''Mimaroğlu'' Belgesel Film Projesi

İlhan Mimaroğlu ve hayat arkadaşı Güngör Mimaroğlu'nun İstanbul'dan New York'a, elektronik müzikten politikaya uzanan birlikteliğini anlatan yaratıcı belgesel."

Yönetmen Görüşü
Öncelikli amacım, İlhan Mimaroğlu’nun klasik yapıları reddeden, daima yeni seslerin peşindeki müziğine mümkün olduğu kadar sadık kalan bir görsel yapı benimsemek. Mimaroğlu gerçek bir avangard, 60’larda klasik müzikten uzaklaşan bir grup besteciyle beraber elektronik müziğin öncülerinden oldu.

İlhan Mimaroğlu onunla da yetinmedi, Atlantic Records çatısı altında jazz’ın özgür kalıplarını bile zorlayan avangard albümlerin yapımcılığını yaptı. Gittiği her kurumda, uğradığı her müzik türünde öncü olmayı, kalıpları zorlamayı seçti.

Bu gerçekler, belgeselimin görsel yapısını da doğal olarak belirliyor. Konuşan kafa ve romantik müziklerden oluşan klasik belgesellerden uzaklaşarak, eklektik, kolajımsı bir belgesel yapmak istiyorum.

İlhan Mimaroğlu’nun ironik metinlerine yer veren aktörlü sahne performansının kurmaca yapısıyla beraber belgesel türünün sınırlarını iyice zorlamayı ve belgeselimi yenilikçi bir hikaye anlatma formu ile hayata geçirmeyi amaçlıyorum.

Mimaroğlu benim ilk uzun metrajlı sinema filmim olacak. Birbirine zıt ama tamamlayan iki radikalin; İlhan ve Güngör’ün, avangard müzik ve politika ile iç içe geçen hayat arkadaşlığının hikayesi, hayatım boyunca anlatacağım en önemli hikayelerden biri olacak

İlhan Mimaroğlu kimdir?
Tarihin önemli mimarlarından Mimar Kemaleddin’in oğlu olan İlhan Mimaroğlu Türkiye’den yola çıkıp dünya müziği üzerinde en çok etkisi olan isimlerden. Aslında Galatasaray Lisesi mezunu bir hukukçu ama babasından kalan plaklar hayatını değiştirdi.

Erken yaşta jazz müziğine ve deneysel seslere kafayı takıyor ve 1959 yılında hayat arkadaşı Güngör Mimaroğlu ile Amerika’ya yerleşiyor. Besteleriyle elektronik müziğin mucitleri arasına giriyor ve Atlantic Records’ta Charles Mingus’ların efsanevi prodüktörü oluyor. Avangard müziği Federico Fellini’yi, Frank Zappa’yı ve John Lennon’u etkiliyor, ve hatta Fellini onun müziğini Satyricon filminde kullanıyor. Türkiye ile bağlarını hiçbir zaman koparmayan besteci 2012 yılında hayata veda etti.

Güngör Mimaroğlu’nun hikayesi nedir?
İlhan Mimaroğlu’nun hayat arkadaşı, 70’li yıllarda Yoko Ono gibi isimlerle New York sokaklarında eylemlere katılmış bir aktivist. Politik kimliği ile İlhan Mimaroğlu’nun müziğini etkilemiş, New York’taki evlerini Türkiye’den gelen sanatçı ve siyasetçiler için bir buluşma yeri yaparak pek çok isme ilham vermiş. Hayat arkadaşının ölümünün ardından 50 yıl sonra İstanbul’a döndü, anlatacak çok hikayesi var...

Neden belgeselin adı ‘Mimaroğlu’?
Çünkü bu belgesel sadece besteci İlhan Mimaroğlu’nun hikayesi değil. İlhan ve Güngör’ün, romantik ve yaratıcı bir hayat arkadaşlığının hikayesi. Avangard müzik ve politikanın birbirini etkilemesinin hikayesi.

Müzik belgeseli mi? Biyografik mi?
İkisi de değil. Mimaroğlu, İlhan Mimaroğlu’nun müziğine; İlhan ve Güngör’ün hiç yazılmamış biyografilerine de yer verecek ama Mimaroğlu belgeseli bunlardan daha fazlası. Bir kere müzik dışında fotoğraf, sokak sanatı ve sinemayla da ilgilenmiş çok yönlü bir sanatçıyı artıları ve eksileriyle, kolaj tarzıyla ele almayı amaçlıyor ve bu açıdan kurmaca ve deneysel sinema tekniklerinden yararlanıyor. Belgesel, çılgın bir 60’lar portresi ortaya koyarken Türkiye’ye dönen Güngör Mimaroğlu’nun gençken ayrıldığı Moda’daki yeni hayatını da derinlikli bir şekilde ele almayı hedefliyor.

Mimaroğlu belgesel türünün sınırlarını nasıl zorluyor?
Bir deneyim gibi tasarlanan belgesel pek çok farklı epizottan oluşacak ve 8mm, HD, iPhone gibi farklı kameralarla çekilirken, eski film ve video arşivlerine de yer verecek. Bu eklektik yapı İlhan Mimaroğlu’nun farklı kaynaklardan alınma konuşma ve seslere yer veren avangard kolaj tekniğine de yakın. Epizotlar New York’ta çekilecek 60’lar tarzı 8mm kolajlarına da yer verecek, animasyonlara da. Müzik videolarına ve İlhan Mimaroğlu’nun hiçbir yerde gösterilmemiş belgesel filmlerine de...

Belgeseli ne zaman izleriz? 
2019 başına kadar New York ve İstanbul çekimlerinin gerçek 8mm filmle yapılması, Güngör Mimaroğlu ile görüşmelerin tamamlanması ve İlhan Mimaroğlu’nun çektiği yüzün üzerindeki 8mm ve Video 8 filmin dijitalleştirilmesiyle çekimlerin tamamlanması amaçlanıyor. 2019 ortasındaki post prodüksiyon aşamasının ardından belgeselimizi dünya festivallerinde, dijital platformlarda göstermek ve bu olağanüstü çifti tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz.

EKİP

 

Senaryo & Yönetmen // Serdar Kökçeoğlu

 

Yönetmenlik eğitimi alan Serdar Kökçeoğlu, 2003 yılından itibaren sinemayla ilgili çeşitli yayın ve platformlarda editör, yayın yönetmeni ve proje yöneticisi olarak görev aldı. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyesi olan ve kısa film alanında araştırmalar yapan Kökçeoğlu, İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması bölümünde danışman olarak görev alıyor. Türkiye’de elektronik ve deneysel müzik alanında çalışmalar yapan müzisyenlere yer verdiği Ses Kitabı isimli online derlemeye imza atan Kökçeoğlu, Müzik Hayvanı isimli plak şirketinden bir albüm çıkardı ve çeşitli sergilere ses işleriyle katkıda bulundu. ''İstanbul'u Dinlemek'' isimli kısa belgeselini yeni bitiren Kökçeoğlu, Okan Üniversitesi'nde film müziği ve ses dersleri veriyor. Mimaroğlu projesi ile Antalya Film Forum'da iki ödül sahibi olmuş, Amerikan Konsolosluğu fon desteği almış ve İKSV Fragman Atölyesi'ne seçilmiştir. 

Yapımcı // Dilek Aydın (Türkiye)

Ankara doğumlu Dilek Aydın, sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde okudu. Kültür ve sanat alanında festival koordinatörü ve sinema yazarı olarak çalıştı. Kendi deneysel videolarını üretmeye devam ediyor ve 2013 yılından beri kısa film, belgesel ve uzun metraj alanlarında film yapımcılığı yapıyor. Yapımcılığını yaptığı ilk uzun metraj film olan Sivil, 2013 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde açıldı. Almanlarla ortaklaşa gerçekleştirdiği Ada adlı film bütün dünyada festivalleri gezdi. Yapımcılığını üstlendiği son uzun metraj filmleri olan kurmaca türündeki Güven ve belgesel yapım Mimaroğlu Antalya Film Forum’da Geliştirme ve Post-Prodüksiyon ödülleri almıştır. Dilek Aydın, Berlinale Talent Campus ve Sarajevo Talents mezunlarındandır.

Yapımcı // Esin Uslu (ABD)

İstanbul’da doğan ve halen yaşamını İstanbul ve New York’ta sürdüren Esin Uslu, Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim aldı. Uzun yıllar boyunca kültür ve sanat alanında çalışmalarını sürdürdü. “Ramazanda Caz” festivali, “Boğazda Caz” ve “Kahvaltıda Caz” gibi etkinliklerin yöneticiliğini ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda (İKSV) Pazarlama Koordinatörlüğü görevini üstlendi. Ayrıca, çalışmalarını elektronik müzik ve film müziği gibi farklı alanlarda gerçekleştiren dünyaca ünlü besteci Erdem Helvacıoğlu’nun Türkiye ve ABD’de menajerliğini yapmaktadır. Halen çocuk edebiyatı alanında çeviriler yapmaya da devam eden Esin Uslu, Sundance Film Festivali ödüllü yönetmen Melis Birder'in son uzun metraj belgeseli Elsewhere'in yapımcılarından biridir. Mimaroğlu yapımcılığını üstlendiği ikinci uzun metraj belgesel film projesidir.

Müzik Direktörü // Erdem Helvacıoğlu

Besteci, ses tasarımcısı, gitarist ve prodüktör olarak gerçekleştirdiği çeşitli çalışmalarla, uluslararası alanda aldığı başarı ödülleriyle dünyada en çok tanınan çağdaş Türk bestecilerindendir. Bugüne kadar ABD’den Avrupa’ya, Arjantin’den Yeni Zelanda’ya, Kanada’dan Kore’ye kadar dünyanın en prestijli elektroakustik ve çağdaş müzik festivallerinden davet alan Helvacıoğlu’nun eserleri, BBC, ABC, WDR, SWR, HDR2, WNYC, SR P2, Radio France gibi radyolarda sıkça yer almaktadır. Helvacıoğlu’nun müzikleri “incelikli ve etkileyici” (The Wire), “çığır açıcı” (All About Jazz), “büyüleyici ve her zaman güzel” (Exclaim!), “olağanüstü” (ARRAY), “ender görülecek biçimde derin, zekice ve güzel” (Guitar Player), “ilham verici ve kışkırtıcı” (Blogcritics) ve “olağanüstü bir biçimde yaratıcı ve hayran bırakan” (Fanfare) olarak tanımlandı bugüne kadar. Son yıllarda farklı ülkelerden sinemacılarla işbirliği yaparak film müziği üretime ağırlık veren ve katkıda bulunduğu filmler dünyanın çeşitli festivallerinde yer bulan Helvacıoğlu, İstanbul ve New York’da çalışmakta ve yaşamaktadır.

Ortak Yapımcı (Belçika) // Atıl Altaş

Oyuncu // Cem Baza

Görüntü Yönetmeni // Levent Türkan

Kurgu // Eytan İpeker

Animasyon // Melis Balcı

Ses // Erkal Taşkın

Stylist // Elif Dizdaroğlu

Basın ve İletişim // Erdem Dicle

Arşiv // Koray KantarcıoğluÇeviri // Murat Güneş

 


Catering // Rita

 

Danışmanlar // Andreas Treske, Murat Güneş

 

 

 

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Heimatlos Films
1.01.2019
Mimaroğlu
Projemizin sevgili dostları

Öncelikle verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz. İçinde bulunduğumuz malum şartlar yüzünden projenin finansını bu kampanya ile tamamlayamadık. Ama bu yolculukta güzel haberler de geldi. Yeni Film Fonu'ndan yapım desteği aldık, büyük bir firma sponsor olarak ilgilendiğini belirtti. Ocak Ayında Londra'da ve New York'da yapacağımız çekimler için az çok bir yere gelebildik. Herkesin hem maddi hem manevi katkısı bizim için çok önemli oldu. Verdiğiniz destekler size geri dönecek, ama projemize katkıda bulunmaya devam etmek isterseniz Ocak ayında düzenleyeceğimiz etkinliğine gelebilir, bize bağışta bulunabilirsiniz.  Bize email adreslerimiz ve websitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hepinizi içtenlikle kucaklıyoruz.
Herkese mutlu ve hayallerimizin gerçekleştiği bir 2019 diliyoruz,

Sevgiler
Mimaroğlu Belgesel Ekibi


Avatar
Heimatlos Films
12.12.2018
Fragmanımız Yayında
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Gizli Fongogocu

26.12.2018

250
Avatar
KEMAL PINAR

24.12.2018

150
Avatar
Berrak Çolak

20.12.2018

100
Avatar
Ülkü Başsoy

19.12.2018

100
Avatar
Murat Emir Eren

19.12.2018

50
Avatar
Armağan Lale

19.12.2018

50
Avatar
Emine Emel Balcı

15.12.2018

100
Avatar
Ahmet Ulug

14.12.2018

100
Avatar
Sima Meric

14.12.2018

50
Avatar
Serap Dogu

14.12.2018

150
Avatar
100
Avatar
Alp Turac

11.12.2018

200
Avatar
Raif Derin Esmer

11.12.2018

500
Avatar
Elif Refig

9.12.2018

50
Avatar
Yeşim Özden

8.12.2018

500
Avatar
Ebru Sürek

7.12.2018

150
Avatar
50
Avatar
Sezen Kayhan

5.12.2018

100
Avatar
Gizli Fongogocu

5.12.2018

50
Avatar
Gizli Fongogocu

4.12.2018

50
Avatar
Aslihan Altug

4.12.2018

100
Avatar
Aras Basmacıgil

3.12.2018

50
Avatar
100
Avatar
Beste Yamalioglu

3.12.2018

50
Avatar
Hilmi Murat Uslu

3.12.2018

100
Avatar
Taner Öngür

2.12.2018

150
Avatar
Gizli Fongogocu

1.12.2018

50
Avatar
Gizli Fongogocu

1.12.2018

50
Avatar
Gizli Fongogocu

1.12.2018

50
Avatar
Orcun Yol

30.11.2018

50
Avatar
Umut Subaşı

30.11.2018

50
Avatar
Cemre Erül

30.11.2018

50
Avatar
Ayşe Şeker

30.11.2018

150
Avatar
Erdal Bilici

30.11.2018

50
Avatar
Defne Sandalcı

30.11.2018

100
Avatar
Gizli Fongogocu

30.11.2018

200
Avatar
Kıvılcım Akay

30.11.2018

100
Avatar
Erdoğan Türksever

30.11.2018

500
Avatar
Levent Türkan

30.11.2018

100
Avatar
Gizli Fongogocu

30.11.2018

100
Avatar
Hakan Tunga Kalkan

30.11.2018

50
Avatar
Simge Atamer

30.11.2018

100
Avatar
Can Yalcinkaya

30.11.2018

100
Avatar
250
Avatar
Gizli Fongogocu

29.11.2018

100
Avatar
Gizli Fongogocu

29.11.2018

50
Avatar
Oya Dizdaroğlu

29.11.2018

200
Avatar
Nazmiye Durak

29.11.2018

100
Avatar
Gizli Fongogocu

29.11.2018

50
6.000 ₺ TOPLANDI
Hedef 50.000 ₺
%12
49 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
29 Kasım 2018 - 01 Ocak 2019
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
50 ₺
Website Teşekkür
Website içerisinde teşekkür.
19 adet alındı.  (Toplam : 1000)
Tahmini Gönderim Tarihi:
08 Ocak 2019
100 ₺
Dijital Kartpostal + Website Teşekkür
İlhan Mimaroğlu'nun sokak sanatı fotoğrafları serisinden bir kartpostalın dijital kopyasının iletilmesi ve website içerisinde teşekkür.
17 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
11 Ocak 2019
150 ₺
Dijital Afiş + Website Teşekkür + Gala Davetiye
Belgesel afişinin dijital kopyasının gönderilmesi yanı sıra website içerisinde teşekkür ve gala davetiyesinin iletilmesi.
5 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Temmuz 2019
200 ₺
Dijital Afiş + Kartpostal + Gala Davetiye
Belgesel afişinin yanı sıra İlhan Mimaroğlu'nun sokak sanatı fotoğrafları serisinden bir kartpostalın dijital kopyasının gönderilmesi ve gala davetiyesi.
3 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Temmuz 2019
250 ₺
Vimeo Link + Website Teşekkür + Gala Davetiye
Belgesel yan projelerine ait Vimeo linkinin iletilmesi yanı sıra website içerisinde teşekkür ve gala davetiyesi.
2 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Temmuz 2019
500 ₺
Jenerik ve Websitesi Teşekkür + Gala Davetiye
Jenerik ve website içerisinde teşekkür yanı sıra dijital gala davetiyesinin gönderilmesi.
3 adet alındı.  (Toplam : 25)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Temmuz 2019
1.500 ₺
Erdem Helvacıoğlu ile Workshop
Erdem Helvacıoğlu ile 4 saatlik ses tasarım ve prodüksiyon workshop'u.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Temmuz 2019
2.000 ₺
Güngör Mimaroğlu ile Ekip Yemeği
Güngör Mimaroğlu ile ekip yemeği yanı sıra jenerik ve website'de teşekkür, galaya davetiye.
0 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Temmuz 2019
30.000 ₺
Mimaroğlu'nda Ortak Yapımcı
Mimaroğlu belgeselinde ortak yapımcı olarak yer alınması.
0 adet alındı.  (Toplam : 2)
Tahmini Gönderim Tarihi:
20 Temmuz 2019
DESTEKLE