SAYE

SAYE gölgelerden yola çıkarak alışılagelmedik bir perspektifte, gerçekliği irdeleyen, varoluşu sorgulayan bir erkek ve bir kadının hikayesini anlatıyor.

the english version is down below

“SAYE”
Farsça kökenli bir kelime olmakla beraber
“GÖLGE”
anlamını taşır.
Aynı zamanda bir minnet göstergesi olarak
“SAYENDE”
senin gölgen yardımıyla demektir.

FİLMİN HİKAYESİ
Sıradan ve yalnız bir hayatı olan Harun evine giderken asansörde Meryem ile karşılaşır. Asansörde aynı kata çıkarken elektrikler kesilir. İki zıt karakter kısa bir sürede birbirini tanımaya ve kendilerini keşfetmeye başlar.


HİKAYE BİZİM İÇİN NE İFADE EDİYOR VE AMACIMIZ NEDİR?
“SAYE” filmi, Yusuf Ziya Esencan’ın 4 yılda titizlikle yazdığı senaryonun kısa metraj hali ve dönüm noktasıdır. Ülkemizi bu filmle dünya çapında temsil ederek sizlerin de yardımıyla gururunuzu kazanmak istiyoruz.

“SAYE” bir kadın ve bir adamın gerçekliği gölgelerin arasından sorgulamaları ve varlığa olağan dışı bir perspektif ile bakmalarının hikayesini anlatır. Filmin karakterleri derin ve hassas ayrıntılarla yazılmıştır; günlük hayatta karşımıza çıkabilecek ve iç dünyamıza ayna tutabilecek karakterlerdir. Asansörde geçen filmimizde amacımız öksüz sorgulamalara ve içsel isyanlara şahit olmaktır.


BİZ KİMİZ?İLK PROVAMIZ:


Yazar ve Yönetmen YUSUF ZİYA ESENCAN 

1993'te Adana'da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’ni Sinema bölümünü 1. olarak bitirdi, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Görsel İletişim Tasarımı okudu, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Sinema bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Daha önce kısa film, reklam filmleri ve tv programlarında reji ekiplerinde görev aldı.
2020 yılında çektiği “HAİZ” isimli kısa filmi, festivallerde seçkiler ve Slovakya'nın köklü festivallerinden Kosice Film Festivali'nden "En İyi Gerilim" kategorisinde ödül aldı.
HAİZ kısa filminin görüntülerine ve başarılarına buradan ulaşabilirsiniz: 

https://instagram.com/haizkisafilm

ÜLKÜ ŞAHİN - Meryem
2008 yılında tiyatro hayatına başlayan Ülkü Şahin, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ile Sahne Sanatları lisans programlarından mezun olduktan sonra Tiyatro Yönetmenliği alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Farklı oyunculuk stilleri ve teknikleri üzerine araştırmalar yaparak Matteo Destro, Cecile Richards, Claudio Massimo Paterno, Eric Morris gibi eğitmenlerin atölye çalışmalarına katıldı. Jacques Lecoq pedagojisini takip ederek eğitim veren Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulunu bitirdi.  İstanbul’da çeşitli tiyatrolarda oyuncu, yönetmen ve tasarımcı olarak çalışan ve atölyeler düzenleyen Şahin, akademik çalışmalarını KOÜ Dramatik Sanatlar doktora programında öğrenci ve İYYÜ Sahne Sanatları Bölümünde öğretim elemanı olarak sürdürmektedir.

ADNAN ATA YİĞİT - Harun 
1982 yılında İsviçre Basel'de doğan Adnan Ata Yiğit, Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisansını ise Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı İleri Oyunculuk yapmaktadır. Profesyonel hayatında müzikal tiyatro ve tiyatro oyuncusu olarak oynamış, 2 müzikal ve bir tiyatro oyunu yazmıştır. 2011 yılında Romantizma adlı şiir kitabı yayınlanmıştır. 2019 yılında BAU Idea'da Müzikal Tiyatro Akademisi'ni kuran Adnan Ata Yiğit bugün BAU Konservatuvar'da misafir öğretim elemanı ve Konservatuvar koordinatörüdür.

DESTEĞİNİZ NERELERDE KULLANILACAK?

 • Çekim ekipmanları
 • Mekan seçimleri
 • Çekim ekibi
 • Kostüm, dekor, makyaj
 • Post-prodüksiyon 
 • Festival süreci 

Başka nasıl mı destek olabilirsiniz?
https://www.instagram.com/sayekisafilm/
Bizleri sosyal medyadan takip edebilir, beğenip paylaşabilirsiniz. 
Sanat paylaştıkça güzeldir. :) 


“SAYE” 
is a
Persian word
meaning
“shadow.”

THE STORY OF THE MOVIE

Harun, who has an ordinary and lonely life, meets Meryem in the elevator on his way home. While going up to the same floor in the elevator, the electricity is cut off. Two opposite characters soon get to know each other and discover themselves.

WHAT DOES THIS STORY MEAN TO US AND WHAT ARE OUR GOALS?

 “SAYE” is the short version and turning point of the movie Yusuf Ziya Esencan wrote thoroughly for 4 years. We want to represent and honor our country with this short movie all around the world by collecting funds and promoting hopefully with your help.

“SAYE” tells the story of a man and a woman who examine reality through the shadows and question existence from an unusual perspective. The characters of the movie are deep, delicately written characters that can often appear in different places in life and aim to mirror our inner world. In our movie, which takes place in an elevator, we aim to witness orphaned interrogations and internal rebellions.

Writer and Director YUSUF ZİYA ESENCAN

Yusuf Ziya Esencan was born in Adana in 1993. Graduated from Mimar Sinan Fine Arts High School as the first in his class, studied Visual Communication Design in Istanbul Ticaret University and is still studying there to get his master degree in Cinema. He took part in the directing teams of short films, commercials and TV programs. His latest short movie “Possession” was selected in festivals and won “Best Thriller” award in Kosice International Movie Festival.

Details about “Possession” are in the following link: 
https://instagram.com/haizkisafilm

ÜLKÜ ŞAHİN – Meryem

Ülkü Şahin started her acting career in 2008 while studying American Culture and Literature in Istanbul University. After getting a degree in Stage Arts, she mastered with thesis in Theatrical Directing. She participated in different workshops for variety of acting courses. She worked with Eric Morris, Matteo Destro, Cecile Richards, Claudio Massimo Paterno and Swedish International Kids Theaters. She is currently acting in different plays, directs, designs costumes and runs a workshop. She is studying for her doctor’s degree in Dramatic Arts in Kocaeli University and works at Istanbul Yeni Yüzyıl University as a teacher in Stage Arts.

ADNAN ATA YİĞİT – Harun

Adnan Ata Yiğit was born in 1982 in Switzerland. He studied in Istanbul University State Conservatory in Opera and Singing and got his master degree in the department Advanced Acting in Bahçeşehir University. He acted in musicals and plays; wrote two musicals and a play. He published a poetry book he wrote in 2011 called Romatizma. He established the Musical Theater Academy in BAU Idea and is working as a guest teacher and conservatory coordinator in BAU.

WHAT ARE WE GOING TO DO WITH YOUR SUPPORT?

 • Shooting equipment
 • Venue
 • Camera crew
 • Costumes, décor, make-up
 • Post-production
 • Festival process

How else can you support?
https://www.instagram.com/sayekisafilm/
You can follow us on social media, like and share.
Art is beautiful when shared. :)

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
250
Avatar
Deniz Bilecik

5.10.2021

250
500 ₺ TOPLANDI
Hedef 10.000 ₺
%5
2 DESTEKÇİ
46 GÜN KALDI
04 Ekim 2021 - 03 Aralık 2021
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
50 ₺
Gölgelerde Dolanıyorum
Mail yoluyla özel teşekkür + filmimizin “dijital” baskıya uygun afişi.
0 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Aralık 2021
100 ₺
"SAYE" DE BENİM DE GÖLGEM OLSUN
Mail yoluyla özel teşekkür + Yönetmenimizin imzaladığı “dijital” baskıya uygun film afişi. + Jenart Design’da %10 indirim.
0 adet alındı.  (Toplam : 30)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Aralık 2021
250 ₺
GÖLGELER AŞKINA
Jenerikte “Özel Teşekkür” + Yönetmenimizin ıslak imzalı film afişi + Jenart Design’da %15 indirim.
2 adet alındı.  (Toplam : 10)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Aralık 2021
500 ₺
GÖLGELERDEN BİRİ BENİM
Jenerikte “Özel Teşekkür” + Yönetmenimizin ıslak imzalı, çerçeveli film afişi + Filmden özel görseller + özel kamera arkası kurgusu + Jenart Design’da %20 indirim.
0 adet alındı.  (Toplam : 8)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Aralık 2021
1.000 ₺
GÖLGELERİN EFENDİSİYİM
Destekçi Yapımcı. + set davetiyesi + Jenart Design’da %25 indirim.
0 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
03 Aralık 2021
DESTEKLE