Yavruağzı Kısa Film Projesi

Projenin amacı, senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığım ilk kısa filmim "Yavruağzı"nın montaj, tanıtım ve dağıtımı için kaynak elde etmek.
Ben Kimim?

Merhaba, Ben Tuğçe,Günlük rutin 8-5 mesaisini yapan bir yazılım mühendisiyim. Sinemaya olan ilgim bir kaç yıl evveline kadar, arkadaşlar arasında falancanın filmi de güzelmiş gidelim mi deyip hiçbir zaman gidememekten,
evde internetten film izlerken uyuyakalmaktan çok da fazlası değildi.
Ne zaman ki sinemanın aynı zamanda kafamdakileri anlatabileceğim çok güçlü bir dil olduğunu keşfettim, bu dili öğrenmeye karar verdim.
Bunun için Boğaziçi Üniversitesi'nde de sinema dersleri veren Ayşegül Doğan'ın film okumalarına katıldım. 2 yıldır da devam ediyorum.  Ayrıca geçtiğimiz yıl senarist, yönetmen Nisa Dağ'dan da senaryo yazımı dersleri almıştım. Yavruağzı'nın senaryosunu da bu dersler çerçevesinde geliştirmeye başladım.

 Ya Sonra?

Sonraki adım; story board hazırlama;k yani kafamdakileri kağıda dökmekti. Çöp bebek çizmekte bile ne kadar vahim bir olduğumu düşünürken imdadıma Fatih Yalın,  yetişti:).

Günlerce uğraştık. Fatih, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu bir heykeltraş. Storyboard konusunda da epey tecrübeli. Aşağıdakiler onun sanatından bir kaç örnek:


Sonrasında ise mekan bulmak gerekiyordu. Bütçesel hassasiyetleri göz önünde bulundurup senaryodan ödün vermemi gerektirmeyecek en ucuz mekanda çekmeye karar verdim: Kendi evimde:)

(Resimde Ayşegül, olay yerini incelemeye gelmişken.)


Ekip?

Oyuncular konusunda ise çok şanslıydım. Önce karşıma Kerim çıktı. Kerim Altınbaşak  harika bir oyuncu. Hem konservatuvar, hem de  sinema ve televizyon mezunu. Geçtiğimi sezon devlet tiyatrolarında Romeo ve Juliet'te sahne aldı. Kerim'in oyunculuğunu yakından izlemek apayrı bir zevkti.

Merve Polat ise çocuk tiyatrosu olan aynı zamanda da çocuklarla çalışan bir oyuncu. Ankara'nın dikmeni adlı dizide de görmüş olabilirsiniz.  Merve ayrıca sette sunduğu fikirler ve pratik çözümleriyle de bir çok kez kurtarıcım oldu:)

Su'yu da bizimle Merve tanıştırdı. Çocuk oyuncu konusunun riskli olabileceği konusunda çok uyarılmıştım ancak Su, sözümüz meclisten dışarı yetişkin oyunculara taş çıkarıyordu. Hatta  öyle ki yer yer "hadi bir daha baştan prova yapalım" diyerek beni bile yönettiği oluyordu:)

Ve Ayşegül Doğan. O olmasaydı zannediyorum ki bu proje olmazdı.  Kendisi bana sadece sinema aşkı aşılamakla kalmadı; aynı zamanda bu projenin gerçekleşebileceğine inanmamı sağladı.

Son olarak, bahsedeceğim kişi de üniversiteden arkadaşım Yavuz Öztürk. Yavuz'un senaryoda, sette, fragmanda, hatta bu metinde emeği çok.Peki filmin konusu ne?

Bana -haliyle- en çok sorulan soru.  Yaklaşık 10 dakika olacak filimin konusunu spoiler vermeden anlatmam açıkçası imkansız. Bu yüzden bu soru beni epey terletiyor.

Ama illa bişeyler söylemem gerekirse:
Hayatta bazen kendimizi çok hassas dengelerin söz konusu olduğu bir yerde, ender görülen bir rolde buluruz. Öyle ki yapacağımız küçük bir ihmal, geçmişteki tüm "iyi"leri süpürüverir.  Bir an öyle kalakalırız.  

Ben Yavruağzı'nda en çok da ailesinin ve tabii kendisinin saadeti için çabalayıp duran Meryem'in o kalakalmışlığını göstermeye çalıştım. Ancak asıl olan, sizin neler göreceğiniz. Onu ben de merak ediyorum:)

Ya şimdi? 

Filmi görüntü yönetmenimiz Buğra Kekik ve onun ses asistanı  Oğuz'un da desteği ile bir günde tamamladık.

Yukarıda saydığım tüm bu ekibin ve teknik ekipmanın maliyetini kendim karşıladım. Haliyle biraz da borçlandım. Vereceğiniz destek, bu borçların kapanması ve şimdi başlayacağım kurgu  masrafları için kullanılacak.

Ayrıca ne kadar çok destek olursa filmi yurt içi ve yurt dışı o kadar çok festivale gönderme şansım olacak. Malum Dolar ve Euronun bitmeyen artan ivmeli hareketleri söz konusu.

Sonuç?

Şu an sizlerden de destek istiyorum, ve açıkçası biraz da çekiniyorum ancak inanıyorum ki orada bu projeye katkıda bulunmak isteyen hayal ortaklarım var ve bu desteği istemek onları bulmamın tek yolu:)

Verebileceğiniz maddi destekler ve onların teşekkür hediyeleri sağda. Hediyelerimiz el yapımı, kadın girişimci arkadaşlarımın elinden. Jenerikteki teşekkür ifadelerinin punto büyüklüğü, desteğin miktarı ile doğru orantılı olacak. 

Ayrıca bu linki çevrenizle, samimi düşüncelerinizi de benimle paylaşarak da destek olabilirsiniz.
Mail adresim:  tugce.hilal.cil@gmail.com. Bütçe ya da diğer her şeyle alakalı sorularınız olursa rahatsız etmekten çekinmeyin lütfen.

Şimdiden teşekkürler,
Sevgilerimle,

Tuğçe

Not: İzlediğiniz fragmanın müziği Kev Rowe tarafından yapımıştır. (https://soundcloud.com/kev-rowe)

Şehirler

İstanbul

Henüz S.S.S. eklenmedi.
Proje sahibine mesaj yoluyla soru sorabilirsin.
Avatar
Tuğçe Hilal Çİl
22.6.2018
Ödüllerde güncelleme
Merhaba,
fongogo ödüller kısmında düzenleme yapmama izin vermediği için buraya yazıyorum. Amigurumi ödülünün miktarı 100 değil 150 tl olmalıydı.  Bunu göz önünde bulundurursanız sevinirim.  Ama bu güncellemeyi görmediyseniz de vaadimi yerine getirmeye çalışacağım. :)
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Avatar
Özgün Çelebi

11.8.2018

60
Avatar
Kadir Pirasoğlu

10.8.2018

1500
Avatar
Saygın Selçuk

10.8.2018

100
Avatar
Gokce Muge Cil

8.8.2018

250
Avatar
Serdar Tugcu

6.8.2018

100
Avatar
Kemal Yüksekkaya

18.7.2018

250
Avatar
Türkay Tülerli

10.7.2018

60
Avatar
Mehmet Budak

6.7.2018

100
Avatar
Musa Gök

6.7.2018

60
Avatar
Haki Pak

29.6.2018

100
Avatar
60
Avatar
Suleyman Cavusoglu

28.6.2018

60
Avatar
İpek Efe

28.6.2018

60
Avatar
Ferhat İlen

27.6.2018

100
Avatar
Ali Tanrıkulu

22.6.2018

500
Avatar
Kamil Şahin

19.6.2018

100
Avatar
Buğra Engin

16.6.2018

60
Avatar
Nemis Topal

15.6.2018

60
Avatar
Yelda Kaya

14.6.2018

60
Avatar
Lale Alizade

14.6.2018

60
3.725 ₺ TOPLANDI
Hedef 3.500 ₺
%106
21 DESTEKÇİ
SÜRE TAMAMLANDI
13 Haziran 2018 - 12 Ağustos 2018
Ya Hep Ya Hiç: Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır. Hedefine ulaşmayan projelerin destekleri destekçilere iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Tuğçe Hilal Çİl
İstanbul , Türkiye
ÖDÜLLER
25 ₺
Jenerikte adınıza teşekküer
Filmin jeneriğinde adınıza teşekkür edilecektir. (Destek miktarı ile orantılı punto büyüklüğü ile)
1 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
12 Ağustos 2019
60 ₺
1 Aksesuar ve Jenerikte teşekkür
Neler taksamdan aşağıdaki aksesuarlardan biri adresinize gönderilecektir ve filmin jeneriğinde adınıza teşekkür edilecektir. (Destek miktarı ile orantılı punto büyüklüğü ile) https://www.instagram.com/p/Be2v_6bnnV3/?taken-by=nelertaksam https://www.instagram.com/p/BiJa0vklJ7t/
10 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
11 Ekim 2018
90 ₺
2 aksesuar ve jenerikte teşekkür
Neler taksamdan aşağıdaki 2 aksesuar adresinize gönderilecektir filmin jeneriğine adınıza teşekkür edilecektir. (Destek miktarı ile orantılı punto büyüklüğü ile) https://www.instagram.com/p/Be2v_6bnnV3/?taken-by=nelertaksam https://www.instagram.com/p/BiJa0vklJ7t/
0 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
11 Ekim 2018
100 ₺
Amigurumi ve jenerikte teşekkür
El emeği aşağıdaki şirin Japon oyuncağı (amigurumi) https://www.instagram.com/p/BiUpvJMlWLX/ adresinize gönderilecektir ve filmin jeneriğinde adınıza teşekkür edilecektir. (Destek miktarı ile orantılı punto büyüklüğü ile)
6 adet alındı.  (Toplam : 0)
Tahmini Gönderim Tarihi:
11 Ekim 2018
250 ₺
2 Amigurumi ve jenerikte teşekkür
El emeği aşağıdaki şirin Japon oyuncağı (amigurumi) adresinize gönderilecektir ve jenerikte adınıza teşekkür edilecektir. (Destek miktarı ile orantılı punto büyüklüğü ile. ) https://www.instagram.com/p/BiUpvJMlWLX/
2 adet alındı.  (Toplam : 100)
Tahmini Gönderim Tarihi:
11 Ekim 2018
500 ₺
Filmden dekor 2 Amigurumi ve jenerikte teşekkür
2 tane el emeği aşağıdaki şirin Japon oyyuncaklarından(amigurumi) https://www.instagram.com/p/BiUpvJMlWLX/ ve filmden sürpriz bir dekor adresinize gönderilecektir ve filmin jeneriğinde adınıza teşekkür edilecektir. (Destek miktarı ile orantılı punto büyüklüğü ile)
4 adet alındı.  (Toplam : 5)
Tahmini Gönderim Tarihi:
11 Ekim 2018
1.000 ₺
Ortak yapımcılık ve 2 Amigurumi
Filmin ortak yapımcılığını üstlenip kurgu aşamasında da ekiple birlikte yaratıcı süreçte yer alacaksınız ayrıca 2 tane el emeği aşağıdaki şirin Japon oyuncakları (amigurumi) https://www.instagram.com/p/BiUpvJMlWLX/ adresinize gönderilecek.
0 adet alındı.  (Toplam : 50)
Tahmini Gönderim Tarihi:
11 Ekim 2018
DESTEKLE