Yerli Yeşil Yeni Bir Gelecek

Yerli Yeşil Yeni bir geleceğe inanıyor, geçmişte yaptığımızı, bugün yapabildiğimizi ve gelecekte çok daha iyi yapabileceğimizi anlatmak istiyoruz.

Nedir Bu Farkındalık Platformu?

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın başlangıç desteğiyle hayata geçirilen ve tamamen bağımsız olarak büyümeye devam eden bu platformun amacı, Türkiye’nin yerli yeşil yeni üretim kapasite ve yeteneklerine ilişkin bir farkındalık ve tarihsel tecrübelere dayanan bir gündem oluşturmaktır.

Yerli Yeşil Yeni platformu, tamamen bağımsız olarak, bilgi aktivizmi yapmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Gerek ele aldığı konuları gerekse de yerli kaynaklarla, yeşili koruyacak, çoğaltacak yenilikçi üretim ve tüketim biçimlerini yaygınlaştırmayı amaçlayan bir yapı olarak kurumsallaşmayı amaçlamaktadır.

Özetle harika işler YAPTIK, rakipsiz üretimler YAPABİLİYORUZ, çok daha iyisiniz YAPABİLİRİZ... Bunu yaparken de ÇEVREYİ, YEŞİLİ, GELECEĞİ gözetmeliyiz...

Biz,

  • Yerli, yeşil ve yenilikçi bir geleceğe inanan, 

  • Hayâl kurmaktan vazgeçmeyen,

  • Hayallerinin peşinde koşmaktan yorulmayan,

  • Bu ülkenin ve üzerinde yaşadığımız dünyanın geleceği için söyleyecek sözü olan bir grup genciz. Murad Tiryakioğlu biraz daha tecrübeli bir genç... -aramızda- ;)

Felsefemiz şu...

Ne yani, felsefesi olmayan proje mi olur?!
Bizim var!...
BİZ ağaç gibi yerli, köklerine ve değerlerine bağlı, ağaç gibi her daim yeşil, yine ağaç gibi her mevsim kendini yenileyen farkındalığı yüksek bir geleceği önemsiyoruz.
Bakınız LOGOMUZ!

Neler Yapıyoruz? 

- Yerli Yeşil Yeni Üretime Adanmış Sıradışı Örneklerle röportajlar yaparak tarihe not düşüyoruz. Her bir videonun sahiplenilmesi gerekiyor. Şimdiye kadar 4 video TTGV, 4 video STM, 1 video FORD OTOSAN, 1 video BİLKENT CYBERPARK, 1 video GEREDE TSO, 1 video ITC Türkiye tarafından desteklendi. Platformun kaynağı olmadığı için ONUK TAŞIT SANAYİ Ulaşım Sponsorumuz oldu. Sırada sahiplenilmesi gereken 13 video kaldı. İlk 4 videonun kısa tanıtımları YouTube kanalımızda: https://www.youtube.com/yerliyesilyeni

- Mesleki ve Teknik Eğitim Toplumsal Farkındalık Projesi mesleki ve teknik eğitimin çok katmanlı ve çok boyutlu olarak taraflarının algılarını, beklentilerini ölçerek meslek liselerinin toplumsal algının iyileştirilmesine yönelik çalışmaları kapsıyor. Proje’nin pilot uygulaması Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak ve Manisa illerini kapsıyor. 

- İklim Farkındalığı ve Girişimciliği Atölyesi, şiddeti ve etkileri her geçen gün artan iklim değişikliği konusunda farkındalığı yüksek, dirençli nesiller yetiştirilmesine yönelik bir ilk adım niteliğinde tasarlandı. Bu atölye kapsamında Afyonkarahisar ilinde mesleki ve teknik eğitim veren 3 lisede 9 haftalık çalışma planlandı ve çok eğlenceli bir şekilde devam ediyor.  Yerli Yeşil Yeni ekibinin gönüllüleri ile bir araya gelen meslek lisesi öğrencileri yeşil teknolojiler ile iklim değişikliğine karşı nasıl bir yaşam kurabileceğimize ilişkin hayaller kuruyor, fikirler üretiyor.

- Yerli Yeşil Yeni Bir Gelecek İçin Bir Çift Sözüm Var projesi ile iklim değişikliğinin etkilerine karşın çevre ve ekolojik haklarını bilen, kent hakları konusunda savunuculuk yapabilecek gönüllü lise öğrencilerinin seslerinin ve sözlerinin duyurulması esas alınmıştır. Bu süreçte atölye çalışması etkinliklerinin, bir belgesele dönüştürülmesi temel çıktıyı oluşturacak.

Destek Kabul Prensipleri

  • Öncelikle video-röportaj gerçekleştirdiğimiz kişi ve kurumlardan video-röportaj sahiplenmek isteseler de sponsorluk desteği kabul etmiyoruz. 

  • Platformun şu anda herhangi bir gelir modeli olmadığı için tüm faaliyetleri tamamen sponsorluk destekleri ile sürdürülmektedir. Faaliyetlere destek vermesi muhtemel kişi ve(ya) kurumlar için referans verebilirseniz memnuniyetle görüşebiliriz. 

  • Bir kuruma ya da firmaya en fazla 4 video-röportaja kadar sahiplenme imkânı verebiliyoruz. Bu platform imece usulüne esasen tasarlandığı için herkesin çorbada tuzu olsun istiyoruz.

İhtiyacımız, 

"Valla aslında varsa bir suyunuz içeriz, yoksa o da amaaaannnn" demek isterdik ve o suyu içtikten sonra da "Su gibi aziz ol..." diye dua ederdik. 

Gerçi şimdi daha fazla dua edeceğiz... 

İhtiyaçlarımızın bir kısmını İhtiyaç Haritasına yazdık ama belki de en hayati olan iki bilgisayarı bir kerede bağışlayacak BABAYİĞİT'lere ulaşacak kadar uzun olmadığı için boyumuz, damlaya damlaya göl olsun dedik. "Bir elin nesi var, iki elin sesi var!" dedik...

Buradan karşılanacağına da inancımız TAM...


PROJEYE DESTEK OLURSANIZ...
- Size Wi-fi şifremi vereceğim...
- Afyon'a gelirseniz kaymaklı-ekmek kadayıfı ısmarlayacağım...
- Kuracağım partiye (Köpük Partisi) ücretsiz abonelik yapacağım...
- Bisikletimi de bi tur kullanabileceksiniz...

Şaka Şaka!

Siz Yerli Yeşil Yeni Gelecek için çalışan ekibe destek olacaksınız da biz de bunun karşılığında duyarsız mı kalacağız.  Tabii ki, size teşekkür babında bir hediyemiz olacak.


Neden DESTEK OLASINIZ Kİ?


- Birincisi almak da vermek de nasip meselesi. İnsanlar nasibinden ötesini alamıyor da veremiyor da... Bu sadece para için geçerli değil, hatta en son sırada para için geçerli...

- İkincisi, biz hiçbir kaynağı olmayan, tamamen gönüllü olarak çalışan ve hatta çoğunlukla kendi cebimizden para harcamak zorunda ama geleceğe karşı sorumluluğu olan bir ekibiz. Şöyle bir örnek verelim, bize 16 ay için Afyon TSO tarafından tahsis edilen ofisin su aboneliği için hocamız ders ücretinin yatmasını bekledi. Çok açık ve net değil mi?

Mesela şu fotoğraf aslında ekibin heyecanını, umudunu ve azmini açıkça ortaya koyuyor...

Neyse ki NURUS MOBİLYA (Renan Gökyay) ofis sponsorumuz oldu da bu hafta geliyor masalar...  

Ekip

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
2.150 TL TOPLANDI
Hedef 19.900 TL
%10
18 DESTEKÇİ
16 GÜN KALDI
Fonun elde edilebilmesi için proje hedefine ulaşmış olmalıdır.
Avatar
Proje Sahibi
Murad Tiryakioğlu
Afyon, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.