Türkiye'de Doğaya ve İnsana Zarar Vermeyen Kozmetik Ürünler

Türkiye'de hem doğaya hem de insana zarar vermeyen organik kozmetik ürünlerinin kullanımını sağlamak ve insanları buna teşvik etmek.
Ben Kaan Onur kaftanoğlu. 27 yaşındayım ve kısa bir süre önce İstanbul'a çok hoş olduğunu düşündüğüm bir projeyi hayata geçirmek için geri döndüm.


Yaklaşık 1 yıl Danimarka'da bir ekolojik köyde yaşama fırsatı elde ettim ve bu süreç boyunca kırsal yaşam, permakültür, foodsaving ve doğaya özgü diğer birçok deneyimi tatma fırsatı yakaladım. Yine bu süreç boyunca doğaya ve insana hiçbir zarar vermeyen, tamamen doğa dostu, vegan kozmetik ürünler üzerinde çalışmalar yaptım. Sabundan, dudak bakım kremlerine kadar birçok ürün üzerinde belli bir bilgi birikimi elde ettim. Ve elde ettiğim sonuçlar bana gösterdi ki ekoloji dostu bu ürünler, şu an elimizin altında bulunan birçok üründen daha kaliteli ve daha da önemlisi ne doğaya ne de insana zarar veriyor.

Bu proje benim için bir para kazanma kapısı olmaktan ziyade; zevkle yapabileceğim, insanları organik ve hatta vegan ürünleri kullanmaya teşvik edebileceğim ve daha da önemlisi organik ve vegan ürünler ile ilgili toplumu bilinçlendirme projesi olarak görüyorum.

Bu projenin hem benim, hem de insanlarımız adına önemli olduğunu düşünüyorum. Artık tüm çalışmalar gösteriyor ki önümüzdeki yıllar dünyanın doğal koşulları giderek daha da kötüleşecek ve kısa süre içerisinde geri dönülemeyecek zararlar ile karşı karşıya kalacağız. Buna açlık, su sorunu ve hava kirliliği gibi birçok olay dahil. Ancak yine de dünya üzerindeki birçok firma ve üretici bu durumu göz ardı ediyor. Ufak da olsa bu gidişat içerisinde olumlu bir proje sunmak bana gerçekten oldukça ilham veriyor. 

Pek tabii tüm bu sorunlar toplumun bir kesimi tarafından anlaşıldı ve bu sorunun çözümünü kendi evlerinde, kendi başlarına çözmeye çalışıyorlar ve belli küçük gruplar kurarak bu sorun ile beraber mücadele ediyorlar. Bu proje hem doğa ve insan arasındaki çekişmeyi durduracağı gibi, hem de toplumun bu sorunla kendi başına verdiği mücadeleye hızlı cevap verecek konumda olacak. Bu ve benzeri projeler yurt dışında çok fazla bulunmak ile birlikte, bu benzer projelerin ürünleri Türkiye sınırları içerisinde bu soruna çözüm olmaya çalışmaktadır ancak genel anlamı itibari ile tüm soruna tek bir çözüm sunmamaktadırlar.

Bu projelerden bazıları organik, yani doğal ürün üreterek tüketicinin kendisine zararlı olan ürünlerden kurtulmasına yardımcı olurken, bir diğeri vegan ürün üretmektedir. Veya bir başka proje sadece plastik kullanımını minimize etmek amacı ile ürün ortaya çıkarmaktadır. Ancak en nihayetinde genel kapsamlı bir ürün piyasada sanıldığı kadar yaygın değildir. Bu yüzden kitleler evlerinde kendi başlarına bu tür sorunlar ile mücadele ediyor. Pek tabii ithal ürünleri gidip satın alabilirler ancak o ürün Türkiye sınırları içerisinde üretilmediği için fiyat olarak tüketici kitleyi tatmin etmemektedir.

Sonuç olarak bu proje tüketicinin zararlı kimyasallar kullanılarak ve konvansiyonel olarak üretilen ürünlere alternatiftir.

Bu bağış ile elde ettiğim geliri, projede ihtiyacım olan teknik ekipmanı edinebilmek, ürünlerdeki yağ veya soya wax gibi temel ihtiyaçlar ve yine projenin legal olarak yürütülmesini sağlamak için kullanacağım.En nihayetinde, eğer bu projeyi hayata geçirebilir isem, plastik kaplar ve etiketler dahi kullanmayacağım ürünler ile sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmuş olmaktan dolayı hayli mutlu olacağım.

Projeye destek vermek isteyen herkese şimdiden çok teşekkür ederim. Eğer benimle iletişime geçerseniz, proje hayata geçtiğinde destek olan herkese üretmiş olduğum ürünlerden ufak hediyeler göndermeyi çok istiyorum.

Proje dahilinde sunacağım ürünler ile ilgili bir Instagram sayfası da açmış bulunuyorum. Henüz etkileşim içerisinde olabileceğimiz herhangi bir şey yok ancak zaman içerisinde gidişatı takip etmek isterseniz oradan kolaylıkla erişebilirsiniz.

https://www.instagram.com/dhupaorganik/


Şimdiden çok teşekkürler.Ekip

Şehirler

Proje takımı henüz video eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
0 TL TOPLANDI
Hedef 25.000 TL
%0
0 DESTEKÇİ
6 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Kaan Onur Kaftanoğlu
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.