SUGAR BABY

Çocukların anne ve baba'ya ebeveynlik yaptığı bir oyun. Aile olamamak , git gide yalnızlaşmak ve değersiz hissetmek.

Projenin Kısa Bir Özeti

Herkese selam ! Burak Can Doğan 22 yaşındayım. Daha önce Mutfak Sanatları Akademisi'nde eğitim aldım. Sektörde çalışırken kısa kısa oyunculuk eğitimleri aldım. Sonrasın da Belçika'ya 3 michelin yıldızlı bir restorana staja gittim. Orda ki stajımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönme kararı aldım ve CRAFT TİYATRO'ya başladım. Buraya geldiğimde hiç bir fikrim yoktu bu işle ilgili sudan çıkmış balık gibiydim. Anlamaya çalışıyordum. Eğitmenlerimin yardımı ile kendimi keşfetme imkanı buldum hiç bitmeyecek bir keşfetme sürecine başladim. Oyunlarda asistanlık yapmaya başladım daha fazla anlamak , izlemek ve işin mutfağını da öğrenmek açısından. Bir oyun baştan sona nasıl çıkar neler olur neler biter hepsini öğrenme imkanım oldu biraz da şansıma iyi insanlarla bir araya geldim. Bu iş sabır istiyor , emek istiyor , çokça çalışma istiyor belki asistanlık yapmasam bu işi yapabileceğimden emin olmazdım aşçılıkta yaptığım hatayı burda yapmak istemiyordum ve her günün sonunda kendime uzun bir süre sorarak geçirdim hala yapmak istiyor musun ? ve evet yapmak istiyordum. Bugün daha fazlasını istiyorum aylardır uğraştığım bu oyunu , zor bir yolculuk ama çok güzel bir deneyim olacak sahneye koymak istiyorum.

Bir sürü oyun gördüm ilgimi çeken fakat ilk okumak istediğim oyun ' SUGAR BABY ' oldu. Oyunu okumaya başladığım da ilk cümlesi etkilemişti zaten beni sonra bitirdiğim de bu olacak dedim kendime ve doğru bir karar verdiğimden gayet eminim. Oyun çocukların aileleri için hissettiği zorunluluklara değiniyor , git gide yalnızlaşmak , kendini değersiz hissetme , başarısızlık , içine dönme.

Bu oyunu yapmak istiyorum çünkü bu ülkede dahil dünyanın her yerinden bu dertten muzdarip bir sürü insan var. Bu oyun bunu komik bir dille anlatıyor. Ben de bu hikayeye dahilim. Aile için bir şey yapmak özellikle bu yaptığın şeyi onlara yansıtmamak , kendini yiyip bitirmek , yıpratmak ve hatta belki akıl sağlığını kaybedecek derece de ileri gitmek. Günün sonunda kendin için yaptığın hiç bir şey yok aslında önünü görmeni engelliyor bu durum. Belki buna bir annenin ufak yaşta çocuğa ettiği ufak bir söz sebep oluyor belki de bunu çocuğa acımasızca hissettiriyolar. Çocuk her geçen gün daha başarısız ve değersiz hissediyor. Evet çocuklar yapılıyor ama onlarla yeterince ilgilenilmiyor , dertler ve sorunlar dinlenmiyor belki de çocuk bunu anlatacak güveni alamıyor anlaşılamamaktan korkuyor , ailece bir şeyler yapılmıyor , kararlarına bir yerde saygı duyulmuyor  şu an bile oyuncu olmak isteyen bir çocuğun ailesi bu işi yapmaması gerektiğini söylüyor , ya da daha kötü bir senaryoyla çocuğun ne yaptıklarını bile umursamıyorlar ama tüm bunların yanında onları çok sevdiğini söylüyorlar fakat sevgi her şey değildir , emek ister, sevmek yetmez. Çocuk git gide öz güvenini yitiriyor , aslında potansiyel olan çocuk başarısız ve içine dönük bir insan haline dönüşüyor.

İhtiyacın olan finansman ve sunduğun ödüller neler?

ihtiyacım olan destek 8500 TL , bu desteği toplayabilirsem oyunun Türkiye'deki haklarını alacağım. Daha sonra bitirme projesi olarak bu oyunu sahneye koyacağım. Bir sonra ki sezona yetişecek oyun. Bu işin zor olduğunu çok iyi biliyorum. Emek istiyor ve gereken emeği disiplini göstereceğimden eminim. İnsanlarla güzel bir şeyler paylaşmak istiyorum ve bunun benim için önemi çok büyük. Bu oyunu yapmak için aylardır uğraşıyorum , emek veriyorum ama henüz daha yolun çok başı ve bir an önce durumu netleştirip daha yorucu olacak bir sürecin içine girmek için can atıyorum. Çevrem de bana güvenen insanların güvenini boşa çıkarmak istemiyorum ve kendime olan güvenimi de. Bu oyunu çok sevdim ve elimden kaçırmak istemiyorum. Aylardır uğraşıyorum , çevirisini yaptırdım , oyun okuması yaptık , dramaturji yaptık. Çok sabırsız bir insanım ve bu oyunu bulmadan önce kendimi rahatlatmak için bir deftere sadece 'OYUN BULACAĞIM ' yazıyordum her gün iki sayfa. Daha sonra oyunu buldum. Bu sefer deftere sadece 'OYUN ÇEVİRİSİ YAPTIRACAĞIM ' yazıyordum. Çeviriyi yaptırdım. Çeviriden sonra bu deftere sadece 'OYUN ÇIKARACAĞIM' yazmaya başladım aylardır da sadece 'OYUN ÇIKARACAĞIM' yazıyorum. Umarım bu oyunu çıkartacağım. Bunu en kısa zaman da insanlarla paylaşmak istiyorum.  

Yaptığın iş neden farklı? Neyi değiştirmek istiyorsun?

 Bu oyun benim için çok önemli çünkü ilk göz ağrım olacak. Yıllar sonra bile hatırlayacağım iki şey ilk asistanlık yaptığım oyun ve ilk sahneye çıktığım oyun olacak. Tüm bunların yanında bu proje de yer alan insanlarla hayatımın ilerleyen dönemlerinde tekrar bir şeyler yapma imkanım ve bir dostluğumuz oluşacak. Benim için zorlu ama güzel bir tecrübe olacak ve sonra ki işlerimde daha konforlu bir alanda olacağım. Bir şeyler daha öğreneceğim ve insanlara güzel bir oyun izleteceğim. Güzel bir hikayeyi onlarla paylaşabileceğim.

Başka nasıl sana destek olunabilir?

 Bu projeyi sosyal medya'da profilleriniz de paylaşırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden herkese desteği için çok teşekkür ederim. 

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
0 TL TOPLANDI
Hedef 8.500 TL
%0
0 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Sonlandı
Avatar
Proje Sahibi
Burak Can Doğan
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.