Tiyatro oyunu

2019 Sonbahar sezonunda sahnelenmesi hedeflenen tiyatro oyunun fonlanması için bu kampanyayı başlatıyorum.

Bu kampanyayı, 2019 Sonbahar sezonunda sahnelemeyi hedeflediğim tiyatro oyunum için başlatıyorum. Çok sevdiğim için 12 yıl önce için amatör olarak başladığım tiyatro zamanla tek geçim kaynağım oldu. Bu süreçte daha da çok sevdim. Sanatın ve tiyatronun insanlar üzerinde yarattığı büyülü etki, tiyatroyu benim için vazgeçilmez kıldı. Bu oyun ile toplumsal cinsiyet algılarını yeniden sorgulamayı ve queer teoriyi sahneye taşıyacak bir ifade alanı yaratmayı umuyorum. “Queer ile ilgili benim de bir çift lafım olsun, anam bacım!” diyerek yola çıktığım bu oyunu sahnelemek için desteğinize ihtiyacım var.  

1)      Projenin amacı, etki alanı, içeriğine dair bir tanıtım yazısı: 

Bu oyunda, yalnızlığa mahkum edilmiş bir kadının bulunduğu kafesten çıkamama hallerini, tiyatro yoluyla insanların gözüne sokarak ifade etmeyi amaçlıyorum. Oyunda, mutfaktan bir türlü çıkamayan, bu yetmiyormuş gibi sevgilisinin vejetaryen olması gibi meselelerle uğraşırken bir sürü ikilem arasında kalan bir kadının hikayesini anlatacağım. 

Bu oyunla, genel tiyatro izleyicisine ulaşmayı ve her kesimden insana seslenerek, gündem edindiğim meseleler üzerine düşünmesini sağlamak istiyorum. 

2)      Sinopsis (Oyun İçeriği) 

Bir bankada genel müdürlük yapan bir kadının çok zengin bir iş adamıyla tanıştıktan sonra, aşk, evlilik, tel duvak gelinlik derken kendini dört duvar arasında bulması. 

3)      Neden tiyatro? 

Çok sevdiğim için 12 yıl önce için amatör olarak başladığım tiyatro zamanla tek geçim kaynağım oldu. Profesyonel tiyatro yapmaya başlayınca daha da çok sevdim. Sanatın ve tiyatronun insanlar üzerinde yarattığı büyülü etki, tiyatroyu benim için vazgeçilmez kıldı. 

4)      Oyun ne zaman, nerelerde oynanacak ve kimlere ulaşması hedefleniyor? 

Oyun 2019 sonbahar döneminde sahnelenecek. Hazırlıkları ise Haziran-Eylül arasında yapılacak. İstanbul’da tiyatro sahnelerinde, festivallerde sahneleyeceğimiz bu oyunun turnelerde de gösterimini sağlamak istiyoruz. 

5)      Bütçe 

TOPLAM 25.000 TL.  

Reji: 15.000 TL. 

Yol masrafları: 2.000 TL. 

Kira: 3.000 TL 

Tanıtım ve tasarım masrafları: 5.000 TL 

 

Özgeçmiş  

·         Zeynep Esmeray Özadikti. 1972 doğumlu.  

·         İlk tiyatro eğitimini, 2000 2002 yılları arasında, Mezopotamya Kültür Derneği’de aldı. 

·         İlk oyunu “Cadının Bohçası” 11 yıldır oynanıyor. (Kendi hayat hikayesinden yola çıkarak hazırlanmış, tek kişilik, meddahça bir oyun.) 

o    Basına ve kamuoyuna tanıtımı Bilgi Üniversitesi’nde 2007 tarihinde gerçekleşti.  

o    Başak Kültür Merkezi’nde gösterime girdi ve 3 Yıl boyunca gösterimde kaldı. 

o    İstanbul Bilgi, Boğaziçi, İstanbul Teknik, Sabancı, Koç, Yeditepe, Başakşehir, Yıldız Teknik, İstanbul ve daha birçok üniversitede, özellikle toplumsal cinsiyet derslerinde akademisyenlerin tavsiyesi üzerine, birkaç kez sahnelendi.  

o    Diyarbakır, Van, Eskişehir, Muğla, Bursa, Ankara, İzmir, Bartın, Denizli, Çanakkale ve Anadolu’nun birçok üniversitesinde ve kentlerde oynandı.  

o    İstanbul’da 2. Katta 3 sezon gösterime girdi. Kumbaracı 50’de 2 yıl, Tatavla Sahne’de 3 Yıl, en son Sahne Çolpan İlhan’da 16 Mart’ta son gösterisini yaptı.  

o    Ankara 7. Ethos Uluslararası Tiyatro Festivaline katıldı. Alman, Fransız Kültür Merkezlerinde ve birçok kültür merkezinde gösterime girdi. 

o    Cadının Bohçası, Fransızca ve İngilizce dillerine çevrildi. Başta Paris olmak üzere birçok uluslararası tiyatro festivalinde gösterime girdi. 

o    Avrupa turneleri yaptı. Almanya’nın birçok kentinde gösterime girdi. Belçika, Hollanda ve Avusturya’da sahnelendi. 

o    Hala Cadının Bohçası’na yurt içi ve yurt dışından talepler devam etmekte.

·         “Cadının Bohçası” nın devamı olan “Yırtık Bohça” isimli anlatı, 2010 yılında bir çok yerde sahne aldı. 

·         Üçüncü oyunu, cinsiyet geçiş sürecindeki deneyimlerin anlatıldığı, “Kestirmeden Hikayeler” 2014 yılında gösterime girdi. Galası Tatavla Sahne’de yapılan bu oyun da “Cadının Bohçası” gibi birçok üniversite ve şehirde olduğu gibi yurt dışında da gösterime girdi.  

·         2013’te, Melek ile birlikte, Özgür Radyo’da “Cadının Bohçası” radyo programını hazırladı ve sundu. tüm ötekileri kapsayan ve içeriğine uygun konukların ağırlandığı bu radyo programını 3 sezon boyunca sürdürdü.  

·         Aynı yıllarda Taraf Gazetesi’nde uzunca bir süre haftalık köşe yazıları yayımlandı.

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
3.000 TL TOPLANDI
Hedef 25.000 TL
%12
20 DESTEKÇİ
33 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Esmeray Özadikti
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.