KUTU (The Box) I Türkçe ve İngilizce Olarak Ayrı Ayrı Çekilen Kısa Film

Yalnız kalmak için ona kimsenin ulaşamayacağı uzak bir köye kaçan kadının kapısında ertesi gün gizemli bir kargocu belirir. Elinde garip bir kutu vardır...

4Er Media Hakkında...

Biz; sinema, fotoğrafçılık, yapım ve sanatın farklı dallarında bulunan profesyonellerden oluşan bir grup tutkulu insanız. Sıra dışı, çarpıcı ve akılda kalıcı senaryoları kısa filmlere çevirmek ve uluslararası festivallere göndermek üzere 2019 yılında bir araya geldik ve şu ana kadar deneyimlediğimiz kadarıyla, beklediğimizin üzerinde bir verimlilikle ilerlediğimizi kolaylıkla söyleyebiliriz.

Bu alanda bizi farklı kılan iki özel ilkemiz var: İlki; (istisnalar dışında) her kısa film projemizi Türkçe ve İngilizce olmak üzere ayrı ayrı çekiyoruz. Bu durumda bizleri destekleyen dostlarımız aslında iki ayrı yapıma katkıda bulunmuş ve isimlerini geçirmiş oluyorlar. İkinci ilkemiz ise; fon toplansa da toplanmasa da, bizlere destek olanları asla yarı yolda bırakmamak üzere, projelerin her şekilde mutlaka hayata geçirilmesi! Fon toplamak üzere sergilenen tüm projelerin çekimleri başlamış durumda. Somut adımlar atmadan fon sürecine girmeme nedenimiz, projelerimize katkıda bulunacak değerli destekçilerimize filmin duygusunu, kalitesini ve bir parçasını göstermenin, ciddiyetimizin ve saygımızın gereği olduğuna inanmamız.  

Kısa Filmler Hakkında...

Kısa filmlerin güzel yanı, uzun metrajlı filmlere göre çok daha hızlı çekilip tamamlanabilmesi. Ve iyi bir kısa filmin, en az iyi bir uzun film kadar akılda kalıcı olmakla kalmayıp, bazen izleyenin kalbine daha fazla dokunabilmesi! Bir filmi izlemek için topluca hazırlanmak ve ekran karşısına oturmak gerekirken, kısa filmler her an her yerde sadece az bir zaman ayrılarak paylaşılabilen çok özel sanat eserleri. Adeta her yere taşınabilen minyatürler gibi! Ama bu minyatürlerin iyi birer sanat eseri olmaları, iyi çekilmeleri, iyi birleştirilmeleri, renkleriyle kare kare çalışılması ve mesajın o kısa süre içinde verilebilmesi gerekiyor. Tüm bunların yanında, her filmi hem Türkçe ve hem de İngilizce olmak üzere iki dilde ayrı ayrı çekiyoruz! Ve bu, bu sektörde pek rastlanan bir şey değil. Bu nedenle senaryolar konusunda çok seçici olmamız gerekiyor. Bize ulaşan sayısız senaryodan sadece birkaçını o sene içinde çekme kararı alıyoruz. Fragmanlarını izleyeceğiniz kısa film de, bu zorlu elemelerden geçen ve festivallerde ödül alma şansı en yüksek senaryo üzerinden seçildi.  

Filmimiz (Kutu / The Box) Hakkında...

Fon için sergilediğimiz tüm projelerimiz gibi, çekimleri çoktan başladı ve fragmanları (2 kısa + 2 resmi fragman) hazırlandı bile. Fonlama sürecini takiben, destekçilerimizin aylar boyu beklemesine gerek kalmadan, kısa bir süre içinde hayata geçmiş olacak.

Kutu, son derece gizemli ve özel senaryolardan birine sahip bir film. Bir kadın, kapısının rahatsız edici bir şekilde çalınması üzerine, her şeyi bırakıp, kimselerin bilmediği uzak bir köye, ailesinin kullanılmayan tatil evine kaçıyor. Ancak kimselerin bilmediği bu yerde, tam da her şeyi geride bıraktığını düşünürken, kapısına elinde çizgi filmlerden fırlamış gibi görünen renkli bir kutu bulunan, garip ve gizemli bir kargocu geliyor. Kadın her ne kadar dirense de, esrarengiz adam ona getirdiği kutuyu alması için ısrar ediyor. Ve gerilimle gizem aynı anda artmaya başlıyor.

Kutu, aslında her izleyende karşılığı bulunan çok insani bir konuyu da, tüm bu gizemli akışın içinde eş zamanlı olarak anlatıyor. Ama bunların ne olduğunu beklenmedik anlarda ve çarpıcı şekillerde açıyor. İzleyenler, sonunda senaryonun yaptığı bir dizi manevrayla şaşkınlık yaşıyorlar.

Proje Hangi Aşamada?

Filmin ilk etap çekimleri, İstanbul’da tamamlandı. İkinci etap çekimleri ise, dünyanın en güzel coğrafyalarından biri olan Bodrum’da tamamlandı. Yapım aşamasına geçildi.

Kutu'nun yapım aşaması her iki dilde de (İngilizce ve Türkçe) tamamlandıktan sonra, sonbahardan itibaren bir sene boyunca birçok uluslararası film festivaline katılacak. Yapım aşaması bittiği anda, Kutu, bizlere destek olan dostlarımızla öncelikli olarak (herkese açık hale gelmesinden aylar evvel) özel bir bağlantı üzerinden hemen paylaşılacak. Takiben de, birkaç ay sonra tüm dünyayla paylaşılacak.

En kritik süreçler neredeyse tamamlanmış durumda. Geriye; tüm kalemlerde genel giderlerin ve yapım maliyetlerinin karşılanması kalıyor. Her iki dilde de, ayrı ayrı olabilecek en kaliteli yapım kalitesinin yakalanması ve projenin olabilecek en çarpıcı şekilde tamamlanması için, vereceğiniz her ölçekte destek, bizler için çok değerli.


Nasıl Destek Verebilirsiniz?

İhtiyaç duyulan fonlama; tüm ekibin çekimler için yaptığı yolculuk-konaklama giderleri, teknik ekipman giderleri, yapım masrafları, ekibin günlük giderleri, gerekli masraf-ödemeler ve 12 ay boyunca katılmaya devam edilecek festivallerle ilgili katılım-yolculuk-konaklama giderlerine destek olacak.

Küçük Ölçekli Destek: Dilerseniz isminizi resmi hesaplarımızda, içinde sektörle ilgili isimlerin de bulunduğu (sanatçılar, yönetmenler, yapımcılar, senaristler, oyuncular, yazarlar, iş insanları vb) binlerce takipçimize özel bir teşekkür notu ile paylaşacağız.

Orta Ölçekli Destek: Orta ölçekli bir destek vermeyi tercih ederseniz, isminizi projeyle birlikte ölümsüzleştirerek, filmin sonunda "teşekkürler" veya "özel teşekkürler" kısmına ekleyeceğiz. Birçok yapımda olduğu gibi hızla görünüp kaybolmayacaklar. Bu konuda hassasız :)

Büyük Ölçekli Destek: Bu aşamada hem 4Er Media ailesinin bir parçası oluyorsunuz, hem de IMDB'nin de dahil olduğu dünya sinema ve film sektöründe isminiz resmi olarak "yapımcı" sıfatıyla buluşuyor. Bu noktadan sonra, artık gerçek anlamda ve resmi olarak bir yapımcı olmuş veya bir yapımcıysanız, bu kalitede bir kısa filmi portföyünüze eklemiş oluyorsunuz.

Sosyal Medya Desteği: Sosyal medya hesaplarınızda filmimizi ve bizlerle ilgili görüşlerinizi (isimlerimizi "tag" olarak ekleyerek) paylaşmanız durumunda, sizlerle yorumlar üzerinden yazışıyor, teşekkür ediyor ve desteklerinizin yerini bulması (filmin yapımının en iyi şekilde tamamlanması) için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Her ne şekilde desteklerseniz destekleyin, tüm destekleriniz için şimdiden teşekkürler :)

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
850 TL TOPLANDI
Hedef 12.500 TL
%6
5 DESTEKÇİ
44 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
CAGRI DORTER
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.