"SAKINCALI DİLDE DOĞAÇLAMA" LONDRA MIDDLESEX UNİVERSİTESİ'NDE

Kürtçe Doğaçlama Tiyatro çalışmalarımın sonuçlarını Londra'da gerçekleşecek Global Improvisation Sempozyumu'nda sunabilmem için desteğinizi bekliyorum.

Neler Yaptım ?

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünden mezun oldum.  2000 yılından bu yana hem pratik hem teorik anlamda doğaçlama tiyatro üzerine çalışıyorum.  Türkiye'nin ilk doğaçlama tiyatro topluluğu Art-Niyet ve ardından Mahşer-i Cümbüş'ün kuruluşunda yer aldım.  2007 yılından bu yana İstanbulimpro'da oyunculuk, eğitmenlik ve müzisyenlik yapıyorum.  Ülke çapında birçok doğaçlama topluluğunun kuruluş çalışmalarında yer aldım, eğitimler verdim, festivallere danışmanlık yaptım.  İstanbul Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali ve İstanbul Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Festivallerinin koordinatörlüğünü yürüttüm.  Birçok Sosyal Projede eğitmenlik ve danışmanlık yaptım.  Uluslararası alanda Türkiye'yi  16 kez temsil ettim, performanslar ve eğitimler gerçekleştirdim. Doğaçlama İçin Elkitabı isimli bir kitap yazdım, impro-matik isimli Türkiye'nin ilk doğaçlama ve tiyatro üzerine telefon uygulamasını hayata geçirip ücretsiz olarak kullanıma açtım.  2018 yılında Vulkan Alp ve Arjen Brusk ile Şermola Performans’ın Serencama Qıjıkan/Kargalar isimli oyununa yaptığımız müzik, Direklerarası Tiyatro Ödülleri Özgün Tiyatro Müziği Ödülü’ne layık görüldü.

Daha önce yurtdışında çeşitli konferanslarda Geleneksel Türk Tiyatrosu Unsurlarının Doğaçlama Tiyatroda Kullanımı, Toplumsal Olaylarda Doğaçlama, Terapiden Performansa başlıklı eğitimler verdim.  


Ne Yapacağım ?

Şimdi sırada Kürtçe doğaçlama tiyatro çalışmalarımın sonuçlarını 15-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında Londra'da Middlesex Üniversitesi'nde Awareness/Farkındalık temasıyla gerçekleşecek Global Improvisation Initiative Symposium'da sunmak var.  Batman, Diyarbakır ve Van'da gerçekleştirdiğim doğaçlama çalışmalarımdaki gözlemlerimi katılımcılarla yaptığım görüşmelerle harmanladığımda ortaya dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.  Hazırlamış olduğum sunum dosyası akademisyenlerden ve konunun uzmanlarından oluşan bir juri tarafından sempozyumda sunulmak üzere davet aldı.


Neyi Destekleyeceksiniz?

Bilen bilir uluslararası konferans ve sempozyumlar kısıtlı bütçelerle gerçekleştirilir.  Bu yüzden buralarda sunum yapıp, eğitim de verseniz çoğunlukla bir katılım ücreti vermek ve kendi masraflarınızı karşılamak durumundasınızdır.  Eğer bir üniversitede çalışıyorsanız ve kurumunuz buraya gitmenize destek oluyorsa seyahat ve katılım ücretleriniz çalıştığınız kurumlar tarafından desteklenir.  Benim gibi bağımsız çalışan bir tiyatro insanıysanız ve bir de teorik çalışmalar yapıyorsanız buralara katılım epey masraflı olabiliyor.  

Aynı zamanda Yürütme Kurulunda yer almaktan mutluluk duyduğum sempozyumun organizasyon ekibi 250 poundluk katılım ücretini almayarak desteklerini sergilemiş durumda. Ancak herhangi bir kurumla bağlantım olmadığından İstanbul'dan Londra'ya gidip gelmek konusunda destek arıyorum.  

Sempozyum yolunda destek aradığım noktalar; Vize Ücreti, Uçak Bileti ve Konaklama masrafları.  Bunlar da yaklaşık 6000 TL tutuyor.  

Desteğinizle birlikte bu topraklarda yapılmış bir sanatsal eğitim çalışmasının çıktılarının uluslararası akademik bir organizasyonda sunulmasına yardımcı olmuş olacaksınız.  

Sempozyum'a katılmam için gerçekleştireceğiniz destekler sonucunda destek miktarınıza göre dilediğiniz zaman izlemek üzere İstanbulimpro Sahnemizde sergilenen oyunlarımızdan birine bilet, imzalı bir kitabım ya da atölyelerimize katılım hakkı elde edeceksiniz.  

Daha önce buna benzer çalışmalarımın listesini burada bulabilirsiniz;

  • 2018 - Estonya; Tallinn Impro Festivali Terapiden Performansa-Bir Zamanlar Atölye ve Performans
  • 2018 - Belgrade Dramatic Arts Faculty - Theater "Politics and Policies" Conference- Toplumsal Olaylarda Doğaçlama
  • 2017 - Los Angeles University Of California Irvine & Chapman Univ. Global Improvisation Symposium- 2 Atölye: Toplumsal Olaylarda Doğaçlama - Terapiden Performansa-Bir Zamanlar Atölye ve Performans
  • 2016 - Ljubljana Impro Fest Terapiden Performansa-Bir Zamanlar Atölye ve Performans
  • 2013 - Berlin- Applied Improvisation Network Conference Toplumsal Olaylarda Doğaçlama
  • 2012 - San Francisco Applied Improvisation Network Conference Terapiden Performansa-Bir Zamanlar Atölye ve Performans
  • 2012 - Pekin Impro Festivali Terapiden Performansa-Bir Zamanlar Atölye ve Performans
  • 2010 - Amsterdam Impro Festivali Geleneksel Türk Tiyatrosu Unsurlarının Doğaçlama Tiyatroda Kullanımı- Atölye ve Performans
  • 2009 - Portland Applied Improvisation Network Conference Geleneksel Türk Tiyatrosu Unsurlarının Doğaçlama Tiyatroda Kullanımı- Atölye ve Performans
Doğaçlama üzerine yazdığım yazılar ve çevirilere bu linkten ulaşabilirsiniz;
improlog.blogspot.com


Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.  

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
3.750 TL TOPLANDI
Hedef 6.000 TL
%62
16 DESTEKÇİ
11 GÜN KALDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Avatar
Proje Sahibi
koray tarhan
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.