Toplumsal yaşama katkı sağlamak için eğitimde fırsat eşitliği

Günümüz atölyeleri sadece maddi durumu iyi ailelere ulaşıyor. Amacımız bir dernek kurup okul dışı eğitime erişim imkanı olmayan çocukları sanatla buluşturmak.

YARATICI ÇOCUK ATÖLYELERİ

Günümüz eğitim kurumları; ister çocuk ister yetişkin olsun sadece belli bir kesime hitap etmekte. Bir çok çocuk gelişimlerine destek olacak atölyelere katılamıyor. Yaratıcı Drama, Masal, Oyun, Sanat ve Yoga gibi.

Bu proje, ben ve ekip arkadaşlarım için çok önemli çünkü daha fazla çocukla buluşmak ve sorumluluk projelerimizin sürekliliğini sağlamak istiyoruz. 

Neden bir yere ihtiyacımız var? Çünkü dernekleşme sürecinde sabit bir yerimizin olması gerekli. Burası bir masal, oyun ve sanat evi olacak. Hem derneğin devamlılığını sağlayıp kendini döndüren bir gelir yeri hem de bu sayede daha çok sosyal proje.


İhtiyacımız olan finansman miktarı 7000 tl.
Bunu Derneğimizin açılışı, yerimizi tutmak ve gerekli materyaller için kullanacağız.
Bu dernek sayesinde yaratıcı çoğunluğun artmasına destek olacağız. Bunu bizlere destek olan kişiler sayesinde gerçekleştirmiş olacağız.Yaptığımız iş neden önemli? Neyi değiştirmek istiyoruz?

Hedefimiz masal, oyun ve sanatla öğrenmeyi sağlamak. İmkanı olmayan okullar, dezavantajlı bölgeler, engelli bireylere bu fırsatları sunabilmek. Çocukların kıyasıya yarıştırıldığı ortamlardan ziyade katılımcı ve barışçıl ortamlar yaratmak.
Öğrenme ihtiyacımızı kendimiz için yeni şeyler keşfederek karşılıyoruz, bize birinin anlattıklarını ezberleyerek değil.

Neden Sanat; sanat, bireyin toplumda başarılı olabilmesi için ihtiyacı olan yaşam becerisini kazandırır. Bireyin gelişimi ve hayata hazırlanması, estetik bir bakış açısına sahip olması, sorun çözme, iletişim, yaratıcı düşünme ve özgüven için tüm bilgi ve beceri sanat eğitiminin içinde bulunmaktadır.

Neden Masal; Masalların iyileştirici bir gücü vardır. Hayatlarında masalları var eden ve dinleyen çocuklar ise büyülü bir serüvene geçiş yaparlar. Bu doğrultuda hüzün, sevinç, endişe, şaşkınlık ve merak gibi duyguları kendi iç dünyasında harmanlayarak bir başka boyutta var ederler. Masalların bu büyülü dünyasında çocukların hayal gücü ve yaratıcılığı gelişir. Masal dinleyen bir çocuğun kelime haznesi artar. Masal kahramanlarıyla duygudan duyguya geçerken empati kurarlar ve kendi çözümlerini bulma deneyimlerini geliştirirler ve böylelikle özgüvenleri artar.

Neden Oyun ve Drama; Çocuklar için oyun oynamak önemlidir. Oyun oynarken hem eğlenirler hem de öğrenirler. Drama da oyunun gücünü kullanır, oyunsu süreçlerle ve -mış gibi yaparak yaratıcı edinimler sağlanır. 
Drama, bireylerin kendilerinde var olan yaratıcılıklarının gelişimini desteklemekte, hayal güçlerini geliştirmektedir. Drama sürecinde bireyler durumları, olayları, ilişkileri keşfederek öğrenmektedir.
Drama ortamındaki bireyler yaratarak, geliştirerek ve yansıtarak kendilerini, arkadaşlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları gerçek dünyaya ait birçok şeyi anlamaktadırlar.

Neden Yoga: Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler de yer almaktadır. Oyun ve hikayelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlar. Çocuk Yogası ile çocuklar eğlenirken, esneklik, güç, gevşeme ve konsantrasyon sağlanır. Tüm bu çalışmalarla amaçlanan, yetişkin yogasında da olduğu gibi, beden, zihin ve ruh uyumunu dengelemek ve çocuğun bu denge ile yaşamı devam ettirmesine yardımcı olmaktır.

 

 

Bizlere finansal destek olabilirsiniz, projemizi paylaşarak görünürlülüğümüzü sağlayabilirsiniz, projemizde ve dernekleşme sürecimizin ortağı olabilirsiniz.

Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
2.450 TL TOPLANDI
Hedef 7.000 TL
%35
14 DESTEKÇİ
55 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
gizem başbuğa
Antalya, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.