Sürdürülebilir ve Sıfır Atık Festival

Ülkemizde gerçekleştirilen festivallerin sürdürülebilir olmasına katkı sağlamam için Flow Festival’in gönüllü ekibinde tecrübe kazanmama yardımcı olur musun?""

Ben Cem,

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı 2016 mezunuyum. 2 seneye aşkın süre enerji verimliliği üzerine çalıştıktan sonra şu an odağımı; müziğe, şehir içi kültürel etkinliklere, sıfır atık ve sürdürülebilirliği hedefleyen müzik festivallerine çevirmiş bulunmaktayım. 

Büyük şehirlerde insanları bir araya getiren festivallerin; tek kullanımlık plastikten arındırılması, yenilenebilir enerji kaynakları ile enerjisini üretmesi, gerçekleştiği çevreye zarar vermeden var olabilmesi ve insanlarda bir bilinç uyandırması için çalışmaktayım. #girişlermeyveile mottosuyla yola çıkan ve İstanbul'un köklü etkinliklerinden biri olan SUNDAZE ekibinde 2018 yılından bu yana ‘etkinlik tasarımı’ ve ‘sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirme’ alanlarında yer almaktayım. 

Hedeflerim,

Bu süreçte İstanbul'da hali hazırda devam eden festivallerin daha sürdürülebilir ve eco-friendly olmasına katkı sağlamak amacıyla, dünyada bu alanda adını duyurmuş olan Helsinki Flow Festival’in gönüllü ekibine dahil olmak adına gönüllülük başvurusu yaptım ve kabul aldım. 9-11 Ağustos tarihleri arasında gönüllü ekibinde yer alacağım ve hiçbir ödeme almayacağım festivalde, sürdürülebilir ve sıfır atık hedefiyle gerçekleştirilen bir festivalin nasıl yapılacağını gözlemleyeceğim. 3 günlük gönüllülük süresince edindiğim tecrübeleri ve bilgi birikimini, döndüğümde gerek İstanbul’daki festivallerde gerek sosyal medya hesaplarımda paylaşıp bilinç uyandırmak amacıyla çalışacağım ve hali hazırda devam eden Sundaze festivalinde uygulama çalışmalarına başlayacağım.

NEDEN FLOW FESTIVAL'DE GÖNÜLLÜYÜM? 

Günümüzde, Helsinki’de gerçekleştirilen Flow Festival gibi dünyanın birçok yerinde sanat ve müzik festivalleri düzenlenmekte, binlerce hatta milyonlarca katılımcıya ev sahipliği yapmakta. Bazı festivaller o kadar fazla katılımcıya ev sahipliği yapıyor ki, küçük şehirlerin nüfuslarını bile geçebiliyorlar. Festival katılımcılarının ve sayısının yıllar içinde hızla artmasıyla, festivaller sırasında ortaya çıkan atıkların, kullanılan enerjinin ve karbondioksit salınımının da miktarı artmıştır. Tüm dünya olarak yaşadığımız iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi Dünya üzerindeki canlı yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eden ancak yeterli ciddiyet gösterilmeyen sorunlarda Flow Festival, birçok festivale hatta ülkeye örnek olabilecek çözümler bulmuş ve önlemler almıştır. 

Flow Festival 2009 yılından bu yana karbon ayak izini düşürmek amacıyla karbon-ofset (karbon dengesi) uygulamalarını sürdürmekte ve 2017 yılında karbon-nötr hedefine ulaşarak dünyadaki ilk karbon-nötr festival olmuştur. Festival sırasında doğaya salınan karbondioksit değerinin eşleniği kadar sürdürülebilirlik ve çevre projelerine maddi destek verip ve proje üretmektedir. Festivalin enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretilirken, festival boyunca ortaya çıkan tüm atıklar toplanarak ayrıştırılır ve geri dönüştürülür. Festival süresince servis edilen tüm yemekler yerel üreticiler tarafından tedarik edilir ve vejetaryen ağırlıklı menülere yer verir. Tek kullanımlık plastiği ortadan kaldırmak ve insanın temel ihtiyaçlarından olan suyu tüm katılımcılara her an sunabilmek adına festival alanının çeşitli yerlerine su çeşmeleri yerleştirmişlerdir. Katılımcıların tek yapması gereken festivale kendi su termosları ile katılmasıdır. 

Bütün bu sıfır atık ve sürdürülebilir çözümlerin organizasyonunun nasıl yapıldığını yakından gözlemleyip, deneyimleme fırsatı bulabileceğim bu imkanın gerçekleşebilmesi için neredeyse bütün adımları tamamladım. Geriye kalan uçak biletimin %50'sini ve günlük ihtiyaçlarımı karşılayabilmem için senin desteğine ihtiyacım var. Kirletmeden, birlikte üretebildiğimiz ve birlikte öğrenebildiğimiz, eğlence kültürünün tüketim temelinde değil fayda temelinde bir araya geldiği festivallerin ülkemizde de gerçekleşebilmesi için bana bu yolculuğumda destek olur musun?

 

Karşılanan giderler neler?

Uçak bileti - 2000 tl (%50'si karşılandı)
Vize Masrafları - 400tl
VFS GLOBAL - 165tl

 

 

 

İhtiyacım olan finansman neler?

Uçak biletinin %50'si - 2000 tl (%50'si karşılandı)

Günlük Giderler:
Ulaşım - 50 euro (Günlük 10 euro)
Yeme İçme - 150 euro (Günlük 30 euro)
Konaklama - 125 euro (Günlük 25 euro)

 

 

 

 

Başka nasıl sana destek olunabilir?

Kampanyama finanasal olarak destek veremiyorsanız, kampanyayı paylaşıp daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Ekip

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
3.000 TL TOPLANDI
Hedef 3.000 TL
%100
19 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Money Başardı
Avatar
Proje Sahibi
Ahmet Cem Aydin
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.