Yort Kitap

Yort Kitap, yeni düşünce, sinema kuramı ve edebiyat alanlarında güçlü metinleri Türkçeye kazandırmayı hedefliyor.

Merhaba,                                            

Akademisyenlik ve çevirmenlikle uğraştığım seneler boyunca, dostlarımla Yort Kitap'ın hayalini kurduk. Ekim 2019’dan itibaren okura sunmayı planladığımız Yort listesinde güncel düşünce, sinema kuramı, yeni medya eleştirisi gibi alanlarda, Türkçe okurunca çoğu bilinmeyen yazarların metinlerini tercüme edeceğiz ve yayımlayacağız; sevdiğimiz romanlar da listeye dahil olacak.

Bu süreçte desteğinize ihtiyacım var.

Şimdiye dek yukarıdaki kitapların bazılarının telifi yazarı tarafından, bazılarınınki yayıncısı tarafından Yort’a hediye edildi; kimisinin telifini ve tercüme masraflarını kendi imkanlarımızla ödedik. Telif ücreti bekleyen yayınevleri, tercüme bütçesinin birikmesini bekleyen çevirmenler, baskı giderlerinin bulunmasını bekleyen matbaalar var hâlâ. Yort Kitap’ın marka tescil, web sitesi ve tanıtım işleri de ayrı bir bütçe gerektiriyor.

İsterseniz,

  • sizin ya da kurumunuzun adının kitabın künyesinde “kitabın yayımlanmasını mümkün kılan kişi/kurum” olarak yer alması ve Yort’un yayımladığı tüm kitapları edinmek karşılığında, bir kitabın maliyetinin bir kısmını (5000 TL) karşılayabilirsiniz,
  • 1000 TL tutarında Yort kitabını hediye edebilirsiniz, 
  • önümüzdeki bir yıl içinde yayımlanacak kitaplardan birer nüshayı şimdiden satın alabilirsiniz (300 TL), 
  • ilk üç kitabı şimdiden satın alabilirsiniz (100 TL),
  • bir Yort kitabını şimdiden satın alabilirsiniz (30 TL),
  • kültür projelerine destek veren yerel, ulusal ve uluslararası kurumlarla tanışıklığınız varsa Yort’u onlara ve onları Yort’a yönlendirebilirsiniz,
  • sosyoloji, felsefe, iletişim, tasarım, mimarlık, sinema gibi alanlarda çalışıyorsanız “Türkçede olsa ne iyi olur,” yahut “keşke ben çevirsem,” dediğiniz metinleri önerebilir; ücreti karşılığında ya da katkı sunarak tercüme üstlenebilirsiniz,
  • bu metni ilgilenebilecek kişilere gönderebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve destek için bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiler, selamlar.  

Osman Şişman / yortkitap@gmail.com

İLK KİTAPLAR

Dividuum: Daha önce Bin Makine (Otonom, 2013) ve Bilgi Fabrikaları Yaratıcılık Endüstrileri (Otonom, 2016) başlıklı metinlerinden aşina olduğumuz Gerald Raunig’in Dividuum: Machinic Capitalism and Molecular Revolution’u, Mert Karbay’ın özenli tercümesi ve Erdem Üngür’ün bir o kadar özenli karşılaştırmalı okumasıyla Kasım 2019’da yayımlanacak.

Yeni Materyalizm: Yeni materyalizm alanında ürün veren Rosi Braidotti, Manuel DeLanda, Karen Barad ve Quentin Meillassoux ile yapılmış mülakatları ve Rick Dolphijn ve Iris van der Tuin’in bu düşünce üzerine yazdıkları kapsamlı eleştiriyi içeren Yeni Materyalizm: Göşmeler ve Kartografiler, Esra Erdoğan’ın tercümesiyle Ekim 2019’da yayımlanacak.

Bilimkurgu ve Bilimdışı Kurgu: Yeni Materyalizm’deki mülakatında bahsi geçen After Finitude’unu orta vadeye bırakarak, Quentin Meillassoux’yu Türkiyeli okura tanıtmak için Bilimkurgu ve Bilimdışı Kurgu başlıklı risalesini tercüme ediyorum. Metin, Aralık 2019’da yayımlanacak.

Caboose Yayınları / Kino Agora Serisi: Sinema kuramında - Jean-Luc Godard’ın Sinema ve Televizyon’un Hakiki Tarihine Giriş metnini İngilizcede yayımlayan ilk yayınevi olan– Caboose’un kitapları, Can Gündüz, Bilge Demirtaş ve benim tercümelerimle yayımlanacak. 2020 başlarından itibaren raflarda yerini bulacak Caboose kitapları şunlar: The Kinematic Turn: Film in the Digital Era and Its Ten Problems, André Gaudreault ve Philippe Marion; The New Cinephilia, Girish Shambu; Découpage, Timothy Barnard; Mise en scéne, Frank Kessler; Montage, Laurent Le Forestier.

Digital Tarkovsky: Sanat kolektifi Metahaven’ın Digital Tarkovsky’sini 2020 ortalarında yayımlamak üzere tercüme edeceğim.

Dijital Alem ve Siyaset: Trevor Garrison Smith’in Politicizing Digital Space: Theory, the Internet and Renewing Democracy başlıklı metni, Çağdaş Ceyhan’ın tercümesiyle Şubat 2020’de yayımlanacak.

Ölü Brugge: Roza Hakmen’in leziz çevirisiyle Georges Rodenbach’ın Bruges-la-morte başlıklı novellası, Yort/Edebiyat serisinin ilk kitabı. Ekim 2019’da yayımlanacak.

Ekip

Proje takımı henüz video eklemedi.
Proje takımı henüz resim eklemedi.
Henüz güncelleme yapılmadı.
Projeyi takip edersen güncellemeleri görebilirsin.
Henüz yorum yapılmadı.
Projenin ilk yorumunu yapmaya ne dersin?
Henüz destek yapılmadı.
Projenin ilk destekçisi olmaya ne dersin?
6.580 TL TOPLANDI
Hedef 25.500 TL
%25
29 DESTEKÇİ
50 GÜN KALDI
Hedefine ulaşamayan projelerde destekler, destekçilerine hiçbir kesinti olmadan iade edilir.
Avatar
Proje Sahibi
Osman Şişman
Eskişehir, Türkiye
ÖDÜLLER
Proje takımı henüz ödül eklemedi.