Kültür Mantarı Sanat Hareketi

Çocuklara ve ailelerine kısacası 7'den 77'ye herkese sanat dallarını öğretmeyi ve sevdirmeyi amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Bu ülkenin geleceği ve parlak yarınları için, çocuklarımızın, gençlerimizin eğitiminin, sanat ve kültür birikiminin önemini hepimiz, tüm bilinçli ebeveynler olarak farkındayız. 

Ben ve yedi buçuk yaşındaki oğlum Alp, bu dağarcığı daha fazla arttırabilmek, o temiz sayfalara bir pırıltı ekleyebilmek, yarınlara ışık tutabilmek için eğlenceli bir yola çıktık. 

Bu yolda hedefimiz, bizimle beraber yürüyen ailelere ve çocuklarına sanatın dallarını eğlenceli bir yolla anlatmak, onlara ustaları tanıtmak ve tüm bu bilgilerin sonucu olarak, onların gelişmiş dünya ülkelerinde yaşayan yaşıtları kadar, sanatın her dalında yeterli bilgi sahibi bireyler olmasını sağlamak. 

Ve hatta belki de, küçük yaşta tanışacakları bu renkli dünyayla, geleceğin başarılı sanatçılarının ilk adımlarına sebep olmak. Bu değerli farkındalığı Türkiye’deki tüm şehirlere, kasabalara ve köylere yayıp; ayırmaksızın tüm çocukların hakkı olduğunu düşünerek yapmak. Projemizi takip eden bir köy okulundaki çocuğun, binlerce kilometre uzağında, yüzyıllar önce yaşamış bir ressamın portresinde yansıttığı duyguyu tanıması, bir tiyatro oyununun mitolojik öyküsünü bilmesi, bir operanın besteleniş hikayesini dinlemesi, yarın o çocuğun etrafına çok daha farklı bir gözle bakmasını sağlayacaktır. 

 Bu aydınlanmaya yürekten inandığımız sosyal projemizde, yolumuz çok uzun. Ama bir yerlerden başlamak ve yola çıkmak için hala geç değil. Bu projede bizimle olmak, olabildiğince çok insana ulaşıp, farkındalık yaratmamızı sağlayarak bize destek olursanız çok seviniriz. Biliyoruz ki sizin de kalbinizde aynı güçlü tohumlardan ekildi ve bu projede bize gücünüzle destek olabilmenizi umuyoruz.

Kısaca özetlemek gerekirse projemiz sosyal medya ayağı ile başladı. Üç buçuk ay gibi kısa sürede otuzsekizbin takipçiye ulaştık. Gerek büyük şehirler gerek Anadolu’dan; verdiğimiz bilgileri sevgiyle ve büyük istekle okuyan izleyen takipçilerimiz oldu. Her gün yüzlerce insan ekleniyor, tahmin bile edemediğimiz bir hızla büyümeye devam ediyoruz.

- İnstagram sayfamız üzerinden yaptığımız çekilişlerle her hafta birbirinden güzel sanat kitaplarını ülkenin dört bir yanına gönderiyoruz.⁣⁣

- Sanat okumuş takipçilerimiz kullanmadığı kitapları bize ulaştırıyor ve onları o sanat dallarını öğrenmek isteyen diğer takipçilerimizle paylaşıyoruz. ⁣⁣

- Her ay bir bir tema belirleyip bizi takip edenleri o temada resim yapmaya davet ediyoruz. Hem çocuklar hem yetişkinler. İlk üç online sergimizde inanılmaz bir katılım oldu her katılımcıyla gurur duyduk.

- Projenin bir diğer ayağı olarak ailemize dahil olan takipçilerimiz arasında sanat dallarından mezun olmuşları bize katılmaya davet ettik. “Kendi kendini sulayan bahçe” adı altında Kültür mantarı elçisi olmak isteyen kırka yakın gönüllü sanatçı ekibimize katıldı. Her biri kendi mesleklerini tanıtan sunumlar hazırlayacak ve bizimle belirlediğimiz 15 ilde çocuklarla buluşacak. ⁣⁣Gittiğimiz her ilde hem çocuklarla söyleşip hem de bahsedilen sanat dalları ile ilgili atölye çalışmaları yapacağız.

- Bir diğer ayağımız şu an izlediğiniz YouTube kanalımız. Gerek çocuklar gerekse büyükler için eğlenceli bir dille sanattan bahsetmeye başladık.Henüz çok bebek olan kanalımız için harika yorumlar alıyoruz.

- Bir diğer aşama kültür mantarı sanat kitabı. Çocuklara sanat akımlarını eğlenceli ve anlaşılır bir dilde anlatan bir rehber hazırlıyoruz. 

- En son aşama televizyon programı. Ekonomik kriz sebebiyle biraz erteledik bu konuyu. Zaten yolumuz uzun ve meşakkatli. Dikkatimiz dağılmadan herşeyi hakkıyla yapmak istiyoruz. ⁣⁣

İşte projemizin iskeleti budur. Bilgi sevgi hoşgörü yayacak herkesi bize katılmaya ve  sanatı önemseyen herkesi bize destek vermeye davet ediyoruz. Finansal destek projemizin onbinler değil de milyonlara ulaşabilmesi için çok faydalı olacaktır. 

 Vazgeçmeden devam ediyoruz. Çünkü hayat sanatla daha güzel. Çünkü sanat paylaştırır ve paylaşmak hafifletir insanı. ⁣⁣

Projemizin ana hatlarını inceleyebileceğiniz instagram adresimiz: 

https://www.instagram.com/kulturmantari.tv/  (paylaşabilirseniz minnettar oluruz)

Saygılarımızla,

Kültür Mantarı ekibi
Alp Tara
Serina Haratoka TaraEkip

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
15.500 TL TOPLANDI
Hedef 20.000 TL
%77
92 DESTEKÇİ
5 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Serina Tara
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.