UNIVERSITY OF EXETER | Hayallerimin Okulunda Okumama Yardım Eder Misiniz?

University of Exeter'in Theatre Practice Master programından kabul aldım. Kabul almak bile bir hayaldi; gerçek oldu. Devamını getirmeme yardım eder misiniz?"

 

 

(UPDATE: 5 000 £ değerindeki Global Excellence bursunu aldım (ÇIĞLIKLAR)) Ama hala desteğinize ihtiyacım var... 

 

 

Önce biraz Balım: Özet, Ardından Projem

Selam! Ben Balım. 12 Ağustos 1996 yılında İstanbul'da doğdum. Kadir Has Anadolu Lisesi, ardından Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun oldum. Şu an bir ilaç şirketinde çalışıyorum. Şimdi bir proje başlığına bir de bu yazdıklarıma bakıyorsunuz, değil mi? Güzel, normali de bu. Tek bir şey söyleyebilirim:

Benim tiyatro maceram lise birde başladı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde aldığım üç yıllık eğitimin ardından hem tiyatroya hem sinemaya derin bir bağ ile bağlandım. Lisemde yabancı dil okumak isterken türkçe matematik okumak zorunda kalmıştım, okula hala alışamamıştım; tam yerinde yakaladı tiyatro beni yani. Başka hayatlar, başka insanlar çok ilgimi çekti; bağımlılık yaptı bile diyebilirim. Haliyle bırakamadım.

Sonra geldi üniversite zamanı. Gayet rasyonel bir tercihle dil bölümünün en çok para kazandıran alanı çeviriyi seçtim. Okulum ikinci dil olarak ispanyolca da veriyordu. Her şey şahane! Ama koştum yine tiyatroya. Üniversite sınavı yüzünden bir yıl ara vermiştim zaten, çok bile... O yıl içerisinde yaşadığım birtakım zorluklar beni bir ara verme sürecine itti. Dedim ki bu iş iş değil, para kazanılmıyor, insanlar zor... Ne mi oldu? Bıraktığım süreçte daha da didikler oldum; daha fazla okumaya, daha fazla izlemeye, hatta yurtdışında neler olup bitiyor, onlara sardım. Sonuç olarak dönüşüm daha da muhteşem oldu (!) Sadece oyunculuğa tutkunken sahne üzerinde ve gerisindeki her şey ilgimi çekmeye başladı. Bu değişim bölümün son yılı başlamadan birkaç hafta önce CRAFT Tiyatro kapısında bitmemle sonuçlandı. Tam bir klasikçiyken CRAFT bana yeni yazımın kapılarını açtı. Okuduğum yeni metinler, prova ve oyun sürecinde deneyimlediklerim, profesyonellerden öğrendiklerim... Tüm bunlar da beni hoooop Exeter'a soktu diyebiliriz sanırım.

Hoop dedim ama EXETER'dan bahsediyorum. Okul 2019 dünya sıralamalarına göre sanat alanında 98.sırada, Guardian'ın 2019 Drama&Dance UK listesine göreyse 6.sırada yer alıyor. Kabulümün geldiğini hayal bile edemezken birden gerçek oldu! Maili kaç kere okuyup kontrol ettiğimi söylemeye utanıyorum (tam 18 kere). Benim uzun süredir videolarını izlediğim bir çocuk var Youtube'da. Bu çocuk da Exeter'ın Theatre Practice MA programından mezun şimdiyse aynı okul ve bölümde PHDsini yapıyor. Neler neler öğrendim o videolardan. O zamanlardan beri hayallerimi süslüyordu bu okul benim. RESMEN KABUL ALDIM! Dolayısıyla buradayım! Lin Manuel Miranda'nın, dolaylı olarak da Alexander Hamilton'ın dediği gibi "I am not throwing away my shot!". Her yolu sonuna kadar denemezsem kendimi asla affetmem.

Sanmayın ki buraya geçtim hazıra konmaya bakıyorum. Size biraz neler yapıyorum onlardan bahsedeyim. Şu an bir ilaç şirketinde çalışıyorum. CRAFT'ta Killology'nin asistanlığını yapmaya devam ediyorum. Bir çeviri hakları ajansı olan ONK'a bağlıyım; freelance oyun çevirisi yapıyorum. Son olarak da ingilizce özel ders veriyorum. Özetle ciddi bir çaba gösteriyorum.

Benim hikayem böyle sanırım. Umarım kendimi güzelce ifade edebilmişimdir.
 

Yardımlarınız Nereye Gidiyor?

Okulun ücretine. University of Exeter'ın Theatre Practice MA programı £17700. Muhtemel kur değişimi, benim birikimim ve aldığım Global Excellence bursunu düşünce gördüğünüz miktar kalıyor.
 

Yaptığın iş neden farklı? Bu program tam olarak neyi hedefliyor?

Yaptığım işin farkı kendime spot altında bir yer istemememden başlıyor aslında. İstediğim şey ne spotun altındaki olmak ne de spotun altındakini yöneten kişi olmak. Ben bunların hepsini gören kişi olmak istiyorum. Çok hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz, her şey her şeyle çok fazla etkileşim halinde; dolayısıyla aynı şey performans için de geçerli. Birçok yenilik, birçok düşünce ve iç içe geçmiş birçok disiplin var artık. Bu kaotik güzelliği çözümleyecek birilerine ihtiyaç var haliyle. Bu kişilere her zaman ihtiyaç vardı ama şu an daha da çok var. Eğer mevcut işlerin üzerinde durulmaz, tartışılmaz, yazılmazsa o işlerin literatüre, gelecek işlere, gelecek jenerasyonlara bir katkısı olabilir mi? Yönetmen, oyuncu ne kadar değerliyse onların yaptığı işleri konuşan, onların çalıştığı metinleri inceleyen kişiler de o kadar önemli. Ben o kişilerden biri olmak istiyorum. Exeter'ın Theatre Practice programı da gücünü tam bu elementlerden alıyor aslında. Size bir şeye birden fazla yerden birden fazla açıdan bakmayı aşılamayı hedefliyor bunu da teorik eğitimle ve kritik gücünüzü geliştirerek yapıyor. Benim de ihtiyacım olan tam olarak bu!

Tiyatro uçup giden bir şey. Sahnelenen şey sahneden kalktığı an o prodüksiyondan geriye hiçbir şey kalmıyor. Ama hakkında yazılan çizilen şeyler her zaman bir köşede duruyor, insanlar onlara ulaşabiliyor.
 

Bana başka nasıl destek olabilirsiniz?

Sosyal medyada paylaşarak, destek olarak. Arada "halledersin", "yaparsın sen" gibi yorumlar da iyi gelebilir. Bilemedim. Çöküp ağlıyorum genelde.

Ekip

Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
43.500 TL TOPLANDI
Hedef 75.000 TL
%57
145 DESTEKÇİ
8 GÜN KALDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Avatar
Proje Sahibi
Balım Kar
İstanbul, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.