı bütünlüğü içinde düşünürken “heyecanlandırmak, kendisini bir başkasının yaşamı ile görebilmesini sağlamaktır."
Yukarıdaki linke tıklayarak ve galeriyi inceleyerek, geçtiğimiz yıl sergilenen oyundaki heyecanı İFL öğrencilerinin gözünden görebilirsiniz. Böylece bu projeye neden destek aradığımızı daha rahat anlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu destek neyi değiştirecek?

Burada sözü, sanatseverler aracılığı ile sahneleyecekleri oyuna sponsor olunursa neler yapabileceklerini bize yazan İFL Tiyatro Topluluğu oyuncusu öğrencilerimize bırakıyoruz. Aşağıda bize ulaşan mesajlardan ufak alıntılar paylaşıyoruz: 

" Hislerimi içimden geldiği gibi yaşadığım tek yer. Kimseyi umursamadan o bu şu ne der diye düşünmeden olduğum gibi davranabildiğim ne istersem yaptığım tek yer. Aslında tiyatro içinde anlatmak istedikleri bir şeyler olan ama anlatamayan insanların bir araya gelmesiyle oluşur. Duygular, düşünceler hatta belki de hayaller böyle dışavurulur. İçimizde kalan ve bir türlü söylenemeyen o şeyler bu şekilde geçer karşımızdakine. Bizi bu şekilde birleştirir..."

"...Oyunun ardından herkes mutluluktan ağladı. Sevdiklerimize sarıldık. Sonunda başardığımız için çok mutluyduk. Hepimiz için hayatımız boyunca unutamayacağımız büyük bir deneyim olmuştu...Okulumuz, derslerimiz çok yoğun ve kafamızı çok meşgul ediyor. Bunlar haricinde bir şeylerle uğraşmak, emek isteyen ama sonunda mutlu eden bir etkinlik yapmak bize çok iyi geliyor. Herkese İzmir Fen Lisesinin sadece dersten ibaret olmadığını sosyal etkinliklerle de ortaya çıkan bir okul olduğunu gösteriyor. Üstelik bizim gelişmemize yardımcı oluyor. Sorumluluk bilinci kazanmamızı, ortak hareket etmeyi öğrenmemizi sağlıyor. Farklı karakterde insanlar olarak bir araya gelmemizi, içimizdekileri ortaya çıkarmamızı sağlıyor.

 

 

 

 

Dileğimiz tiyatronun okulda bir gelenek haline gelip biz mezun olduktan sonra da devam etmesi. Bize maddi manevi destek veren bu kadar insan ve tiyatro çalışması yapmak isteyen bu kadar öğrenci varken devam edeceğine olan inancımız artıyor. Herkesi Mayıs ayında oynayacağımız oyunu izlemeye davet ediyoruz. Oyunda görüşmek üzere..." 

 


"....Öncelikle İFL'ye ilk geldiğimde bu okulun içinde sadece ders çalışarak başarılı olacağımı düşünüyordum çünkü bulunduğum yerde çoğu insana göre iyi bir gelecek için iyi bir üniversite, iyi bir üniversite için ise ,normal olarak, okulun derslerinde başarılı olmak gerekiyordu. Bunu gerçekleştirmek için ise ortalamanın üstünde çalışmam lazımdı yani sadece ders çalışmanın bana ilerde garanti bir gelecek vereceğini düşünüyordum.... O sene önemini anladığım yegâne konulardan birisi iş birliği ve takım ruhuydu. Bir oyuna hazırlanırken takım olarak birbirimize  olan sorumluluklarımızı yerine getirmekle beraber karşılıklı olarak birbirimize her konuda güvenerek çalışıyorduk. Bunu hayattaki her türlü işte veya projede bunun bana getiri sağlayacağını ve geleceğimi sadece bir üniversiteye göre şekillendirmek istemediğimi anladım. Tiyatroyu sadece bir hobi olarak görmektense kişisel yeteneklerimi geliştirmek için kullanmaya başladım. ..." 

"....Peki tiyatro bana ne mi kattı? Tiyatro öncelikle toplulukta bulunanların sınıf farkına bakmadan kaynaşmasını sağladı. Bana ise bir kere de olsa sahne tozu tattırdı ve bu gerçekten konuyla ilgilenen biri olarak bende büyük bir mutluluk yarattı :). Ayrıca kimimizde bulunan ergenliğin verdiği özgüven eksikliğini kırdı..." 


"....Tiyatronun bana kattığı bir şey daha var o da zorluklara karşı mücadele etme...Tiyatro konusunda geçen sene ile ilgili birçok zorluk atlattığımızı gerek ben gerekse bütün arkadaşlarim farkındayız. Bazı insanlarin tiyatroyu engellemek için yılmadan çalışmaları bizim mücadeleci ruhumuzu ve tiyatroda yer alma isteğimizi güçlendirmekten başka bir işe yaramadi..."

"...Bu çalışmalar sonucunda, bir oyun çıkarmayı planlıyorduk ama önümüze bazı sorunlar çıktı. Oynayacağımız oyun iptal edildi, maddi sıkıntılar yaşadık.  Ama yine de, karşımızdaki sorunlar ne kadar büyük olursa olsun, hocalarımızın azmi ve mezunlarımızın gerek maddi gerek manevi yardımlarıyla çok güzel bir oyun çıkardık. Hocalarımız, bu sene ise yine yorulmak bilmeden tiyatro için çalışarak okulumuzun tiyatro kulübünü kurdular. Bu yüzden okulumuzda tiyatro kültürünün gelişmesi için hiçbir zaman pes etmeden uğraşan hocalarıma, ne olursa olsun bizden desteklerini esirgemeyen mezun abi ve ablalarımıza çok teşekkür ediyorum...."

"...İnsanın duygularını dışa vurmasını en iyi sağlayan alanlardan biri de tiyatrodur.Tiyatroda kişi içindekileri başka bir bedende dünyaya açar.Bu durum bireyin gelişmesine büyük katkı sağlar.Bu yüzden tiyatroyu çok önemsiyorum ve tiyatro yaptığım için çok mutluyum...Geçen sene maddi sıkıntılardan dolayı oyunumuzu çıkaramayacağımız söylendi. Hepimiz çok üzüldük ve bu duruma bir çözüm aradık. Mezunlarımızın desteğiyle en sonunda oyunumuzu çıkardık. Bu sene de bu heyecanı tatmak istiyoruz. Bu sene de Mayıs ayında “Deli Aklı“ adlı oyunu çıkaracağız. Şuanda bu oyun için çalışıyoruz.Sizi de oyunumuza bekliyoruz..." İhtiyaçlarımız

Eğitmen, Yönetmen, Dekor ve Sahne Masrafları 11.000,00 TL

 

 

 

Daha başka nasıl bir destek olabilir?

Bu çağrıyı sosyal medya hesaplarınız aracılığı ile kendi ağınız ile paylaşıp Türkiye'nin en parlak çocuklarının hayatına siz de dokunabilirsiniz.  

Ps:  Konu girişimin ne mevcut okul idaresi, ne  mevcut okul aile birliği üyeleri ne de mevcut eğitim kadrosuyla hiçbir alakası yoktur.  Girişim,  sadece  ve sadece mezunların inisiyatifiyle İFL'li kardeşlerimize destek amacıyla gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Ekip

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
8.400 TL TOPLANDI
Hedef 8.000 TL
%105
29 DESTEKÇİ
3 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Zeynep Adıgüzel Erdoğan
İzmir, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.