surdurulebiliryasam.tv

surdurulebiliryasam.tv, sürdürülebilir yaşamın mümkün olduğunu örneklerle anlatan belgesellerin yer alacağı bir web sayfası projesi.

SYTV (www.surdurulebiliryasam.tv)


2008'de kendilerine Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi adını veren bir grup arkadaşın heyecanlı sohbetlerinden doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), her sene dünyanın dört yanından başka bir dünyanın mümkün olduğunu anlatan belgesellerle izleyicisiyle buluşuyor.

Festival sürecinde bütüncül bakış açısına sahip, çözüm barındıran ve yaratıcılık içeren belgesellerin ne denli etkili olduğunu gözlemledik. Gücünü "gerçek"ten alan, iyi çekilmiş bir belgeselle son derece çetrefilli konuların etkin şekilde anlaşılması ve benimsenmesi sağlanabilmekte. Bu filmlerin festival katılımcılarının ötesinde daha çok izleyiciye ulaşması için yıllardır festival ekibinden arkadaşlarla elimizden geleni yaptık; festivalin ardından gelen talepler doğrultusunda gösterim izni alınarak etkinlikler organize edilmesini teşvik ettik.  


www.surdurulebiliryasam.tv bu çabanın devamı olarak festivalde gösterilen belgesellerin daha fazla kişiye ulaşması düşüncesiyle doğdu. 

www.surdurulebiliryasam.tv adresinden SYFF’de bugüne kadar gösterilen ve ileride gösterilecek filmleri bilgisayar ekranından ve mobil cihazlardan izleyicilere ulaştıracağız.


Belgesellerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve şirketler de Sürdürülebilir Yaşam TV’ye üye olarak sürdürülebilirlik yönünde attıkları adımların, projelerin ve yaşadıkları dönüşümün hikayelerini aktaran filmleriyle yer alabilecekler. İzleyiciler böylece Türkiye'den de somut örnekler görebilecek, kurumların bakışaçılarını ve faaliyetlerini izleyerek bunları belgesellerde izledikleri benzer konulardaki diğer çalışmalarla karşılaştırma imkanına sahip olabilecek.


Amacımız ne? 

Günümüzde sürdürülebilirlik kavramı çok değişik şekillerde anlaşılıyor ve kullanılıyor. Manipülasyona vesile olduğunu görenler veya içinin boşaltıldığını düşünenler bu kavramın kullanılmasından rahatsız olabiliyor. Oysa sürdürülebilirliğin anlaşılması bizce hayati bir öneme sahip...

Sürdürülebilirlik kavramın hayatımıza sonradan girmesinin elbette bir nedeni var; insanlık olarak yaşam biçimimizle, ekonomimizle, üretim ve tüketim şeklimizle gezegenimizin sınırlarına dayandık. Artık nereye baksak sürdürülemezliğin hakim olduğunu görüyoruz; dolayısıyla bu durumu yaratan koşulları ve gezegenimizdeki tüm canlılarla uyum içinde yaşamamız için ne yapabileceğimizi çok iyi anlamamız gerekiyor. Ayrıca, bu durumdan çıkmamız için birbirimize ihtiyacımız var. Küçük de olsa bu doğrultuda atılan adımları görmeye, ilham almaya, örnek almaya, başka bir deyişle anlamaya ve harekete geçmeye ihtiyacımız var...

“Günlerce konferans salonlarında elde edemeyeceğimiz etkiyi 1 saat için belgesellerle elde edebiliyoruz”

İşte bu nedenle dünyanın her tarafında sayıları gün geçtikçe artan, bize güç verecek gerçek hikayeler çok önemli. Saatlerce konuşarak, günlerce konferans salonlarında anlatarak elde edemeyeceğimiz etkileri 1 saat içinde sağlayan bu belgesellerin herkes tarafından kolaylıkla izlenebilir olmasını sağlayacağız.


Sürdürülebilir bir yaşama doğru...

Öte yandan, sürdürülebilir bir yaşama doğru atılan her adımın çok değerli olduğu biliyoruz ve kurumların çabalarını da aynı mecrada görünür kılmak istiyoruz. STK'lar, yerel yönetimler, şirketler, üniversiteler, sosyal girişimler... Eğer değişmezsek bundan 15 sene sonra bizi çok farklı bir dünyanın beklediğini biliyoruz. Bir kurum da eğer uzun vadeli bir vizyona sahipse mutlaka bir şeyler yapması gerektiğinin farkında olmalı... İşte medyada bilgi bombardımanında kaybolan haberler veya sadece uzmanlar tarafından okunan sürdürülebilirlik raporlarının ötesinde, bu adımların görselin gücünden faydalanarak ilgili herkes tarafından görülmesini ve anlaşılmasını sağlamak istiyoruz. Kurumları bu çabalarının daha iyi anlaşılması için "reklam yapmadan" film yapmalarını teşvik ediyoruz ve web sayfasında bu filmlere yer vermek istiyoruz.


Üyeler yönetmenlerle irtibata geçebilecek, onları destekleyebilecek! 

Onlarca SYFF gönüllüsünün çabasıyla Türkçe'ye çevrilen belgeseller Türkçe altyazıyla birlikte surdurulebiliryasam.tv'de yayımlanacak. Web sayfasına ücretsiz üye olan bireysel kullanıcılar; filmleri yönetmenlerle yapılan anlaşmaya bağlı olarak ücretsiz veya düşük bir ücret karşılığında izleyebilecek, yönetmenle irtibata geçip gösterim organize edebilecek. Kurumsal üyelerin sürdürülebilirlik için neler yaptığını filmleri üzerinden takip edebilecek.


Desteğiniz ile...

Kampanyada toplamayı hedeflediğimiz 18.000TL ile surdurulebiliryasam.tv'nin tasarımının tamamlanması, gerekli kurulum ve ilk 3 aylık işletme ve tanıtım giderlerini karşılamayı hedefliyoruz.

Destekçilerimize çeşitli hediyeler vereceğiz! Aslında bir kısmı bize de hediye gibi olacak; çünkü destekçilerimizle bir araya gelebileceğimiz organizasyonlarımız var!

Örneğin, her sene İstanbul’a mutlaka en az SYFF’de gösterdiğimiz filmlerin bir yönetmen/yapımcı bir vesileyle (çoğunlukla turistik amaçla) geliyor; gelmeden önce bizimle irtibata geçiyor ve birlikte vakit geçiriyoruz. Önümüzdeki aylarda ziyarete gelen bir yönetmenle (birkaç aday var ancak henüz kesin değil) bir yemek organizasyonunda SYTV destekçilerimizle birlikte bir yemek organize edeceğiz.

Son olarak; projemize vereceğiniz güzel bir destek de bu kampanyayı ve Ekim ayında açılacak web sayfasını arkadaşlarınız arasında duyurmanız olacaktır :) surdurulebiliryasam.tv hayata geçtiğinde hemen üye olarak filmleri izlemeye başlamanız ve aktif kullanıcılar olarak bu filmleri arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanız harika olur!


Şimdiden teşekkürler!Proje ekibi:


Soldan sağa: Emrah Kurum - Yaz Güvendi - Tuna ÖzçuhadarPınar Öncel - Meriç Gürsoy


  Henüz S.S.S. eklenmedi.
  Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  29.10.2014

  Filmleri Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nde 2008, 2011 ve 2012'de gösterilen bol ödüllü Yapımcı/Yönetmen Mark Achbar 5 Kasım'da İstanbul'a geliyor! 


  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  28.10.2014

  Geçen hafta Fongogo kampanyamıza 250 TL ve üstü destekte bulunan destekçilerimizle beraber İzmit Yuvacık Barajı, Kayaüstü Yaylası'ndaydık... Yolda kestane toplayarak, mantarları inceleyerek, yapraklar üzerine konuşarak ve en önemlisi temiz hava soluyarak mutlu bir gün geçirdik. Üstelik şansımıza güneş bile açtı! 

  Doğa yürüyüşümüze renk katan destekçilerimize bir kez daha teşekkürler!


  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  16.10.2014


  19 Ekim Pazar günü: sürdürülebilirlik sohbetleri eşliğinde güzel bir doğa gezisi!

  Surdurulebiliryasam.tv kitlesel fonlama kampanyasına 250TL, 500TL, 1.000TL ve 1500TL destek verenlerle birlikte 19 Ekim Pazar günü İzmit Yuvacık Barajı parkurlarından Kayaüstü Yaylasına yapacağımız trekking programı:

  · 08.00 Anadolu Yakası 1. buluşma

  · 08.15 Otobüsle hareket

  · 09.15 İzmit Yuvacık girişinde rehberle buluşma

  · 09.45 Yuvacık Kenan’ın Yeri’nde kahvaltı

  · 11.30 Trekking için hareket

  · 17.00 Kenan’ın yerine dönüş çay kahve

  · 18.00 İstanbul’a hareket

  Notlar:

  · Yürüyüş yapmak istemeyenler Kenan’ın Yeri’nde kuzine başında kalabilir. Yakın çevrede orman içinde dere kenarında kısa yürüyüş yapabilir.

  · Öğlen menüsü hellim peyniri ızgara, meyve, sebze, çorba, çay

  · Yürüyüş gidiş-dönüş toplamda 3-4 saat kadar sürer. İlk bir saati kolay tırmanış sonrası düz, yaylada keyif ve dönüşte kestane-meyve toplama J

  Getirilmesi gerekenler:

  · Bilekli bot

  · Rahat 2. bir ayakkabı (yürüyüş sonrası giymek için)

  · Polar veya kalın üst giysi

  · İnce iç giysi (tişört vb)

  · Rahat pantolon

  · Yağmurluk

  · Mont

  · Küçük sırt çantası

  · Su matarası

  · Çay, çorba için kupa

  · Terleyince ve/veya yağmurla ıslanırsa kıyafet yedekleri

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  15.10.2014

  Kasım ayında gerçekleşecek olan “The Natural Step (TNS) Çerçeve Programının Temelleri” eğitimi ile ilgili ayrıntılara ve programa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

   http://www.surdurulebiliryasam.tv/StratejikSurdurulebilirlikEgitimi_TNS.pdf


  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  29.9.2014

  LEZZETLİ BARIŞ UGANDA KAHVE ÇEKİRDEĞİNDE BÜYÜR 

  Yönetmen: Curt Fissel 
  2010, 40'

  İdi Amin’in terör ve hoşgörüsüzlük rejiminden sonraki iyileşme döneminde geçen bu toplumsal belgesel, tarihi ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman Ugandalı kahve çiftçilerinin “Delicious Peace” (Lezzetli Barış) Kooperatifi’ni kurarak bir araya gelmelerini anlatıyor. Amaçları, uyumlu ilişkiler ve ekonomik kalkınmayı sağlamaktı ve bunu başardılar. Âdil ticaret yapan ABD'li bir kahve şirketiyle ortaklık kuran çiftçilerin hayat standardı yükseliyor, barış tomurcuklanıyor, barış ve âdil ücretlere ilişkin mesajları ABD'deki kahve müşterilerine kadar yayılıyor.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  28.9.2014

  HAVZA: YENİ BATI İÇİN YENİ BİR SU ETİĞİ ARAYIŞI 

  Yönetmen: Mark Decena
  2012, 56'

  Rocky Dağları Ulusal Parkı’nda kamış balıkçılığı rehberi olan Jeff Ehlert, Colorado Nehri havzası boyunca çok kullanılan bir deyişe atıfta bulunarak, “Viski, içmek içindir. Su, savaşmak içindir,” diyor. Dünyada üstüne en fazla baraj kurulmuş, kazılmış ve yatağı değiştirilmiş nehir olan Colorado Nehri; Amerika Birleşik Devletleri’nin batısı ve Meksika çevresinde yaşayan otuz milyon insanın geçim kaynağı olmaya çalışırken “Colorado Nehri Anlaşması” olarak bilinen sulh anlaşması artık yetersiz kalmakta. Ancak Colorado Nehri Anlaşması olarak bilinen sulh anlaşması artık yapabileceklerinin sınırına gelmiş durumda. 

  Zaten çorak olan topraklarda yükselen sıcaklıklar ve azalan yağmura rağmen, artan bir nüfusun ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz? Şehirlerin, tarımın, uğraşım (rekreasyon) alanlarının, yaban hayatının ve yerel toplumların suya olan taleplerini nasıl dengeleriz? Havza filminde; Ehlert, Colorado Nehri havzasında yaşayan ve çalışan altı kişiyle söyleşiyor. Bu insanların paylaştığı hikâyeler, yeni ve kaçınılmaz bir su etiğini anlatıyor ve herkese yetecek birlikte var oluşun yolunu gösteriyor. Bu film, hayata tutkuyla sarılmış gönülden bir çevreci olan Bradford Delano Smith (1958 – 2008) anısına çekilmiştir.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  26.9.2014

  KÖMÜR CANAVARINA KARŞI 

  Yönetmen: Mat Hames, George Sledge
  2008, 35'

  Ortak yapımcılığını The Redford Center ve Alpheus Media’nın yaptığı Kömür Canavarına Karşı: Teksas Kömür Savaşları, Teksaslılar’ın temiz hava için verdiği, hayat memat mücadelesini işliyor. Film, bir araya gelmesi zor tarafların, –belediye başkanları, çiftlik sahipleri, CEOlar, sivil toplum grupları, milletvekilleri, avukatlar, inanç grupları ve yurttaşların-- hep beraber, Doğu ve Orta Teksas’a vali tarafından hızlı bir şekilde yapılması planlanan 19 adet termik santrale karşı gelişini anlatıyor.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  22.9.2014

  ÇÖPÜN TADINA BAK 

  Yönetmen: Valentin Thurn, 
  2011, 88'

  İnanılmaz ama gerçek: Yiyeceklerimizin yarısından çoğu çöpe gidiyor – çoğu çiftlik ile mağaza arasındaki yolda; yani daha soframıza, tabağımıza bile ulaşmadan önce! Avrupa’daki evlerde, her yıl 200 milyar avroya eşdeğer yiyecek çöpe atılıyor. Bu, dünyanın en büyük gıda şirketi Nestlé’nin senelik cirosuna eşit! Avrupa’da çöpe atılan yiyecekler, dünyadaki bütün aç insanları ikişer kez doyurmaya yeter. Tarım için büyük miktarlarda enerji, su, gübre ve zirai ilaç bir çırpıda tüketiliyor. Tarla açmak için yağmur ormanlarındaki ağaçlar kesiliyor; sera gazlarının üçte birinden fazlası tarımdan kaynaklanıyor. Ne zaman bir yiyecek çöplükte çürüse, küresel ısınmadaki payı karbon dioksitten 25 kat fazla olan metan gazı atmosfere karışıyor. Gıda israfını yarı yarıya azaltmak bile, dünya iklimi açısından otomobillerin yarısını ortadan kaldırmaya eşdeğer bir yarar sağlayacak.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  19.9.2014

  PASİF MİMARİ TUTKUSU

  Yönetmen: Charlie Hoxie 
  2011, 23'

  Pasif Mimari Tutkusu; yalıtım, hava sızdırmasız yapı ve ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi üzerine kurgulanmış, ısıtma ve soğutma için gerekli enerjinin %90 geri kazanımını amaçlayan bir tasarım metodunu anlatıyor. Binaların, yaşadığımız yerin karbon salımının %40’ına katkıda bulunduğunu ve bunun yarısının ısıtma ve soğutma yüzünden gerçekleştiğini düşünürsek, böyle bir tasarrufun ısınmakta olan gezegenimize ne kadar fayda sağlayabileceğini anlayabiliriz. 

  Ülkedeki en verimli binalardan çoğunun ısıtma sistemlerini tasarlayan ve New York’ta yaşayan inşaat mühendisi Henry Gifford’un hayali, Amerika Birleşik Devletlerinde Pasif Ev daireleri inşa etmek. Olmayacak bir duaya âmin demek gibi gözükse de, Avrupa'da 20.000’den fazla Pasif Ev konutu inşa edilmekte ve bu projeler arasında ofis binaları, okullar ve çoklu aile konutları da bulunmaktadır. 

  Emsalsiz ve umut verici bir inşa tarzı konusunda giriş niteliğinde olan bu belgesel, Avrupalı müteahhitlerin bu konsepti ne ölçüde benimsediğini ve Amerikalı Pasif Ev Tutkunlarının bu alanda doldurması gereken geniş boşluğu inceliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu hareket marjinal kalıyor, ama Pasif Ev yöntemi binalarımızı inşa etme şeklimizi yine de değiştirebilir mi?

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  18.9.2014

  ŞİRKET 

  Yönetmen: Mark Achbar, Jennifer Abbott
  2003, 145' 

  Hayli bilgilendirici ve oldukça şaşırtıcı! “Şirket” bir yandan günümüzdeki modern şirketlerin kuruluş, yapı, gelişim aşamalarına özgün bir perspektif getirirken, bir yandan da bu kuruluşların yerküre üzerinde ekonomik, siyasi ve kültürel etkilerini ele alıyor. Kurumların günlük hayatımızı nasıl etkilediğini anlatıyor ve bunun yanı sıra kurumsal tahakküme karşı mücadele veren birey ve grupları inceliyor. “Şirket”, kurumların pazar ekonomisine dayalı toplumlarda refah düzeyini yükselten ana etkenlerden biri olarak değerini koruyabilmesi ve varlığını uzun vadeli sürdürebilmesiyle ilgili birçok soruyu gündeme getiriyor. Film, şirket yapısının kamusal ürünler üzerindeki etkisiyle ilgili endişelere dikkat çekerken üretim süreçlerinin genelin refahı için daha iyi nasıl organize edilebileceğini sorguluyor.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  17.9.2014

  MAVİ ALTIN 

  Yönetmen: Sam Bozzo 
  2008, 90'

  Eski uygarlıklar kötü su yönetimi nedeniyle çöktü. Peki ya insan ırkı; varolmayı sürdürebilecek mi? Maude Barlow ve Tony Clark'ın yazdığı sarsıcı kitap Mavi Altın: Dünya Su Savaşları'ndan esinlenen film, dünyanın gittikçe yaklaşan su krizi sorununa ışık tutuyor. İnsanın hayat kaynağı olan su, küresel pazar ve politik arenada daha çok yer almakta. Gelecekte su için savaşılacak, tıpkı bugün petrol için çıkan savaşlar gibi. Dev şirketler, özel yatırımcılar ve yolsuz hükümetler azalan kaynağının kontrolü üzerinde hak sahibi olmaya çalışırken hayatta kalma hakları için savaşan vatandaşların devrim, dava ve protestolarına yol açıyorlar. Mavi Altın insanların en temel haklarından olan su için mücadelesini dünya çapındaki birçok örnekle perdeye getiriyor.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  16.9.2014

  İSRAF ETME! 

  Yönetmen: Ruth Hessey
  2011, 15'

  "İsraf Etme!", çöplerimizin nereye gittiği, kimler tarafından ayıklandığı ve aslında çöp depolama alanlarına fırlatılıp atılmasalar gerçek değerlerinin ne kadar yüksek olduğunu anlatan bir film. Mesela, eski bilgisayarlardan altın toplamak, yeri kazıp altın çıkarmaktan daha kolay ve ucuz. Organik atıklar gübre yapımında ve doğayı kirletmeden elektrik üretmek için kullanılabilir. Yine de her bir Avustralyalı, çöp depolama alanlarına her sene yarım ton gıda atığı gönderiyor ve bu organik atıklar kimyasal maddeler ve e-atık ile kirleniyor. Avustralyalılar tüm atıklarının sadece % 50'sini geri dönüşüme gönderiyor. 

  "İsraf Etme!"nin duygusal etkisi, kurumsal ve eğitim sektörleri olduğu kadar yerel halk gruplarında da güçlü bir tepki oluşturdu. Film, dünyanın en saygın film festivallerinde gösterildi ve St. Kilda Kısa Film Festivali'nde 2011 yılında "En İyi Belgesel" ödülü, WOW 2012'de ise "En İyi Sinematografi" ödülünü kazandı.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  15.9.2014

  SUCUMBIOS, KÖTÜLÜĞÜN OLMADIĞI YER

  Yönetmen: Arturo Hortas
  2011, 29'

  2011 yılıyla birlikte, Ekvador’da ilk petrol çıkarılmasının üzerinden yüzyıl geçmiş oldu. Ekvador’un Amazon bölgesindeki Sucumbios’ta petrol sondajı 1967’de başlamış ve Cofánlar da dâhil olmak üzere beş yerli halkı etkilemişti. 

  Bu belgesel, Ekvador’da aşırı miktarlara varan petrol üretiminin yerli halklar açısından olası sonuçlarını anlatıyor. Bir avukat da, bu insanlık dışı vahşetin baş sorumlusu olarak gördüğü Texaco’ya karşı dava açıyor. Belgesel, Barselona’daki İnsan Hakları ve Sinema Festivali’nin işbirliğiyle Karama’da gösterildi ve Uluslararası Yaşam Mücadelesi Ödülü’ne lâyık görüldü.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  14.9.2014

  GÜÇLÜ: HERKES İÇİN ENERJİ 

  Yönetmen: David Chernushenko 
  2010, 95'

  Enerjimizin nereden geldiğini ve bundan kimin kâr sağladığını sorgulamak biraz acayip gelebilir. Zaten herkesin damında da güneş panelleri yok. Ama yeşil ekonomi eğitimcisi David Chernushenko'nun var ve onunkiler ihtiyaç duyduğundan fazlasını üretiyorlar. Peki o zaman bunu neden paylaşamasın ki? Yeni teknolojiler enerji güvenliğimizin elimizin altında olduğu anlamına geliyor ama bunun karşısında hala güçlü bir direniş var. Büyük enerji lobisinin yalanlarını ortaya koyan David, sürdürülebilir bir geleceğin aslında neye benzeyebileceğini açığa çıkartma yolunda küresel bir yolculuğa çıkıyor. Yeni çözümler geliştiren son derece etkileyici mucitlerden, egzantrik eko-eylemcilere, oradan da tümüyle yenilenebilir enerjiyle yaşayan topluluklara giden yolda David, politik, ekonomik ve demokratik değişim için gerekli olan her şeyin kapımızın eşiğinde olduğunu gösteriyor… ya da hemen üstünde.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  13.9.2014

  YAYILAN DEĞİŞİM: VENEZUELA'NIN GIDA DEVRİMİNE BİR BAKIŞ 

  Yönetmen: Simon Cunich 
  2011, 60'

  Küresel gıda sistemi birkaç şirketin elinde. Değişim isteyen insan sayısı ise milyarlarca. Gelecekte dünyayı nasıl besleyeceğiz?

  YAYILAN DEĞİŞİM dünyadaki makul ve sürdürülebilir bir gıda sistemi yaratmaya yönelik en heyecan verici girişimlerden birini ele alan ilham verici bir belgesel.

  Venezuela’da, balıkçı köylerinden, kakao tarlalarına ve şehirdeki bostanlara dek gitgide büyüyen bir toplumsal hareket, gıda yönetiminde şirketlerin değil de yerel toplulukların söz sahibi olması durumunda nelerin mümkün olduğunu gösteriyor.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  12.9.2014

  ARAL: GÖRÜNMEYEN BİR DENİZDE BALIK AVLAMAK

  Yönetmen: Carlos Casas ve Saodat Ismailova
  2003, 52' 

  Geçtiğimiz birkaç on yılda Aral Gölü yüzey alanının %80'lik bölümünü kaybetti. Bunun başlıca nedeni Sovyetler Birliğinin 20. yüzyılın ilk yarısında Amu Darya ve Syr Darya nehirlerini kötü yönetmesidir. Bir zamanlar Aral Gölü kıyısında yer alan Özbek köyü Moynak’ta bugün yalnızca kirli bir alan ve kalan balıklara ev sahipliği yapan sazlık sığ sular mevcuttur. Moynak’ta halkın esas geçim kaynağı balıkçılık olduğundan, nüfusun büyük çoğunluğu komşu Kazakistan’a göç etmek zorunda kalmıştır. Carlos Casas ve Saodat Ismailova tarafından çekilen bu film, Aral Gölünden arta kalanlarla üç kuşaktır yaşamını sürdürmeye çalışan bir ailenin portresidir.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  11.9.2014

  www.surdurulebiliryasam.tv açıldığında izleyebileceğiniz bir başka film ise:

  SUSUZLUK 

  Yönetmen: Alan Snitow ve Deborah Kaufman

  2004, 62' 

  Su tüm insanların ortak paylaşımına açık bir insan hakkı mıdır? Yoksa alınan, satılan ve küresel pazarda ticareti yapılan bir mal mıdır? "Susuzluk", bu temel sorulara cevap arayan Bolivya, Hindistan ve ABD’den toplumların hikayesini sunuyor. Dünyada bir milyardan fazla insanın içilebilir suya erişimi yok. Her yıl milyonlarca çocuk sudan kaynaklanan hastalıklardan yaşamını yitiriyor ve bu sayı her geçen yıl artıyor. “Susuzluk” 2003 yılında Japonya’da Kyoto’da gerçekleşen Üçüncü Dünya Su Forum’unda bu gerçeklerin dile getirilmesiyle başlıyor. Siyasetçiler, uluslararası bankacılar, üst düzey şirket yöneticileri biraraya gelerek dünya içilebilir su kaynaklarını kimin kontrol edeceğine karar veriyorlar. Onların büyük barajlar ve özelleştirilmiş, kurumsallaşmış su sistemleri önerilerine karşılık uzmanlar ve aktivistler ise suyun bir insan hakkı olduğunu, açık pazarda ticareti yapılacak bir meta olmadığını savunuyorlar.

  Avatar
  Tuna Özçuhadar
  10.9.2014
  Ekim ayında www.surdurulebiliryasam.tv açıldığında hemen izleyebileceğiniz filmler arasında: 

  SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK TUTKUSU 

  Yönetmen: Eric Stacey 
  2008, 56'


  Bütün ekonomik faaliyetlerin, toplumsal adaletin ve kültürel sürekliliğin; çevrenin gözetilmesi üstüne kurulu olduğu bir toplum düşünün. Gezegenin sağlığını iyileştirmenin; küresel malî başarıyı ve toplumsal istikrarı kolaylaştırdığı bir dünya hayâl edin… Sizce hayâl mi? Portland/ Oregon’da on dört iş sahibi 1997 yılında bu hayâli gerçekleştirdi. Bu on dört kişi, The Natural Step (Doğal Adım) adı verilen bir sürdürülebilirlik yaklaşımını benimsedi, mevcut iş planlarına çevresel sürdürülebilirlik çerçevesinden bakıp ekonomik büyüme sağlarken aynı zamanda Dünya’nın doğal sistemlerine karşı sorumluluklarını yerine getirebilecekleri iş alanları yaratmak üzere bir yolculuğa başladı. Bu yolculukları süresince hepsinin içinde bir sürdürülebilirlik tutkusu gelişti. Gelin; siz de bu ilham verici öncülerin serüvenlerini, önlerine çıkan engelleri ve hiç beklemedikleri kazanımları; sürdürülebilir bir dünya için geliştirdikleri eşsiz bakış açısını kendilerinden dinleyin. Kendinize özgü sürdürülebilirlik tutkusu’nu ateşlemek için gereken ilhamı, motivasyonu ve gücü içinizde hissetmeye hazır olun.

  Henüz yorum yapılmadı.
  Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
  Avatar
  Samet Çetin

  18.11.2014

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  17.11.2014

  100
  Avatar
  Yasemin Arlat

  17.11.2014

  500
  Avatar
  Efkan Solmaz

  17.11.2014

  50
  Avatar
  150
  Avatar
  Yasemin Arlat

  17.11.2014

  1000
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  17.11.2014

  1000
  Avatar
  Yasemin Rukun

  17.11.2014

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  17.11.2014

  50
  Avatar
  Aysegul Cerci

  16.11.2014

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  15.11.2014

  200
  Avatar
  Mine Yüksel

  15.11.2014

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  14.11.2014

  100
  Avatar
  Emre Rona

  13.11.2014

  50
  Avatar
  Neşe Şen

  11.11.2014

  100
  Avatar
  Emre Gündoğdu

  11.11.2014

  50
  Avatar
  Ayca Gulgec

  11.11.2014

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  11.11.2014

  50
  Avatar
  Miase Örümlü

  10.11.2014

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  10.11.2014

  200
  Avatar
  Özgür Çelik

  10.11.2014

  100
  Avatar
  Ayşe Gökçe Bor

  10.11.2014

  100
  Avatar
  Andrew Zionts

  9.11.2014

  100
  Avatar
  Halil Sarı

  9.11.2014

  100
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  9.11.2014

  100
  Avatar
  Koray Yılmaz

  6.11.2014

  1000
  Avatar
  Alper Can Kılıç

  6.11.2014

  50
  Avatar
  Şule Kandir

  6.11.2014

  100
  Avatar
  Kerem Okumuş

  4.11.2014

  1000
  Avatar
  100
  Avatar
  Deniz Postacı

  26.10.2014

  150
  Avatar
  Aykut Istanbullu

  23.10.2014

  100
  Avatar
  Müge Alaboz

  22.10.2014

  100
  Avatar
  Alper Akyüz

  20.10.2014

  150
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  19.10.2014

  50
  Avatar
  Banu Sayin

  16.10.2014

  100
  Avatar
  250
  Avatar
  Figen Can

  15.10.2014

  500
  Avatar
  Doğukan Doğan

  13.10.2014

  50
  Avatar
  Bahar Keskin

  13.10.2014

  100
  Avatar
  Yasar Atacik

  12.10.2014

  100
  Avatar
  Serap Basol

  6.10.2014

  100
  Avatar
  Miray Mirza

  4.10.2014

  100
  Avatar
  Buket Atli

  4.10.2014

  50
  Avatar
  Selmin Çağatay

  2.10.2014

  100
  Avatar
  Esra Demir

  30.9.2014

  100
  Avatar
  Nükhet Taşman

  30.9.2014

  100
  Avatar
  500
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  28.9.2014

  100
  Avatar
  Berkay Atik

  27.9.2014

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  26.9.2014

  100
  Avatar
  Nesim Tüzmen

  24.9.2014

  50
  Avatar
  100
  Avatar
  Bilgi Buluş

  21.9.2014

  50
  Avatar
  50
  Avatar
  Aylin Özalp

  21.9.2014

  50
  Avatar
  Ilknur Kelso

  19.9.2014

  50
  Avatar
  Tülay Ararat

  18.9.2014

  100
  Avatar
  Sena Demirağ

  17.9.2014

  50
  Avatar
  Mehmet Şenol

  15.9.2014

  100
  Avatar
  Aybüke Yücekök

  15.9.2014

  150
  Avatar
  Zehra Tuna

  14.9.2014

  200
  Avatar
  Idil Gaziulusoy

  13.9.2014

  50
  Avatar
  Merve Titiz

  13.9.2014

  100
  Avatar
  Argın Kubin

  13.9.2014

  50
  Avatar
  Nurdan Karayaman

  12.9.2014

  100
  Avatar
  Gulsun Zeytin

  12.9.2014

  100
  Avatar
  Deniz Dinçel

  12.9.2014

  100
  Avatar
  Aysen Ergene

  12.9.2014

  100
  Avatar
  Anday Ataman

  12.9.2014

  250
  Avatar
  50
  Avatar
  Özlem Rocha

  12.9.2014

  50
  Avatar
  Ahmet Ulug

  12.9.2014

  100
  Avatar
  Metin Sezgin

  12.9.2014

  100
  Avatar
  Didem Uygun

  11.9.2014

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  11.9.2014

  50
  Avatar
  Zeki Yemez

  11.9.2014

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  11.9.2014

  50
  Avatar
  350 Ankara

  11.9.2014

  100
  Avatar
  Beri Ferhanoglu

  11.9.2014

  100
  Avatar
  Nurhan Turan

  11.9.2014

  500
  Avatar
  Kuyaş Örs

  11.9.2014

  50
  Avatar
  Ahmet Gürsoy

  11.9.2014

  100
  Avatar
  S. Erol Koprucu

  10.9.2014

  100
  Avatar
  Eylem Koşar

  10.9.2014

  100
  Avatar
  Hasret Ağircan

  10.9.2014

  50
  Avatar
  Emre Ertegün

  10.9.2014

  50
  Avatar
  Gizli Fongogocu

  9.9.2014

  100
  Avatar
  100
  Avatar
  Arzu Kutan

  8.9.2014

  500
  Avatar
  Banu Gundogdu

  8.9.2014

  100
  Avatar
  Hale Karabekir

  6.9.2014

  100
  Avatar
  100
  Avatar
  50
  Avatar
  Erol Scott

  3.9.2014

  100
  Avatar
  50
  Avatar
  100
  Avatar
  Umutcan Önal

  3.9.2014

  50
  Avatar
  Tijen Inaltong

  3.9.2014

  50
  Avatar
  Ali Çebi

  1.9.2014

  100
  14.750 ₺ TOPLANDI
  Hedef 18.000 ₺
  %81
  100 DESTEKÇİ
  SÜRE TAMAMLANDI
  01 Eylül 2014 - 17 Kasım 2014
  Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
  Avatar
  Proje Sahibi
  İstanbul , Türkiye
  ÖDÜLLER
  50 ₺
  SYFF Seti
  Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali tişörtü, çıkartması ve posteri yer almaktadır.
  41 adet alındı.  (Toplam : 150)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  07 Aralık 2014
  100 ₺
  5 Adet Belgesel İzleme
  SYTV projesine 100 TL destekte bulunan destekçimize web sitemizde yayınlayacağımız ve yönetmenin tercihi nedeniyle ücretli izlenebilecek olan 5 filmi izlemek hediye!
  57 adet alındı.  (Toplam : 100)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  17 Aralık 2014
  250 ₺
  Yönetmenle Yemek
  Yıl içerisinde Türkiye’ye gelen ve SYTV’de filmi olan/olacak yönetmenlerden biriyle yemek yeme fırsatı!
  6 adet alındı.  (Toplam : 20)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  16 Ocak 2015
  750 ₺
  Eğitim
  İş dünyasına yönelik 1 tam günlük sürdürülebilirlik eğitimi! Eğitmenler: Pınar Öncel ve Tuna Özçuhadar
  0 adet alındı.  (Toplam : 20)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  17 Aralık 2014
  1.000 ₺
  Yönetmenle Yemek + Eğitim
  Yıl içerisinde Türkiye’ye gelen ve SYTV’de filmi olan/olacak yönetmenlerden biriyle yemek ve iş dünyasına yönelik 1 tam günlük sürdürülebilirlik eğitimi! Eğitmenler: Pınar Öncel ve Tuna Özçuhadar
  4 adet alındı.  (Toplam : 15)
  Tahmini Gönderim Tarihi:
  15 Şubat 2015
  DESTEKLE