Fongogo yatırımcılara ve girişimcilere büyümeleri için araçlar sağlar

Fongogo, Türkiye’nin öncü kitle fonlama platformu Fongogo Kitle Fonlama Platformu A.Ş.’nin paya dayalı ve ödüle dayalı kitle fonlama hizmeti veren platformudur.

Misyon

Kitlelerin gücüyle startupların ve işletmelerin kaynağa ulaşımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak; kaynağı doğru ve sürdürülebilir iş fikirlerine yönlendirerek katma değer yaratmak.

GİRİŞİMLERİ İNCELE

Vizyon

Girişimciliğin, yaratıcılığın ve sonsuz insan kapasitesinin kolektif irade ile desteklenmesiyle hayallerin gerçekleşmesini sağlamak ve bu sayede toplumsal kalkınmaya ön ayak olmak.

GİRİŞİMLERİ İNCELE

Kitle Fonlaması Nedir?

Yeni nesil kitle fonlaması sistemiyle, bir işletme, proje yada birey birçok küçük desteği bir araya getirebilir ve kendisine sermaye sağlayabilir. Bu sistem sayesinde finansmanın tabana yayılması sağlanarak fon bulma süreci oldukça hız kazanır ve demokratikleşir.

Özellikle 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin etkisiyle işletmelerin ve bireylerin konvansiyonel finansman yöntemleri dışında finansman arayışları ortaya çıktı. Kitlelerin de her türlü sürecin içinde olduğu paylaşım ekonomisi ismi verilen katılımcılığa dayanan model bir çok platform tarafından kullanılmaya başladı. Bu sayede ortak oluşturma (co-creation), ortak üretim (co-production) ve ortak fon sağlama (co-funding)’ya dayanan yeni bir alternatif finansman yöntemi olan kitle fonlaması ortaya çıktı. Kurulan platformlar sayesinde bir çok inovatif, yenilikçi ve sürdürülebilir proje ve şirket fonlanmaya başladı.

Paya dayalı kitle fonlaması ile her türlü yatırımcı küçük miktarlarla yüksek büyüme potansiyeli olan girişimlere tamamen dijital mecra ve platformlardan yatırım yapma ve bu startupların başarılarına ortak olma olanağı bulur. Girişimler ise bu yöntem ile kendilerine alternatif finansman sağlarlar. Diğer bir deyişle, paya dayalı kitle fonlaması imece usulü yatırım yapmayı sağlar.

Ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 3 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan “Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği” adı altındaki düzenleme ile kitle fonlama platformlarının yasal uygulama alanı netleşti. Bu uygulama alanı 27 Ekim 2021 tarihinde SPK’nin yayımladığı “Kitle Fonlaması Tebliği” ile genişleyerek borçlanmaya dayalı kitle fonlamasını da kapsadı. Paya ve borçlanmaya dayalı kitle fonlama faaliyetleri, SPK tarafından listelenen/yetkilendirilen kitle fonlama platformları aracılığıyla yapılır.

Biz Ne Yapıyoruz?

2013’ten bu yana sektörün öncüsü Fongogo Kitle Fonlama Platformu A.Ş. olarak yürüttüğümüz faaliyetlerimize yepyeni bir platform olan Fongogo’la artık “Paya Dayalı Kitlesel Fonlama” olanağı da sağlıyoruz.

Platformumuz, 6 Ocak 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından paya dayalı kitle fonlama faaliyetlerine aracılık etmek üzere yetkilendirilmiştir.

Fongogo ile, fırsat arayışındaki yatırımcıların, uzman ekibimiz ve yatırım komitemiz tarafından değerlendirilip filtrelenerek yayına alınmış olan startupları ve yenilikçi projeleri incelemeleri için gerekli altyapıyı tamamen dijital bir şekilde sağlıyoruz. Üyeler, startupların fonlama kampanyalarını inceleyebilir, ilgilendikleri startupları takip edebilir ve sorular sorabilirler. Yatırımcılar, platformumuz üzerinden kredi kartı ya da havale yoluyla yatırım yaparak startupların paylarına sahip olabilirler. Üstelik bunu, Fongogo’daki gelişmiş alt yapımız sayesinde sıradan bir kullanıcıdan yatırımcıya dönüşümünü yalnızca dakikalar içinde tamamlayarak yaparlar.

Yatırımcıların aldıkları paylar Merkezi Kayıt Kurumu nezdinde güvenceye alınır. Fongogo olarak, sağladığımız hizmetler ile hem yatırımların güvenli bir ortamda yapılmasını, hem de getirdiğimiz dijital çözümler ile yatırım sürecinin çok kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlıyoruz.

Bütün bunları kendilerini startupların büyümesine adamış olan ekibimiz, yatırım komitemiz ve çözüm ortaklarımız ile başarıyoruz.

Fongogo’ın yerel deneyimini sorunsuzca yaşayabilmeniz için elimizden geleni yapıyoruz. Her adımda olası gereksinimlerden yola çıkıyor, geribildirimleri can kulağı ile dinliyor ve harekete geçiyoruz.

Yardımcı olmak için buradayız, bize ulaşmanız yeterli.

Anlık olarak gelişmelerden haberdar olmak, heyecan verici projeler hakkında bilgi edinmek ve Fongogo ile ilgili gelişmeleri öğrenmek için bizi Facebook, Instagram, Linkedin ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilir, Blogumuza göz atabilirsiniz.

Daha fazlası için Yardım Merkezi, Nasıl Çalışır sayfalarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

STARTUPLARI İNCELE

Kurumsal Değerlerimiz

Güvenilirlik

Özenle sunduğumuz hizmette iş ortaklarımızla birlikte kaliteyi sağlamak ve yapılan işlemlerin güvence altında olduğunu taahhüt etmek

Şeffaflık

Paydaşlarımız ile doğru ve açık bir bilgi paylaşım akışı sağlayarak karşılıklı güven oluşturmak

Sosyal Fayda

Sosyal startupları destekleyerek daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmak

Eşitlik

Herkese finansmanın en demokratik haliyle yatırımcı ve girişimci olma fırsatı tanımak

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir, uzun vadede katma değer yaratan iş modellerini desteklemek

Katma Değer

Yüksek katma değerli, inovatif ve yenilikçi projeleri destekleyerek fark yaratmak

Fongogo Kitle Fonlama Platformu A.Ş.

Mersis No.

388070276000012

Ticaret Sicil Müdürlüğü

İstanbul

Ticaret Sicil Numarası

883556-0

Ticaret Unvanı

FONGOGO KİTLE FONLAMA PLATFORMU A.Ş.

Adres

CUMHURİYET CAD.NO:40/3 ŞİŞLİ/İSTANBUL

Ödenmiş Sermaye

10.063.523 TL

Tescil Tarihi

18.09.2013

Listelenme Tarihi

06.01.2022

Vergi Dairesi

Beyoğlu

Vergi Numarası

388 070 27 60

Telefon Numarası

0 (212)-225-6456

Fax Numarası

0 (212)-240-4444

Websitesi

yatirim.fongogo.com

Eposta Adresi

yatirim@fongogo.com

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Geleceğe Yatırım Yapmaya Hazır Mısın?

Geleceğin şirketlerini keşfet, kurucularını incele, tüm bilgilere şeffaf bir şekilde ulaş.

Kitle fonlaması, çeşitli ürünlerin çekirdek kullanıcısına ulaşma ve ürünün fonlanması konusunda uzun zamandır takip ettiğim, bireysel olarak da kullanıcısı olduğum bir alan. Girişimler, ürün veya servislerini kanıtlama süreçlerini kitle fonlaması ile hızlandırırken, esasında ürünlerinin öncelikli kullanıcılarını da yatırımcı olarak ekiplerinin bir parçası haline getirmeleri yepyeni fırsatlar barındırıyor olacaktır.

Sinan Güler

Milli Basketbol Oyuncusu ve Melek Yatırımcı

Kitle fonlaması, bulunduğu ülkelerde finansal erişimi demokratize ediyor ve girişimcilik ekosisteminin büyümesine büyük katkı sağlıyor. Bu konu üzerinde uzun süredir çalışan Fongogo ekibini desteklemekten mutluluk duyuyorum.

Ufuk Civilo

D4 Ventures, Yatırımcı

Türkiye’nin en yakıcı ekonomik sorunlarından biri kaynaklara erişim. Ülkemizdeki şirketlerin neredeyse tamamı KOBİ. Üstelik son yıllarda bu işletmeler önemli bir değişim içerisindeler. Daha fazla teknoloji üretme çabasındalar. Aralarına her gün onlarca start-up katılıyor. İş dünyası, üretim motifi ve anlayış değişiyor.

Ülkemizde henüz başlayan kitle fonlamasının kısa süre içerisinde tüm KOBİ ve yeni kurulan girişimler için ilk bakılacak yer olacağını tahmin ediyorum. Meseleyi sadece bir kredi, ortaklık gibi değil aynı zamanda sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik penceresinden de görüyorum.

Gökhan Şen

Ekonomist

Yeni bir alternatif finansman yöntemi olan kitle fonlaması sayesinde herkes büyüme potansiyeli vaad eden yenilikçi ve inovatif girşimlere yatırım fırsatına sahip olurlar. Girişimler ise finansmanın önündeki coğrafi bariyerlerin kalkmasıyla aradıkları kaynağa çok hızlı ulaşabilirler. Bu yenilikçi finansman yöntemiyle girişimler kendilerine inanan ve aynı zamanda müşterileri olan yatırımcılarıyla beraber başarı hikayelerini yazarlar.

Ali Çebi

Fongogo

Kitle fonlaması platformları yatırımcıların erken aşama girişimlere kolayca yatırım yapabilmesini sağlayarak, girişimcilerin ülkemizin kalkınmasını hızlandıracak fikir ve projelerinin hayata geçmesine destek olarak finansal mimari içindeki çok önemli bir boşluğu kapatmaya başlıyor. Kitlelerin yaşama geçmesini istediği projeler kitle fonlaması platformları üzerinden kitlelerin desteğiyle yaşam buluyor.

Ertunç Tümen

AkPortföy Genel Müdür Yardımcısı & Melek Yatırımcı

Fongogo bugüne kadar sayısız başarılı kitlesel fonlama ödül kampanyası ile girişimcilerin hayallerine ortak oldu. Finansal kapsayıcılık konusunda iddiamızı bir adım öteye götürüyor ve şimdi de yeni nesil fonlama platformu olan paya dayalı kitlesel fonlama platformu ile herkesi yenilikçi ve cesur girişimlere ortak olmaya davet ediyoruz.

Emine Çelebi

Fongogo Yönetim Kurulu Üyesi

Kitle fonlaması, çeşitli ürünlerin çekirdek kullanıcısına ulaşma ve ürünün fonlanması konusunda uzun zamandır takip ettiğim, bireysel olarak da kullanıcısı olduğum bir alan. Girişimler, ürün veya servislerini kanıtlama süreçlerini kitle fonlaması ile hızlandırırken, esasında ürünlerinin öncelikli kullanıcılarını da yatırımcı olarak ekiplerinin bir parçası haline getirmeleri yepyeni fırsatlar barındırıyor olacaktır.

Sinan Güler

Milli Basketbol Oyuncusu ve Melek Yatırımcı

Kitle fonlaması platformları yatırımcıların erken aşama girişimlere kolayca yatırım yapabilmesini sağlayarak, girişimcilerin ülkemizin kalkınmasını hızlandıracak fikir ve projelerinin hayata geçmesine destek olarak finansal mimari içindeki çok önemli bir boşluğu kapatmaya başlıyor. Kitlelerin yaşama geçmesini istediği projeler kitle fonlaması platformları üzerinden kitlelerin desteğiyle yaşam buluyor.

Ertunç Tümen

AkPortföy Genel Müdür Yardımcısı & Melek Yatırımcı

Yeni bir alternatif finansman yöntemi olan kitle fonlaması sayesinde herkes büyüme potansiyeli vaad eden yenilikçi ve inovatif girşimlere yatırım fırsatına sahip olurlar. Girişimler ise finansmanın önündeki coğrafi bariyerlerin kalkmasıyla aradıkları kaynağa çok hızlı ulaşabilirler. Bu yenilikçi finansman yöntemiyle girişimler kendilerine inanan ve aynı zamanda müşterileri olan yatırımcılarıyla beraber başarı hikayelerini yazarlar.

Ali Çebi

Fongogo

Türkiye’nin en yakıcı ekonomik sorunlarından biri kaynaklara erişim. Ülkemizdeki şirketlerin neredeyse tamamı KOBİ. Üstelik son yıllarda bu işletmeler önemli bir değişim içerisindeler. Daha fazla teknoloji üretme çabasındalar. Aralarına her gün onlarca start-up katılıyor. İş dünyası, üretim motifi ve anlayış değişiyor.

Ülkemizde henüz başlayan kitle fonlamasının kısa süre içerisinde tüm KOBİ ve yeni kurulan girişimler için ilk bakılacak yer olacağını tahmin ediyorum. Meseleyi sadece bir kredi, ortaklık gibi değil aynı zamanda sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik penceresinden de görüyorum.

Gökhan Şen

Ekonomist

Kitle fonlaması, bulunduğu ülkelerde finansal erişimi demokratize ediyor ve girişimcilik ekosisteminin büyümesine büyük katkı sağlıyor. Bu konu üzerinde uzun süredir çalışan Fongogo ekibini desteklemekten mutluluk duyuyorum.

Ufuk Civilo

D4 Ventures, Yatırımcı

Fongogo bugüne kadar sayısız başarılı kitlesel fonlama ödül kampanyası ile girişimcilerin hayallerine ortak oldu. Finansal kapsayıcılık konusunda iddiamızı bir adım öteye götürüyor ve şimdi de yeni nesil fonlama platformu olan paya dayalı kitlesel fonlama platformu ile herkesi yenilikçi ve cesur girişimlere ortak olmaya davet ediyoruz.

Emine Çelebi

Fongogo Yönetim Kurulu Üyesi

Kitle fonlaması, çeşitli ürünlerin çekirdek kullanıcısına ulaşma ve ürünün fonlanması konusunda uzun zamandır takip ettiğim, bireysel olarak da kullanıcısı olduğum bir alan. Girişimler, ürün veya servislerini kanıtlama süreçlerini kitle fonlaması ile hızlandırırken, esasında ürünlerinin öncelikli kullanıcılarını da yatırımcı olarak ekiplerinin bir parçası haline getirmeleri yepyeni fırsatlar barındırıyor olacaktır.

Sinan Güler

Milli Basketbol Oyuncusu ve Melek Yatırımcı

Türkiye’nin en yakıcı ekonomik sorunlarından biri kaynaklara erişim. Ülkemizdeki şirketlerin neredeyse tamamı KOBİ. Üstelik son yıllarda bu işletmeler önemli bir değişim içerisindeler. Daha fazla teknoloji üretme çabasındalar. Aralarına her gün onlarca start-up katılıyor. İş dünyası, üretim motifi ve anlayış değişiyor.

Ülkemizde henüz başlayan kitle fonlamasının kısa süre içerisinde tüm KOBİ ve yeni kurulan girişimler için ilk bakılacak yer olacağını tahmin ediyorum. Meseleyi sadece bir kredi, ortaklık gibi değil aynı zamanda sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik penceresinden de görüyorum.

Gökhan Şen

Ekonomist

Kitle fonlaması platformları yatırımcıların erken aşama girişimlere kolayca yatırım yapabilmesini sağlayarak, girişimcilerin ülkemizin kalkınmasını hızlandıracak fikir ve projelerinin hayata geçmesine destek olarak finansal mimari içindeki çok önemli bir boşluğu kapatmaya başlıyor. Kitlelerin yaşama geçmesini istediği projeler kitle fonlaması platformları üzerinden kitlelerin desteğiyle yaşam buluyor.

Ertunç Tümen

AkPortföy Genel Müdür Yardımcısı & Melek Yatırımcı

Kitle fonlaması, bulunduğu ülkelerde finansal erişimi demokratize ediyor ve girişimcilik ekosisteminin büyümesine büyük katkı sağlıyor. Bu konu üzerinde uzun süredir çalışan Fongogo ekibini desteklemekten mutluluk duyuyorum.

Ufuk Civilo

D4 Ventures, Yatırımcı

Yeni bir alternatif finansman yöntemi olan kitle fonlaması sayesinde herkes büyüme potansiyeli vaad eden yenilikçi ve inovatif girşimlere yatırım fırsatına sahip olurlar. Girişimler ise finansmanın önündeki coğrafi bariyerlerin kalkmasıyla aradıkları kaynağa çok hızlı ulaşabilirler. Bu yenilikçi finansman yöntemiyle girişimler kendilerine inanan ve aynı zamanda müşterileri olan yatırımcılarıyla beraber başarı hikayelerini yazarlar.

Ali Çebi

Fongogo

Fongogo bugüne kadar sayısız başarılı kitlesel fonlama ödül kampanyası ile girişimcilerin hayallerine ortak oldu. Finansal kapsayıcılık konusunda iddiamızı bir adım öteye götürüyor ve şimdi de yeni nesil fonlama platformu olan paya dayalı kitlesel fonlama platformu ile herkesi yenilikçi ve cesur girişimlere ortak olmaya davet ediyoruz.

Emine Çelebi

Fongogo Yönetim Kurulu Üyesi

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.