Mekana Özgü Performans "KADAR" Desteğinizi Bekliyor

23. İstanbul Tiyatro Festivali'nde Kuzguncuk İskelesi'nde ziyaretçileri ile buluşacak olan oyunumuz KADAR'ın teknik ihtiyaçları için desteğe ihtiyacı var!

[ For English, please scroll down]

2017'den bu yana sanat inisiyatifi Yoğunluk ve sahne sanatları alanında çalışan Proje Difüzyon olarak Kral Lear'dan esin alan mekana özgü bir performans üzerine çalışmaktayız. Türkiye Tasarım Vakfı'nın desteğiyle bu yıl nihayet mekanını bulan Kadar 23. İstanbul Tiyatro Festivali'nde Kuzguncuk İskelesi'nde ziyaretçileri ile buluşacak. 

Nasıl başladı?

Kadar, Zinnure Türe ve Özgül Akıncı’nın Kral Lear üzerine çalışmak istediklerini keşfettikleri bir İstanbul-Ankara otobüs yolculuğu sırasında filizlendi. İkilinin yolları Yoğunluk sanatçı insiyatifinden Elif Tekir ve İsmail Eğler’le kesişince proje yeni bir yön kazandı. Mekansal bir performans için masaya oturan dörtlü, bir yandan mekan arayışına girdi bir yandan dramaturji çalışması yürüttü. Bu uzun yolculuğa mekan sıkıntısı nedeniyle ara verme kararı alınmıştı ki nihayet Türkiye Tasarım Vakfı’nın desteğiyle proje mekanını buldu: Kuzguncuk İskele Binası. Ekibe Can Güvenç ve Oya Bacak da oyuncu olarak dahil olduktan sonra İstanbul'un kalbindeki bu tarihî mekanda çalışmaya başladık. 

Desteğinize ihtiyacımız var!

Farklı sanat alanlarını içiçe geçirecek olmanın gururunu taşıyoruz. Projenin yaratıcısı olan sanatçılar  olarak bugüne kadar,  hem ulusal hem de uluslararası alanda başarılı çalışmalar yürüttük ve çalışmalarımızı bağımsız olarak sürdürmeye devam ediyoruz. Bu projede ise bizim için yepyeni bir işbirliği içindeyiz.

Tarihî Kuzguncuk İskele binasında üç oyuncu eşliğinde dolaşarak izleyeceğiniz bir performans üzerine çalışıyoruz. Kadar; William Shakespeare’in Kral Lear eserinden hareketle oluşturulan mekansal bir yolculuk. Ziyaretçisine alışılmışın dışında bir seyir deneyimi sunacak.

Projenin mekana özgü bir iş olması nedeni ile teknik ihtiyaçlarımız oldukça fazla. Bu ihtiyaçlarımızın bir kısmını kendi imkanlarımızla ve bulduğumuz desteklerle karşıladık. Öncelikle; projemizin mekan sponsoru ve destekçilerimize müteşekkiriz. Ancak projeyi tamamlayabilmek için kalan masraflarımızın karşılanmasına ihtiyacımız var.  Oyunumuzun yapısı gereği her performansta 10 ziyaretçi ile buluşabileceğimiz için masraflarımızı oyunun gişesinden karşılamamız da mümkün olmayacak. 

Sizin desteğinize ihtiyacımız var !

Prodüksiyon masraflarının karşılanması için 15 bin TL’yi hedefliyoruz. Bu miktar şimdiye kadar karşılayamadığımız teknik alet ve cihazların ve prodüksiyon masraflarımızın ödemelerini kapsıyor. 

 

Bu projeyi neden desteklemeli?

  • Tarihî Kuzguncuk İskele Binası’nı bir performans süresince deneyimlemek için

  • Kendi imkanlarımızla bulduğumuz teknik gereksinimlerimizin dışında kalan temel ihtiyaçlarımızı (ışık ve ses sistemi için gerekli malzemeler, kostüm masrafları gibi) karşılayabilmemiz için

  • Çağdaş sahne sanatları alanında az görülür nitelikteki bu çalışmaya inanan ekibimize destek olmak için

 

Ekip

Yönetmen / Director Özgül Akıncı

Topluluk / Collective Proje Difüzyon & Yoğunluk  

Dramaturji Özgül Akıncı, Zinnure Türe, İsmail Eğler, Elif Tekir

Metin oluşturma / Devised Texts Zinnure Türe, Oya Bacak, Sedat Can Güvenç, Özgül Akıncı

Performans / Performance Zinnure Türe, Oya Bacak, Sedat Can Güvenç

Ses, Işık Yoğunluk

Skenografi Yoğunluk

Kostüm Ülkü Şahin

Asistanlar Edanur Köşeli, Dilan Çelik, Ayda Akkaya

Süre Yaklaşık 60 dk

Proje Difüzyon, 2016 yılında Zinnure Türe tarafından kurulmuş olan tüm disiplinlere açık bir üretim platformudur. Sahne sanatları alanında faaliyet gösteren Proje Difüzyon'un hedefi; farklı disiplinlerle beraber projeler üretmek ve çağdaş sanatlar alanında araştırmalarını seyirci ile buluşturmaktır. Ayrıntılı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz. http://projedifuzyon.com/

Yoğunluk, İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler ve Elif Tekir tarafından 2013 yılında kuruldu. Sanat etkinliğinin mekan ile ilişkisi üzerine odaklanıyor. Mekanı sanat ürünlerinin sergilendiği bir container olarak değil, bizzat sanatsal üretiminin nesnesi olarak ele alan inisiyatif, özgün nitelikleri olan mekanları keşfederek güncel sanatın mekansal deneyim ile içiçe geçtiği sergiler gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıntılı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz. http://yogunluk.org/tr/

İletişim

Proje ve destek kampanyası hakkında daha fazla bilgi, soru ve öneri için bize info@projedifuzyon.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

------
 

We, contemporary art initiative, Yoğunluk, and performing arts platform Proje Difüzyon, are working on a site-specific performance that is inspired from King Lear, since 2017. Kadar finally found its home this year thanks to Turkey Design Foundation, and will meet its audiences at Kuzguncuk Pier Building for the first time at the 23rd Istanbul Theatre Festival!

How did it all begin? 

Kadar sprouted on a bus trip from İstanbul to Ankara during a conversation in which Zinnure Türe and Özgül Akıncı discovered their common desire to work on King Lear. The idea gained a new direction when the paths of two women coincided with İsmail Eğler and Elif Tekir from Yoğunluk.  The group joined forces for a site specific performance while at the same time searching for a site and working on the dramaturgy together. Following a search for a propoer site for a long time, the group decided to pause the project, only until Turkey Design Foundation opened the doors and agreed to be home of Kadar at Kuzguncuk Pier Building. After Can Güvenç and Oya Bacak joined the team as performers, we began to work at this historical site in the heart of İstanbul. 

We need your help! 

As creators of the project, we have produced and are continuing to produce many successful works both at the national and international platforms.In this project, we are collaborating in unknown but rewarding waters and proud to bring different art practices together.

We are working on a performance which you will witness as you move with three performers in the historical Kuzguncuk Pier Building. Kadar is an architectural and sensual journey in the performance site that is inspired by William Shakespeare's Kıng Lear. It will offer something different than usual spectatorship to its audience.

Since the project is site-specific, we have too many technical needs. We covered some of these needs by ourselves, and some by support from others. First of all, we are extremely grateful to our venue sponsor. However, we still need more support to be able to complete our project. The fact that each performance will be seen only by ten people, it will not be possible to cover our artist fees and technical costs from ticket box, either. Our calendar is pushing us to call for more support asap!

We need your support.

We aim 15.000 TL (approximately 2500 €) to be able to meet our costs. This amount includes technical devices that we still could not manage to obtain, all payments of all our staff and artists.

Why should you support this project? 

In order to experience historical Kuzguncuk Pier Building during an atmospheric performance

In order to join us to meet our basic needs (costume costs, equipments for light and sound system etc.) that we did not manage to cover with our own resources so far

To support our team who believe in this project which is rare to experience in contemporary theatre scene.


The crew 

Director Özgül Akıncı

Collective Proje Difüzyon & Yoğunluk 

Dramaturgy Özgül Akıncı, Zinnure Türe, İsmail Eğler, Elif Tekir

Devised Texts Zinnure Türe, Oya Bacak, Sedat Can Güvenç, Özgül Akıncı

Performance Zinnure Türe, Oya Bacak, Sedat Can Güvenç

Sound, Light Yoğunluk

Scenografi Yoğunluk

Costume Ülkü Şahin

Asistants Edanur Köşeli, Dilan Çelik, Ayda Akkaya

Duration Approximately 60' 

Contact

For more information, inquiries and suggestions about the campaign and the project you can reach us at  info@projedifuzyon.com 

 

 

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
4.850 TL TOPLANDI
Hedef 15.000 TL
%32
19 DESTEKÇİ
21 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Zinnure Türe
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.