Kızılırmak'ta Bir Köy: Kaymak

Sivas'ta geçmişten günümüze köy hayatının zorlukları, gelenekler, unutulmaya yüz tutan kültürümüz ve doğa ile bütünleşen manzaralar.
Benim adım Erdem, Hüseyin Kılıç ile beraber bir belgesel projesi üzerinde uzun süredir düşünüyoruz. Yaklaşık 3 senedir çeşitli çekimler yapmaktayız. Bu çekimleri profesyonel seviyede bir telefon ile hazırladık. Ancak çok güzel çekimler oldu, videonun kurgulanmamış ham halini ekleyeceğim. Telefonla çekim yapmamızın sebebi donanım yetersizliğimiz oldu. Bunun yanı sıra bir telefon kullanarak bile neler yapılabileceğini göstermek istedik.

Tripod, yaka mikrofonu gibi basit donanımlar kullandık. Ancak kurgu aşamasının bu kadar zor olabileceği aklımıza gelmemişti. Toplamda 100 GB'a yakın görüntümüz oldu. Ancak bunu derleme, kurgulaştırma, seslendirme, müzik seçimi, telif hakkı vs konularda sıkıntı çekiyoruz. Bu belgeseli yaparken para kazanmak amacımız olmadı, bir yerden parasal destek almadık. Sadece köyümüzün kültürünü ve geleneklerini topluma yansıtmak istedik.

Çünkü köyümüzden geriye bir belgesel bırakmak istiyoruz, ilk başta gelecekte torunlarımızın bizim hakkımızda bilgi edinmesi ve kültürümüzü yaşatmalarını amaçladık. Ancak bunun toplumsal bir şey olabileceğini düşündük. Şarkışla Emlek yöresi hakkında pek bir kaynak yok diyebilirim. Elimizde böyle bir imkan varken belgesel yapmak istedik.

Çekimler: Sivas/Şarkışla
 
Konular: Köyde yaşamın zorlukları, Şarkışla’nın kültürel yapısı, eski günlerde tarla biçimi, hayvan bakımı, düğünler kınalar, adetler gelenekler, Sivas’ın güzellikleri ve unutulan gelenekler.
 
Amaç: Telefonla çekilen belgesel ile, Film festivaline katılacak seviyeye gelmek. Bunun yanı sıra Sivas'ın içerisindeki bir yöre ile alakalı geleceğe kaynak bırakmak. (Telefon dediğimize bakmayın, oldukça güzel manzaralar var :) )
 
Bir nevi farkındalık bile diyebiliriz. Bir köyün ve yörenin sıkıntıları ve köyün eski gelenekleri ile ilgili görüntüler, günlük yaşam, yapılan işler, hayvanlar, yakın çekimler, röportajlar, manzaralar var. Çekimleri aslında bitirdik bile diyebiliriz. Ancak en sıkıntılı döneme girdik ve bir yerde destek almadan yapamayacağımızın farkına vardık. Kurgu aşamasının bu kadar zor olabileceği aklımıza gelmemişti.
 
Sonuna kadar ciddiyet ile bu işlemi tamamladık. Toplamda 3 senemizi aldı, ancak kurgu aşamasında takıldık diyebilirim. Bir destek almadan kompozisyon oluşturarak uzun metrajlı işi kurgulamak çok zor oluyor. Desteklerinizi bekliyoruz :)

Şehirler

Ankara
Sivas
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
0 TL TOPLANDI
Hedef 1.000 TL
%0
0 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Avatar
Proje Sahibi
Erdem Cırık
Ankara , Türkiye
ÖDÜLLER
10 TL
Köyün Çevresindeki Hayvanları Besleyeceğiz
Senin adına sokak hayvanlarını besleyeceğiz.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
12 Eylül 2019
25 TL
Teşekkür Kartı
Teşekkür kartı gönderimi ve sokak hayvanlarını besleme.
0 adet alındı.  (Toplam : 40)
Tahmini Gönderim Tarihi:
01 Ekim 2019
50 TL
Belgesel Alanından Kartpostal ve Teşekkür Kartı
Belgesel alanından kartpostal ve teşekkür Kartı.
0 adet alındı.  (Toplam : 20)
Tahmini Gönderim Tarihi:
01 Ekim 2019
100 TL
Destekçiler Kısmında İsim Eklenmesi ve Basılı Kart
Filmin sonundaki destekçiler kısmında teşekkür ve isim eklenmesi.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
01 Ekim 2019
500 TL
Sosyal Medya ve Basın Bülteninde Bahsetme
Sosyal medya paylaşımlarında, haberlerde ve basın bültenlerinde sizden bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra destekleyenler kısmında isminiz eklenecek. Basılı kart adresinize gönderilecek.
0 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
01 Ekim 2019
1.000 TL
Belgeselin Sonuna Fotoğraf Ekleme ve Basılı Kart
Belgeselin sonunda destekleyen kişinin fotoğrafını ekleme ve özel teşekkür.
0 adet alındı.  (Toplam : 1)
Tahmini Gönderim Tarihi:
01 Ekim 2019
DESTEKLE